Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2012., 19:03   #1
Izborni predmeti (problemi i iskustva )

Molila bi Vas forumaše, ako može par iskustava sa izbornim predmetima.
Kod mog sina je prvi izborni predmet, i već nakon 1 sata problem.
Radi se konkretno o njemačkom jeziku. Sin mi ide u 4 razred i ove godine je uzeo za izborno dodatni strani jezik. Problem je nastao u tome što je to njemu prva godina učenja njemačkog, a oni polaze sa gradivom za 4 razred. Koje je stvarno teško ako nema nikakvog predznanja.
Htjela bih saznati od Vas dali ste se našli u ovakvoj situaciji i kako ste riješili problem.
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 21:46   #2
Mi smo isto četvrti razred.Izborni talijanski.Kreće se s konkretnim lekcijama.
Ne shvačam u čemu je konkretno problem kod Vas?
Gledam baš na knjigu i tamo piše :
udžbenik za tal.jezik za četvrti razred osnovne škole;prva godina učenja.
Ja znam malo talijanskog (jako malo),tako da ga mogu pratit po pitanju izgovora prvih 5 lekcija.On ima "žicu" za jezike,čudno mi je čitati,pisati,sve ali...ne vidim neki problem.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 11:17   #3
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Molila bi Vas forumaše, ako može par iskustava sa izbornim predmetima.
Kod mog sina je prvi izborni predmet, i već nakon 1 sata problem.
Radi se konkretno o njemačkom jeziku. Sin mi ide u 4 razred i ove godine je uzeo za izborno dodatni strani jezik. Problem je nastao u tome što je to njemu prva godina učenja njemačkog, a oni polaze sa gradivom za 4 razred. Koje je stvarno teško ako nema nikakvog predznanja.
Htjela bih saznati od Vas dali ste se našli u ovakvoj situaciji i kako ste riješili problem.
Je li to udžbenik s nekom Gretchen? Jasno piše da je udžbenik za prvu godinu učenja, jasno da su lekcije konkretnije jer em imaju iskustva sa stranim jezikom, em se njemačkom jeziku jednostavno drukčije pristupa nego engleskom. Zasad ne vidim problem. Nauče osnove izgovora, igračke, predstaviti se... Sve je to naučila u prvom razredu na engleskom.
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 13:09   #4
Mislim da je ovo neki nesporazum u pitanju
Izborni drugi strani jezik ne postoji do 4. razreda.
A informatika počinje od 5. razreda.
Samo vjeronauk od prvog.
Ili ?
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 13:12   #5
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo neki nesporazum u pitanju
Izborni drugi strani jezik ne postoji do 4. razreda.
A informatika počinje od 5. razreda.
Samo vjeronauk od prvog.
Ili ?
Kod nas je isto tako.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 16:32   #6
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo neki nesporazum u pitanju
Izborni drugi strani jezik ne postoji do 4. razreda.
A informatika počinje od 5. razreda.
Samo vjeronauk od prvog.
Ili ?
Je, veliki nesporazum. Riješeno je jučer u školi. Upravo je onako, kako je napisala Cikla Oraščić.
Ako moderatori žele tema se može zatvoriti ili ostaviti.
Isprike forumašima.
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 19:11   #7
Ma samo je nesporazum, ali tema se može nastaviti sa iskustvima.
Moje je recimo takvo da sam jako nezadovoljna naučenim na izbornim predmetima u školi, a djeca su išla u dvije.
Kćer mi ima stalno 5 iz njemačkog, a ne zna beknut
Informatike zna točno onoliko koliko je znala i prije 5. razreda.
Sve je svedeno na neku igru.
Ali što se stranog jezika tiče dobro je što u srednjoj opet kreću ispočetka kao da ga nikad nisu učili.
Tako barem kaže profesor.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 19:40   #8
Ma mene je dosta zbunio. Očekivala sam ono (ich bin, du bist) laganicu na početku a počeli su prvi sat sa
ichheisehanswieheistdu. Pa nas malo iznenadilo. Ali kaže da je zadovoljan ,i da mu je učiteljica dobra (zgodna hehe) pa neka onda nastavi.
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:33   #9
Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Kćer mi ima stalno 5 iz njemačkog, a ne zna beknut
.
moj je 8 razred,potpuno ista stvar,sve što zna reći je ich bin... (svoje ime)
marre30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 21:14   #10
Moj ima strogu učiteljicu iz talijanskog (izborni predmet).Inače mu predaje i engleski tako da je dobro poznajemo.I to mi je drago.Smatram da je takav pristup bolji.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 23:38   #11
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Ma mene je dosta zbunio. Očekivala sam ono (ich bin, du bist) laganicu na početku a počeli su prvi sat sa
ichheisehanswieheistdu. Pa nas malo iznenadilo. Ali kaže da je zadovoljan ,i da mu je učiteljica dobra (zgodna hehe) pa neka onda nastavi.
Ich bin, du bist ...je nesto daleko teze nego ovo drugo.
To je deklinacija koja se uci puno kasnije...
A lekcije s kojima pocinju mala djeca su obicno "ja se zovem Maja, kako se ti zoves"...sto je puno lakse i jednostavnije.
Tako da imo s te strane nema brige, jer stvarno ne znam s cim bi jednostavnijim trebalo poceti nego s tim - ja se zovem ...Marko.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 00:04   #12
Ja predajem izborni predmet u OŠ. Radim u teškoj sredini gdje i na izbornom predmetu imam dosta učenika po prilagođenom ili individualiziranom programu.
Radim sve po planu i programu, a neke stvari znam objašnjavati i pokazivati po nekoliko puta.

Ne smatram ga manje važnim zato što je izborni i uvijek se trudim što bolje objasniti i pokazati učenicima. Jasno sam dala do znanja da neću olako dijeliti petice i da ju svatko treba zaslužiti. Svakome dajem drugu priliku, a trud uvijek nagrađujem.

Moram reći da je veliki problem što učenici (većina njih) i prije samog početka nastave očekuju da će imati dobre ocjene iz izbornog predmeta, tj. da će im "dizati prosjek". Većina njih također smatra da ne trebaju ništa raditi, a o facebook-u i sličnim stvarima ne trebam ni pisati. Neki dan je jedan razred ostao šokiran jer sam najavila da ću slijedeći put ispitivati. Jedan učenik je rekao - "Kak to mislite da ćete ispitivati? Pa ovo je izborni predmet."

Dosta njih ne dolazi redovno jer imaju sat u kontra smjeni, pa im se, pretpostavljam, ne da dolaziti, a onda ostanu šokirani jer sam ih zapisala da ih nema. Mislim da učenici izborne predmete shvaćaju dosta neozbiljno.
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 08:56   #13
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
počeli su prvi sat sa
ichheisehanswieheistdu.
Zašto si dijete nazvala Hans?

Meni cijeli ovaj topic izgleda kao slučaj "pretjeranog roditeljskog petljanja" s elementima brzopletog zaključivanja. Najprije si, bez imalo rezervi, izvela pogrešne zaključke iz površno utvrđenih činjenica, a sada se stavljaš u poziciju nekoga tko je kompetentan procjenjivati metodologiju učenja stranog jezika ("ich bin..." primjer koji navodiš - a za koji ti je objašnjeno zašto je potpuno pogrešan - upućuje na to da nisi kompetentna za takvo što).

Konačno, u prvom postu stalno govoriš o "problemu", a ispada da je dijete zadovoljno i ne vidi nikakav problem (može učiteljca biti Sharon Stone glavom i sisama, to ne bi bilo dovoljno da mali bude zadovoljan kada bi i on vidio gradivo kao preteško) - dakle, izmišljaš problem tamo gdje ga nema.

Mislim da je to loše i zadijete i za tebe.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 08:59   #14
Quote:
marre30 kaže: Pogledaj post
moj je 8 razred,potpuno ista stvar,sve što zna reći je ich bin... (svoje ime)
Kako bi reagirala da ti sinek ima (zasluženu) jedinicu iz izbornog njemačkog (a koju, očito, nema)? Jesi li sigurna da bi tvoja reakcija bila "prirodno je da ima jedinicu ako ništa ne zna", ili bi možda krenulo drvlje i kamenje na nesposobnu učiteljicu koja filozofira oko izbornog predmeta?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:19   #15
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kako bi reagirala da ti sinek ima (zasluženu) jedinicu iz izbornog njemačkog (a koju, očito, nema)? Jesi li sigurna da bi tvoja reakcija bila "prirodno je da ima jedinicu ako ništa ne zna", ili bi možda krenulo drvlje i kamenje na nesposobnu učiteljicu koja filozofira oko izbornog predmeta?
Pa ja ne znam kakva bi to bila logika
Ako je izborni, tim više bi ga trebao učiti jer si ga sam izabrao iz nekog razloga.
Ja imamo dojam da je moja kćer glede njemačkog protratila 4 godine.
Doduše u našoj državi iz nekog razloga koji ja ne mogu dokučiti ljudi koji uče engleski 8+4+ne znam koliko na faksu izađu van s mizernim znanjem.
Barem ja imam takv dojam u svom okruženju.
Skroz sam se šokirala kad sam u Danskoj vidjela da doslovno svaki čovjek na ulici priča engleski i to na način da s njim možeš prokomentirati političko stanje u državi
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:20   #16
Prema Pravilniku o praćenju i ocjenjivanju učenika u osnovnoj školi, ocjena iz izbornog i odgojnog predmeta treba biti poticajna. Pa si to protumačite kako želite...
Ja sam predavala godinama izborni i ne, hvala. Never more. Svi sjede u klupicama i očekuju da ću na prvom satu reći: "Evo, vi već sada svi imate pet!"
__________________
Bolje ispasti glup, nego ispasti iz aviona.
Cikla Oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:52   #17
Ja sam malo zbunjena oko tih izbornih predmeta.

Kod nas je od prvog razreda izborni vjeronauk i informatika s time da na vjeronauk ne mora ići ali na informatiku svi moraju.

U svjedodžbi za vjeronauk imaju ocjene a informatika je navedena pod izvan nastavne aktivnosti, zajedno sa ritmikom i plesom ( bez ocjena).

I kako je kasnije, u četvrtom razredu? Može li se uzet npr oba jezika ili se zove izborni zato jer biraš koji ćeš uzeti?
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:06   #18
Koliko vidim, problem s izbornim predmetima je što su profesori pod pritiskom popunjavanja satnice. Sve manje učenika ide i na informatiku, a pogotovo na jezike (njemački, talijanski), čime se gube razredna odjeljenja, što znači - gubi se zaposlenje. A u današnjoj situaciji, ljudima je bitnija gola egzistencija od pokušaja utuvljivanja znanja nekome tko ne pokazuje ni osnovnu volju ni interes da ga usvoji. Pa dobijemo situaciju da imaju dobre ocjene, a slabo znanje, jer "ne smijem in se zamjeriti, odustat će"...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 12:24   #19
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Ma mene je dosta zbunio. Očekivala sam ono (ich bin, du bist) laganicu na početku a počeli su prvi sat sa
ichheisehanswieheistdu. Pa nas malo iznenadilo. Ali kaže da je zadovoljan ,i da mu je učiteljica dobra (zgodna hehe) pa neka onda nastavi.
Pa i pocinje se s Hallo! Ich heiße Maria! Wie heißt du? I tako cijeli sat dok se svi ne predstave i ne ispitaju kako se tko zove. Gdje stanujes? Kako ti se zove brat/sestra/mama/tata.
Profesor objasni kako se izgovaraju ä, ö, ü, ei i ostala slova. Da kratki tekst da procitaju. Zatim uce pomocne glagole haben i sein pa cijeli sat recenice s tim glagolima i tako.


Quote:
KatarinaRi kaže: Pogledaj post
Kćer mi ima stalno 5 iz njemačkog, a ne zna beknut
Bas i nije smijesno.
Imala sam uciteljicu kod koje je dvojka bila kao dvije petice kod tvoje kceri.
Ne znam na koji nacin ucitelj radi s njima, ali imala sam kolegicu koja je imala 5, a ucitelj se igrao s njima na satu. U srednjoj nije nista znala.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 13:23   #20
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kako bi reagirala da ti sinek ima (zasluženu) jedinicu iz izbornog njemačkog (a koju, očito, nema)? Jesi li sigurna da bi tvoja reakcija bila "prirodno je da ima jedinicu ako ništa ne zna", ili bi možda krenulo drvlje i kamenje na nesposobnu učiteljicu koja filozofira oko izbornog predmeta?
Bože kakvo pitanje
kako bi trebala molim te lijepo reagirati?Ako je izabrao taj predmet,ja ga ne razlikujem od matematike,hrvatskog,neznam geografije
to što netko ne odrađuje svoj posao za koji je plaćen i poklanja ocjene cijelom razredu bez da ih ičemu nauči
marre30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.