Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2012., 22:57   #1
"Pate" li vaši školarci za markiranom odjećom i obućom?

Evo još jedne teme.
Mene baš zanima stanje kod naših školaraca.
Iskreno mislim da puno toga nose od kuće ali i društvo, frendovi u školi isto imaju velik utjecaj.
Imam jednog školarca od 16 koji doslovno "pati" na marke. Kako ih ja ne doživljavam previše mene totalno izbezumi kada mu majka "pljune" za tenisice 800 kn. I da, tenisice koje se ne smiju nositi po kiši, magli..
I raspale su su što je najbolje nakon par nošenja a nije igrao nogomet u njima.
Ja to ne financiram ali sve jedno ostanem nekada bez teksta jer znam da mu ni mama nema toliko novac (pegla kartice) da bi sin imao. Da, nisam napomenula - to mi je posinak.
Par puta sam se našla uvrijeđena kada smo mu nešto kupili od odjeće a on nije nosio jer nije "markirano". Od tada mu više nismo ništa kupili od odjeće (njegov tata i ja).
U zadnje vrijeme se razbacuje nekim meni totano nepoznatim markama ali to je sada izgleda neki trend a ja totalno staromodna.. Nemam pojma da takva marke i postoje.
Kćer 9 godina još nema blage veze o ikakvim markama ali znam njezine vršnjake koji su roditelje znali do ludila dovesti dok im ne kupe pumice i sl.
U moje doba je bio levis, mustang, kappa..i to je to. Ali ni tada nismo bili tipovi koji su patili na to. Eh, moja starosti.
Kako vi i vaša djeca stojite s markiranom odjećom i obućom?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 23:41   #2
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Evo još jedne teme.
Mene baš zanima stanje kod naših školaraca.
Iskreno mislim da puno toga nose od kuće ali i društvo, frendovi u školi isto imaju velik utjecaj.
Imam jednog školarca od 16 koji doslovno "pati" na marke. Kako ih ja ne doživljavam previše mene totalno izbezumi kada mu majka "pljune" za tenisice 800 kn. I da, tenisice koje se ne smiju nositi po kiši, magli..
I raspale su su što je najbolje nakon par nošenja a nije igrao nogomet u njima.
Ja to ne financiram ali sve jedno ostanem nekada bez teksta jer znam da mu ni mama nema toliko novac (pegla kartice) da bi sin imao. Da, nisam napomenula - to mi je posinak.
Par puta sam se našla uvrijeđena kada smo mu nešto kupili od odjeće a on nije nosio jer nije "markirano". Od tada mu više nismo ništa kupili od odjeće (njegov tata i ja).
U zadnje vrijeme se razbacuje nekim meni totano nepoznatim markama ali to je sada izgleda neki trend a ja totalno staromodna.. Nemam pojma da takva marke i postoje.
Kćer 9 godina još nema blage veze o ikakvim markama ali znam njezine vršnjake koji su roditelje znali do ludila dovesti dok im ne kupe pumice i sl.
U moje doba je bio levis, mustang, kappa..i to je to. Ali ni tada nismo bili tipovi koji su patili na to. Eh, moja starosti.
Kako vi i vaša djeca stojite s markiranom odjećom i obućom?
Opaka tema. Posebno kad radiš u školi i kad "markirani" maltretiraju "nemarkirane" zato što imaju tenisice s placa. S djecom u školi zaista ne znam što bih. Jedni nose marke, neki pate jer ne nose, treći tragaju za svojim stilom koji nije markiran, četvrtima je svejedno... Gadno je kad jedna skupina pokaže omalovažavanje prema drugoj... Kad je to neverbalno, kad se formiraju skupine ovih i onih (a prešutno se zna da je to na osnovi kriterija "markiranosti"), tada sam stvarno očajna...
Najgore mi je što shvaćam da je to samo odraz društvenih vrijednosti mnogih obitelji...

Sa svojom starijom curkom nikad nisam imala pitanja marki. Nosila je što je imala ili si je sama kreirala. Mlađa (4,5) ima samo jedan kriterij: ne smije nigdje grepsti ni žuljati: traperice, košuljice, keper haljine ne dolaze u obzir, a prvo što moramo napraviti s rastezljivom odjećom jest odrezati etikete jer je "strašno" grebu.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 23:54   #3
Ja gledam neke druge stvari kod kupovine a moja mala gleda stvari po izgledu - ne po markama a i da gleda ne bih joj udovoljila. Nitko ju do sada nije zbog toga prozvao, barem se nije požalila.
Ovo sa sinom mi je prestrašno no ne smijem se živcirati jer niti dajem lovu niti mogu utjecati. Samo mi je žao što tako gleda i druge ljude. Taj zamjeti neke tenisice na nekom i odmah "pljune" marku koja meni ništa ne znači i kaže cijenu koliko koštaju. To njemu znači: vauuu!! Taj ima para!!
Od prijateljice sin je sa 8 godina rekao da ga mrzi, da je nikakva mama - ma svašta joj je rekao jer je htio pumice. Ma dala bi mu ja pumice..kaj mislite da nije popustila? A isto nema novaca.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 09:00   #4
sin nosi isključivo Vans tenisice.i nije mi žao novaca jer vrijede, ostala odjeća je bitno samo da mu je lijepa.srednja nosi starke poljeti a po zimi Nike, za koji isto mislim da mi je najbolja opcija cijene i kvalitete.a mala nosi no name obuću , ali imamo bar jedan par kvalitetnijih tenisica koje uzmem kad su snižene, onoo ostane zadnji par pa je mala cijena, ona još nije vezana na marku....odjeća nije nikakvih poznatih marki, osim ako se ubode kaj na sniženju ili dobe na poklon
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 11:04   #5
Mojoj kćeri (11) nisu važne marke. Njoj je važno da joj je odjeća udobna i lijepa. Uvjek je u haljinama ili suknjama, najčešće iz "Zare". Cipele su nam komplikacija. Nju često ranjavaju balerinke pa je to nezgodno.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 11:46   #6
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Imam jednog školarca od 16 koji doslovno "pati" na marke.
jedan skolarac od 16 godina je dovoljno velik da si zaradi za "marku"
meni je bio zgodan primjer iz jedne obitelji, gdje su roditelji postavili pravilo da se kupuje odjeca i obuca koja je potrebna i da dijete nece oskudjevati u nicemu, ali npr za tenisice daju max 300kn - dijete tada ima izbor, uzeti tenisice za 300kn, vrebati neka snizenja, ili kupiti za 800 s time da razliku treba nadoknaditi sama. tako uci stedjeti, odricati se (od npr sminke, mobitela, kava...), zaraditi prek ljeta na benzinskoj i sl., prodajuci knjige u antikvarijatu itd.

meni su nes slicno doma postavila kad sam ja bila teenager, al kod mene se nije radilo o markiranoj odjeci, nego o odjeci sa kojom moja mama (sminkerica) en bi niti prasinu brisala i bojama za kosu (za koje je stari tvrdio da su za maskare, a en za normalne ljude)

tak da, ja sam radila prek ljeta, od 16 nadalje....i financirala svoje guste


inace, danas dost tih marki mozes kupiti u outletima, naruciti iz vana, kopije su sve bolje i bolje, tak da mozes znatno jeftinije proci nego prije
(tenisice za 800kn su se raspale, jer mozda i nisu orginal, samo kaj se kod nas svega i svacega prodaje pod orginal sa masnom cijenom)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 13:42   #7
hm..imam kcer godina kao i tvoja(najmladja)...na srecu nemamo tih problema..za sada. U skolu nosi uniformu, proskribirane su nam, skolske cipele, torba i sportska oprema.njen izbor je pernica, pisaci pribor i nekoliko sitnica .

u moje vrijeme naglasak je vishe bio na odredjenim odjevnim predmetima, nego na markama...mada i marke su dosle u visim razredima osnovne...sebago shuze..itak...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 30.06.2012. at 13:49.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 16:02   #8
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
... U skolu nosi uniformu, ...
ja bi ovo rado uvela u naše škole ili barem vratila kute

moja (7,5) ne pati na marke jer uglavnom nema ni pojma o trendovima
dijelom zato što se kod nas doma puno improvizira u odijevanju, a dijelom (i srećom) jer zasad u njenom razredu nema takvih grupica koje bi nabijale komplekse drugima
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 19:12   #9
Od "skolaraca" tu uglavnom pisu oni koji imaju djecu u nizim razredima OS... a to da takva djeca nemaju pojma koje tene/mob/treperice su in, je samo po sebi jasno. Jedino ovaj od 16 g ulazi u tu kategoriju...i naravno, malo i je drugaciji od ovih od 8-9 godina.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2012., 23:10   #10
Moji su završili 5. razred, i nemaju pojma o markama... Jedino tenisice im kupim Adidas ili Nike, kad je neko sniženje, jer su najčešće u njima. Sandale i balerinke kupim jeftinije jer ih rijetko nose. Odjeću isto oboje biraju po izgledu, nikako po marki, jer ih ni neznaju...
__________________
Borna
Goga_fina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 04:30   #11
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ja bi ovo rado uvela u naše škole ili barem vratila kute
Jer kad dijete ima uniformu ne može imati najnoviji model iPhonea, ljetovati na Maldivima, i sve se klasne razlike brišu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 06:51   #12
naravno da ih nece izbrisati...ali ih samnjuje i prebacuje fokus na nesto drugo , a ne na trendi odjecu ili obucu.(btw. mobiteli u nasoj skoli su strogo zabranjeni i dopusten su samo van skolskih sati za starije ucenike)

disciplina je kazu bolja, a djeca se identificiraju sa skolom i njenim "bojama".

ja manje vishe kupim uniformu ili nadopunim(sljedece godine nosi suknju) koshulje imam, blejzer, kravate reckiliramo dvije godine(na jesen ce biti treca skolska godina) ima istu skolsku torbu vec drugu godinu.Nazalost nju cemo morati zamjeniti.Sportska oprema je josh uvijek dobra.Nosi suknja hlace i obicnu pamucnu bijelu polo majcu,bjele tensice.

Znachi nove crne cipele, torba i suknja.Suknju cu morati prekrojiti i tu mi je troshak krojacice.

Suknju cu pokusati naci preko nekih roditelja koji imaju starije curice za pola cijene.Uvjek ima netko tko prodaje second hand.

Ne moram brinuti svaki dan sto ce obuci, niti moram kupovati odjecu za cijelu godinu.
Hocu reci nisu uniforme neko zlo, ali nisu niti magichni metak.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 01.07.2012. at 07:23.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 15:24   #13
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Jer kad dijete ima uniformu ne može imati najnoviji model iPhonea, ljetovati na Maldivima, i sve se klasne razlike brišu.
ajfonove i slične tričarije bi također zabranila
uniformu i tehnološka pomagala škola može, i trebala bi, regulirati, ljetovanje spada u privatnu domenu i nije toliko u fokusu
Quote:
kajperinja kaže:
Od "skolaraca" tu uglavnom pisu oni koji imaju djecu u nizim razredima OS... a to da takva djeca nemaju pojma koje tene/mob/treperice su in, je samo po sebi jasno
kćer naših frendova će sad u četvrti razred i vrlo dobro zna što je 'in' jer u razredu imaju 3-4 imućne klinke koje im nabijaju standard
bilo joj je neugodno kad smo napravili zajednički obiteljski izlet na hrelić
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 19:21   #14
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
kćer naših frendova će sad u četvrti razred i vrlo dobro zna što je 'in' jer u razredu imaju 3-4 imućne klinke koje im nabijaju standard
bilo joj je neugodno kad smo napravili zajednički obiteljski izlet na hrelić
Naravno da to sto sam napisala nije generalno pravilo i da ima itekako onih i od 7-8 godina koji znaju sto hoce, a hoce marku....ali mislim da je ipak to nekako vise rezervirano za starije, dok su mali jos im se nekako servira ono drugo, ali kasnije su zahtjevi veci. I usporedjivanje s drugima.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 22:35   #15
ja imam djecu koju sam učila da ljde procijenjuju na osnovi njihovog ponašanja, komnikacije, a ne na osnovi znaka priljepljenog na patike. i tako se ponašaju.

moj najstari sin - ima prijoritet da mu tenisice izgledaju ljepo, nažalost ima toliko odjeće koju kupi nosi dva tri tjedna i dosadi mu, košulje ima da može prodavati.

sinovi od 22 - nose patike koje su fora, koje se sad nose, no oni također znaju kupit tipa roze nike tenisice muške, pa se zezaju s njima. odjeću kupuju kad vide nešto dobro, nepantim kad sam ih nagovarala da si kupe nešto. odjeća sva sportska im je nažalost potpisana.

sin od 14- e on je posebna priča, on je do 6 razreda nosi udobnu obuću, došao je 7 razred, nije više bilo žulja me ne žulja me nego kako izgledaju, prije možda dva tjedna, ljepo on meni da bih on nove tenisice, ja kao pa ajde nove tenisice ćeš dobit, i kao idemo ja i ti popodne u centar i kupimo tebi tenisce, ne iću ja s bratom, ok, vraćaju se oni iz centra i on doma sonosi "florescentno zelene patike još k tome lakirane, i platio ih je 1500 kn, neznam kakva je sad to moda ali ako preživim modni izričaj ovog mog djeteta mislim da ću živjeti 100 godina.

djevojčica od 4 obožava haljinice i stvarno kad vidi haljinicu odma vrišti.

nadam se da moja djeca nikad nikog nisu izrugivali radi marki (nisu takvi). nikad nisam iz njihovih usta čula da se hvale cijenama, živimo u ruralnom kraju, i nažalost, nema puno roditelja koji mogu sve to financirati. ja imam 4 šminkera, i kad vidim koliko se spramaju za običan izlazak padne mi mrak na oči.
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 22:53   #16
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
jedan skolarac od 16 godina je dovoljno velik da si zaradi za "marku"
meni je bio zgodan primjer iz jedne obitelji, gdje su roditelji postavili pravilo da se kupuje odjeca i obuca koja je potrebna i da dijete nece oskudjevati u nicemu, ali npr za tenisice daju max 300kn - dijete tada ima izbor, uzeti tenisice za 300kn, vrebati neka snizenja, ili kupiti za 800 s time da razliku treba nadoknaditi sama. tako uci stedjeti, odricati se (od npr sminke, mobitela, kava...), zaraditi prek ljeta na benzinskoj i sl., prodajuci knjige u antikvarijatu itd.
....
Upravo to se i desilo.
Počeo je sam ponešto zarađivati i evo kupio si ne tako skupe tenisice sam. I neke majce koji su isto pristojnih cijena a ruku na srce čak i normalnije izgledaju od onih "strašno" markiranih.
Zanimljivo je to kako kada daješ iz vlastite zarade niije više 800 kn malo..
No, to su po meni krivi roditelji koji takvo nešto odobravaju.
Mada i dalje zna sve marke i markice.
Nedavno mu moj tata daje remen i on odmahne rukom.
No, ipak pogleda ga i vidi marka, uuuuu!! Ma zamisli. A moj stari od preko 70 nema o tome pojma. I odjednom mu se remen dopao ali ga nije dobio. Rekoh ne treba ti - to si prvotno rekao i gotovac. Jesam prava mačeha
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 00:02   #17
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Upravo to se i desilo.
Počeo je sam ponešto zarađivati i evo kupio si ne tako skupe tenisice sam. I neke majce koji su isto pristojnih cijena a ruku na srce čak i normalnije izgledaju od onih "strašno" markiranih.
Zanimljivo je to kako kada daješ iz vlastite zarade niije više 800 kn malo..
No, to su po meni krivi roditelji koji takvo nešto odobravaju.
Mada i dalje zna sve marke i markice.
Nedavno mu moj tata daje remen i on odmahne rukom.
No, ipak pogleda ga i vidi marka, uuuuu!! Ma zamisli. A moj stari od preko 70 nema o tome pojma. I odjednom mu se remen dopao ali ga nije dobio. Rekoh ne treba ti - to si prvotno rekao i gotovac. Jesam prava mačeha
Nisi reagirala kao prava maćeha (iz bajki), nego kao prava pametna mama koja ne želi da joj sin postane glupi snob.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 00:39   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Nedavno mu moj tata daje remen i on odmahne rukom.
No, ipak pogleda ga i vidi marka, uuuuu!! Ma zamisli. A moj stari od preko 70 nema o tome pojma. I odjednom mu se remen dopao ali ga nije dobio. Rekoh ne treba ti - to si prvotno rekao i gotovac. Jesam prava mačeha
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Nisi reagirala kao prava maćeha (iz bajki), nego kao prava pametna mama koja ne želi da joj sin postane glupi snob.
Kakvu pouku je sin izvukao- drugi put biti pametniji, pa ne odmah odmahivati, vec baciti pogled prije sto se to nudi.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 07:18   #19
meni osobno se nikad kute u školi nisu sviđale, srećom pa sam bila generacija koja ih nije ni nosila.mislim da ne treba rješavat problem na način da se svi uniformiraju,treba raditi na samopouzdanju djeteta i ukazivanju na ljudske vrijednosti a ne na one ekonomske.na kraju ako netko ima patike za puuuuno kuna i skupi mob, ne znači da je loše dijete ili čovjek.ima za to mogućnosti pa zakaj si ne bi to i kupil????
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 10:29   #20
molim vas da se držite teme. postovi o mobitelima su premješteni na temu djeca i mobiteli
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:57.