Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2012., 21:47   #201
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
to se ne mora događati s ajmoreć neželjenom/manje željenom djecom, rođenom iz neplaniranih trudnoća, može se i željenom djetetu dogoditi tragedija, da ostane bez oba roditelja. meni je najprirodnije da tada netko od obitelji (najčešće bake i djedovi) preuzme skrb o djetetu. ja osobno ne bih nikako drugačije mogla postupiti.
Kako bi se osjecalo to dijete koje je ostavila ne samo mama, nego zna i da je kad se rodilo postojala zivuca baka (i dida) koja ga nije htjela, a recimo mogli su se bez problema brinuti za njega.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:03   #202
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ajde, procitaj moj post jos jednom.
Evo, citam ovaj (br. 188) gdje na njene rijeci:
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ako bi moja kći htjela završiti srednju školu i ići na fakultet, to zasigurno ne bih smatrala njenom komocijom već dobrim planiranjem budućnosti za sebe i svoje dijete, a taj plan ne bi bio ostvariv bez moje nesebične podrške i pomoći.
ti odgovaras sa:
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Dobro planiranje budućnosti za sebe i svoje dijete nije dati dijete mami da mu ona bude mama. Evo ti DOA-e koja je majka i studira, bome nije dijete dala ni materi ni svekrvi da mu one budu mame jer ona je prezauzeta planiranjem budućnosti da bi svom djetetu bila majka.
tihonsee govori o pomaganju da dijete zavrsi skolovanje, a ti govoris o DOA-i koja valjda (ne znam detalje) sve cini sama, studira i brine se o djetetu, bez te majcinske pomoci ...dok su kao druge kojima se pomaze "prezauzete planiranjem buducnosti" ...a radi se samo o tome da zele zavrsiti skolu/fax.
Moj je dojam kao da zelju da se zavrsi skola/fax, a u kojem peridu bi stvarno baka bila ta koja bi se morala puno posvetiti djetetu, jer obaveze na faxu bas nisu male...ne prihvacas. Kao da bi svi morali biti kao DOA i sve sami...a ako se baka brine o unuku, kao da je to nesto sto ne podrzavas.
Sto bi ti napravila da ti kcer studira i rodi, a ti (recimo) imas mogucnosti brinuti se o djetetu dok je ona zauzeta "planiranjem buducnosti" tj. izvrsavanjem studenstkih obaveza?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:12   #203
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
jedna stvar je biti pomoc i podrska, dok se majka koja zeli dijete jos skoluje (dakle, kuhati rucak, cuvati bebu, sa jasno postavljenim granicama), a sasvim je druga stvar ako kcer kaze ja to dijete ne zelim, ok rodit cu ga a ti ga dalje odgajaj i u toj situaciji baka preuzme ulogu roditelja.
Da, to su dvije razlicite situacije, ali meni se do sada cinilo da ih ti poistovjecujes.
Quote:
u praksi to najcesce izgleda tako da se majci djeteta nikad ne oduzme roditeljsko pravo (na papiru je i dalje mama), a baka radi sve sto bi mama morala.
najcesce, bake obecaju tu skrb jer se nadaju da ce se kcer predomisliti (citaj odrasti i naci boljeg partnera i osnovat obitelj), pa kad se to ne desi, onda se na razne nacine prelama na djetetu.
A da dijete ode u dom (da ga baka ne zeli) je super? Mama ga se ne odrekne, posjeti ga toliko cesto da nije za usvajanje i kaj? Bolje mu je nego s bakom i didom koji ga vole i zele se brinuti o njemu?
Quote:
sasvim je normalno za ocekivati da baka sa 50-60g nece pucati od zdravlja, a nije nemoguce i da umre.
Nije nemoguce niti da ja sutra umrem.
A moguce je i da ce baka i dida dozivjeti i 75 godina i odskolovati to dijete.
Quote:
da, netko moze postati baka u ranim 40tima, no netko tko je rodio sa 30+, moze postati baka u kasnim 40tim, ili 50. i u toj dobi 10g igra znacajnu razliku...
Da, moze netko postati baka i sa 30, a netko moze postati baka sa 60 ....sto ti to govori? Da se slucaj od slucaja razlikuje i da treba sve okolnosti uzeti u obzir...odnosno da zasigurno postoje situacije gdje je za dijete daleko bolje da zivi s bakom i didom nego ga ide u dom i da se ne bi trebalo generalizirati i odbaciti tu mogucnostn kao losu - za svakog.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:16   #204
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
tihonsee govori o pomaganju da dijete zavrsi skolovanje,
Tihonsee je rekla da bi ona svom unuku bila mama.
Quote:
tihonsee kaže:
ja bih bila i mama ako treba. radi se o mom unuku, o djetetu mog djeteta, za koje bih učinila sve.
To mom svijetu nije "pomaganje djetetu da završi školovanje".
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:23   #205
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A da dijete ode u dom (da ga baka ne zeli) je super?
Naravno da nije super. Zato bih ja svojoj trudnoj kćeri tinejdžerici koja ne želi dijete dala pare za abortus i za psihoterapiju, a ne bih sa skoro pedeset bila majka svome unuku. Kako se to uopće izvede, postoji porodiljni za bake ili se novorođenče tutne dadilji da mu ona bude mama dok baka-mama radi?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:36   #206
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
mora da je tu u pitanju neki međugeneracijski jaz među nama. i još dodatno pitanje geografskih različitosti.
jedino ne kužim jel bila vadigavan kontracepcija ili pilule? ili oboje?
U srednjoj su pile pilule. Kasnije su zaključile da je i rikverc dovoljno dobar. Manje šteti jetri i to.

Btw, može li se zaista dijete dati u dom (dakle, da nije odlukom viših instanci smješteno u dom) ali ne dati pristanak na posvojenje?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 22:47   #207
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Naravno da nije super. Zato bih ja svojoj trudnoj kćeri tinejdžerici koja ne želi dijete dala pare za abortus i za psihoterapiju, a ne bih sa skoro pedeset bila majka svome unuku.
A sto ako ispadne da je pre kasno, sto ako ne zeli ...prisilila bi ju, kako?
Sto ako kaze da ce se brinuti, ali kad rodi ispadne da nece, da nije sposobna, da nema vremena...da...
Quote:
Kako se to uopće izvede, postoji porodiljni za bake
A sto ako je baka domacica ili u prijevremenoj penziji?
Quote:
ili se novorođenče tutne dadilji da mu ona bude mama dok baka-mama radi?
A sto je tu tragicno? Pa mnogu djecu cuvaju dadilje za vrijeme dok ga mama ne moze cuvati. Po cemu bi se ovo razlikovalo? A sto da njegova mama odustane od faxa, zaposli se i placa mu dadilju da ga cuva dok je na poslu...koja je bitna razlika? Zar je tako grozno da netko cuva to dijete dok je mama na faxu?
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Btw, može li se zaista dijete dati u dom (dakle, da nije odlukom viših instanci smješteno u dom) ali ne dati pristanak na posvojenje?
Ostavis ga na cesti...ono mora biti smjesteno u dom. Prije je bilo (radilo se na tome da se to promijeni, ali ne znam da li je) tako da ako ga se posjeti jednom u 6 mjeseci ne moze ici na posvajanje.
U domu cesto bude malih Roma, koje ostave, puste da ih drzava hrani, posjete ih tu i tamo, pa kad narastu dovoljno da mogu "raditi" , uzmu ih natrag.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:10   #208
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A sto ako ispadne da je pre kasno, sto ako ne zeli ...prisilila bi ju, kako?
Ne bih je prisilila, naravno. Ako ne želi abortus, valjda ima druge planove?


Quote:
Sto ako kaze da ce se brinuti, ali kad rodi ispadne da nece
Ovo mi je nezamislivo.
Quote:
da nije sposobna
Ako dobije moždani udar ili postane biljka nakon prometne, recimo?
Quote:
da nema vremena...da...


Quote:
A sto ako je baka domacica ili u prijevremenoj penziji?
A što ako nije?
Quote:
A sto je tu tragicno? Pa mnogu djecu cuvaju dadilje
Novorođenčad? Aha.
Quote:
Ostavis ga na cesti...ono mora biti smjesteno u dom. Prije je bilo (radilo se na tome da se to promijeni, ali ne znam da li je) tako da ako ga se posjeti jednom u 6 mjeseci ne moze ici na posvajanje.
Kako onda dokažeš da je to tvoje dijete? I kako te ne pošalju u zatvor nakon što dokažeš?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:26   #209
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
kakogod okreneš, život djeteta kojega se odrekne majka nije bajkovit.
s jedne strane, tu je opcija da se bake/djedovi skrbe za njega i u najboljem slučaju nadaju se da će ih poslužiti zdravlje dok ne odraste, završi školovanje i osamostali se. s druge strane je opcija da ga nitko od bliže/dalje obitelji neće i da ide u dom, gdje će ostati do punoljetnosti ako ga se majka ne odrekne ili će imati više sreće, majka će se odreći roditeljskih prava i bit će posvojeno. između postoji još cijeli niz mogućih ishoda.
to se ne mora događati s ajmoreć neželjenom/manje željenom djecom, rođenom iz neplaniranih trudnoća, može se i željenom djetetu dogoditi tragedija, da ostane bez oba roditelja. meni je najprirodnije da tada netko od obitelji (najčešće bake i djedovi) preuzme skrb o djetetu. ja osobno ne bih nikako drugačije mogla postupiti.

nije bajkovit, postoji hrpa pozitivnih ishoda posvajanja, kada se jasno da do znanja da majka ne zeli dijete (i kada ju njena vlastita majka u tome podrzi, a ne kada zataji tu cinjenicu i pocne skrbiti o tom dijetetu kao mama/baka)

ako vec spominjete na temi da ima djece koja nisu posvojena, cesto nisu jer toj majci, koja samo treba dati potpis za posvajanje, cesto iznad glave visi njena vlastita obitelj, sa hrpom "podrske", "obecanja", drzanja za rukicu sa mozes ti to, uz tebe smo, a dijete ceka....

ono sto ja smatram vaznim, a to je da se taj komad price posvjesti kada se sa maloljetnom kceri razmatra opcija abortus ili ne, zadrzavanje djeteta ili ne i namece svoj stav.
tj, nagovaranje kceri da rodi, ne samo kada ima ambivalentan stav, nego cak i kada izricito ne zeli, kada moli pare za abortus (ima toga u realnosti) je jakoooooo jakoooo neodgovorno. od bake.



Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Evo, citam ovaj (br. 188) gdje na njene rijeci:

ti odgovaras sa:

tihonsee govori o pomaganju da dijete zavrsi skolovanje, a ti govoris o DOA-i koja valjda (ne znam detalje) sve cini sama, studira i brine se o djetetu, bez te majcinske pomoci ...dok su kao druge kojima se pomaze "prezauzete planiranjem buducnosti" ...a radi se samo o tome da zele zavrsiti skolu/fax.
Moj je dojam kao da zelju da se zavrsi skola/fax, a u kojem peridu bi stvarno baka bila ta koja bi se morala puno posvetiti djetetu, jer obaveze na faxu bas nisu male...ne prihvacas. Kao da bi svi morali biti kao DOA i sve sami...a ako se baka brine o unuku, kao da je to nesto sto ne podrzavas.
Sto bi ti napravila da ti kcer studira i rodi, a ti (recimo) imas mogucnosti brinuti se o djetetu dok je ona zauzeta "planiranjem buducnosti" tj. izvrsavanjem studenstkih obaveza?
post 188 nisam ja pisala

i citaj sa razumijevanjem
ovo sto pises, ne pises meni, ja dou niti sam spominjala, niti nema pojma kakve ona ima veze sa ovime sto ja pisem.
ne znam sto si htjela reci
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:41   #210
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post

Btw, može li se zaista dijete dati u dom (dakle, da nije odlukom viših instanci smješteno u dom) ali ne dati pristanak na posvojenje?
da....kazes da trenutno nemas mogucnosti/nemas posao,nemas gdje zivjeti, trenutno ne mozes skrbiti o djetetu, ali budes kada se malo sredis....evo, samo sto nisi....
onda se smejstava na 6 mjeseci (po novom), prije je bilo na gdoinu dana, pa se produzavalo. sada je max 6mj, nakon toga ide udomiteljska obitelj.
zapravo, dijete mladje od 7 godina ne bi uopce trebalo u Dom, nego u udomiteljsku obitelj, al ih nema dovoljno....i tako moze do 18, kak se mami sprdne
dovoljno je da se dijete kontaktira (gleda se i kvaliteta kontakta, ne samo broj), pa da se ne moze oduzeti roditeljsko pravo.
i gledaju se kontakti i bake i djedova, pa se i to ubraja u obitelj koja je, kao, zainteresirana za dijete i to onemogucava oduzimanje roditeljskog prava.
i btw centar/sud moze najnormalnije proglasiti baku i djeda da nisu podobni za skrbnistvo, iako to jako zele iako su to sa mamom "dogovorili" kad je ostala trudna i obecala im da ce im dati da brinu o djetetu

slozeno je to...

i zapravo, vecina baka, teskom mukom priznaju da su im kceri lose majke, pa preuzimajuci brigu o tom djetetu, skrivaju sranje koje je kcer napravila (i mozda jos pokoje sranje koje kcer radi)
i to defintiivno nije zdrava okolina za odgajanje i odrastanje, kako god okrenes.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:49   #211
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
(gleda se i kvaliteta kontakta, ne samo broj), pa da se ne moze oduzeti roditeljsko pravo.
Ne gleda, bar ne svugdje. Čula sam iz pouzdanih izvora da je dovoljno da samo nazove, preko kurca, i dijete ne može biti usvojeno. Žalost. Mada, možda se stvari poprave u ovih par godina.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:51   #212
Čula sam prije, hm, nekih pet godina, od djelatnika jednog doma da ponekad roditelj ni ne nazove, al se nadležni organi nadaju da će se možda predomislit.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:51   #213
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Tihonsee je rekla da bi ona svom unuku bila mama.

To mom svijetu nije "pomaganje djetetu da završi školovanje".
ma ja sam rekla da bih učinila i jedno i drugo ako treba.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
U srednjoj su pile pilule. Kasnije su zaključile da je i rikverc dovoljno dobar. Manje šteti jetri i to.
manje šteti jetri, a i besplatno je
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:00   #214
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
post 188 nisam ja pisala
Ups, sorry, malo ste mi se pomijesale.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:01   #215
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Čula sam prije, hm, nekih pet godina, od djelatnika jednog doma da ponekad roditelj ni ne nazove, al se nadležni organi nadaju da će se možda predomislit.
mislis teta socijalna iz czss-a?
ne moze se bas pravdat svojom nadom (ako ima sluzbene dopise o nekontaktima), ali moguce da se pravda sa tim tugujuca- rodbina- kontaktima. to su slucajevi, kada ima jako puno kontakata sire obitelji sa djetetom (baka, teta, deda, ujak....) koji se pobroje u kontakte koji kakti opravdavaju kontakt dijete - obitelj....a sami nemaju uvjete da preuzmu dijete, pa se dijete povlaci po institucijama jer se vodi da nije Pale sam na svijetu, nego ima rodbinu
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:04   #216
Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Ne gleda, bar ne svugdje. Čula sam iz pouzdanih izvora da je dovoljno da samo nazove, preko kurca, i dijete ne može biti usvojeno. Žalost. Mada, možda se stvari poprave u ovih par godina.
ne moze biti posvojeno ako nije oduzeto pravo,a oduzimanje prava netko treba pokrenuti.

ako zove prek kurca, to se onda opise da zove prek kurca i da je nezainteresiran za dijete
i na djelatniku koji je zaprimio poziv i onome koji nije roditelja vidio, ili je vidio, je da prijavi kvalitetu kontakata sa djetetom.
nisu domovi cuvalista djece, tam bi, bar u teoriji trebali raditi strucnjaci koji mogu procjeniti koliko je taj susret kvalitetan i koju korist dijete od tog odnosa ima ili nema.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:05   #217
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
A što ako nije?
Ako nije, onda nista...onda cura moze pauzirati godinu, a sljedecu dijete moze u jaslice, a baka pomaze koliko moze.
Samo hocu reci da nije sve crno-bijelo, da je svaka situacija posebna i da ima onih gdje je baka slobodna, voljna, u dobroj kondiciji itd.
Quote:
Novorođenčad? Aha.
Pa ne bas novorodjencad, ali ima takvih primjera da zene idu rano raditi, moja je sogorica isla raditi nakon 3 mjeseca. Cura npr. moze roditi u 6-7 mjesecu, a na jesen normalno nastaviti fax.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:07   #218
Ako cura pauzira godinu studija da bude sa svojom bebom prvih godinu dana, onda vjerojatno, kako da kažem, nije maloljetna.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:07   #219
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ako zove prek kurca, to se onda opise da zove prek kurca i da je nezainteresiran za dijete
i na djelatniku koji je zaprimio poziv i onome koji nije roditelja vidio, ili je vidio, je da prijavi kvalitetu kontakata sa djetetom.
nisu domovi cuvalista djece, tam bi, bar u teoriji trebali raditi strucnjaci koji mogu procjeniti koliko je taj susret kvalitetan i koju korist dijete od tog odnosa ima ili nema.
Govoris nesto sto znas ili samo ono kako mislis da bi trebalo biti...nesto se promijenilo...stvarno je bitna kvaliteta kontakta i misljenje odgajatelja/psihologa/ravnatelja?
Znam da prije nije bilo tako, vec da je bitna bila samo statistika.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 00:13   #220
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ako cura pauzira godinu studija da bude sa svojom bebom prvih godinu dana, onda vjerojatno, kako da kažem, nije maloljetna.
I sad ti to kazes nakon sto te Jelica Izjelica pitala zasto si u pricu uvela DOA-u, koja studira i ima dijete...a ne pomaze joj (valjda) mama.
Pa izmedju ostalog i o tome govorimo na zadnjih par strana, da se pomogne djetetu da zavrsi skolovanje...nema neke bitne razlike pomazes li maloljetnoj kceri da zavrsi skolu, ili onoj malo starijoj da zavrsi fax.
Ili bi ti ovo drugo definitivno odbila i ocekivala da se samostalno brine za dijete?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.