Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2007., 22:57   #1
PCOS i problemi s ciklusom

Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
Oprosti draga, ponekad kad se ovdje raspravlja o nekim kemijskim sastojcima i ostalim ćiru-biru stvarima koje ne kužim, samo preletim, pa mi se izgleda negdje sakrilo tvoje pitanje.

Ovako, tu mješavinu koristim tek drugi ciklus, znači ne baš tako dugo, i nastavit ću dok ne potrošim cijelu.
To mi je preporučila gospođa Snježana iz Bio Terre. Dakle na bočicu 30ml makadamije ide 30 kapi kadulje (officinalis) i masira se donji dio trbuha tj. gdje su jajnici.
Inače ne smiješ koristiti kadulju ako si trudna, dojiš ili piješ kontraceptive. Također se ne masira za vrijeme menstruacije.
Kadulja potiče proizvodnju estrogena te bi na taj način povoljno trebala utjecati nama koji imamo PCOS.
Ako ne postoji nalaz hormona onda se ljekovita i muškatna kadulja uvijek zajedno koriste na početku ciklusa,a od 15.dana se koristi eterično ulje bobica konopljike.Može sa dodati i tinktura bobica konopljike.Ciljano se može tretirati samo kad su poznati nalazi hormona: FSH,LH,prolaktin,progesteron i estrogeni.Estrogeni mogu biti dosta povišeni kod PCOS u drugom dijelu ciklusa.
P.S.Teta Snježana nije fitoaromaterapeut
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 09:15   #2
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Ako ne postoji nalaz hormona onda se ljekovita i muškatna kadulja uvijek zajedno koriste na početku ciklusa,a od 15.dana se koristi eterično ulje bobica konopljike.Može sa dodati i tinktura bobica konopljike.Ciljano se može tretirati samo kad su poznati nalazi hormona: FSH,LH,prolaktin,progesteron i estrogeni.Estrogeni mogu biti dosta povišeni kod PCOS u drugom dijelu ciklusa.
U mom nalazu 10 hormona od proljetos, među kojima su svi gore nabrojani, jedini koji nije u okviru referentnih vrijednosti je prolaktin.
Tri puta je iznad gornje granice i premda već više od pola godine pijem PMS free (konopljika, 1x dnevno) smanjio se samo donekle, tako da je još uvijek više nego duplo veći od normalnog.
Od kemijskih lijekova već mjesecima ne trošim ništa, zbog nuspojava.

Ginekolog kaže da su mi jajnici policistični izgledom, ali ne i veličinom i ciklus mi je redovit. Snimala sam hipofizu i štitnjaču, nalazi uredni.
Rekla bih da sam ja nekakav granični slučaj, nisu mi ni akne toliko jako izražene, ali imajući u vidu da se protiv njih borim već više od 20 godina mislim da je vrijeme da pronađem nešto učinkovito, pa planiram probati i s uljima za područje jajnika – ako već ne bude koristilo, nadam se da ne može štetiti.

Što bi, dakle, meni moglo biti od koristi za regulaciju prolaktina, jajnika koji izgledaju policistično i sitnih akni koje ne posustaju, posebno na bradi?
S uljem za lice jojoba+makadamija+et.sjeme mrkve sam zadovoljna utoliko što dobro hidratizira i dodatno ne pogoršava stanje (a to mi se dešava s gotovo svim kupljenim kremama).

Phyto, unaprijed zahvaljujem ako imaš konkretan savjet i tvome znanju i volji da ga podijeliš s forumaši(ca)ma.
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:09   #3
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Ako ne postoji nalaz hormona onda se ljekovita i muškatna kadulja uvijek zajedno koriste na početku ciklusa,a od 15.dana se koristi eterično ulje bobica konopljike.Može sa dodati i tinktura bobica konopljike.Ciljano se može tretirati samo kad su poznati nalazi hormona: FSH,LH,prolaktin,progesteron i estrogeni.Estrogeni mogu biti dosta povišeni kod PCOS u drugom dijelu ciklusa.
P.S.Teta Snježana nije fitoaromaterapeut
Da ne ulazim u dubioze nalaza (jer su meni svi nalazi kad vadim krv u granicama normale, ali to ne znači da su takvi i sat vremena poslije), i bez obzira što je učinkovitost kadulja najizražajnija kada se obje mješaju, izabrala sam samo officinalis jer ako će pomoći, pomoći će. Mislim da se to ne može gledati u omjeru ako je samo jedna kadulja, onda je učinkovitost 0%, a ako su obje, tada 100%. Nisam stručnjak, ali eto to se nekako nameće samo po sebi.
A da ništa ne koristim na početku ciklusa tj. vrijeme menstruacije da je "odmor", sam dobila informaciju od više osoba, uljučujući i od svog ginekologa. A meni je 15. dan ciklusa i zadnji dan menstruacije.

Ne znam, ja ću ostati pri ovome svome, ne mislim sada ništa mijenjati. Iskreno, svatko savjetuje i receptira nešto svoje, a meni ništa od ovoga sa topica tu nije pomoglo. Niti ulja za akne, a nekak mi se čini da neće niti ovo.
Možda na mene aromaterapija nema učinak
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 19:11   #4
Quote:
Balada kaže: Pogledaj post
U mom nalazu 10 hormona od proljetos, među kojima su svi gore nabrojani, jedini koji nije u okviru referentnih vrijednosti je prolaktin.
Tri puta je iznad gornje granice i premda već više od pola godine pijem PMS free (konopljika, 1x dnevno) smanjio se samo donekle, tako da je još uvijek više nego duplo veći od normalnog.
Od kemijskih lijekova već mjesecima ne trošim ništa, zbog nuspojava.

Ginekolog kaže da su mi jajnici policistični izgledom, ali ne i veličinom i ciklus mi je redovit. Snimala sam hipofizu i štitnjaču, nalazi uredni.
Rekla bih da sam ja nekakav granični slučaj, nisu mi ni akne toliko jako izražene, ali imajući u vidu da se protiv njih borim već više od 20 godina mislim da je vrijeme da pronađem nešto učinkovito, pa planiram probati i s uljima za područje jajnika – ako već ne bude koristilo, nadam se da ne može štetiti.

Što bi, dakle, meni moglo biti od koristi za regulaciju prolaktina, jajnika koji izgledaju policistično i sitnih akni koje ne posustaju, posebno na bradi?
S uljem za lice jojoba+makadamija+et.sjeme mrkve sam zadovoljna utoliko što dobro hidratizira i dodatno ne pogoršava stanje (a to mi se dešava s gotovo svim kupljenim kremama).

Phyto, unaprijed zahvaljujem ako imaš konkretan savjet i tvome znanju i volji da ga podijeliš s forumaši(ca)ma.
Kod povišenog prolaktina idu obavezno tinktura ili ekstrakti bobica konopljike i eterično ulje bobica konopljike.Ako ne djeluje povećaj dozu.Moguće je piti i infuz (čaj) od lista ljekovite kadulje,ali ne predugo (do 2-3 mjeseca pa obavezno pauza).
Za akne pokušaj mjesto makadamije nerafinirani lješnjak+10-20%jojobe+10-20%tamanua+10-20%divlje ruže(kod ožiljaka i mrljica).Od eteričnih ti je najbolji eukaliptus dives za masnu kožu,a za akne širokolisna lavanda,timijan linalol i naravno čajevac.Kod sklonosti ožiljcima dodaj elemi.Za bradu bih ti preporučio da pokušaš s 5% eteričnog ulja čajevca u navedenim baznim uljima.Maži dvaput dnevno u tankom sloju samo zahvaćeno područje brade.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 12:42   #5
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Kod povišenog prolaktina idu obavezno tinktura ili ekstrakti bobica konopljike i eterično ulje bobica konopljike.Ako ne djeluje povećaj dozu.Moguće je piti i infuz (čaj) od lista ljekovite kadulje,ali ne predugo (do 2-3 mjeseca pa obavezno pauza).
S kaduljinim čajem počinjem odmah, on je barem lako dostupan i jeftin. A imam i svježe kadulje u vrtu - sama sam je uzgojila, iz sjemena .
Gdje se može nabaviti tinktura i eterično ulje konopljike? I znači li to da bi se eterično trebalo uzimati oralno?

Na Encianovim stranicama piše: Jedna kapsula PMS-free sadrži 300 mg konopljike (agnus castus), u ovom preparatu ovaj ekstrakt je standardiziran na 20:1 agnus castusa koji se može uzimati u većim količinama. Ja pijem točno prema uputi u pakiranju: 1x ujutro prije jela, no nakon pola godine redovne primjene zaključujem da mi se povećanje 3 puta veće od normale može samo smanjiti, ali ne i vratiti u normalu.
Pa bih trebala:
- ili povećati dozu (na koliko, a da ne bude štetno )
- ili nabaviti novi preparat – ali koji i gdje
U ljekarnama u svom gradu ne mogu dobiti pouzdane savjete . Kad sam prije godinu i pol tražila preparat samo s konopljikom, rekli su mi da kod nas toga nema, osim u mješavini s drugim biljkama (a već tada je postojao PMS free).

Svakako ću još pokušavati s fitoterapijom i aromaterapijom, prije nego se odlučim vratiti na Bromergon (koji pomaže, ali su nuspojave )
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 15:53   #6
Vidim da se cure dosta interesiraju za prirodno tretiranje PCOS pa sam si dao truda i pronašao na netu još jednu alternativu lijekovima: DCI (D-chiro-inositol).Provedene su 2 dvostruko slijepe placebom kontrolirane studije i potvrđena je efikasnost kod PCOS kod mršavih žena u dozi od 600mg dnevno,a u pretilih žena u dozi od 1200mg dnevno.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=10219066
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=15251831
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=11117673
Može se nabavit samo u SAD-u i jako je skup:
http://www.chiralbalance.com/store.html
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 22:45   #7
Inače DCI-om je najbogatija heljda,a ima ga i u sojinu lecitinu (doduše treba ga puno pojest da bi dobili tu količinu DCI-a,a to je sama masnoća).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 12:43   #8
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Vidim da se cure dosta interesiraju za prirodno tretiranje PCOS pa sam si dao truda i pronašao na netu još jednu alternativu lijekovima: DCI (D-chiro-inositol).Provedene su 2 dvostruko slijepe placebom kontrolirane studije i potvrđena je efikasnost kod PCOS kod mršavih žena u dozi od 600mg dnevno,a u pretilih žena u dozi od 1200mg dnevno.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=10219066
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=15251831
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en..._uids=11117673
Može se nabavit samo u SAD-u i jako je skup:
http://www.chiralbalance.com/store.html
Imaš noviji hrvatski članak na istu temu ovdje
Ja bih se vrlo rado prijavila u bilo kakvu hrvatsku studiju o tome, jer imam baš sve simptome (zbog masnoća u jetri najviše), danas mi je baš krenula moja 20-dnevna menstruacija, i prodala bi valjda dušu da se spasim
__________________
potpis. zadovoljni?
Brančika is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:42   #9
PCOS

Citam topic o noniju i naletim na informaciju o Mu caju, navodno pomaze kod pcos.
Znam da se pisalo i na izvornom topicu o prirodnoj kozmetici o toj temi ( ahm, phyto u trenutku ispiracije, ako mozes nesto polijepiti)

No da sve bude na jednom mjestu, ispocetka i po redu, da vas cujem.

( Popila sam voltaren, zadekala se na toplo i pijem caj, pa mogu o pcos problemima s vedrim tonom jos jedno pola sata dok voltaren ne popusti)

Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:48   #10
Evo nečeg važnog šta je phyto pisao u istoj temi na Zdravlju:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...4&postcount=94
__________________
Svijet gladnih vukova Geiger Nuclear waste Glavu gore, osmijeh na lice, sjaj u očima Sisli smo s uma u sjajan dan
*Crvenkapica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:49   #11
Imam, uzimam Yasmin, mu caj je fin, mogla bih ga kupiti.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:55   #12
Kolika je okvirna cijena Mu čaja?
__________________
Svijet gladnih vukova Geiger Nuclear waste Glavu gore, osmijeh na lice, sjaj u očima Sisli smo s uma u sjajan dan
*Crvenkapica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:55   #13
nakon nesto manje od dekade sam se skinula s yasmina i odlucila pokusati prirodnim sredstvima.

i sad patim

idem gledati topic, hvala sto se javljate. phytooooo, ajde zalijepi. sva sreca da nisam pmsicna
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 16:26   #14
Quote:
*Crvenkapica* kaže: Pogledaj post
Kolika je okvirna cijena Mu čaja?
Uh, ne sjecam se. Uglavnom, ima onaj Lima u vrecicama, desetak vrecica mozda 20 kn, nije bas jeftin.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:31   #15
Mene zanima kako se dijagnosticira PCOS... tj. mora li to ginekolog primjetiti kod običnog godišnjeg pregleda?
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:33   #16
Prvo sama traži pregled UZ sondom (ne onaj spoljni, već nutarnji UZ) kod tvoje liječnice. Ako bude vidjela cistice ili nešt sumnjivo, poslat će te na pretrage. Kakve simptome imaš? Koliko si čitala o pcos-u? itd...Moraš znati zašto sumnjaš na pcos, a tako joj možeš direktno reć.
__________________
Svijet gladnih vukova Geiger Nuclear waste Glavu gore, osmijeh na lice, sjaj u očima Sisli smo s uma u sjajan dan
*Crvenkapica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:41   #17
Zapravo me muče bolne menstr. Kako sam samo kratko pila kontr. pilule (ne odgovaraju mi, povečali su mi se jetreni enzimi) i tad mi je super.. mislim bez bolova i PMS-a (koji me fakat muči). Moj ginekolog mi svake godine napravi pregled tim ultrazvukom... Sad me čeka ginekološki pregled, prošlo je već 10 mjeseci.. Inaće mi pomaže Ketonal (pod kojim sam trenutno.. boli me kad god dobijem mengu). Stoga sam si mislila da možda trebam zahtijevati nešto više od pregleda.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:46   #18
Ako puno sumnjaš u pcos, uradi pretragu spolnih hormona i hormona štitnjače. Možeš reći svojoj liječnici da sumnjaš na pcos i neka ti onda ona kaže djetaljnije koje točno hormone trebaš pretražiti.

Meni je za pretragu dato: T3, T4, TSH; estradiol (E2) , LH, FSH, progesteron, testosteron, prolaktin.
__________________
Svijet gladnih vukova Geiger Nuclear waste Glavu gore, osmijeh na lice, sjaj u očima Sisli smo s uma u sjajan dan
*Crvenkapica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:50   #19
Pati, nisam te dobro skužila, ili ti sad piješ Yasmin?
__________________
Svijet gladnih vukova Geiger Nuclear waste Glavu gore, osmijeh na lice, sjaj u očima Sisli smo s uma u sjajan dan
*Crvenkapica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 19:52   #20
Znači, ne mora se vidjeti na pregledu??

Čitala sam nešto o simptomima.. Ne prepoznajem ništa previše od toga.. Ipak.. sva se napušem par dana prije menge. Znači li to što? Imam normalnu težinu 169/56kg, 32 god. nisam rađala, ali imam u planu uskororadti na tome.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.