Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 15:25   #41
Znači po građevinskoj ha?
A dobro, valjda ćemo je dobit ovih dana pa ćemo vidit što i kako.
spominjem lokacijsku jer sam tako pročitala na internetu da je to sve potrebno nosit u općinu za promjenu namjene prostora.
Žena kad mi je u općini gledala na katastru piše da je zgrada stambeno-poslovna, a ja kad sam doma gledala na katastru, piše stambena.
Ako je zgrada st-poslovna, koliko mora imati poslovnih prostora ili to nije bitno?
Režije u tom prostoru su kao za stan jer je odmah rečeno da će to bit prostor za stanovanje.
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:31   #42
Ukoliko je projektom bio predviđen poslovni prostor pa se netko od njega sjetio napraviti stan to bi trebalo legalizirati po zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Nakon ishođenja rješenja radi se ispravak u katastru i gruntovnici.
Ako je pak projektom bio predviđen stan pa se netko sjetio upisati ga kao poslovni prostor možete jednostavno tražiti ispravak greške u gruntovnici.

Opis zgrade u zemljišnoj knjizi i katastru je irelevantan, svašta se davnih godina upisivalo u zemljišne knjige.

Znači vi bi trebali tražiti investitora na uvid građevinsku dozvolu i pripadajuću odobrenu projektnu dokumentaciju i uporabnu dozvolu, te onda ovisno o situaciji krenuti dalje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 16:19   #43
Hvala puno, ovih dana ćemo dobiti građevinsku pa ćemo vidit.
Znači ako je prostor u biti namjenjen za stanovanje, što je,
a u gruntovnici upisan kao posl.prostor, to se može samo ispraviti?
Malo mi to prejednostavno djeluje.
A što je s tim da je zgrada stambeno-poslovna i da mora imati jedan poslovni prostor?
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 19:11   #44
Prenamjena oranice/livade u gradjevinsko zemljiste

Dakle kao sto naslov govori,imam u Slavoniji oranicu/livadu kraj drzavne ceste,sad je pitanje kako to prenamjeniti u gradjevinsko i koje su procedure,troskovi,itd. sto jos sve ide uz to.
Molio bih za savjet i pomoc.
hondacivic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 19:49   #45
pogledaj u prostornom planu u kojoj je zoni tj. da li je uopće moguća prenamjena
__________________
"Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today." James Dean
Lord_Vader is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 16:04   #46
tavanski stan...

bok ljudi, trebam vas... ...štedim, štedim i štedim, planiram napraviti tavanski stan na obiteljskoj kući...hoću nešto svoje, štedim i štedim, i još štedim...i sad me zanima koliko trebam uštediti, kao osoba od 21 godine koja nema baš previše pojma o građevini... ...dakle...imam kuću, kat naravno, na plafonu trstika ili kak se već zove...gore na tavanu su daske, i normalan krov koji nije dizan ni jednu ciglu...ak me razumijete...i sad bi me zanimalo koliko bi okvirno ja trebao uštediti za deku, dizanje krova za kojih 80cm, za letve, tramove, lim, izolaciju i sve kaj ide uz to da se formira normalan stan... ...ako neko može pomoći molim samo okvirno, netreba precizirati...da li bi to bilo 5 tis eura, sedam tis eura ili deset tis eura...samo osnovno da se napravi...molio bih, ako nije problem...i da...kućica je nekih 70 kvadrata...
__________________
Toper Harley
ToperHarley is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 10:32   #47
racunaj oko 20 tisuca eura. ima tu dost posla. najbolje ti je da pitanje postavis ne pod pravo nego na sam svoj majstor.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 17:40   #48
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
racunaj oko 20 tisuca eura. ima tu dost posla. najbolje ti je da pitanje postavis ne pod pravo nego na sam svoj majstor.
samo na deku i dizanje krova 20 tis eura? ...bez uređenja unutrašnjosti...
__________________
Toper Harley
ToperHarley is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 09:59   #49
Sad bih i ja upozorio da ovo nije rasprava za podforum Pravo. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 16:42   #50
kupili smo stan s 2 sobe i malom kuhinjom. i mi bi u jedoj sobi htjeli napravili kuhinju s dnevnim boravkom,a stara mala kuhinja bi bila sobica. sad nam je predstavnica stanara došla i rekla kako smo mi došli ne nebuloznu ideju da uništavamo tako lijepu sobu i pravimo kuhinju od nje,da svi stanari imaju ispod naše buduće kuhinje sobe i da će njima smetat ako ćemo mi imat kuhinju,da će se ona raspitat dal mi to možemo napravit.
ne mogu nigdje naći: da li mi SMIJEMO reorganizirat raspored prostorija u stanu??
nećemo rušit zidove niti pravit nove,samo bi trebali napravit odovod i dovod vode...

Zadnje uređivanje IvanaIvica : 10.02.2013. at 16:54.
IvanaIvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 16:23   #51
Odgovor možda malo kasni... Da, smijete mijenjati raspored prostorija kako god želite, i rušiti pregradne zidove. Ne smijete dirati nosive zidove bez građevinske dozvole (statičar, arhitekt rade projekt, potrebna suglasnost većine susjeda)... Možete si prilagoditi i instalacije, iako preporučam da za to angažirate ovlaštene osobe.


Quote:
IvanaIvica kaže: Pogledaj post
kupili smo stan s 2 sobe i malom kuhinjom. i mi bi u jedoj sobi htjeli napravili kuhinju s dnevnim boravkom,a stara mala kuhinja bi bila sobica. sad nam je predstavnica stanara došla i rekla kako smo mi došli ne nebuloznu ideju da uništavamo tako lijepu sobu i pravimo kuhinju od nje,da svi stanari imaju ispod naše buduće kuhinje sobe i da će njima smetat ako ćemo mi imat kuhinju,da će se ona raspitat dal mi to možemo napravit.
ne mogu nigdje naći: da li mi SMIJEMO reorganizirat raspored prostorija u stanu??
nećemo rušit zidove niti pravit nove,samo bi trebali napravit odovod i dovod vode...
nematch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 17:33   #52
Od poljoprivrednog do građevinskog zemljišta? Please help!!

Ovako, suprug i ja smo krenuli u potragu za našim novim domom jer smo već 3 i pol godine podstanari i polako nam je dosta - tko je probao - razumije! E sad..
Moji imaju poljoprivredno zemljište koje NIJE u građevinskoj zoni...nekih 600 m2 s time da su na parcelama do dvije legalizirane kuće,ali koje također nisu na građevinskom nego su samo sagrađene pa legalizirane naknadno.. S obzirom da nemamo riješeno stambeno pitanje imamo pravo na prenamjenu poljoprivrednog u građevinsko bez naknade, ALI može li se zatražiti prenamjena s obzirom da to nije u građevinskoj zoni ili su to samo pusti snovi?
I može li se se na takvom zemljištu onda graditi montažna kuća? Treba imati u naprijed neki projekt kada se traži prenamjena ili ?

Bilo kakav savjet i mišljenje su dobrodošli!
Deedee88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 11:30   #53
Hvala puno! radovi u tijeku,al predstavnica nam stalno visi nad glavom što se buši,da što ovo,što ono...da će zvati policiju,inspekciju i tko zna koga sve ne...
IvanaIvica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 13:28   #54
Quote:
Deedee88 kaže: Pogledaj post
Ovako, suprug i ja smo krenuli u potragu za našim novim domom jer smo već 3 i pol godine podstanari i polako nam je dosta - tko je probao - razumije! E sad..
Moji imaju poljoprivredno zemljište koje NIJE u građevinskoj zoni...nekih 600 m2 s time da su na parcelama do dvije legalizirane kuće,ali koje također nisu na građevinskom nego su samo sagrađene pa legalizirane naknadno.. S obzirom da nemamo riješeno stambeno pitanje imamo pravo na prenamjenu poljoprivrednog u građevinsko bez naknade, ALI može li se zatražiti prenamjena s obzirom da to nije u građevinskoj zoni ili su to samo pusti snovi?
I može li se se na takvom zemljištu onda graditi montažna kuća? Treba imati u naprijed neki projekt kada se traži prenamjena ili ?

Bilo kakav savjet i mišljenje su dobrodošli!
U NN 39 / 13 proteklih dana objavljene su izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu gdje imate odredbe za prenamjenu koje su povećane .

Izvan zone stambene gradnje danas je rizik ići na divlju gradnju .

Za građenje postoje županijske službe i službe u većim gradovima za područje tih gradova . Vidite u koju grupu pripadate pa otiđite kod njih .

Vidite za dio prenamjene a ne cijele površine , jer može kuća i voćnjak - građenjem uništavate 100 ili više m ,a ne cijelu površinu .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 14:15   #55
Ako netko zna - imam objekat koji je registriran kao skladište za voće, povrće itd, priključen je plin, struja, voda itd, imam građevinsku. Bila je vikendica.
Htio bih napraviti prenamjenu u kuću jer tu već živim neko vrijeme (to ustvari i jest kuća).
Što mi treba i kakva su davanja?
Hvala
Metalzoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 15:01   #56
Dobar dan,
imam kucu koja je izgradjena prije 68. sto je i dokazano. Citala sam da gradjevine prije 68. imaju i uporabne dozvole. Zanima me da li to znaci da je taj objekt i poslovni i stambeni ili ne. Hvala
Gleegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 15:43   #57
Quote:
Gleegirl kaže: Pogledaj post
Dobar dan,
imam kucu koja je izgradjena prije 68. sto je i dokazano. Citala sam da gradjevine prije 68. imaju i uporabne dozvole. Zanima me da li to znaci da je taj objekt i poslovni i stambeni ili ne. Hvala
Za te kuce se ne dokazuje namjena, odnosno danas se tu moze otvoriti sve.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 19:39   #58
Quote:
posavac55 kaže: Pogledaj post
U NN 39 / 13 proteklih dana objavljene su izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu gdje imate odredbe za prenamjenu koje su povećane .

Izvan zone stambene gradnje danas je rizik ići na divlju gradnju .

Za građenje postoje županijske službe i službe u većim gradovima za područje tih gradova . Vidite u koju grupu pripadate pa otiđite kod njih .

Vidite za dio prenamjene a ne cijele površine , jer može kuća i voćnjak - građenjem uništavate 100 ili više m ,a ne cijelu površinu .
Hvala lijepa na pomoći!
Deedee88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 18:57   #59
Kako prenamjeniti oranicu u građevinsko zemljište?

Pozdrav znalcima. Imam jedno zemljište u Vrsima pokraj Zadra, cca 1600 metara kvadratnih. Prvi red uz glavnu cestu. Kuće su udaljene manje od 100 metara od navedene zemlje. Ta zemlja ne služi ničemu, ne može se saditi na njoj jer je nekvalitetna itd itd. Lokacija je jako dobra (turističko naselje, more 700m) Zanima me kakva je procedura i troškovi prenamjen zemljišta u građevinsko? Mislim da nebi trebalo to biti neki problem s obzirom da državi isto je u interesu na neki način (plaćanje poreza i sl...)
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 21:05   #60
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Pozdrav znalcima. Imam jedno zemljište u Vrsima pokraj Zadra, cca 1600 metara kvadratnih. Prvi red uz glavnu cestu. Kuće su udaljene manje od 100 metara od navedene zemlje. Ta zemlja ne služi ničemu, ne može se saditi na njoj jer je nekvalitetna itd itd. Lokacija je jako dobra (turističko naselje, more 700m) Zanima me kakva je procedura i troškovi prenamjen zemljišta u građevinsko? Mislim da nebi trebalo to biti neki problem s obzirom da državi isto je u interesu na neki način (plaćanje poreza i sl...)
zemljište mora biti u građevinskoj zoni i time ima status građevinskog .

Ako se gradi onda se plaća prenamjena na temelju Zakona o prostornom uređenju i građenju te Zakonom o poljoprivrednom zemljištu koji je nedavno izmjenjen pri čemu je povećana osnovica za prenamjenu .

Sada morate tu zemlju održavati košenjem ili oranjem . Ako će biti za košnju , a vodi se u katastru kao oranica , možete u katastru podnijeti zahtjev za promjenu kulture iz oranica u livada - pitajte u službama za građenje da li ići u ovo u smislu ; da li je jeftinije platiti prenamjenu u građevinsko ako je livada ili oranica - nadam se da razumijete Vi i ostali vlasnici zemlje ?
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.