Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2012., 15:48   #1
Talking Imena luda nalaze se svuda!

Matični uredi diljem Hrvatske bilježe i poneka neuobičajena imena, pa su tako ove godine u Hrvatskoj rođeni dječaci po imenu Dan, Hari Lav, Kipo Lovre, Lenox, Natanael Bartolomej, Elon, Prince Noa, Sai, Tim, Vamana, Pio Josip, Haru, Bare, Kai, Kan, Lan, Lun, Nuh, Olti, Rej, Rio, Zen, Zoak i Zorba.

Najčešća ženska neuobičajena imena ove godine su pak Nia, Nea, Zoe, Zoa, Gaia, Anai, Aria, Dia, Gia, Kira, Sibel, Alta, Astra, Aura, Arelena, Astrid, Brikena, Lasta, Latica, Mei, Pavelina, Priska,Tisija i Tora.


Više na: http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...l#.UNBykG-Ub6o

Rodili su nam se Suljeman i Hurem - nema veze što se tako zovu samo da nam je više djece pa bili tu Suljemani i Huremače.

Eto trendovi su različiti kao i izvor osobnih imena. Nema više Staljinke, Lenjinke, Petoljetke, i Traktorke...dolaze stara-nova imena.

Kako vi na to gledate?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 16:04   #2
Neka su stvarno čudna i zvuče smiješno,
neka su ok.
Znam jednu curu koja se zove Antigona.

Ako ikada budem imala kćer nazvat ću je Dora Kristina.
Kristina će bit krsno ime ,ime Dora mi se sviđa ali je nekako prekratko, pa ću spojit (ako Bog da) .
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 18:17   #3
Moja će se curica zvati Letizia Isabelle, a dečkić Raul Sebastian.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:21   #4
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Eto trendovi su različiti kao i izvor osobnih imena. Nema više Staljinke, Lenjinke, Petoljetke, i Traktorke...dolaze stara-nova imena.
Sad možda po uzoru na amere i selebove dobijemo imena poput Ljeto, Rijeka, Podsused Josip (Brooklyn Joseph Beckham) i tome slično.

Čini se da su ful popularna i ta neka kratka imena. Očekujmo Gda, Ma, Ha!, Ae!, Oh!, Ah!, (Ma, a ja, ja bi te..)Sr...
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:27   #5
Prvi korak u izumiranju nekog naroda - gubitak vlastitih imena. Ako ovako nastavimo loše nam se piše.
ZoeJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:28   #6
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Sad možda po uzoru na amere i selebove dobijemo imena poput Ljeto, Rijeka, Podsused Josip (Brooklyn Joseph Beckham) i tome slično.

Čini se da su ful popularna i ta neka kratka imena. Očekujmo Gda, Ma, Ha!, Ae!, Oh!, Ah!, (Ma, a ja, ja bi te..)Sr...
To ti je priprema za navalu Kineza. Naša cura koja se zove Ma udati se za Mao-a Pinga i zvat će se Ma Ping.

Očito roditelji daju kratka pasja imena jer im se ne da dozivati derle u trajanju cijele opere...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:31   #7
Quote:
ZoeJ kaže: Pogledaj post
Prvi korak u izumiranju nekog naroda - gubitak vlastitih imena. Ako ovako nastavimo loše nam se piše.
Onda bi se trebali zvati slavenskim imenima bez biblijskih i grčkih izvedenica i sličnih tuđica:

Rođenje ili redosljed kod rođenja: Rodna, Petko, Prvul;
Karakterne osobine i/ili epiteti: Blaženka, Drago, Mila, Mirko, Tihana, Tvrtko, Vedran, Jasna;
Hrabrost, borbenost: Branimir, Borna, Boris, Branimira, Trpimir;
Mitologija: Lada, Morana;
Vjera: Božica, Božena, Božana, Božidar;
Biljke: Bosiljka, Dunja, Ljiljana, Loza, Malina, Višnja;
Kovine i metali: Gvozden, Zlatan;
Nebeska tijela i svemir: Danica, Luna, Vega, Sunčana, Svemir, Zvjezdana;
Vjetrovi: Lahorka, Vihora;
Oborine i vremenske prilike: Snježana;
Dan: Dan, Zora;
Dani u tjednu i godišnja doba: Nedjeljko, Jesenka;
Nacija: Hrvoje, Hrvatko, Hrvojka;
Vatra i voda: Iskra, Žarko, Ognjen;
Zemljopisni motivi: Zrinko, Zrinka, Gvozden.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:46   #8
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
To ti je priprema za navalu Kineza. Naša cura koja se zove Ma udati se za Mao-a Pinga i zvat će se Ma Ping.

Očito roditelji daju kratka pasja imena jer im se ne da dozivati derle u trajanju cijele opere...
Da, ali s druge strane je popularno davati i dva imena, imena koja su trenutno popularna u sapunicama i tako to.
Nije da nisam susrela Armanda i Roberta (ne Robert, nego Roberto) u vrijeme dok još nisu zavladale turske sapunjare.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 21:51   #9
Quote:
Violently happy kaže: Pogledaj post
Da, ali s druge strane je popularno davati i dva imena, imena koja su trenutno popularna u sapunicama i tako to.
Nije da nisam susrela Armanda i Roberta (ne Robert, nego Roberto) u vrijeme dok još nisu zavladale turske sapunjare.
Je sad je popularno turkče pa će biti Huremka i Efsun, a možda se i Valida zalomi u neznanju ...a možda i Jebige
kad je bilo popularan Sandokan onda su neki tako nazvali sinove.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 22:11   #10
Quote:
ZoeJ kaže: Pogledaj post
Prvi korak u izumiranju nekog naroda - gubitak vlastitih imena. Ako ovako nastavimo loše nam se piše.
Kome to? Tzv. Hrvatima koji si velikim dijelom nadijevaju židovska imena?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 22:14   #11
Evo dva ..hm..zanimljiva.. Erkol i Kroacija. Prvi ko da je lik iz Međuzemlja, a druga je naše gore list
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 23:19   #12
Rodna???!!! Zakon!!!
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 23:58   #13
Ovo je ujedno odgovor na pitanje: Kako djetetu najlakše i najbrže upropastiti život?

Ili barem zagorčati.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 00:03   #14
Možda neka od tih "nama neobičnih" imena pripadaju djeci stranaca koji ovdje žive, a njima su to obična imena.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 02:02   #15
Dvije kćeri - Dina i Mo.

Btw, otkad je to Astrid "čudno ime"?
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 02:38   #16
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Dvije kćeri - Dina i Mo.

Btw, otkad je to Astrid "čudno ime"?
Što je to? Jednojajčani pekinezeri ili SMS?
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 05:36   #17
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Možda neka od tih "nama neobičnih" imena pripadaju djeci stranaca koji ovdje žive, a njima su to obična imena.
Slažem se, jednim dijelom je to u pitanju. Talijani,Bošnjaci,Albanci i Romi,sve to živi u Hrvatskoj i prolazi kroz rodilišta,a ovi podaci o imenima beba ove i prošle godine ne govore baš ništa o narodnosti roditelja pa je prilično glupo donositi brzoplete zaključke kakva imena Hrvati daju ili ne daju djeci. Roditelja bez pameti(kad je riječ o davanju imena) ima u svakoj narodnosti na svijetu,to nije upitno,ali je isto tako činjenica da su ti podaci o imenima djece u rodilištu totalno narodnosno anonimni. A činjenica je i da je naročito Rijeka poznata kao melting pot na Jadranu,u odnosu na gradove južno od nje.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 05:40   #18
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Btw, otkad je to Astrid "čudno ime"?
Meni je,jedina Astrid za koju znam je pokojna autorica Pipi Duge Čarape.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 05:58   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
kad je bilo popularan Sandokan onda su neki tako nazvali sinove.
Samo kod Roma,onda i sada. Nitko drugi to nije radio. Sam čovjek po kojem je lik Sandokana nastao zvao se Libau(bio je knez morskih Dajaka na Borneu),a Sandokanom ga je nazvao Emilio Salgari,talijanski romanopisac nekih 40-50 godina kasnije,po planini Sandok gdje mu je bila utvrda dok se borio protiv kolonista. Libau je umro nemajući pojma da ga itko naziva Sandokanom,a pogotovo nije mogao znati da će to njegovo nikad (i nigdje) postojeće ime 150 godina kasnije masovno davati djeci neki tamo Romi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 06:08   #20
Quote:
Afrodita Diana kaže: Pogledaj post
Moja će se curica zvati Letizia Isabelle, a dečkić Raul Sebastian.
Nadam se fonetski pisano,a ovo Raul ipak bolje ne,previše mi nogometaško-sapuničarski zvuči za naše krajeve.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.