Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2008., 00:34   #21
Evo mlade autorice!
Ali de pojasni, jesam to mozda ja ispala okrutna? Nije mi bas jasno sto hoces rec...
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 08:00   #22
"Ljudi su draga bića" najljupkija je i najbezazlenija rečenica koju sam čuo posljednjih godina. Nije mi samo uljepšala dan nego i pogled na život. Htio sam ti to već onda napisati, ali nisam učinio odmah a kasnije ju nisam mogao naći. Mislio sam da si ju obrisala.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 15:05   #23
Ajooj
Ostala sam bez teksta. Da, sjecam se te rasprave -zna se s kim- ali nisam obrisala recenicu, bit ce da je Didi to sve pospremila pod chat.
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 17:33   #24
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Onako ukratko, meni je fašizam hipertrofirana potreba za savršeno uređenim društvom, gdje smo "mi" bolji, a "oni" lošiji i ne trebamo ih, a ako ih trebamo onda je nužno paziti da znaju gdje im je mjesto.
Ta osobina društvenih skupina ili grupa je normalna pojava - prepoznatljivo već kod grupe djece koje navrše tri godine. Po tome nema društva koje nije u određenoj mjeri fašističko
Martinje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 10:13   #25
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Može li se u ovom slučaju već govoriti o fašizmu?
Početak fašizma je nečinjenje, nereagiranje na nečiju fizičku ili psihičku okrutnost.

Takvu pogrešku nije ovih dana načinila Gordana Lukač-Koritnik, po cijenu da primi batine.

I tu se može primijeniti ona stara formula: zlo se može učiniti mišlju, riječju, djelom i propustom.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 10:05   #26
Fašizam počinje tamo gdje mi staje ispred ja.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 22:18   #27
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post

Fašizam počinje tamo gdje mi staje ispred ja.
Fašizam je, prema tome, kao Borg iz "Zvjezdanih staza". A Sedma od Devet glavna je antifašistkinja. - Ali gdje je početak nastajanja Borga?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 09:56   #28
Quote:
lund kaže: Pogledaj post
Mnogi autori zastupali su tezu o banalnosti zla, o tome da ono što u povijesti ostane zapisano u svom kasnom, eskaliranom obliku, zapravo živi cijelo vrijeme u našoj blizini, nadohvat ruke, u prvotnim benignijim oblicima, i nimalo nas ne zabrinjava.
Upravo tako, zametak fašizma postoji oko nas, i to u naizgled bezazlenim oblicima.

Podloga je za fašizam isticanje biološke prednosti neke nacije, tumačenje da je biološka komponenta neke etničke skupine dala posebnu snagu i vitalnost nekoj drugoj skupini u toku etnogeneze (npr. Lužičani njemačkim Prusima, Vlasi gradišćanskim Hrvatima i sl.).

Općenito, podloga je za fašizam objašnjavanje nacija biološki (nacije su prvenstveno određene kulturno). U sklopu takvog razmišljanja smatra se da je "jedna nacija" biološki u temeljima nekolicine drugih nacija, a razlika je samo u tome što su te druge nacije primile drugu vjeru, stvorile drugu tradiciju, stekle neki drugi kulturni identitet. Po njima, kulturni je identitet samo sporedna "oblanda", a svi su oni zapravo ono što su, navodno, biološki bili i prije stjecanja toga identiteta.

To je jednostrana primjena bioloških zakona u objašnjavanju društvenoga života, i njom se svjesno (ili zbog neznanja) zanemaruju socijalne zakonitosti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 16:51   #29
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Točno. Mi povijesne događaje prečesto gledamo iz sadašnje perspektive, umjesto da se pokušamo uživjeti u duh epohe. Danas se svi zgražaju nad Hitlerom, a činjenica je da krajem tridesetih godina praktički nije bilo države koja nije imala nekakvu nacističku stranku. Ni broj država u kojima je neka nacistička stranka bila na vlasti nije baš malen. Znači, pred 2. Svjetski rat, na nacizam se nije gledalo kao danas. U tom svjetlu, čovjeku bude malo jasnije kako je cijela jedna nacija -- i to po mnogim svojim osobinama izuzetno napredna nacija -- pala na Hitlera i bila mu odana podrška. Zeitgeist je gadna stvar.
Možda je to zasebna tema, ali zanima kako ti točno, kao fašist, razlikuješ fašizam od nacizma? Samo po specifičnome mjestu nastanka ili i po značajnijim ideološkim odrednicama?
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 17:25   #30
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Možda je to zasebna tema, ali zanima kako ti točno, kao fašist, razlikuješ fašizam od nacizma? Samo po specifičnome mjestu nastanka ili i po značajnijim ideološkim odrednicama?
Što zapravo ti smatraš fašizmom?
U 19.stoljeću,fašistima su se zvali pobunjeni rudari na Siciliji,pokret koji bi danas izgledao ljevičarski

FASCIO-snop pruća, jedna malena lako pukne,veliki broj gotovo nikako, odličan simbol za masovne pokrete i lijeve i desne
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 19:46   #31
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Što zapravo ti smatraš fašizmom?
U 19.stoljeću,fašistima su se zvali pobunjeni rudari na Siciliji,pokret koji bi danas izgledao ljevičarski

FASCIO-snop pruća, jedna malena lako pukne,veliki broj gotovo nikako, odličan simbol za masovne pokrete i lijeve i desne
Sasvim nedovoljno (1), žao mi je.
Čekam Emericzyja.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 21:15   #32
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Čak sam na ovom forumu naišao na deklarirane fašiste koji tvrde da fašizam je najbolja ideologija i da uopće nije zločinačka, gdje Mussolinija ( i Hitlera) ne ubrajaju među fašiste.
Evo ja, što se tiče fašizma.

Izvorni Mussolinijev fašizam nije zločinačka ideologija. To je multi-interesni recept za organizaciju društva, a koji pojedincu stavlja u dužnost (dakle ne slobodni izbor) suradnju i doprinos u održavanju tog društva. I njegovi se interesi kao dijela tog društva štite.

Od socijalizma se razlikuje zapravo samo odbijanjem ideje društvenog vlasništva i utemeljen je u kapitalističkom gospodarskom sustavu.

Kao i u socijalizmu, individualne slobode se štite i potiču sve dok nisu suprotne dobrobiti društva.

Problem sa fašizmom počeo je u praktičnoj primjeni. Mussolini je počinio dvije goleme pogreške koje su se pretvorile u zločine. Počevši s njima počinje propadanje fašizma, koji je inicijalno Italiji donio jako puno. Stvorio je od nje modernu zapadnu državu i moderno industrijsko gospodarstvo.

Jedna je greška bilo kretanje u kolonijalnu ekspanziju. Druga je greška bila savez sa Hitlerom.

Hitler nikad nije bio fašist i glupo je njegov nacizam zvati fašizmom. Njemu su se dopale neke Mussolinijeve ideje i neke je od njih ugradio u svoj nacionalsocijalizam. To su ujedno bili i jedini njegovi pozitivni momenti. Sve ostalo bile su bolesne zločinačke ideje.

Ja sam osobno liberalni fašist, što će reći da bih iz fašizma iščistio sve natruhe nacionalizma i (osobito) rasizma. Toga je u doba Mussolinija, naravno, bilo. Ali, tada je rasizma bilo svagdje, uključujući sve zapadne zemlje koje su se borile u savezničkoj alijansi protiv Hitlera u 2. Svjetskom ratu. Po tome predratna Italija nije bila nikakva ružna iznimka. Takav je, nažalost, bio zeitgeist.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 21:33   #33
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Evo ja, što se tiče fašizma.

Izvorni Mussolinijev fašizam nije zločinačka ideologija. To je multi-interesni recept za organizaciju društva, a koji pojedincu stavlja u dužnost (dakle ne slobodni izbor) suradnju i doprinos u održavanju tog društva. I njegovi se interesi kao dijela tog društva štite.

Od socijalizma se razlikuje zapravo samo odbijanjem ideje društvenog vlasništva i utemeljen je u kapitalističkom gospodarskom sustavu.

Kao i u socijalizmu, individualne slobode se štite i potiču sve dok nisu suprotne dobrobiti društva.

Problem sa fašizmom počeo je u praktičnoj primjeni. Mussolini je počinio dvije goleme pogreške koje su se pretvorile u zločine. Počevši s njima počinje propadanje fašizma, koji je inicijalno Italiji donio jako puno. Stvorio je od nje modernu zapadnu državu i moderno industrijsko gospodarstvo.

Jedna je greška bilo kretanje u kolonijalnu ekspanziju. Druga je greška bila savez sa Hitlerom.

Hitler nikad nije bio fašist i glupo je njegov nacizam zvati fašizmom. Njemu su se dopale neke Mussolinijeve ideje i neke je od njih ugradio u svoj nacionalsocijalizam. To su ujedno bili i jedini njegovi pozitivni momenti. Sve ostalo bile su bolesne zločinačke ideje.

Ja sam osobno liberalni fašist, što će reći da bih iz fašizma iščistio sve natruhe nacionalizma i (osobito) rasizma. Toga je u doba Mussolinija, naravno, bilo. Ali, tada je rasizma bilo svagdje, uključujući sve zapadne zemlje koje su se borile u savezničkoj alijansi protiv Hitlera u 2. Svjetskom ratu. Po tome predratna Italija nije bila nikakva ružna iznimka. Takav je, nažalost, bio zeitgeist.
Pitanje prvo: koji su to izvori "izvornoga Mussolinijevog fašizma"? (Znam otprilike, ali pitam to zbog širih prosvjetiteljskih interesa na forumu)?
I drugo: doista si uvjeren da nasilje nije nužna konzekvenca fašizma? Ne mislim, naravno, na legitimnu primjenu sile radi zaštite društva od pojedinaca i obratno. Drugim riječima: je li brak Mussolinija i Hitlera doista bio neprirodan?
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 06:57   #34
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post

Izvorni Mussolinijev fašizam nije zločinačka ideologija. To je multi-interesni recept za organizaciju društva, a koji pojedincu stavlja u dužnost (dakle ne slobodni izbor) suradnju i doprinos u održavanju tog društva.

Mussolini je počinio dvije goleme pogreške koje su se pretvorile u zločine.
Jedna je greška bilo kretanje u kolonijalnu ekspanziju. Druga je greška bila savez sa Hitlerom. Hitler nikad nije bio fašist i glupo je njegov nacizam zvati fašizmom.
To što pišeš, pogrešno je na katastrofalan način.

Najkraće: fašizam nije imao kočnicu u obliku demokratske strukture vlasti, nije imao opoziciju.

Kada se sustav bez kočnice zajuri, odvodi u propast sve oko sebe.

Ti si osoba s iskustvom. Kako možeš biti toliko slijep?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:31   #35
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Pitanje prvo: koji su to izvori "izvornoga Mussolinijevog fašizma"? (Znam otprilike, ali pitam to zbog širih prosvjetiteljskih interesa na forumu)?
Izvori su u sindikalnom pokretu. Mussolini je bio novinar i sindikalni aktivist. Njegov je fašizam nadgradnja na sindikalnu ideju zaštite radničkih interesa. (Zovem ih interesima, radije nego pravima. Kao svi pravi desničari, mrzim koncept 'prava'.)

Na primjer, jedna od glavnih institucija fašističke države bila su tripartitna vijeća nalik na naše sadašnje gospodarsko-socijalno vijeće, u kojima su radnici, država i poslodavci usklađivali interese.

Quote:
I drugo: doista si uvjeren da nasilje nije nužna konzekvenca fašizma? Ne mislim, naravno, na legitimnu primjenu sile radi zaštite društva od pojedinaca i obratno. Drugim riječima: je li brak Mussolinija i Hitlera doista bio neprirodan?
Teško je o društvenom razvoju govoriti hipotetski. Društvo je prekompleksni mehanizam da bismo s bilo kakvom sigurnošću mogli prognozirati njegov razvoj.

Ono što mislim jest da fašizam sam po sebi ne naginje nasilju ni više ni manje od drugih društvenih sustava. Koje to društveno uređenje izrazito ne naginje nasilju? Ona društva u kojima je individualno nasilje suspregnuto, provode društveno nasilje -- npr. socijalistička društva. Ona gdje je društveno nasilje suspregnuto (recimo, liberalni kapitalizam) obično imaju visoku stopu individualnog nasilja.

Konkretno, mislim da nasilje fašističke Italije nije proizlazilo iz fašizma, koji je način organizacije društva, nego iz cijelog konglomerata društvenih, političkih i ekonomskih okolnosti, koje su Italiju odnijele u savez s Njemačkom. Pritom, Mussolinijev labilni ego i narcisizam sigurno su pomogli u klizanju nizbrdo.

Za razliku od toga, nacizam, koji je način organiziranja nacije, jest bio u svojoj osnovi nasilna, zločinačka ideologija i prirodno je, neumitno, vodio u nasilje i zločin.

Fašizam je jedino mogao biti organiziran u modernom industrijskom, kapitalističkom društvu. Nacizam se mogao razviti skoro na bilo kojem stadiju društva, od prvobitne zajednice do socijalizma.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:32   #36
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Pitanje prvo: koji su to izvori "izvornoga Mussolinijevog fašizma"? (Znam otprilike, ali pitam to zbog širih prosvjetiteljskih interesa na forumu)?
I drugo: doista si uvjeren da nasilje nije nužna konzekvenca fašizma? Ne mislim, naravno, na legitimnu primjenu sile radi zaštite društva od pojedinaca i obratno. Drugim riječima: je li brak Mussolinija i Hitlera doista bio neprirodan?
Nasilje je 1920-tih i 1930-tih,zapravo manje više kroz cijelu pvoijest bila dio sistema,kao i maltretiranje i asimiliacija manjina i sl.

Talijanski fašizam inače nije bio antisemitski,dio židova ga je podržavao(bankari,vojni časnici,industrijalci).
Još oko aneksije AUstrije postojala je mogućnost sukoba Italije i Njemačke.

Musolliniju se divio i Churchil("da sam Talijan i ja bih obukao crnu košulju") i mnogi.

PREVIŠE GLEDATE STVARI CRNO-BIJELO
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:45   #37
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To što pišeš, pogrešno je na katastrofalan način.

Najkraće: fašizam nije imao kočnicu u obliku demokratske strukture vlasti, nije imao opoziciju.

Kada se sustav bez kočnice zajuri, odvodi u propast sve oko sebe.

Ti si osoba s iskustvom. Kako možeš biti toliko slijep?
Hmmm... gle, kočnica je postojala, kao i u Njemačkoj. Sjeti se, Hitler je na vlast došao legalno. Milošević je na vlast došao legalno.

Problem nastaje kad nitko ne želi povući kočnicu. To je sasvim nezavisno od društvenog uređenja. Evo, primjer Bushove Amerike. Država s najkompleksnijim i najrazvijenijim mogućim demokratskim kočnicama otišla je privremeno u trokurac jer je grupa vještih ideologa iza Busha izmanipulirala javnost i politički sustav tako da je nacija željela sve one travestije prava i demokracije koje je Bush počinio.

Suprotan slučaj ti je Skandinavija. Tamo sve funkcionira sa socijalnom osjetljivošću iako formalno za to nema nikakvog posebnog mehanizma. U cijeloj je Skandinaviji na djelu isti onaj nemilosrdni mesožderski kapitalizam kao i u USA. A ipak, svi su fini i dobri i nikoga ne napadaju i paze na svoje pedere, cigane, crnce, invalide, žene i ne znam koga sve ne, tko jest ili bi mogao biti društveno potlačen. Ama baš svi propisi koji pružaju tu zaštitu lako bi se uklonili i zamijenili vrlo gadnima kad bi to neki političar predložio, a narod odobrio.

Demokratska struktura vlasti znači drek, ako građeni iskreno i u velikoj većini i to potpomognuti skepsom i zdravim razumom, a po mogućnosti i tradicijom, tu demokraciju ne žele. Lova također pomaže. Bogatom je društvu puno lakše biti pravedno.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:22   #38
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post

Hitler je na vlast došao legalno. Milošević je na vlast došao legalno.

Demokratska struktura vlasti znači drek, ako građeni iskreno i u velikoj većini i to potpomognuti skepsom i zdravim razumom, a po mogućnosti i tradicijom, tu demokraciju ne žele.
Govorimo o talijanskom fašizmu, a ti pišeš o drugima.

Za ocjenu svake ideologije uzimaju se u obzir i njezine posljedice. Kako možeš zatvarati oči pred činjenicom da su posljedice fašističke ideologije bile stravične? Ti ih zanemaruješ zbog stanovitih socijalnih prednosti (koje su bile samo u prvoj fazi, i samo za vlastitu naciju).

Mussolinijev je fašizam podržao nacistički napad na Poljsku, na Sovjete, japanski napad na Pearl Harbor itd. Podržao je rat protiv cijelog svijeta.

To što su neki od njih došli na vlast demokratskim putem, nije uopće ključno. Oni su nakon dolaska na vlast demokraciju ugušili. Prava demokratska vlast razvija stavove i navike kod svoga naroda.

Nevjerojatan je tvoj prezir koji pokazuješ prema demokraciji. Da nema demokracije, ti ne bi mogao ovako otvoreno iznositi svaku nesuvislu misao (poput ovoga hvaljenja fašizma) koja ti padne na pamet.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 20:51   #39
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Govorimo o talijanskom fašizmu, a ti pišeš o drugima.
Naravno. Kakvo je to pravilo ako je upotrebljivo u jednom jedinom slučaju?

Ti si spomenuo problem odsustva demokratske strukture vlasti kao kočnice zločinačkom ponašanju. Ja sam ti pokazao da demokratska struktura vlasti nije nikakva kočnica.

Quote:
Za ocjenu svake ideologije uzimaju se u obzir i njezine posljedice. Kako možeš zatvarati oči pred činjenicom da su posljedice fašističke ideologije bile stravične?
Zato jer ih ne smatram posljedicama fašističke ideologije. Slične (pa i gore) grozote radili su, recimo, Pol Pot i Staljin. Nisu bili fašisti.

Zločini koje je radila Italija u doba fašizma posljedica su grešaka Mussolinijeve politike, a ne fašističkog društvenog uređenja. Fašizam u Italiji mogao je sasvim lijepo opstati i bez grabljenja kolonija i bez logora i strijeljanja.

Fašističkoj organizaciji društva nije imanentno ništa od toga. Kao što socijalizmu nisu imanentni masovni pokolji, niti su američkom liberalnom kapitalizmu imanentni Guantanamo i sadistička iživljavanja nad iračkim zarobljenicima.

Quote:
Ti ih zanemaruješ zbog stanovitih socijalnih prednosti (koje su bile samo u prvoj fazi, i samo za vlastitu naciju).
U drugoj je fazi nastupio rat. Rat nije isto što i mir. Ne može se mjeriti istim mjerilima.

Ja ne hvalim fašističku Italiju, nego samo osnovnu ideju fašizma. Ona s talijanskom politikom i ratovanjem i Mussolinijevim osobnim glupostima nije imala puno veze.

Quote:
Mussolinijev je fašizam podržao nacistički napad na Poljsku, na Sovjete, japanski napad na Pearl Harbor itd. Podržao je rat protiv cijelog svijeta.
I opet, nije fašizam. To je kao da kažeš da se u Sovjetskom Savezu u 2. Svjetskom ratu socijalizam borio protiv Nijemaca. Nije. Borila se sovjetska država.

Quote:
To što su neki od njih došli na vlast demokratskim putem, nije uopće ključno. Oni su nakon dolaska na vlast demokraciju ugušili.
Ja sam ti to napomenuo jer si ti zazvao demokratske strukture vlasti kao kočnice zločinačkom ponašanju. Te su zemlje imale demokratske strukture. Što su te strukture učinile? Ništa.

Quote:
Prava demokratska vlast razvija stavove i navike kod svoga naroda.
Kaj god. Tko to radi? Samo onaj čija je kultura takva. To nikakve veze s društvenim uređenjem nema. Da ima, ne bi danas diljem 'pravog' demokratskog Zapada nicale nacionalističke, kriptorasističke anti-imigrantske stranke. Sve same prave demokratske vlasti -- i to već desetljećima -- a u vlastitim im dvorištima niču razni Geerti Wildersi.

Quote:
Nevjerojatan je tvoj prezir koji pokazuješ prema demokraciji. Da nema demokracije, ti ne bi mogao ovako otvoreno iznositi svaku nesuvislu misao (poput ovoga hvaljenja fašizma) koja ti padne na pamet.
Ja ju nastojim braniti što suvislije umijem. Argumentima. Ti tvrdiš da je moja misao nesuvisla, ali čini mi se da su ti 'argumenti' više emocionalni nego utemeljeni u faktima. S humanističkog stanovništva to može biti simpatično, ali bismo to u debati trebali izbjegavati kad možemo.

A što se tiče mog navodnog prezira prema demokraciji -- ne, ni slučajno. Ja sam uvjeren da je demokracija do sada najbolji način ostvarivanja političke volje naroda koji smo izmislili.

Ja sam protiv travestije demokracije do koje nastaje pretvaranjem demokracije u nekakav kvazisocijalizam. Protiv sam hipertrofije navodnih 'prava' građana i istovremene atrofije njihovih dužnosti. Protiv sam prebacivanja osobnih građanskih dužnosti na državu. I tako dalje i tako dalje.

Ne vidim ni gdje je fašizam nespojiv s demokracijom. Bar s onim osnovnim okvirom demokracije koju je ideja demokracije imala prije nego je pobrkana socijalističkim idejama. U demokraciju se na stražnja vrata uvukao socijalizam. ja bih umjesto njega na istome mjestu radije vidio fašizam.

Zato za sebe govorim da sam 'liberalni' fašist. Da se ogradim od nacističkih fašista, koji su bolesni zločinci. Ne zbog njihovog fašizma nego zbog nacizma.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 21:23   #40
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post

Ti si spomenuo problem odsustva demokratske strukture vlasti kao kočnice zločinačkom ponašanju.
Samo ovo. Ponovit ću:

Demokratska vlast razvija kod svojih građana demokratske navike i stavove.

Ti to ne radiš, ti veličaš fašizam. A to ti je omogućila upravo postojeća demokratska sloboda. Koje naravno ne bi bilo da je tvoja ideologija na vlasti.

Uostalom, prepuštam te drugim forumašima.

Zadnje uređivanje Shain : 02.06.2011. at 21:58.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:48.