Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2010., 11:33   #21
Quote:
Sepa kaže: Pogledaj post
zaboravljaš da se 2003 montoya borio za naslov do predzadnje utrke
Imao je tada i (neomiljeni) Ralf dvije pobjede, jednako kao Montoya i Barrichello, dok su Kimi i Coulthard u McLarenu imali (svega) po jednu.
BTW, Williams je i momčadskim bodovima bio ispred McLarena.
Clark is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 11:49   #22
Quote:
Clark kaže: Pogledaj post
Imao je tada i (neomiljeni) Ralf dvije pobjede, jednako kao Montoya i Barrichello, dok su Kimi i Coulthard u McLarenu imali (svega) po jednu.
BTW, Williams je i momčadskim bodovima bio ispred McLarena.
istina, to je bila luda sezona i do 3 utrke prije kraja su schumi, kimi i montoya bili na 2 boda razlike. onda je montoya potonuo zadnje dvije utrke (samo bod u SAD-u i odustajanje u Japanu) a kimi nije uspio pobijediti

al bez obzira na to, williams je te sezone od početka bio bolid sposoban za rezultate, skupa sa mcalrenom. ferrari je ipak bio jači, što se na kraju i pokazalo kobnim.
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2010., 13:56   #23
Williams je bio u vrhu sve od svojih početaka 1977. do rastanka s Bmwom- 2005. godine. Nakon toga sve više padaju te ne vjerujem da se u skorijoj buducnosti mogu vratiti na vrh.
__________________
Mad Max
Locksley2020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 17:00   #24
Quote:
Sepa kaže: Pogledaj post
zaboravljaš da se 2003 montoya borio za naslov do predzadnje utrke
Kao što rekoh, nekoliko bljeskova, ponajprije zahvaljujući BMW-u.

PS Montoya - netko je napisao da neki vozači ostave pamet u hotelskoj sobi ujutro na dan utrke. Shodno tome, Montoya bi pamet ostavio na aerodromu u Bogoti, na dan polaska na predsezonska testiranja.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 15:08   #25
ma čuj, svakome jednom svane. tako je i Brawn prošle godine došao niotkuda i osvojio prvenstvo, svakako imaju šansi, ali kad, pitanje je. možda ne u nekoj bliskoj budućnosti, ali za nekih desetak, petnaestak godina bi mogli biti opet na vrhu (ukoliko ih recesija ne uništi) jer ipak je to kvalitetna ekipa, bila i ostala.
Tee. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:10   #26
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Disclaimer prvi - Ne, Sepa, ovo nije trolanje.



Naime, kakva je budućnost Williamsa(a tako i ostalih manjih ekipa u F1).

Iako vidimo da je trenutno RedBull jako dobar, ne mogu se oteti dojmu da je vrijeme "manjih" ekipa, kao što je Williams, nepovratno prošlo.

Je li budućnost usmjerena prema nadmetanju potpuno tvorničkih momčadi, koje posjeduju debelo (financijsko) zaleđe.

Nedavni ulazak Mercedesa, sa svojom tvorničkom ekipom, govori u prilog ovoj činjenici.

Naravno, gledamo ekipe koje su sposobne osvajati pobjede, pa i naslove.

Uvijek će biti kojekakvih đibera, HRT-ova, i ostalih autsajdera.


Imaju li manje momčadi ikakve šanse u borbi protiv, dobro novcem potkoženih, giganata.



I ajmo malo u budućnost - što McLarenu slijedi nakon 2015, i (možebitnog) izlaska Mercedesa iz partnerstva koje je trajalo(odnosno - će trajati) 20 godina?


Disclaimer drugi - Svaka sličnost sa već postojećim nazivom teme je namjerna. seljačina FTW
1. pa i mecedes i renault kaskaju za ovim ne tvorničkim ekipama koje voze njihove motore (RB i McLaren ), dakle ima nešto i u tim konstruktorima

2. što slijedi iza 2015?
nikad neznaš možda se koji japanac vrati, honda i mclaren zvuči dobro

3. williams će se uvijek snaći, bilo je i prije takvih avantura i avanturica, izleta u prazno (supertec, mecachrome)
iza bmw-a toyota je davala neke rezultate i budila nadu ali je nestala
cosworth je tu uvijek bio kao neko rješenje za prijelaznu godinu, razdoblje (iako su prve naslove osvojili s njim)
za njih bi najbolje bilo da se vrati bmw ili da dobiju renault !

ko se sjeća ovog
Jon Stewart is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:21   #27
moje osobno mišljenje je da će u idućih 5 godina Williams osvojit barem jedan naslov,ako uspije zadržat Kobayashia
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 18:38   #28
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
moje osobno mišljenje je da će u idućih 5 godina Williams osvojit barem jedan naslov,ako uspije zadržat Kobayashia
Frende, mislim da si se spetljao.
__________________
"On the planet Earth, man had always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had a achieved so much - the wheel, New York, wars and so on - whilst all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more inteligent than man - for precisely the same reasons."
Gilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 08:53   #29
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post

Ova sezona ih stavlja na isti nivo sa još jednom povijesno poznatom ekipom - Lotusom.
Eustahije_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 10:58   #30
Quote:
Eustahije_ kaže: Pogledaj post
to je rješenje za današnji F1, ground effect

maknut prednja krilca, minimizirat stražnja i dopustit (kontrolirani) ground effect
__________________
F1 PULS
Sepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 11:07   #31
Quote:
Gilberth kaže: Pogledaj post
Frende, mislim da si se spetljao.
možda jesam,a možda i nisam
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 10:48   #32
Quote:
Sepa kaže: Pogledaj post
to je rješenje za današnji F1, ground effect

maknut prednja krilca, minimizirat stražnja i dopustit (kontrolirani) ground effect
zašto? čemu? boga mu!

zar nemamo dovoljno preticanja. Osim toga staze su te koje su problematične, ona slika je sa starog osterreichringa, full brzi i otvoreni zavoji, čak i malo nagnuti. To treba.
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 11:46   #33
Quote:
Sepa kaže: Pogledaj post
to je rješenje za današnji F1, ground effect

maknut prednja krilca, minimizirat stražnja i dopustit (kontrolirani) ground effect

I ja se slažem donekle s ovim.

Već sa dosta puta pisao kako je za nedostatak pretjecanja u F1 kriva isključivo aerodinamika, a ne motor kako su to drugi govorili.

U povijesti smo imali motore preko 1000 KS, pa je preticanja bilo kao u priči.

Dakle - ostaviti prednje i zadnje krilo, i pravilima ih ograničiti da budu isključivo dvostruka ili čak jednostruka - dakle dva ili tek jedan jedini aeroprofil koji se proteže do isključivo ravnih završetaka krila(endplateova).

Zadnje krilo izvesti na isti način.

Vratiti "zavjesice" i ground effect.

Pravilima zabraniti winglet-e, flapsove, i ostale stršeće dijelove.


Dakle, izgled bolida sličan izgledu iz ranih '90-ih.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:06   #34
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
I ja se slažem donekle s ovim.

Već sa dosta puta pisao kako je za nedostatak pretjecanja u F1 kriva isključivo aerodinamika, a ne motor kako su to drugi govorili.

U povijesti smo imali motore preko 1000 KS, pa je preticanja bilo kao u priči.

Dakle - ostaviti prednje i zadnje krilo, i pravilima ih ograničiti da budu isključivo dvostruka ili čak jednostruka - dakle dva ili tek jedan jedini aeroprofil koji se proteže do isključivo ravnih završetaka krila(endplateova).

Zadnje krilo izvesti na isti način.

Vratiti "zavjesice" i ground effect.

Pravilima zabraniti winglet-e, flapsove, i ostale stršeće dijelove.


Dakle, izgled bolida sličan izgledu iz ranih '90-ih.
mislio si početak 80tih jer 90tih više nije bilo ni ground effecta ni turbo motora

no ja ipak mislim da su to majmunarije. zašto vraćati stvari unazad? to je f1. Nek GP2 bolidi izgledaju ko F1 bolidi od prije. A F1 nek izgleda ko F1, tj. nek se razvija neometano. NEOMETANO! to je formula za uspjeh.

Sve dozvoliti samo staviti neke šire okvire, npr

1. bolid mora imati 4 kotača
2. bolidom mora upravljati homo sapiens
3. Bolid mora imati unificirani safety cell

i to je to, motor koji očeš, težina kolko očeš, krila kolko hočeš, gađeta kolko hočeš. I velim vam nebi pobjedio najskuplji, već najpametnije dizajniran bolid (teorija Toyota -Brawn), tako da se troškovi i nebi tako jako, jako dizali. Osim toga ako imaš šire granice, trošiš manje love nego kad imaš uske, jer tu jednim zahvatom možeš dobit i do sekunda, a ako su ti granice jako stroge onda jedva izvučeš dvije desetinke za pet put više love. Kužite?

ak ne kužite -pitajte!
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:20   #35
Quote:
JožaBistranski kaže: Pogledaj post
mislio si početak 80tih jer 90tih više nije bilo ni ground effecta ni turbo motora
Mislio sam na početak 90-ih, imajući u vidu generalni vanjski izgled bolida.


I sam sam sam svjestan da je ograničavanje razvoja(pa i forsirano tehnološko nazadovanje) i djelomice kontraproduktivno sa F1 tradicijom visokotehnološkog sporta, kao i sporta u kojem se tehnologija i tehnika neprestano razvijaju.



Bi li sa ograničavanjem aerodinamike "ubili" tehnološko natjecanje između F1 ekipa? Siguran sam da nebi. Koliko god pravila bila ograničavajuća, bolidi će napredovati.




Quote:
Sve dozvoliti samo staviti neke šire okvire, npr

1. bolid mora imati 4 kotača
2. bolidom mora upravljati homo sapiens
3. Bolid mora imati unificirani safety cell
Tad bi superiornost bolida pogotovo došla do izražaja.

F1 gledamo radi vozačkih predstava a ne radi npr. aerodinamičke efikasnosti nekog od bolida.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:29   #36
Nemam baš mnogo povjerenja u Williams, ne vidim ondje više ljude koji su u stanju napraviti razliku. Mislim, oni će gotovo uvijek napraviti dobar bolid, s eventualnim odličnim motorom čak možda i sposoban za pobjedu tu i tamo, ali za onaj korak od dobrog k izvrsnom treba ili genijalac tipa Neweya/Brawna/Briatorea (dakle, ili konstruktor-genijalac ili organizator-motivator genijalac, nešto tipa Ćire Blaževića ) ili moćna organizacija poput one u koju se pretvorio McLaren i koja je po defaultu Ferrari. Kad se priča o te 21 "loše" godine Ferrarija, oni su u 16 od njih pobjeđivali, a u svakoj (osim 1980. i 1981.) bili u top 4 momčadi, što predstavlja veliku razliku: Williamsu će ovo biti sedma godina zaredom da nisu u top 3 momčadi, a Ferrariju se samo jednom, potkraj šezdesetih, dogodilo da tri godine bude van top 3. Zapravo bih se usudio reći da trenutna Ferrarijeva, da citiram Slavka Cvitkovića, "mini-kriza" ima puno veze s nestabilnošću pravila. Više manje svaki puta tijekom povijesti kada je dolazilo do dramatičnih promjena pravila ili primjene novih inovacija, Ferrari bi potonuo i vratio se na vrh tek kada bi se situacija ustabilila. Jer nisu baš pioniri, ali nitko od njih ne radi bolje fine-tuning unutar zadanih i čvrstih okvira... Za Williams nisam siguran da se može izvući iz ove krize, nažalost, vjerojatnije mi je potpuno potonuće i nestanak, nego oporavak, nadam se da se varam.

A za McLaren mislim da je već poznato da će nastupati s vlastitim motorom, vrlo sam uvjeren da su već uvelike i počeli raditi na njemu.
__________________
zarđo mi link tute
dmj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:39   #37
Quote:
dmj kaže: Pogledaj post
A za McLaren mislim da je već poznato da će nastupati s vlastitim motorom, vrlo sam uvjeren da su već uvelike i počeli raditi na njemu.
Jedva čekam.

Oduvijek sam govorio da F1 treba biti natjecanje kompletnih ekipa, dakle onih koje su u stanju napraviti i bolid i motor.


Trenutnu situaciju doživljavam kao prednost McLarena.
McLaren dobija vrhunske motore "na gotovo", te im je jedini problem razvoj šasije odnosno bolida.

Dok i Ferrari, MGP, i Renault trebaju razviti i motor i šasiju.




Moram priznati da s nestrpljenjem čekam 2015, odnosno kraj te sezone.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:42   #38
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Tad bi superiornost bolida pogotovo došla do izražaja.

F1 gledamo radi vozačkih predstava a ne radi npr. aerodinamičke efikasnosti nekog od bolida.
Vidiš tu se razliazimo nas dva. GP2 i kojekakve tin top kupove gledamo zbog vozača, a F1 je kombinacija bolid-vozač

gdje je bolid atraktivnija polovica, usudio bi se reči
JožaBistranski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:50   #39
Quote:
JožaBistranski kaže: Pogledaj post
gdje je bolid atraktivnija polovica, usudio bi se reči
Gledano kroz prizmu prošlogodišnjeg prvenstva, osvajača vozačkog naslova, i njegovog bolida - definitivno si u pravu.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 12:52   #40
McLaren kupuje onaj BMW-ov odjel motora ili kreću od praznog papira? Naime, ako je ovo potonje, bit će tu puno problema...
Doduše, motori će se smanjivati pa će to biti jednaki šok za sve, no svakako im treba jedna mala vojska novi inžinjera i cijeli pogon kakav nemaju.
__________________
"On the planet Earth, man had always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had a achieved so much - the wheel, New York, wars and so on - whilst all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more inteligent than man - for precisely the same reasons."
Gilberth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.