Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2012., 02:41   #1
Vegetarijanska/veganska prehrana kućnih ljubimaca

Pozdrav!

Imam nekoliko pitanja koja se dotiču prehrane kućnih ljubimaca vegetarijanskom prehranom, pa se nadam da ćete biti strpljivi i pokušati odgovoriti na moja pitanja najbolje što možete te usto podijeliti savjete iz vlastitog iskustva.

Mislite li da je u redu da ljudi sudjeluju u ubijanju drugih životinja samo kako bi svoje kućne ljubimce nahranili mesom?

Mogu li se psi i mačke hraniti vegetarijanskom prehranom i unositi sve potrebne vitamine i minerale te pritom ostati zdravi?
wildchild89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:08   #2
Quote:
wildchild89 kaže: Pogledaj post
Mislite li da je u redu da ljudi sudjeluju u ubijanju drugih životinja samo kako bi svoje kućne ljubimce nahranili mesom?

Mogu li se psi i mačke hraniti vegetarijanskom prehranom i unositi sve potrebne vitamine i minerale te pritom ostati zdravi?

Je l' ti to nama, vlasnicima kućnih ljubimaca koji ih hranimo mesom, možda pokušavaš nametnuti osjećaj krivnje? Promašeno i nepotrebno!

Mislim da ovo tvoje pitanje pokazuje nepoznavanje i nerazumijevanje fiziologije probavnog sustava kućnih ljubimaca, prvenstveno tu mislim na pse (a vrijedi i za većinu ostalih vrsta). Prouči malo zubalo, želudac i crijeva mesoždera, pa ga onda usporedi s tim istim organima kod biljojeda ili svejeda i sve bi ti trebalo biti jasno.

Pas ostavljen u divljini sigurno ne bi pasao travu, nego bi pokušao uloviti i pojesti neku životinju kako bi opstao.

Preživljavaju kućni ljubimci na svakakvoj prehrani (samo se pitam jesu li onda uistinu ljubimci ), no za njihovo dobrostanje je ipak potrebna prehrana primjerena njihovoj vrsti, a to su većinom proteini životinjskog porijekla. Molim neka me netko ispravi ako griješim.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 12.02.2012. at 03:23.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:11   #3
Quote:
wildchild89 kaže: Pogledaj post
Mislite li da je u redu da ljudi sudjeluju u ubijanju drugih životinja samo kako bi svoje kućne ljubimce nahranili mesom?
U redu ili ne - takav je život.

Quote:
Mogu li se psi i mačke hraniti vegetarijanskom prehranom i unositi sve potrebne vitamine i minerale te pritom ostati zdravi?
Apsolutno NE. Psi jesu svežderi i mogu PREŽIVLJAVATI na svakojakoj hrani, otpacima, povrću i hrani koja ne sadrži meso. No PREŽIVLJAVATI ne znači ZDRAVO ŽIVJETI. Pas je biološki mesožder i kao takav njegov pravilan razvoj i zdravlje ovise o unosu proteina životinjskog porijekla putem mesa, sira, jaja i općenito namirnica živ. porijekla.

Vegetarijanska prehrana se preporučuje i pomaže KRATKOROČNO kod pasa sa određenim zdravstvenim problemima, ali dugoročno može itekako biti štetna. Za mačke ne znam.

Stavi pred psa zelenjavu i meso i vidi što će odabrati. Ko smo mi ljudi da zbog svojih tupavih uvjerenja pretvaramo životinje u nešto što biološki nisu??? Ukoliko to niste u stanju podnjeti - nabavite si za ljubimca kravu ili nekog drugog biljojeda pa ćete imati čiste ruke i valjda savjest.

Za mačke je takva prehrana pogotovo nezdrava jer su mačke isključivo mesožderi i njihova prehrana MORA sadržavati meso i namirnice živ. porijekla.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:12   #4
Koliko ja znam, pas moze zivjeti na balansiranoj veganskoj (vegeterijanskoj) prehrani, ali macke nikako ne mogu. Ali po meni je to petljanje u prirodu i bespotrebno preseravanje i nametanje vlastitih stavova zivotinji. Njihovo je pravo se hraniti onako kako je priroda to namijenila.

Sta nije bila ova tema vec negdje?
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:22   #5
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, pas moze zivjeti na balansiranoj veganskoj (vegeterijanskoj) prehrani,
A kakva je to "balansirana veganska prehrana"??? Da bi prehrana (za psa) bila balansirana mora sadržati određene sastojke potrebne za zdrav razvoj, a vege hrana to teoretski ne može biti, jer - kao što sam navela, pseća hrana je izbalansirana onda kada sadrži sastojke životinjskog porijekla.

Dakle, nema teoretske šanse da je vege prehrana izbalansirana za potrebe psa koji je mesojed. Nek si vegići zakače za uho te fore o izbalansiranosti kad u silnom zelju, travi i zrnju nema onoga što je psu potrebno za normalan razvoj. Da je evolucija (ili bog ili u kaj već vjerujete) htjela da pas jede travu stvorila bi životinju potpuno drugačije fizionomije.

P.s. moji su danas tako fiiiino proždrali frišku sirovu govedinu. Nakon toga bacila sam svakom komadić mrkve koji su brljavili po čvaljama pol sata svaki. Dva psa su pojela, treći je ostavio ispljuvak na podu. I sad da pse hranim zelenjem??? Pojest će oni i povrće i voće, ali meso je glavno na meniju i tako će ostati.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:26   #6
Buduci da moja macka ne moze sama uloviti hranu mislim da sam odgovorna pruziti joj najblize prirodnoj prehrani..
Itekako se vidi razlika kad macku hranis sa zitaricama sto mozda i ne bi primjetila da nisam dala pravo meso i gotovu hranu koja sadrzi puno mesa dok sam ju prije, u neznanju hranila kukuruzom.. Niti jedan umjetni dodatak ne moze zamjeniti prirodno. Mislim da oni koji imaju nesto protiv toga da im ljubimac jede meso trebaju nabaviti zivotinju kojoj je takva biljna prehrana prirodna..

Ja od krave necu raditi mesojeda a ni od macke biljojeda, nije fer prema njima..
I naravno da mi je zao krave koja zivi u neprikladnim uvjetima, na tome treba raditi svakako ali nije mi zao sto ju moj pas/macka jedu, svi imamo svoju svrhu, bitno je samo da krava nije patila na tom putu..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:28   #7
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Je l' ti to nama, vlasnicima kućnih ljubimaca koji ih hranimo mesom, možda pokušavaš nametnuti osjećaj krivnje? Promašeno i nepotrebno!
Ne pokušavam nametnuti osjećaj krivnje ili nešto tomu slično, ni sama nisam vegetarijanka ili veganka, no pregledavajući stranicu prijatelja životinja, vidjela sam da oni tamo promoviraju upravo tu vegetarijansku prehranu za kućne ljubimce i htjela sam pitati prisutne na ovom podforumu što misle o tome i da li bi ikada pristali na takvo što.

Zadnje uređivanje Didi : 12.02.2012. at 09:48. Reason: ispravljen kod za citat
wildchild89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:35   #8
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
A kakva je to "balansirana veganska prehrana"??? Da bi prehrana (za psa) bila balansirana mora sadržati određene sastojke potrebne za zdrav razvoj, a vege hrana to teoretski ne može biti, jer - kao što sam navela, pseća hrana je izbalansirana onda kada sadrži sastojke životinjskog porijekla.
Iskreno nemam pojma samo znam da je jednom jedan veterinar bio pricao o tome kako neki psi s nekim bolestima ili ne znam cime mogu normalno zivjeti na prehrani bez mesa, ali da macke nikako ne mogu jer im treba ta neka aminokiselina iz mesa bez koje ne mogu zivjeti...

A inace je nametanje stilova vlastitog hranjenja zivotinjama notorna glupost...
msimba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 03:36   #9
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
A kakva je to "balansirana veganska prehrana"??? Da bi prehrana (za psa) bila balansirana mora sadržati određene sastojke potrebne za zdrav razvoj, a vege hrana to teoretski ne može biti, jer - kao što sam navela, pseća hrana je izbalansirana onda kada sadrži sastojke životinjskog porijekla.
U potpunosti se slažem sa tobom, nekako mi sama ta ideja da svoju mačku hranim samo zelenjavom jednostavno ne odgovara a zasigurno ne bi i njoj, no pročitavši na stranici prijatelja životinja da oni inzistiraju na vegetarijanskoj prehrani za kućne ljubimce, htjedoh priupitati ostale na pdf-u da li takvo što podržavaju.

Zadnje uređivanje Didi : 12.02.2012. at 09:49. Reason: ispravljen kod za citat
wildchild89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 09:44   #10
Quote:
wildchild89 kaže: Pogledaj post
A kakva je to "balansirana veganska prehrana"??? Da bi prehrana (za psa) bila balansirana mora sadržati određene sastojke potrebne za zdrav razvoj, a vege hrana to teoretski ne može biti, jer - kao što sam navela, [B]pseća hrana je izbalansirana onda kada sadrži sastojke životinjskog porijekla.[B]

U potpunosti se slažem sa tobom, nekako mi sama ta ideja da svoju mačku hranim samo zelenjavom jednostavno ne odgovara a zasigurno ne bi i njoj, no pročitavši na stranici prijatelja životinja da oni inzistiraju na vegetarijanskoj prehrani za kućne ljubimce, htjedoh priupitati ostale na pdf-u da li takvo što podržavaju.
Ovo mi je odma u prvom postu smrdilo na gore spomenutu udrugu jer samo njihovi"strucnjaci" mogu mlatiti praznu slamu o veganskoj prehrani kucnih ljubimaca. Usput receno bilo bi možda dobro da promjene naziv u NEprijatelji životinja jer mi se nekak cini da sve ovo kaj rade u zadnje vrijeme je više na štetu životinja nego za njihovo dobro.

Gle, ako hoces ljubimca koji ce jesti vegansku prehranu kupi si jednog finog jokšira, pietrena ili landrasa pa da vidiš kak bu užival u veganskoj prehrani. Ili se možda možeš odluciti za jedan krasan primjerak simentalca ili crnog holsteina, vrlo su umiljati. I toplo preporucam ženke jer su nesto manje temperamentne
__________________
Od Vardara pa do Triglava čudna stvar se sad odigrava....
EGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 10:01   #11
Ne vidim načina za vegetarijansku / vegansku pseću prehranu u sirovom obliku pa sam to spojila s kuhanom hranom. Osobno takvu prehranu smatram zločinom prema psu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 11:38   #12
bilo je neki dan u animal police emisiji na Animal Planetu..... ženska je svoj čopor mačaka hranila veganski...uglavnom kuhanom rižom.
uglavnom, mice su bile bolesne, mršave ko kposturi, a neke su i oslijepile od neadekvatne prehrane. Mačke su joj oduzeli, a nju tužili za zlostavljanje životinja.
Verbena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:37   #13
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ne vidim načina za vegetarijansku / vegansku pseću prehranu u sirovom obliku pa sam to spojila s kuhanom hranom. Osobno takvu prehranu smatram zločinom prema psu.
Ima i kupovni vege dehidrat, nesto se i sirovo jede..

Zasto tema ne bi bila samostalna? Nije da imamo 50 refreshanih topika u danu pa da je guzva a i nije rijec samo o psima vec i o mackama..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:39   #14
Bas sam zadnji put u PC vidjela nekakve kosti za zvakanje i bas pise naglaseno na njima da su vege,i nekakve dentalne grickalice
vet.teh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:45   #15
Quote:
Le0na kaže: Pogledaj post
Zasto tema ne bi bila samostalna? Nije da imamo 50 refreshanih topika u danu pa da je guzva a i nije rijec samo o psima vec i o mackama..
Ma, i trebala bi biti - otvorena je općenito u vezi s kućnim ljubimcima, a ne samo psima. Jutros sam još bila pospana pa nisma dobro pročitala naslov.

Evo je natrag.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 12:47   #16
Quote:
magdalenasimba kaže: Pogledaj post
znam da je jednom jedan veterinar bio pricao o tome kako neki psi s nekim bolestima ili ne znam cime mogu normalno zivjeti na prehrani bez mesa,
Ne mogu normalno. Postoje naime nus-pojave zbog takvog načina ishrane. Pomaže kod određene bolesti, ali odmaže (dugoročno) kod svega ostalog. Zato sam i napisala da se takvo što upotrebljava kratkoročno. Čak i ove posebne hrane za pse tipa Hills nije poželjno upotrebljavati kontinuirano kroz dulji vremenski period. Evo uzet ću primjer svog psa koji ima problema s kamencima (imao je, sad je čist). Preporučena mi je prehrana Hillsom ili sličnom hranom - prvo konzervama koje pomažu otapanju struvita i zakiseljavanju mokraće, potom suhom hranom koja je blago rečeno sama kuruza i žitarice bez mesa, minerala, pepela itd... Na konzervi čak i piše da se nebi smjelo dugoročno koristiti, na vreći ne znam, no budući da niti suha hrana nema sve potrebne sastojke koji su potrebni da bi organizam psa dugoročno ostao zdrav ja odbijam psa hraniti na taj način i naštetiti mu u drugom smislu. Da ne velim da su mu se na toj suhoj hrani analke punile svakih tjedan dana a on se čohao kao sumanut i stalno bio gladan. Ne budi lijena, provela sam dane i dane kopajući bilo kakve informacije na tu temu i zaista, pronašla sam ženu koja je nutricionist (školovani, sa PhD) i dugo godina se uspješno bavi proučavanjem i pripravljanjem prirodne hrane za posebne potrebe pasa.

Prvo - svaki pas je individualan slučaj i za svakoga (pogotovo one sa zdrav. problemima) postoji poseban način formuliranja prehrane koji se slaže prema nalazima, krvnoj slici i u suradnji sa veterinarima. Naravno, ja nisam i nemam love da bi sve to slala u Jameriku i da mi žena složi sve po PS-u za Peru, ali mi je dala par jako korisnih savjeta u vezi ishrane - ovako ugrubo - što više svježe sirove hrane, normalno da ga hranim hranom BEZ ŽITARICA (kuruza, soja, pšenica), može integralna riža i zob, a svako toliko da uvedem i tu medicinsku hranu. Dala mi je i popis voća i povrća i namirnica koje mogu i ne mogu davati, odnosno koji reguliraju kiselost i pH urina. Nakon godinu dana uspostavilo se da Pero nema nikakvih kamenaca niti tvorevina, ali moram paziti na kiselost mokraće i raditi redovne preventivne preglede.

Kod nas naime nutricionizam za životinje nije baš nešto razvijen, a i vani u svijetu je to još prilično novo. No postoje nekakva istraživanja. Vege hrana za životinje mesojede definitivno nije dobar izbor na dulje vrijeme. Zato, ako se PŽ stvarno žele nazvati PRIJATELJIMA životinja nek prestanu kakat kvake i puste da životinja bude ono što je i da jede ono što joj je priroda namjenila da jede.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:50   #17
Vjerojatno ti onda neće biti problem staviti koji link na istraživanja objavljena u peer-reviewed znanstvenim časopisima koja su istraživala učinke vegetarijanske prehrane pasa.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 14:04   #18
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti onda neće biti problem staviti koji link na istraživanja objavljena u peer-reviewed znanstvenim časopisima koja su istraživala učinke vegetarijanske prehrane pasa.
Pročitaj malo bolje što je Smartie rekla. A uostalom, ne postoje (ako postoje neka me netko ispravi i stavi link) ni istraživanja koja bi dokazala da psi se mogu hranit vege prehranom i kvalitetno i zdravo od toga živjet pa svejedno si PŽ uzimaju za pravo tvrditi da bi vlasnici trebali svoje ljubimce hraniti vege prehranom. Ali čim netko drugi tvrdi suprotno odmah se proziva da stavi istraživanje kao dokaz. Meni je to dvolično.

Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Kod nas naime nutricionizam za životinje nije baš nešto razvijen, a i vani u svijetu je to još prilično novo. No postoje nekakva istraživanja.
feki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 14:15   #19
S obzirom da je naslov topica prehrana kućnih ljubimaca, uz psa moje su ljubimice i zmije. Neka mi netko objasni kako bi trebala njih nagovoriti da umjesto slasnog miša/štakora počnu jesti mrkvu, jagode
ChiliKimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 14:15   #20
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ti onda neće biti problem staviti koji link na istraživanja objavljena u peer-reviewed znanstvenim časopisima koja su istraživala učinke vegetarijanske prehrane pasa.
Samo za tebe ja ću se potruditi Neki dan sam naišla na stručne članke vezane uz hranjenje ljubimaca (ovo je bilo vezano za mačke) dehidratima i posljedicama toga. Nažalost nisam stavila bookmark niti ga kopirala.

Baš me zanima da li budistički svećenici (koji su vegići) dole u Tajlandu u svom rezervatu za tigrove hrane iste zeljem i zrnjem.

Nitko NORMALAN ne bi forsirao hranjenje mesojeda ili svejeda jednoličnom hranom osim bolesnih fanatika koji ne vide prst pred nosom. I da, slažem se sa ostalima koji smatraju da je to jedna vrsta zlostavljanja. Stoga prestanite se prozivati na "prijatelsjtvo" i "ljubav" prema životinjama jer ovaj način razmišljanja nema veze s mozgom, a kamoli s ljubavlju.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.