Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2023., 21:44   #1
Koliko najviše jezika jedna osoba može poznavati?

Zanima me odgovor na pitanje iz naslova.

Pronalazim različite odgovore kad upišem na Google. Neki pišu da ljudski um može baratati s najviše četiri do pet jezika, neke procjene idu do sedam, a procjene da je moguće s više od sedam čine mi se nerealnim. Maksimalno nadareni genij, motiviran i voljan učiti, mogao bi baratati s možda sedam. A na svijetu ima preko 6000 jezika. Da poznaješ sedam, opet ima 5990 i više što ne poznaješ. Kako god okreneš, napadnu većinu svjetskih jezika nikad ne ćeš poznavati ni rabiti.

Ne računam one što znaš pokoju riječ, nego s koliko jezika jedna osoba može tečno baratati.

Neki primjeri...

* Goran Milić - hrvatski, engleski, španjolski, francuski, talijanski
* Robert Dacešin - hrvatski, engleski, španjolski, portugalski, talijanski
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2023., 13:15   #2
to je vijecno pitanje, a odgovor bi trebao poceti s time da ti definiras za sebe izraz "poznavati jezik" odn. povjeravas kako su drugi koristili taj izraz..odn. definirati "tecno"....na Yt-u imas ljude koje tvrde da znaju desetak i vise jezika...onda dode dokaz tri recenice, neke standardne floskule, ali tecno, jer su ih ucili napamet ...onda imas ljude koje prilicno dobro znaju razumijet pisano slovo (jer tako su naucili jedan izvjesni jezik), ali ako bi sad neko htio konverzaciju s njima pocet, to ne bi (naravno) funkcijoniralo, cesta pojava u akademicnom svjetu...onda imas na drugoj krajnosti ovo
https://hr.wikipedia.org/wiki/Zajedn...kvir_za_jezike

dakle taj okvir koji odreduje sposobnost jedne osobe komunicirati u stranom jeziku. A ako si si dostigao razinu C1 (pozeljno sa certifikatom priznane institucije), onda si dokazao/-ala da mozes razumijet pisane tekstove, da ih mozes pisati, komunicirat usmeno, da imas kompetencije u gramatici. to je u situaciji jedno tecaja odlicna stvar.
Il gatto nero is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2023., 21:03   #3
""Postoji nekoliko teorija kako neke osobe mogu naučiti nekoliko drugih jezika relativno lako, dok druge osobe imaju problema naučiti i samo jedan strani jezik. Jedna teorija tvrdi da pojačani nivo testosterona dok je dijete u uterusu može povećati asimetriju mozga.

Neuro znanstvenica Katrin Amunts promatrala je mozak Emila Krebsa i otkrila kako je oblast u Krebsovom mozgu zadužena za jezike drugačije organizirana nego kod osoba koje su bile jednojezične. S druge strane neurolingvist Loraine Obler brani Geschwind–Galaburdovu hipotezu po kojoj ljevaci, osobe s poremećajima auto-imuniteta, poremećajima tijekom učenja, pokazuju talent u umjetnosti, matematici i vjerojatno jezicima."" hr.wikipedia.org/Poliglot


Fenomen, hr.wikipedia.org/Kato_Lomb, tu je u PDF-u i njezina knjiga "Kako sam učila jezike"

Njezini savjeti pozitivanstav.com/kako-sam-ucila-jezike-10-savjeta-osobe-koja-govori-16-jezika
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2023., 23:53   #4
Znam engleski i njemački.

2021. položila tečaj talijanskog.

Ne ide mi španjolski, imam neki feeling da nikad ne bi mogla svladat španjolski. Ne leži mi.
N.Z90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.