Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2015., 13:59   #1
Jedno foto pitanje

Zna li netko gdje može biti problem, ako inače oštra i dobro obrađena fotografija iznenada postane mutna kad ju postavim na neki web foto servis tipa 500px? Odnosno, kad kliknem na fotografiju da je povećam na full view, u prvoj sekundi bude kristalno jasna, pa se zamuti? Je li to problem u obradi fotke ili u softveru foto servisa?
advocatus82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 00:13   #2
Molim (nisam htio da otvaram novu temu), interesuje me što znači kad neko na FB označi sliku Photo Credit: Ime i prezime. Slika je javna, da li je ta slika slobodna za korištenje i besplatna? Što je to Photo credit, ne shvatam? Hvala onom ko mi ljubazno odgovori!
Mrdušanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 00:43   #3
Quote:
Mrdušanin kaže: Pogledaj post
Molim (nisam htio da otvaram novu temu), interesuje me što znači kad neko na FB označi sliku Photo Credit: Ime i prezime. Slika je javna, da li je ta slika slobodna za korištenje i besplatna? Što je to Photo credit, ne shvatam? Hvala onom ko mi ljubazno odgovori!
pazi , realno gledajuci svaka slika je javna kad se objavi na bilo kojoj veb stranici , ali to neznači odmah da je i dozvoljeno koristiti ju u vlastite svrhe .
pravilno je poslati autoru upit dali se smiije koristiti njegovo djelo , dali ce on/ona to dopustiti besplatno , dali ce dati uvjet koristenja uz obavezno navodjenje imena autora ili ce ti pak traziti neku lovu za koristenje , jest da kod nas u hrvatskoj malo tko vodi računa o tome i onda se dešavaju razni problemi , povlače se sudovi i slično. dakle , s obzirom na pitanje , vjerojatno se radi o nekom stranom autoru ili fotografu , pa je zato i photo credit, kao naveden kao autor fotografije , ili je netko drugi , uz dozvolu autora objavio to djelo i naveo dotičnog kao autora .

ja recimo na primjer imam preko nekoliko objavljenih fotografija na nekoliko veb portala , i vecina je uredno prvo pitala za dozvolu i onda objavila fotke navodeci me kao autora , samo mi se jednom desilo , i to na fejsu , da je jedan admin jedne grupe uzeo i objavio moje fotke bez pitanja niti navođenja mene kao autora , ali pravovremenom reakcijom sam stupio u kontakt sa dotičnim adminom i riješio na obostrano zadovoljstvo .

malo sam to opširnije sad napisao ali trebalo bi bit sad potpuno jasno .
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 00:49   #4
Da, radi se o strancu, fotografiju je napravio neki Englez i objavio javno na svom profilu, te napisao Photo credit:
Dakle, photo credit znači samo kao - podaci o slici: Marko Marković?
No, iako je javna, ipak je njegovo vlasništvo, zar ne? Čak je to sa tim photo credit i naglasio.
Mrdušanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 10:03   #5
tako je , čovjek je napravio fotografiju i objavio je i stavio svoj potpis .

ali kako rekoh , moze biti situacija i kad recimo ja uzmem tvoju fotku i objavim je a ispod napišem-- fotku napravio mrdušanin. tako ce svi kojima se fotka svidi guglati tvoje ime a ne moje ...
phoenixos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 22:09   #6
Tu na linku je zgodan tekst oko autorskih prava i korištenja fotografija sa interneta.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 04:31   #7
Hvala vam!
Mrdušanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.