Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 21:56   #1
Arrow Reorganizirajmo OSRH

Dakle, tema vrlo slična "naoružajmo rh", no s jednom veeelikom razlikom, ne radi se samo o naoružanju nego o kompletnom sustavu... Dakle 2010 domogli ste se vlasti (ostavimo po strani na koji način)... i kao pravi forumaš ovog podforuma krećete u reformu vojske... Naravno, vojska služi da bi provela politički naum dakle potrebno ga je obrazložiti, no pokušajte ne previše odlutati u političke vode... I narvno na kraju pokušajte biti temeljiti i dati sconto, odnosno koliko će sve to stajati ( i kako to financiski izdržati ). Dajte svoje promišljanje jer uskoro ja dajem svoje...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:02   #2
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Dajte svoje promišljanje jer uskoro ja dajem svoje...

Vrlo jednostavno, zvao bih Tusa i (ili) Stipetića (i možda još koga ali mi sada ne pada na pamet) da organiziraju OSRH.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 00:17   #3
Posto nasa kiflica ima nekoliko strateskih tocaka/pravaca koje treba dodatno zastititi a sadasnji kapaciteti su i vise nego slabi.
Vojsku povecati na 300 000 vojnika od toga
50 000 profesionalci - gardijske brigade
50 000 rocna vojska - obavezan vojni rok 10 mjeseci
200 000 domobrana - svake druge godine do navrsenih 40 godina starosti po
tri tjedna na vjezbe.
Mislim da Svicarci imaju nesto slicno po velicini i broju stanovnika smo tu negdje a mi smo u daleko nepovoljnijem okruzenju nego oni-
Ovo je bilo na brzinu ipak je vec ponoc
__________________
Nisu Hrvati bedaci i nedorasli. Političari i politička scena je nedorasla zdravoj modernoj državi. Hrvatska je još pod rečenim hipotekama, koje konačno treba brisati.
maestral95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 08:41   #4
dakle, evo i mene... smislio sam 5 varijanti, 2 bi potpadala pod "soft" verziju (pod soft mislim "zapadna" moderna demokracija, strategija: defenziva, 2 "hard" (militarističke) verzije i jena između. Ajmo prvo na ove 2 "soft" verzije.

Varijanta 1;
Dakle opći okvir:

Moj dolazak na vlast: regularan
Strategija: Defenziva
Eu i Nato: Opcjonalno
--------------------------

Čitava osrh bi bile podjeljene u 5 grana. Vrhovni zapovjednik bi bio predsjednik s obzirom da ga zakon prisiljava da čim dobije mandat završi tečaj na vojnom učilištu... Generalšab je AUTONOMAN i jednako važan kao ministar obrane.

Tih 5 grana su:

1) HV - hrvatska vojska
2) HD - hrvatsko domobranstvo
3) hrz i pzo - ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana
4) Hrm - mornarica
5) So - specjalni odjel

--------
1) Hv bi imao 4 - 6 brigada. raspoređenih po rh. Svaka brigada bi imala nazivlje iz domovinskog rata (tigrovi ect.) i 3000 ljudi. od toga 2000 -2500 profesjonalaca , ostalo bi bili rezervisti koji su se pokazali najboljima. Postojala bi vojna akademija za časnike. U upotrebi bi bili najnoviji tenkovi (degman ili uvoz), potpuna mobilnost (patrije i domači teški transporteri od prepravljenih t-55), samovozna artiljerija i najvažnije težište bi bilo na pješacima - dakle najsuvremenija oprema modernih vojnika pancirke, bespilotne letjelice itd. U dalmaciji su brigade spremne za mornaričke desante.Obuka rigorozna - ako marinac protrči x km, naš vojnik mora 2x. Spriječiti "dekadenciju", nema vanjskih suradnika, svak guli kumpire.Mala jedinica za strance, ide u "mirovne" misije, a ako je rat se uveća za peterostruko.

2) HD - služi kao snaga za uvježbavanje rezervista, vojni rok je dobrovoljni ali oni koji se odluče za njega imaju posvlastice ostali koji ne, plačaju veći porez. Podjela na pukovnije, u svakom gradu jedna, zapovjednik general domobranstva, u civilnim uvjetima neovisan o HV, tako da to sprječava državni udar vojske. Uniforme drukčije od Hv, naoružanje malo starije. Domobranstvo služi i za osnivanje novih brigada u ratu. kao u švicarskoj: oružje kod kuće ili u kvartovskim šupama, kratki tečaji, česte vježbe. Domobranstvo ima ulogu civilne zaštite - svaćene u širem obliku (opet, kao u Švicarskoj). ne biti picajzla pri primanju.

3) HrZ i Pzo - 1 -2 velika ukopana ajrodroma, spremna izdržati bombardiranje. Zrakoplovstvo ima i par pukovnija koje mogu osnivati imorivitirane ajrodrome i boriti se kao pješadija. 40 grippena, migovi -21 su u rezervi (zlu ne trebalo). Uz gripene tu je još par specjaliziranih zrakoplova odnosno desetak tupoljeva za duboko izviđanje, napad na brodove, strateško bombardiranje. osposobiti hindove.

4) Hrm - Uglavnom defenzivna flota. Par podmornica, raketnih topovnjača i monitra (!) - Stelth naravno, sve kompatibilno s bunkerima jrm (općenito pokušao bih iskoristiti što više starih bunkera, a smanjiti birokraciju i razna "odmorišta". Par pukovnija mornaričke pješadije drži strateške točke na obali naoružani protu brodskim raketama.

5) SO - najveća novost! U specjalni odjel bi ulazili;
-obavještajna služba
-služba za strateško planiranje - nova oružja, strategije, neprjatelji
- služba za naoružanje - za smještanje poslova domaćim koncernima
- driverzanti - imaju veliku slobodu djelovanje.
-odjel za specjalno ratovanje koji se brine o PROPAGANDI, obuci ljudi za gerilu, i za oružje za masovno uništenje, dakle imao bi hrpu otrova, prvaljih bombi (iz ne krško ), vakumskih bombi, za koje (kao izrael) nikad nebi potvrdio da su tu, ali bile bi upozorenje. Ovo je imerativ - imati pod svaku cjenu. itd.

brojke: 12 -20 tisuća profesjonalaca + kadar u vojnim školama, logistika 3 - 5 tisuća; 300 - 500 tenkova. 500 - 700 oklopnjaka. 40 - 60 grippena ili ostalih borbenih zrakoplova. + 10 -20 velikih za ostale probleme. 100 domobrana (minimum), većinu opreme proizvoditi doma, 10 -20 napadnih plovila, 2-5 podmornice.

financije: D alimejt kveščn; Pa, povećati izdavanje za vojsku (paralelno s mentalitetom da se po pirirodi stvari MORA izdvajati za vojsku. namaknuti novac od goleme birokracije, "nevladinih" udruga, "pijavica" u saboru i slično. Naravno, vojska je najskuplja kad ništa ne radi... pa im najti posao
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 11:08   #5
Jel problem dogovoriti se oko plaća i ostalih tekućih izdataka? Koliko bi po vama trebala doći jedna prosječna plaća vojnika, koliko nekog nižeg časnika, a koliko visokog časnika? Koliki bi bio omjer vojnika/časnika? Također, koliko bi koštali ročnici, ako bi ih već bilo? Koliko bi došlo održavanje raznih vojnih objekata (tj, koliko bi još ljudi moralo biti zaposleno na održavanju?)

Ako mogu ja probati, čini mi se da sada na svake tri vojne osobe u samim OS (bez upravnog dijela, itd) dođe po jedna osoba koja ili nije djelatna vojna osoba ili je u upravi, itd. Također, čini mi se da je omjer dočasnika te nižih i visokih časnika negdje oko 8:4:1. Ako tko imade kakove bolje podatke, neka ih slobodno da.

Eh sad, kolike bi trebale biti plaće? U ovom trenutku, ja bih podao raji (nek se veseli) 6000 kn bruto dočasnicima i raznoraznim sitnim poslovima u upravi i održavanju te 8000 kn bruto nižim časnicima i nekoj višoj upravi. Uzmimo još 11 000 kn bruto visokim časnicima. Opet, ako se tko ne slaže, npr misli da su te cifre premale i da nitko ne bi zbog njih niti htio u vojsku, nek slobodno kaže. Ili da su prevelike i da bi se i bez njih dovoljno ljudi javljalo u vojsku... Trebalo bi i rocnike placati, ako bi ih vec bilo. Barem kakav dzeparac te troskovi puta doma jednom mjesečno, recimo da drzavu to kosta 1000 kn po čovjeku.

Ako bih se držao tih brojki te obradio brojke forumaša maestral95, dobio bih sljedeće troškove: (pretpostavljam da se pod vojnike misli na djelatne vojne osobe u OS, ne i na upravu i slično.) 50.000 profi vojnika bi došlo cca 2.585 milijardi kn za dočasnike, 1.477 milijardi kn za niže časnike, 0.508 milijardi za visoke časnike. Te još cca 0.6 milijardi za ročnike i par desetaka milijuna za prijevoz domobrana na vježbe. No treba još časnika da vodi sve ove ročnike i održava vježbe. Barem još par tisuća, odnosno recimo 0.2 milijarde kn. To je sve, dakako, godišnji budžet plaća. Cca 5.5 milijardi kn, za plaće djelatnih vojnih osoba u OSu. Dodajmo još MORH i upravni dio te održavanje općenito, to je još nešto preko 2 milijarde kn. Dakle 7.5 milijarde kn godišnje za plaće.

A trebamo sada još sagraditi ili održavati infrastrukturu za tolike ljude. Treba sve to nahraniti svaki dan. Samo na hranu bi se trošilo minimum minimuma 18 kn po danu po osobi. (toliko grad zagreb plaća hranu jednom djetetu u vrtiću, a to su dva omanja obroka i marenda. Za vojnike bi to garant bilo i 25 kn po čovjeku po danu) Al dobro, nek je 20 kn. Treba nahraniti 100.000 ljudi (zapravo 130 tisuća, al recimo da ovi u upravi sami plaćaju obrok u menzi) To je nešto preko 0.7 milijardi za hranu.

Ne vidim ni u ludilu da bi neki tekući troškovi ljudstva i prateće infrastrukture (a to je bez ikakvih tehničkih troškova opreme i njihove infrastrukture, goriva, municije, školovanja, istraživanja, itd) bili ispod 9-10 milijardi kn godišnje. Za usporedbu, ukupni budžet je u 2007. bio oko 4.5 milijarde kuna, od čega je 2.5 milijarde išlo na plaće za cca 22-23 tisuće zaposlenih. Zapravo tu možemo izračunati da je prosječni bruto trošak države po zaposlenom u morhu bio 9000 kn mjesečno. Wowzers. Ispada da su moje plaće puno premale. (doduše, zaboravio sam računati na davanja NA bruto iznos, što bi sve one moje prije navedene brojke za plaću povećalo još 10, 15 %. Tako nekako. Odokativno).

U svakom slučaju, trebalo bi za ovakvo nešto izdavanja za vojsku povećati s 1.8% BDPa na barem 7-8% BDPa.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 11:40   #6
Birokracija rađa birokraciju reče Max Weber,mislim da uvijek trebamo imati na umu staru grčku i njihovu radikalnu kontrolu birokracije. Sad, prvo i osnovno je to da ljudi svate da se na Kulturi/zdravstvu/nevladinim udrugama/zaštiti okoliša/"civilnom društvu" može škrtariti, a na vojsci ne!!! Pritom naravno ne treba ići u drugu krajnost (kao sjeverna koreja). Najviše zavisi o mentalitetu ljudi! Parafrazirat ću Horbatosa s rasprave o EU:

Quote:
...sjetio sam se odgovora perzijskom izaslaniku Mardoniju koji su dali dvojica Grka iz Male Azije.

Mardonije je rekao: Podvrgnite se velikom kralju i živjet ćete izvrsno. Živjet ćete obilno, bolje nego sada, i bit ćete sigurni.

Odgovor je bio: Mardonije, ti si sluga i ne znaš što je ne biti sluga. No, kad bi znao što je sloboda- odbacio bi sve ponude o sigurnosti i boljitku i borio bi se za nju, ne samo kopljem i mačem, nego ako treba i zubima i noktima...
dakle ako rh želi biti regjonalni subjekt, a ne objekt na ovom nemirnom prostoru mislim da joj je ovakva vojska potrebna, ako želimo biti objekt, vazal, pokorni dio eu, onda možemo nastaviti ovim putem kako idemo...

Kakav bi ti prijedlog za osrh imao?

(p.s. samo nastavimo s dugim postovima )
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 12:40   #7
No evo par primjera odakle namaknuti novce:

1)Već sam rekao da je vojska najskuplja kad samo stoji u vojarnama, pa bi mogli:

a)Naše novo poveliko zrakoplovstvo "iznajmljivati" slovencima,bosancima itd.(kao što sad radi italija sa sloveniom), isto tako mornaricu... Ne samo da je ekonomski isplativo več je i strateški dobro!

b) Svako malo čujemo da je neki hr radnik otet u nigeriji... umjesto sljeganja ramena bolja bi bila masivna akcija oslobađanja u kojoj bi naše trupe "suputno" zauzele naftne bušotine i sisale naftu "dok se ne orplati cjena akcije" Znači za 100 godina lol...
Dakle radi se o nekakvom neo-kolonijalizmu pod maskom mirovnih i policiskih misija... ono što rade ameri, samo u malom... Tu je još dobro, staro prodavanje oružja svima i svakome...

2) Ekonomske mjere za namicanje novca:

a) Porezni obveznici izdvajaju za plaće, povlaštene mirovine, povlaštene cijene u saborskom kafiću i restoranu, boravak odvojen od obitelji, troškove službenih putovanja, putovanja na posao i s posla, troškova parkiranja saborskih zastupnika... Ma da su i lumeni ipak ne vrijede toliko... Ako sve zborimo (možete naći skonto na pojedinim web stranicama) dobijemo vrtoglave svote...

b) Takst iz slobodne:

Quote:
Donacije i humanost definitivno su “in” u Zadru. Gotova sva moderna dijagnostička oprema koju je zadarska Opća bolnica nabavila u zadnjih pet godina, kupljena je novcem od milijunskih donacija.

Iako je najveći dio novca dobiven od Grada Zadra, Županije i zadarskih gospodarstvenika, donacije u bolnicu dolaze sa svih strana: od tvrtki koje se u njihovu korist odriču božićnih domjenaka, civilnih udruga i običnih građana pa do velikih zajedničkih akcija kojima se kupuju uređaji vrjedniji od milijun eura.

O kolikim je iznosima riječ, najbolje govori podatak kako su magnetska rezonancija, spiralni CT i kompletna angio-sala kupljeni upravo tim novcem, a kad su donacije u pitanju, Zadar je rijedak hrvatski primjer gdje su se Grad, Županija i tvrtke zajednički udružili upravo radi prikupljanja novca za bolnicu.

Na taj je način, zajedničkim snagama s 21 tvrtkom, kupljena magnetska rezonancija vrijedna 10,5 milijuna kuna, ali i 7,1 milijun kuna vrijedna medicinska oprema za potpuno novu angio-salu na Odjelu kardiologije.

- To su ogromna sredstva, iznimno važna za razvoj bolnice, a sigurno ih ne bismo uspjeli prikupiti bez donatora. Bolnica od decentraliziranih sredstava na raspolaganju ima oko 8,5 milijuna kuna, međutim to nije ni izbliza dovoljno za naše projekte, a imamo sreću da su gospodarski subjekti i lokalna samouprava uvijek spremni pomoći, pa čak i sami inicirati akciju - kaže ravnatelj zadarske bolnice dr. Zvonimir Vrančić.

Iako Grad Zadar nije obvezan financirati bolnicu ni javno zdravstvo, njegove donacije na račun bolnice su vrlo izdašne, a svake se godine iz gradskog proračuna za modernizaciju bolničke opreme i poboljšanje zdravstvenog standarda u prosjeku izdvoji oko 2,5 milijuna kuna.

Najveća samostalna investicija Grada je moderni spiralni CT vrijedan oko milijun eura, koji će Grad otplaćivati sedam godina. Među tvrtkama po visini donacija prednjači Tankerska plovidba, koja, uz to što se odaziva na sve zajedničke akcije, još i samostalno djeluje kupujući za brojne bolničke odjele krevete, klimatske uređaje i opremu koja im je potrebna, počevši od Pedijatrije, centralne jedinice s monitorima za praćenje srčanih bolesnika do kardiotakografa za rađaonicu.

Zahvaljujući još jednoj donaciji, ovaj put stranoj, Zadranke više neće morati čekati na ultrazvuk dojke čak devet mjeseci. Češka Južnomoravska regija bolnici je donirala 80 tisuća eura za kupnju novog aparata na kojem će se provoditi nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke.
dakle ako može bolnica, nebi li se ovako mogle opremiti domobranske pukovnije? Ja tvrdim da mogu!

c) Napravio bi isto što i hitlerov Hjalmar Schacht; dakle naši "tajkuni" i "poduzetnici" (TM) imaju zalihe novca koje ne ulažu u gospodarstvo, Napravio bi fiktivno drušvo sastavljeno (nazovimo ga xy) od 4-5 velikih industriskih koncerna. Kad bi država plačala nekom poduzetniku naruđbu, izdavala bi im mjenice naslovljene na xy koji ih je mogao isplatiti u rasponu od 3 mjeseca do 5 god. ovisno o prilikama, a mjenice su imale 4% kamata. Poduzetnicima bi bilo u interesu da sačuvaju mjenice što duže, a ako bi im hitno zatrebao novac odma bi se moglo naplatiti od narodne banke. Sve bi to u praksi značilo da bi "poduzetnici" dali državi miljarde kuna kratkoročnog kredita, a da to i sami nebi znali. No budući da poduzeće "XY" nema javni budžet, privatnici nebi znali koliko točno ima mjenica u optjecaju, niti bi stranci znali kako se uopće naoružava država... lol... ovako se naoružavala njemačka 30'

p.s. nemojmo da se pretvori u raspravu o financijama...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:06   #8
Eh sad, na zdravstvu i još par drugih stvari ja nikako ne bih štedio. Sad, na nevladinim udrugama i kulturi, možda, do određene mjere, al najviše zato što bi obje te stvari trebale djelomično i same pokrivati svoje troškove. Na vojsci se ne smije štedjeti u smislu da se npr kupi X tehnike, ali se onda štedi na opremi za istu, na obuci posada za istu, itd. To je debilizam teže vrste, a to se dosta često u nas događa. (i u drugim zemljama, budimo iskreni, no to nije izgovor)

Ako ćemo ići samo na brojke ljudstva, trebalo bi svakako pokušati srezati birokraciju što se više može (to vrijedi za sve državne službe. Žalosno je da se udio državnog budžeta u BDPu povećava iz godine u godinu, umjesto da se smanjuje. ) Pretpostavimo li da možemo postići +25% uprave na djelatne vojne osobe, po meni ne bi bilo loše sljedeće, za stanje u npr. 2010. godini.

16.000 dočasnika i časnika u kopnenoj vojsci, 1.500 istih u HRM-u i 2.000 u HRZ/PZOu. To je povećanje od cca 3.500 ljudi više nego sada, no zbog manje birokracije nadajmo se da ukupni troškovi ne bi drastično porasli. Ročnu službu ne bih koristio, nek ostane zamrznuta do kriznih vremena, no nekakva periodička vježba, da se ostane u tijeku s taktikama i opremom, mogla bi biti korisna, iako nisam siguran treba li se ići na to. AKO bi se išlo na to, ne vidim svrhe raditi spolnu diskriminaciju. Svi između 18 i 45 godina, jednom u dve godine imaju dva tjedna vježbe. To bi bilo, čini mi se, oko 8 tisuća ljudi koji bi, tijekom godine dana, prošli kroz centar za obuku. Dovoljna bi bila jedna vojarna koja drži kakvih 350-400 ljudi. Svi ti vikend ratnici bi služili isključivo u kopnenoj vojsci.

Čini mi se da bi sve to bilo izvedivo do kraja 2010., bude li očekivanog gospodarskog rasta i povećanja budžeta na 2% BDP-a. A ostalo bi para i za poštenu tehniku. Naravno, skresati birokraciju i suzbiti korupciju je mnogo, mnogo lakše reći nego učiniti tako da realno teško da bi se i ovakvo nešto dalo izvesti.

EDIT: nažalost, u prirodi je rasprave o organizaciji vojske i rasprava o financijama. Posebice kad imamo mirnodopsko stanje. Inače je svaka rasprava zapravo besmislena jer se uvijek može reći: "Okej, treba nam 10% BDPa, toliko ćemo i uzeti i s time napravit vojsku, a ostale grane državnog budžeta te ekonomiju čitave države tko jebe".
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:32   #9
Što misliš o ovakvom "donatorskom-samo svojnom" financiranjem domobrana? Da li je izvedivo?
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:56   #10
Dakle, ako sam shvatio, određena grana službe, domobrani, bi osim što služe u vojsci još i davali vlastiti novac kako bi pomogli u opremanju iste? Mislim da je to neizvedivo. Ljudi ne žele služiti vojsku ni kad ne moraju dati ni kune, a kamoli da još daju i donacije za istu. Sve nek se te donacije i odbijaju od porezne osnovice, opet bi to bile relativno male sume... A da ne pričam da onda državni budžet dobija manje, budući da se plaćaju manji porezi. Iako, to možda nije loše riješenje kao općeniti način financiranja državne uprave. Dijelom (vjerojatno većim) iz budžeta, a dijelom od donacija ljudi (koji bi naravno dobili odbijanje poreza). Svatko onda ulaže u ono u što misli da se treba ulagati. Oni ljudi koji misle da je svoj novac najbolje dati vojsci, neka to slobodno učine. Samo se bojim da je takvih puno premalo da bi te donacije bile više od puke kozmetike. Dakle zadrani (i lokalne tvrtke) su tijekom 5 godina donirali nekih 18 milijuna kuna za bolnicu. To i nije tako mnogo. 3.5 milijuna godišnje, na 75.000 ljudi. Ako i uzmemo da je isti broj ljudi voljan dati iste pare za vojsku koliko i za bolnice (a nije, u to dajem ruku u vatru), na nivou države je to maksimalno 200 milijuna kuna godišnje. To je dosta za opremanje i uzdržavanje možda tisuću-dvije ljudi. Ali realne donacije bi sigurno bile dosta manje. Po meni, bez nekakve sustavne psihološke indoktrinacije na državnom nivou, od najmanjih nogu, takve i veće donacije neće se dogoditi.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 23:57   #11
Stavio bih vojni rok od 2 mjeseca, ali ispunjen "sadržajem", a ne kao u zadnjim danima obaveznog služenja kada su vojnici gubili vrijeme. Vojni rok bi se mogao izbjeći, ali bi to značilo veći porez. Ne mnogo, ali dovoljno da se stvori slika kako je izbjegavanje vojnog roka neisplativo. Također i onima koji odbiju nositi oružje omogučio bi odsluženje vojnog roka u sanitetskim, ili određenim inžinjerskim jedinicama. Također pokušao bih naći i način da i ljudi sa zdravstvenim problemima mogu odslužiti vojsku, ako ništa drugo onda u administraciji.

Obzirom da bi vojni rok bio samo 2 mjeseca prehrana, smještaj i naknada ročnih vojnika bi koštala mnogo manje, što bi pak omogućilo nabavu boljih sredstava za samu obuku.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 12:33   #12
Slažem se da je opća vojna obveza dobra stvar. To se bar pokazalo početkom Domovinskog rata kada su naoružani civili, dragovoljci i formacije bez obuke zaustavili agresiju samo zatu jer su imali nekog pojma o oružju i opremi.

Mislim da postoji nekakav minimum trajanja vojnog roka koji ima smisla jer uz mali natalitet bi imali generacije s par ili čak bez novaka. Možda 6 mjeseci. I to bez vikenda i odlazaka doma da im mama opere gaće.
Destimulirati civilno služenje koje je postalo totalna sprdnja.

Po završetku obuke novaci/civilno služeći bi mogli raditi društveno korisne poslove - paziti na i gasiti požare na moru preko ljeto (uz obuku za to), javne radove i sl. I inače bi vojsku trebalo držati ili na obuci, ili na vježbama ili na radovima.

Možda se opća obveza moža zamijeniti dobrovoljnom rezervom - poput Nacionalne garde u SAD-u.

Profesionalne brigade trebaju nastaviti tradicije iz DR, od imena, smještaja itd.

Profesionalcima omogućiti i stimulirati odlaske u Afganistane i sl. zato jer nema bolje obuke od praktičnog rada. (Ne pretjerivati da se ne navuče terorizam na vrat.)
Takvo iskustvo nagrađivati napredovanjima i plaćom.

Mislim da nam veliko zrakoplovstvo ne treba. Volio bih vidjeti hrvatsko oružje i opremu na hrvatskom ramenu. To daje sigurnost u slučaju krize, štedi lovu, pomaže gospodarstvo.
Par podmornica, čisto zbog tradicije.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 00:38   #13
Zanimljiva tema. Na zalost ljudi su krenuli u fantazije. Svidja mi se post koji je izracunao cijenu od 8% GDP-a za vojsku - spustanje na zemlju.

Ne kuzim zasto bi mnogi uveli vojni rok. Ocekuju invaziju Huna? Misle da vecina stanovnistva zeli biti u vojsci i da bi bili motivirani?
Osim toga, koji je uzor Svicarska? Pa ta zemlja ne moze se obraniti ni od jednog susjeda osim Austrije, sta god da radi, pa samo fore radi trati previse love na show-vojsku.

Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
I to bez vikenda i odlazaka doma da im mama opere gaće.
Znas ti kako bi to funkcioniralo u HV-u? Tako da nitko ne bi prao gace, jer ne bi imao gdje, ili bi ih oprao u lavabou, pa bi mu iih netko popalio dok se suse. Tako bi imali:
1. vojnike s usranim gacama
2. vojnike bez gaca

Kako god okrenes to je strahovito motivirajuce, zavolis one koji su ti ukrali zadnje gace i drzavu za ljubav kojoj hodas okolo usran u mirno doba.

Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Par podmornica, čisto zbog tradicije.
Znas ti koliko kosta jedna podmornica? Koliko kostaju remonti i operacije?
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:09   #14
Ideje o donacijama vojsci (osim u krizi), tajkunima koji ulažu u istu i povećanju izdvajanja na OSRH na 7-10% su besmislice.

Ono što sam ja zamislio je slijedeće:

1. Naša vlada je pogriješila rasprodajući gotovo sve ''neperspektivne'' objekte i na taj način rasprodala iliti darovala pustu imovinu. Umjesto toga, sve stare komplekse, hotele, vojarne je trebalo prenamijeniti u nešto što bi postalo izvor novca vrlo brzo. Tako se npr. država mogla zadužiti kratkoročno i iste te objekte nedograditi u hotele s 5 zvjezdica (svi znamo da su to odlične lokacije uz more), trgovačke centre (ako su u središtima gradova), poslovne zgrade itd. MORH je mogao isto tako graditi tim kreditima nove zgrade i hotele na atraktivnim lokacijama koje sigurno ima i nakon samo par godina sve bi se višestruko vraćalo, podrazumijevajući da svi objekti ostanu u njegovom vlasništvu.

2. Isto tako, pobornik sam ideje da nabavimo palo veći broj lovaca i na taj način zarađujemo patroliranjem zračnog prostora BiH i Crne Gore (Slo je već zauzeta). Ali, zašto nikome nije palo na pamet da kupimo 3-4 veća transportera (po mogućnosti jeftinije ruske) Il-76MF ili An-70 i zarađujemo na transportu tuđih vojnih jedinica u Afganistan i Irak?

3. I na kraju, zašto MORH ne otvori svoj mali lanac trgovina u kojem bi se prodavala roba (civilna naravno) koja je na bilo koji način povezana s vojnom branšom, npr. makete, modeli, odjeća, knjige, dokumentarni filmovi, igrice, časopisi, posteri itd.? Meni je to super ideja!

E da, jel se slažete s idejom da MORH napravi cijenik za civilne osobe za vožnju ili let nekim od svojih vozila i letjelica? Ja bih osobno rado platio 20,000kn za pola sata na MiGu-21UM ili par tisuća za M-84.

Ovako bi uz povećanje izdvajanja na OSRH na nekih 3.2-3.8%, imali vojsku kojoj je druga zadaća samo-financiranje i bussiness.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:10   #15
Točno, no ovo vrijedi samo za zadar, zamisli da se donacije daju na nivo države! rimski legjonari su sami nabavljeli opremu...naravno da to nije realno ali ako bi svaki domobran kupio npr. uniformu (zimsku i ljetnu), to ga nebi puno došlo, a državi bi jako pomoglo... Osim toga, budimo realni ljudi su ljene krave, koje treba tjerati,a non stop govore o "svoim pravima". To nije materjal za vojsku! Treba doći do mentaliteta antičkih društava: Ako izvršiš svoju dužnost tek onda imaš prava!!! Dakle tko ne želi u vojsku, dobro - ali nema prava glasa i soc. pomoći...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 14:56   #16
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Treba doći do mentaliteta antičkih društava: Ako izvršiš svoju dužnost tek onda imaš prava!!! Dakle tko ne želi u vojsku, dobro - ali nema prava glasa i soc. pomoći...

Ovo mi malo vuće na Starship trooperse

U suštini i nije loša ideja, ono što osoba kupi će i boje paziti i održavati ali sa druge strane to je moguće jedino ako bi porezna i prirezna davanja bila manja nego sada kada se uzima gdje se stigne.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:48   #17
hu jeste nabrijani....sve to je već bilo....a funkcioniralo je odlično jer su gardijske brigade bile operativnije od klasičnog vojnog ustroja ....korpusi...koji je sada nametnut...a koji je okosnica svake vojske....ali velike vojske.....taj ustroj se u našoj veličini izgubi........odnosno ne funkcionira jer smo premali....

dok su oni (čitaj političari) došli do toga da ukinu vojni rok...da ukinu onolike pričuvne brigade....da ukinu onolike vojarne i vojne objekte....onda znate koliko je sati....

jednostavno su sad pod direktivom nato.....i kako ovi sviraju ......tako naši plešu....znači ustroj je onakakv kakav njima odgovara...a ne kakva je naša potreba za obranom.....što će reći......ne brinite se više za svoju sigurnost..........brinite za našu........
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 21:44   #18
1.nogirao 75%MORHa,zatim doveo politički neopterećene stručnjake(Stipetić,Tus,Krstičević...) da naprave ono što je najbolje za nas a uklapa se u NATO shemu.OSRH bi brojile cca 35/40.000ljudi,25aktivno i 15pričuve s tim da bi 1xgodišnje bio 4vero mjesečni,dragovoljni vojni rok za oba spola.MORH bi smanjio za trećinu a abirokracija bi bila svedena na minimum.
HKOV -3Brigade(OMJ)+2pričuvne+1Bojna brdskog pješ.
HRM -2.500/3.000ljudi za Flotu i prateće sadrž. +1Brigada Mornaričkog pješaštva+1pričuvna
HRZ -2.000/2.500ljudi+1Bojna zračno-desantna
Svaki rod vojske dobio bi svoju elitnu jedinicu jačine Bojne(u miru ojačana Satnija) npr. KOV-Lovačka,RM-Komandosi
O naoružanju smo pričali puno puta pa ču samo reć da bi imali 2eskadrile lovaca minimum ali i PZOsrednjeg dometa i da bi koristili max.sređene Degmane,također prednost bi dao opremanju Patria(cca 200kom) u svim mogućim izvedenicama.Helikopteri bi bili osnova mobilnosti vojske ali i borbena podrška.Veliku pozornost bi dao Topništvu kao i pripadajućoj opremi(radari i sl.)RM bi se oslanjala na podmornice i veće površinske brodove ali bi zadržao i manji broj FACova za ne daj bože.Sustav zapovjedanja kao i veze morali bi biti na najvišem nivou.
Što se tiče financija također bi uposlio neovisne stručnjake s kojima bih pokušao naći najbolje rješenje.Za početak bi ostatak neperspektivne imovine dao u koncesiju ili bi išao na javno-privatno partnerstvo,tražio bi i od gradova i županija koje su dobile imovinu na poklon da 10/15godina daju dio proračuna nazad kroz neke zajedničke programe.Insistirao bi na podjeli vojne imovine bivše države a kompletna sredstva bi uložio u opremanje OSRH.Ulagao bi u istraživanje i razvoj vojne industrije a kroz off-set programe uvodio i jačao razvoj novih tehnologija.Još nešto,u misijama moramo učestvovati pa bi onda gledao da max.povečamo svoje snage u A-stanu(totalno opremljene naravno) a zauzvrat bi tražio da dobijemo udio u kolaču,nešto kao Poljska(prodaju tenkove,oklopnjake i dr.)
Vjerovatno bih se sjetio još toga al mi je pun kurac tipkanja
Ri-con is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 23:22   #19
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
1.nogirao 75%MORHa
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 20:03   #20
Ajmo dalje, zar nitko nema prjedloga? Požurite dok ja nisam počeo sa svojim militarističkim onaniranjem...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.