Natrag   Forum.hr > Sport > Formula 1

Formula 1 Brm, brm, fiju...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2014., 12:05   #81
Quote:
aleale kaže: Pogledaj post
The Most Powerful F1 Car Ever

stvarno jako zanimljivo štivo o vrimenu kad su dobavljači motora imali manje-više sva vrata otvorena u nabrijavanju motora i bmw-ovom m12/13 turbaku, od pišanja po bloku motora iz cestovnog programa do najjačeg motora u f1 ikad...
nastavak

m10 ----> m12/13

m12/13 motor kod svog prvog pojavljivanja u f1 sezone '82 'turbo rupa' je još uvik predstavljala problem, ogromna snaga na pravcima ali slab odziv na gas kod izlazaka iz zavoja gubio je trku sa atmosferskim motorima. na uličnoj utrci u detroitu nelson piquet se nije niti kvalificirao na utrku i cili 'turbo projekt' je zamalo otkazan. no sljedeći tjedan u montrealu sve sida na svoje misto kada se piquet popeo na najvišu stepenicu postolja...suparnički timovi jednostavno nisu mogli virovat koliko snage je dobiveno iz motora cestovnog automobila! a već sljedeće sezone piquet postaje prvak.

i nakraju renault mi je u turbo eri najveći pušioničar. dok su izazivali podsmjehe kod svojih prvih pojavljivanja '79 s turbo motorom nastavljali su lupat para i para u razvoj vjerujuć u svoj projekt i kako su s vrimenom otklanjali mane slabog odziva na gas i uvođenjem kvalitetnijih materijala da motor bude izdržljiviji i kad su napokon dokazali da takav motor na stazi ima prednosti nad većim atmosferskim...drugi su pobrali vrhnje.

Zadnje uređivanje aleale : 23.07.2014. at 12:16.
aleale is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 13:37   #82
Dva “posljednja“ Talijana

PISANO U OBLIKU KOLUMNE/ČLANKA, JER JE TREBALO BITI OBJAVLJENO NA JEDNOM HRVATSKOM PORTALU.

Talijani i Ferrari.

Talijan koji sjedi u bolidu Ferrarija. Giancarlo Fisichella.
Ali ne i Jarno Trulli.
Da li je Fisico, zaista želio voziti u kokpitu Ferarija, samo da bi jednoga dana mogao reći; da, ja sam vozio za Ferrari. Kako god bilo, on je posljednji Talijan, koji je nastupio, na F1 utrci, u talijanskom, crvenom F1 bolidu.

No, ovaj tekst, to je priča, ne o jednom, već o dva “posljednja“ Talijana u F1. To su Giancarlo Fisichella i Jarno Trulli. Bilo bi nepravedno ne spomenuti, Michele Alboreta, koji je sa crvenim bolidom, ostvario posljednju pobjedu jednog Talijana, u talijanskom F1 automobilu ( VN Njemačke, Nürburgring, 1985. ).

Za Giancarla Fisichellu, prvi put sam čuo 1995., kada je vozio Alfu 155, u njemačkom DTM-u. Već slijedeću godinu, 1996., sjedio je za volanom legendarne F1 momčadi, Minardi. Nije odvezao cijelu sezonu, i vratio se u DTM, ali ga je za 1997. snimio Eddie Jordan, i doveo ga u svoju ekipu zajedno sa Ralfom Schumacherom. Tu sezonu pamtim, po VN Njemačke, u kojoj je Fisico vodio, do 5 krugova prije kraja, kada je na njegovom Jordanu 197, puknula guma. Ne bih rekao, da je deklasirao niti pomeo mlađeg Schumachera – jednostavno, bio je bolji. Za 1998., njegov menadžer Flavio Briatore, čini mu medveđu uslugu – prebacuje ga u Benetton, koji je od odlaska Michaela Schumachera ( 1995. ), momčad u silaznoj putanji. Nakon par godina u lošem Benettonu, taman, u godini, kada Benetton otkupljuje, ni manje, ni više sâm Renault, Fisico dobija još jednu pljusku od Flavija – vraća ga u Jordan, koji je u 2002. godini pred istekom ugovora sa Hondom, tj. u vremenu, kada se Honda fokusira 100% prema momčadi BAR. Ipak, u momčadi Eddie Jordana, koji još jednom krenuvši ispočetka sa Fordovim motorima ( iako će, već 2005. napustiti F1 svijet, prodajući momčad Ruskom konzorciju Midland ), Talijan ostvaruje svoju, nevjerovatnu, prvu F1 pobjedu, u utrci, sa prilično kaotično-konfuznim završetkom, na VN Brazila, 2003. Provešće jednu solidnu godinu u Sauberu, da bi, 2005. došao ( vratio se ) u ekipu Renault ( ex Benetton ), ovaj put on izguravši, Jarna Trullija ( Jarno je 2002. na uštrb njega stigao u momčad Renaulta ). U Renaultu, od 2005. do 2007. doživljava svoju vozačku renesansu i vrhunac karijere ( još dvije GP pobjede ), iako mnogi misle da je s obzirom na iskustvo, mogao više, a ne samo biti vodonaša Fernandu Alonsu. Zatim dvije godine u Force India momčadi ( ex Jordan ), i onda zadnjih pet utrka F1 karijere u bolidu Ferrarija F60, završivši svoj F1 put, godine 2009.

Tih pet utrka za momčad Ferrari, nisu mu na čast, ali pretpostavimo, da je njegova osobna satisfakcija bila - pregolema



Jarno Trulli.
Što se tiče početka u F1, isto kao i sunarodnjak Fisichella; Minardi. A godina 1997. Sve do utrke u Kanadi te godine, tj. nakon te utrke, nije se znalo, da ga je “snimio“, ni manje, ni više, nego sâm Alain Prost. Francuz je tražio zamjenu, za teško ozlijeđenog Oliviera Panisa, na stazi u Montrealu, i to je po njemu bio mladi, perspektivni Talijan. Pamtim izjavu Alaina Prosta, iz tog doba: Jarnov stil vožnje podsjeća me na Ayrtonov! Na VN Austrije te godine, zadnju utrku sezone, za momčad Prost, jer se već slijedeću utrku vraćao oporavljeni Francuz Olivier, malo je falilo da Jarno priredi senzaciju. Vodio je dobrim dijelom u utrci, ali zbog kvara na motoru, morao je odustati. To je bilo ujedno jedna od rijetkih otkazivanja Mugen-Honda motora ( koji će se u nadolazećim sezonama, pokazati kao vrlo pouzdan i brz motor, čak sa “pobjedničkim“ mentalitetom ). Nažalost Jarna i ostalih, Prost je želio što više francuskoga u svojoj momčadi. Dovođenjem motora Peugeot u Prostovu momčad ( ex Ligier ), momčad je pala u poretku za “vladavine“ Peugeota ( od 1998. do 2000. ). S tim da 2000. nisu osvojili niti boda. Jarno je 2000. već bio u Jordanu. Ni njemu menadžer Flavio nije učinio baš veliku uslugu – Jordan je već tada dobivao manje potpore za Hondine motore, za razliku od momčadi BAR. Jarno je “preživio“ te dvije godine u Jordanu, zatim dvije godine u Renaultu, gdje je uspješno i s(p)retno došao do svoje jedine GP pobjede ( Monaco, 2004. ). Odnos sa momčadi Renault, je naprasno završio prije kraja 2004. i Jarno se za zadnje dvije utrke, te sezone, priključuje, još uvijek mladoj momčadi – Toyoti. Sad već prilično iskusan, i recimo tako, gotovo prekaljen, talijanski vozač, u obećavajućoj, perspektivnoj sredini,..... Ali....... Njegovo razdoblje vožnje za Toyotu ( od 2004. do 2009. ) pretvorilo se u krstarenje kroz prvenstva formule 1. Toyota je obećavala, padala i rasla u formi, Jarno je na sve to potrošio svoj talent, i nije se proslavio. Toyota, kao što je poznato slijedi Hondin potez iz 2008. i napušta F1 društvo potkraj 2009. Nadolazeći potecijalni backmakeri ( Virgin, Hispania Racing team, USF1, StefanGP, Lotus,.... ), tražili su među inim vozačima i vozače s dobrim i dugim F1 iskustvom. Jarno prihvaća ponudu Lotusa ( današnjeg Caterhama ), i u okviru mogućnosti bolida, koji je nastao doslovno sa praznog papira, Talijan je napravio – ništa.
Okrutna stvarnost u F1, na početku 2012., pokazuje svoje zube, i Jarno svoje mjesto prepušta čovjeku, koji je sebi mogao novcem priuštiti mjesto u Caterhamu – Vitaly Petrov. I tako je završila F1 karijera, ovog drugog “posljednjeg“ Talijana. Pišem posljednjeg, jer od svih Talijana, koji su se pojavili u F1, zadnjih petnaestak godina, Jarno i Giancarlo su najviše obećavali. To su svojim rezultatima i pokazali, iako se od njih očekivalo i više. Kad ćemo opet vidjeti F1 vozača, koji će biti Talijan, to je teško i pomalo razočaravajuće pitanje. Nacija, koja ima ikonu u F1, Ferrari, da nema svojih vozača, to je stvarno teški apsurd. Ali eto, to je F1 današnjica, dok ne naleti, kakav premoćno bogat, mladi Talijan, koji će si moći kupiti mjesto u F1 bolidu.......( šalim se ). Naravno, u nižim kategorijama, ima dosta tih mladih Talijana koji obećavaju, ali osim Davide Valsecchija, koji je bio na prošlogodišnjim F1 testiranjima na Silverstoneu, nema nikoga drugog, na vidiku.

Giancarlo je vozio utrke u bolidu Ferrarija. Doduše, budimo realni, to je prošlo prilično neslavno. Šuškalo se, da će i Jarno dobiti priliku u Ferrariju. Ali to se nije dogodilo.

U svakom slučaju, Giancarlo, će se izgleda još dugo moći “hvaliti“, kako je posljednji Talijan, koji je nastupio za crvene na jednoj od F1 utrka. Nadamo se da ta “hvala“ neće trajati jako dugo. Tko zna,......
__________________
Ja sam proizvod ovog svemira, i kao takav pripadam i ostajem u ovome svemiru. Valjda. :D All rights reserved.

Zadnje uređivanje mali zgubidan : 26.04.2015. at 13:54.
mali zgubidan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 11:06   #83
Talijani su propali kao vozači jer su propali kao nacija. U zadnjih 50 godina oni su slični Hrvatima danas - bogaćenje im je donijelo lijenost i pasivnost i oduzelo uvjete za razvoj jakih osobnosti. Da bi Talijan bio vozač s mudima, mora otići u Australiju i zvati se Daniel, a ne Daniele.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 18:33   #84
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Talijani su propali kao vozači jer su propali kao nacija. U zadnjih 50 godina oni su slični Hrvatima danas - bogaćenje im je donijelo lijenost i pasivnost i oduzelo uvjete za razvoj jakih osobnosti. Da bi Talijan bio vozač s mudima, mora otići u Australiju i zvati se Daniel, a ne Daniele.
Ovaj post je dostojan da stoji bok uz bok sa postovima Josipa Presvetlog

Svaka ti čast na ovom razboritom postu. Ni ja ga nebi bolje sročio!

Tu se tek vidi koliko je anglosaksonski svijet napredniji od ovog našeg balkansko-apeninskog
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 00:47   #85
Ma nemoj sineki, a kaj su njihovi motociklisti?, bezmudnjaci možda?
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 16:44   #86
Je li se moze naci na forumu kako se formula razvijala kroz godine tj tehnicki pocev od obujma motora i jeli isao nazad naprid i tako to
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 17:43   #87
auto union odnosno današnji audi je prvi koji je nastupio na jednoj gp utrci sa motorom iza vozača tamo 1935. i do 2.sv.rata su dominirali na gp utrkama. a nakon 2.sv.rata auto uniona više nije bilo na utrkama tako da su svi na gridu bili tradicionalni - motor naprid pogon nazad.
sve do 1958. i pojave štrkljavog coopera sa motorom iza vozača koji je btw izaziva podsmjehe svojom pojavom na gridu. interesantno je koliko je ustvari tih inovacija izazivalo smijeh i sprdanje da bi kasnije svi prihvatili taj koncept i cooper odma te sezone osvaja 2 gp-a, sljedeće i prvenstvo i klasične bolide s motorom sprida šalje u ropotarnicu povjesti evo zgodan video : https://www.youtube.com/watch?v=1s7RQOw7TyQ
aleale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 18:30   #88
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Je li se moze naci na forumu kako se formula razvijala kroz godine tj tehnicki pocev od obujma motora i jeli isao nazad naprid i tako to
Quote:
WayOut kaže: Pogledaj post
Evo da malo ponovimo gradivo!

Podsjetilo me na ovaj krasni gif!
__________________
Potpis: prvi dio, drugi dio
WayOut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 20:23   #89
Quote:
aleale kaže: Pogledaj post
auto union odnosno današnji audi je prvi koji je nastupio na jednoj gp utrci sa motorom iza vozača tamo 1935. i do 2.sv.rata su dominirali na gp utrkama. a nakon 2.sv.rata auto uniona više nije bilo na utrkama tako da su svi na gridu bili tradicionalni - motor naprid pogon nazad.
sve do 1958. i pojave štrkljavog coopera sa motorom iza vozača koji je btw izaziva podsmjehe svojom pojavom na gridu. interesantno je koliko je ustvari tih inovacija izazivalo smijeh i sprdanje da bi kasnije svi prihvatili taj koncept i cooper odma te sezone osvaja 2 gp-a, sljedeće i prvenstvo i klasične bolide s motorom sprida šalje u ropotarnicu povjesti evo zgodan video : https://www.youtube.com/watch?v=1s7RQOw7TyQ
Interesting... steta sto na mobitelu ne mogu videa gledati ali prvom prilikom cu pogledati. Sto je sigurnije voziti, one sa prednjim ili straznjim pogonom? A sto je s elektricnima?
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 18:01   #90
Što se dogodilo sa Brabham momčadi? Jesu li se oni kompletno povukli ili su se spojili s nekim drugim
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:25   #91
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Što se dogodilo sa Brabham momčadi? Jesu li se oni kompletno povukli ili su se spojili s nekim drugim
Prvo ih je Jack Brabham prodao Eclestioneu, pa ih je Eclestone prodao nekom talijanu koji je završio u zatvoru. Pa ih je kupio neki japanac koji je isto završio u zatvoru. Pa ih onda nije bilo. Pa je sada nedavno prava na korištenje imena otkupio Jackov sin David Brabham. I to je to. U principu nakon 1992 ih nema. U nikakvom obliku.
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:28   #92
nisam mislio griješit dušu, ali da bi život ako "pausiniana" nije muško.......

koji usitno "navlači i prca" ostale muške članove foruma.....
gooofffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:37   #93
Quote:
gooofffy kaže: Pogledaj post
nisam mislio griješit dušu, ali da bi život ako "pausiniana" nije muško.......

koji usitno "navlači i prca" ostale muške članove foruma.....
ako prodjes mojim komentarima vidit ces da sam isla ginekologu
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:39   #94
Quote:
gooofffy kaže: Pogledaj post
nisam mislio griješit dušu, ali da bi život ako "pausiniana" nije muško.......

koji usitno "navlači i prca" ostale muške članove foruma.....
sve je moguće Gufač moj dragi

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=5008

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=105
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:43   #95
Vidim da si quotao moje komentare. Sram vas bilo tako citati tko je sto pisao u drugim temama. Sto te buni? Sto sam turisticki vodic? Sto da kazem? Vodicica? Inace, ja sam ti kulturna i osjecajna osoba ali nisam glupa.
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:50   #96
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Vidim da si quotao moje komentare. Sram vas bilo tako citati tko je sto pisao u drugim temama. Sto te buni? Sto sam turisticki vodic? Sto da kazem? Vodicica? Inace, ja sam ti kulturna i osjecajna osoba ali nisam glupa.
nisu obadva komentara tvoja

jedan komentar je tvoj. drugi komentar je moj

zbroji dva i dva
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:54   #97
Quote:
josip-presvetli kaže: Pogledaj post
nisu obadva komentara tvoja

jedan komentar je tvoj. drugi komentar je moj

zbroji dva i dva
Cek, to sto je josip presvetli isto iz zadra sto to ima veze a time jesam li musko ili zensko sto ovaj pise?
Aaaa kuzim. Moguce da dvi osobe budu iz istog grada
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:00   #98
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
ako prodjes mojim komentarima vidit ces da sam isla ginekologu
a nisam ja cija, nasa, fbi ili soa....

meni se nekako to mišljenje (da si muško) nametnulo samo čitajući tvoja pitanja (isključivo na ovom forumu !) tipa...što je bilo sa Brabhamom, Stirling Moss 1961 Monaco i Njemačka....

gledaj pratim F1 i motrosport više od 40 godina i ta pitanja (po meni) nema teorije da ih pita žensko.....
sam(a) si rekla da imaš cca 33 godine i malo mi je (zapravo ne malo nego puno) glupo pitanje što je bilo sa Brabhamom..iako na wikipediji sve piše....

a pogotovo mi je sumnjivo pitanje o Stirlingu Mossu......
pa to ni najbolji poznavatelji F1 povijesti ne bi znali koje je utrke te 1961 Moss pobijedio....

ogroman mi je nesrazmjer tvojih godina, tvog (ne)znanja i nasumičnih pitanja koje postavljaš na raznim temama u ovom podforumu Formula 1.....

Napomena:

Javno se i duboko ispričavam Joži-Presvetlom i ostalim članovima te administratorima na mojim nepriličnim riječima !

Molim Vas da uvažite moju iskrenu ispriku.

Gooofffy aka Nediljko Matijaš, Split.
gooofffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:12   #99
Quote:
gooofffy kaže: Pogledaj post

Javno se i duboko ispričavam Joži-Presvetlom i ostalim članovima te administratorima na mojim nepriličnim riječima !

Molim Vas da uvažite moju iskrenu ispriku.
Sve je u redu
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 01:47   #100
štivo od kojeg zasigurno nećete oglupiti

https://www.youtube.com/watch?v=8KUOqC28VGI

https://www.youtube.com/watch?v=pp6AuDcu6Ec

a možda konačno i razmete da u americi postoji i ljevi i desni zavoj
__________________
אנחנו עם של אריות
https://www.youtube.com/watch?v=pyf2XGEwQdQ
josip-presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:56.