Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2016., 11:54   #1
Hipoteka na drugu nekretninu?

Pozdrav!

Imam pitanje, tj. više me zanimaju mišljenja i prijedlozi. Dakle, nevjenčana supruga i ja smo mlada obitelj, imamo dijete od 8 mjeseci i živimo zajedno u kući koja glasi na nju njenog oca. Prije pola godine je od strica naslijedila kuću (papiri su riješeni, sad već 4 mjeseca čekamo uplatnicu da se plati porez i da to konačno bude gotovo, ali novci stoje sa strane pa to pitanje smatramo riješenim). To joj je prva nekretnina.

Kuća u kojoj živimo treba malo dotjerivanja - fasada i ograda zbog djeteta, ostalo je u redu. Oboje nam je dosta hitno jer živimo uz dosta prometnu cestu i nema teorije da mi dijete tumara po neograđenom dvorištu, a fasada nam je bitna jer nam se svaku zimu navuče plijesan od vlage, a i grijemo se na drva pa je dosta teško zagrijati određene dijelove kuće.
K tome imamo svako svoj mali auto koji nam za dijete sa svim njegovim potrepštinama nisu dovoljno veliki, a i stari su po 14 godina. Tako da je i nešto novije, veće, sigurnije vozilo dosta visoko na listi potreba.

Idealna situacija bi bila prodaja te druge kuće, no znamo da do toga može proći i više (ako ikad) godina. Zato razmatramo opciju kredita. Oboje smo zaposleni na neodređeno, zajedno imamo prihoda malo iznad 9000 kuna mjesečno od čega na režije, hranu, gorivo i njen kredit trošimo oko 4500 kn, ostalo nam ostaje za dodatne potrepštine i nekakve želje koje imamo i možemo si priuštiti. Tu još moram dodati 500kn za vrtić kad se žena vrati na posao, ali nekakvih 4000 kuna nam ostane na raspolaganju kad se pokriju osnovni troškovi života.

Od kredita bi voljeli napraviti fasadu, ogradu (realno su samo vrata neki veći trošak), kupiti auto i zatvoriti njen kredit. Oko 150.000 bi nam za to bilo dovoljno.

Ono što mene zanima je, po iskustvima, da li se isplati dizati nekakav gotovinski, nenamjenski kredit, ili možda bolje staviti hipoteku na drugu kuću? Sigurno nećemo živjeti u njoj, a čak i da ne uspijemo otplatiti kredit iz bilo kojeg razloga, radije bi da nam ju oduzmu, nego da mi dijete trči po cesti ili živi u pljesnivoj sobi.

Drugo me zanima samo okvirno kakva je procedura za to? Odemo u banku, banka napravi procjenu vrijednosti kuće, odobri nam kredit u nekom postotku od vrijednosti i ukoliko ne uspijemo plaćati uzmu kuću i to je to?

I treće , s obzirom da kuća glasi na nevjenčanu suprugu, mogu li ikako JA dobiti kredit? Jer od tih 9000kn, moja plaća je veća 60% od njene, a još će i rasti do kraja godine kad steknem VSS. Kakve su nam tu mogućnosti? Može li, znači, ona potpisati neki papir da diže hipotekarni kredit na moje ime ili nešto tako, ili da daje kuću u garanciju za moj kredit (ne znam kako bi se pravilno ovo reklo). Ili možda postoji mogućnost da ona digne hipotekarni kredit, a da se za njega tereti moj račun?

Eto, to je to, idem u četvrtak u banku svakako ispitati situaciju, ali me prvenstveno zanimaju i iskustva ljudi koji su možda bili u sličnoj situaciji.

Zadnje uređivanje filip989 : 05.08.2016. at 12:29.
filip989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 13:03   #2
Quote:
filip989 kaže: Pogledaj post
...ukoliko ne uspijemo plaćati uzmu kuću i to je to?

I treće , s obzirom da kuća glasi na nevjenčanu suprugu, mogu li ikako JA dobiti kredit? Jer od tih 9000kn, moja plaća je veća 60% od njene, a još će i rasti do kraja godine kad steknem VSS. Kakve su nam tu mogućnosti? Može li, znači, ona potpisati neki papir da diže hipotekarni kredit na moje ime ili nešto tako, ili da daje kuću u garanciju za moj kredit (ne znam kako bi se pravilno ovo reklo). Ili možda postoji mogućnost da ona digne hipotekarni kredit, a da se za njega tereti moj račun?

Eto, to je to, idem u četvrtak u banku svakako ispitati situaciju, ali me prvenstveno zanimaju i iskustva ljudi koji su možda bili u sličnoj situaciji.
Banka će prvo pokušati ovrhom na tvojim primanjima naplatiti svoja potraživanja jer je to lakše i jednostavnije.
Ako joj to ne uspije,banka se pokušava naplatiti prodajom kuće na kojoj je hipoteka.Ako uspije prodati kuću,dobivenim novcem prebija tvoj dug ili dio tvog duga (vjerojatnije) a ako ne uspije prodati kuću tvoj dug ostaje i zatezne kamate stalno povećavaju dug.

Žena kao vlasnik kuće potpisom daje suglasnost da banka stavi hipoteku.
Banci je samo važno da se hipotekom upiše na teret kuće.
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 13:11   #3
Quote:
Mikahr kaže: Pogledaj post
Banka će prvo pokušati ovrhom na tvojim primanjima naplatiti svoja potraživanja jer je to lakše i jednostavnije.
Ako joj to ne uspije,banka se pokušava naplatiti prodajom kuće na kojoj je hipoteka.Ako uspije prodati kuću,dobivenim novcem prebija tvoj dug ili dio tvog duga (vjerojatnije) a ako ne uspije prodati kuću tvoj dug ostaje i zatezne kamate stalno povećavaju dug.

Žena kao vlasnik kuće potpisom daje suglasnost da banka stavi hipoteku.
Banci je samo važno da se hipotekom upiše na teret kuće.
Hvala puno na odgovoru!
filip989 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.