Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 23.09.2008., 08:04   #11
Evo nesto o Kraljevoj Velikoj, koja nazalost vise ne postoji i rijetki je se sjecaju.
http://www.casopis-gradjevinar.hr/do...i/200411/7.pdf.

Iskreno ne znam kako izvuci fotke sa pdf. dokumenta, pa stavljam cijeli link(ako netko hoce neka izvuce fotke prve utvrde i stavi ih ovdje).
Dakle, malo tko zna za Kraljevu Veliku i da je bila jedna od glavnih slavonskih utvrda u srednjem vijeku i okruzena brojnim selima. Danas vise ne postoji, nakon povlacenja Turaka stanovnici su sami raznijeli ostatke i iskoristili ih za gradnju crkve i kuca.
Ostale su legende o tajnim podrumima ispod zemlje punima opljackanog blaga i podzemnom prolazu koji vodi sve do Jasenovca. Ljudi koji danas obradjuju zemlju na mjestu gdje je bila utvrda se kunu da je ispod njih supljina, jer se cuje drugaciji zvuk pri prolasku traktora. Takodjer znam za ljude koji su tamo otisli sa detektorom metala koji je, navodno, poludio (vadile su se neke sjekirice i kojesta, steta sto su takve stvari peace of cake). Anyways, iako sam kao klinka pokusavala naci ulaz u podrume i prolaz (ko' i svi nadobudni klinci, naravno), ne vjerujem u zakopana blaga, ali arheoloska iskapanja bi trebala poceti uskoro, pa nas mozda i iznenade...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.