Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old Danas, 19:05   #6401
Quote:
sesonkuz kaže: Pogledaj post
Pa koliko ću puta citirati - ili me teisti ne doživljavaju ...
Ne doživljavaju te jer ili si offtopic ili trkeljaš svašta kao u ovom postu. U ovoj temi ne istražujemo božanstvenost Isusa niti što su ljudi mislili o njoj nego njegovu povijesnost kao čovjeka.

Quote:
Celzo: "Ni jedan Bog ni Božji Sin nije nikada sišao niti će ikada sići".
Ponavljam, ne raspravljamo o božanstvenosti nego o povijesnosti Isusa kao čovjeka.
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 19:12   #6402
ne znam, mislim da je po meni ova debata bespotrebna, jer nikada necemo znati siguran odgovor i ljudi trose energiju bez veze. Tko hoce, neka vjeruje, tko nece, ne mora
BlaireWhiteFan is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 20:40   #6403
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ne doživljavaju te jer ili si offtopic ili trkeljaš svašta kao u ovom postu. U ovoj temi ne istražujemo božanstvenost Isusa niti što su ljudi mislili o njoj nego njegovu povijesnost kao čovjeka.

Ponavljam, ne raspravljamo o božanstvenosti nego o povijesnosti Isusa kao čovjeka.
Ako Isusa Krista Nazarećanina iz NZ okljaštriš od svih tih priča i govorkanja o čudesima, ne-ispunjenih proročanstava, mita o djevica-rođenju, misteriozne žrtve ne križu, popratnih glasina da je Bog Mesija, priče o uskrsnuću njega i onih koje je oživio kao mrtvace, panike po Izraelu radi njega i njegovih pobožnih sljedbenika, gorkih neprijatelja, nemaš više Isusa. Gotovo.

Kao da kažeš da je postojao neki čovjek iz kojega stoji bajka o Zeusu. Zeus bez svega što ga prati više nije Zeus.

Isus je bilo često ime, i imaš u Flavija mnogo sličnih koji bi mogli biti iza THE Isusa, al nisu, ili možda jesu. Nebitno.
Old Danas, 20:49   #6404
Quote:
Celzo? Ovo je tolika besmislica da je krunski dokaz teističkih spin-podmetanja.
Kelsom je na cijelo kršćanstvo gledao kao slijepu vjeru koja bježi od razuma al je podržavao Isisovo postojanje???
Kelsom koi je cijelu biblijsku priču proglasio fikcijom - podržava Isusovo postojanje???

... "nikad, ali nikad ne govori o Isusu kao izmišljenom liku"...???

a odkud ti to znaš? Da nisi možda čitao Celza protiv Origena? Jesi? - E nisi. A zašto nisi - ja ću ti reći: jer nikad niije taj Celzov tekst pronađen - eto zašto.
Pa kako se uopće usuđuješ napisati tu rečenicu ???
Naravno da "nije" lol. Origen citira Celza. Evo ti opis:

"He has no form nor glory, nor beauty when we beheld him, but his appearance was without honor and inferior to that of the sons of men."

(Origin, "Against Celsus", 6.75-77)
Old Danas, 21:01   #6405
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

"He has no form nor glory, nor beauty when we beheld him, but his appearance was without honor and inferior to that of the sons of men."

Origen citira Celza tj. Origen citira Celza.
A gdje ti je Celzov tekst?
..i kako znaš što je SVE Celzo napisao???

iz Origena - koji je CITIRAO Celza !!!

Jel' si sad skužio?
Old Danas, 21:05   #6406
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post

Tipično.. ad hominem. E mladiću moj, potrošio si sav kredit...
Old Danas, 21:18   #6407
Quote:
Origen citira Celza tj. Origen citira Celza.
A gdje ti je Celzov tekst?
..i kako znaš što je SVE Celzo napisao???

iz Origena - koji je CITIRAO Celza !!!

Jel' si sad skužio?
Razumio sam ja ja tebe i prvi put, no što bi, DNA otisak prsta na Celzovom originalu? Za kojeg je potvrđeno da je Celzov?

Citat se uzima kao validan povijesni dokument. U svakom slučaju nema ništa što bi ukazivalo na to da to Celzo nije napisao, da je riječ o krivotvorini itd. Uostalom, i Tacit i Plinije mlađi su pisali o Isusu i vidljivo je da ga nisu voljeli pa su ga ipak spomenuli kao osobu.
Old Danas, 21:20   #6408
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

To je zapravo tekst iz STARA ZAVJETA o sluzi Jahvinom, tj. Izraelu:
Ne bijaše na njem ljepote ni sjaja da bismo se u nj zagledali, ni ljupkosti da bi nam se svidio. Prezren bješe, odbačen od ljudi, čovjek boli, vičan patnjama, od kog svatko lice otklanja, prezren bješe, odvrgnut.
Izaija 53,2
--- što su kršćani shvatili kao proročanstvo o mesiji-kristu, pa su zato vjerovali da Isus mora da je bio ružan ko grob. Celzo vraća kršćanskim reklamerima njihov vlastiti tekst u facu. I to preko brižne obrade apologeta Origena, dok su se pobrinuli da original nestane.... Nema veze s nikakvom povijesnom osobom.

Da se zapitaš, kako to da su izgled Isusa (rugoba) našli u starom zavjetu... ko da ga nije niti bilo nedavno na zemlji.
Old Danas, 21:38   #6409
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To je zapravo tekst iz STARA ZAVJETA o sluzi Jahvinom, tj. Izraelu:
Ne bijaše na njem ljepote ni sjaja da bismo se u nj zagledali, ni ljupkosti da bi nam se svidio. Prezren bješe, odbačen od ljudi, čovjek boli, vičan patnjama, od kog svatko lice otklanja, prezren bješe, odvrgnut.
Izaija 53,2
--- što su kršćani shvatili kao proročanstvo o mesiji-kristu, pa su zato vjerovali da Isus mora da je bio ružan ko grob. Celzo vraća kršćanskim reklamerima njihov vlastiti tekst u facu. I to preko brižne obrade apologeta Origena, dok su se pobrinuli da original nestane.... Nema veze s nikakvom povijesnom osobom.

Da se zapitaš, kako to da su izgled Isusa (rugoba) našli u starom zavjetu... ko da ga nije niti bilo nedavno na zemlji.
Ti isto imaš malu domenu odakle možeš scenarij izvaditi da bi pojasnio određenu pojavu ili događaj no ipak višu od vjernika.
Celzo govori o ružnom isusu ne zato jer ima u starom zavjetu taj citat već nešto s čime ti nisi upoznat a ja znam ama baš sve u detalje.

Ima Isus Ben Hanaiah ružan ko lopov je bio išao u Rim da urgira za Judeju jer su im ograničene neke vjerske slobode od strane Rimljana.
Tada taj Isus je izvrgnut strašnom ruganju od Rimske djece jer je strašno bio ružan izgledom...Taj isti Isus je prorokovao poslije po Jeruzalemu skorašnji pad grada.
Vidiš da ima dima ipak,nemoj tako decidirano nešto zaključivati jer domena koju si napunio informacijama je poprilično manjkava.
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.