Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2016., 13:10   #1
Rastava - podjela imovine i alimentacija

Pozdrav svima.
Nakon 9gd braka supruga i ja se rastajemo.

Imamo kćer od 4gd i sina od 8gd.

Imamo stan od 52m koji sam ja kupio prije braka svojim novcem.
Imamo novi stan od 68m koji sam kupio prije godinu dana, imao
sam dobru poslovnu godinu i novac sam uložio u tu nekretninu.
Imamo 2 nova automobila. Nemamo kredita.

Moja plaća u firmi gdje radim za jednog stranog privatnika je cca 12000kn.
Ona ne radi i dala je otkaz proljetos nakon 13gd rada jer joj se ne da i stresno joj je. A i moja primanja su više
nego dovoljna za nas četvero - dok smo svi skupa naravno.

Imam još i svoju tvrtku u kojoj radim uglavnom po noći i vikendima. Ona
tu ne sudjeluje ama baš u ničemu. Apetiti su veliki i zato crnčim po cijele dane.

Znači zajednička imovina bi bila stan od 68m i 2 automobila.

Imamo dogovor da djeca budu 50/50. U praksi ne znam kako to funkcionira
ali dogovor je da pola vremena budu kod mene a pola kod nje. Da li je to period od 2 tjedna ili mjesec dana nemam pojma.

Oba stana su blizu jedan drugome a u sredini je osnovna škola u koju sada
ide naš osmogodišnjak. Uvjeti su idealni jer djeca mogu od mene do nje za 5min pješke. ( stanovi su cca 300m udaljeni ).

Predložio sam a ona je prihvatila da svoj stan od 52m prepišem na nju i da
joj ga darujem + jedan automobil. Ovaj koji je zajednički od 68m da se ona odrekne svoje polovice stana.

Pristala je na ovu podjelu. U oba stana djeca imaju svatko svoju malu sobu i svoj mir. Mi bi spavali u dnevnim boravcima.

Zanima me kako se određuje i kome alimentacija ako se dogovorimo da ćemo djecu odgajati zajednički 50/50 %.

Da li sam uopće mudro postupio sa imovinom ??

Supruga me više ne voli, želi tražiti neke
nove sreće i upoznavati nove ljude a ja se tu ne uklapam više.

Mirenje ne dolazi u obzir jer on ne želi da je fizički dodirujem niti da imamo išta.
Jasno mi već pola godine svaki dan govori da me ne voli. Ja ne želim rastavu i
pokušao sam sve ali džabe kad ona neći i neće. Išli smo i kod dva različita psihoterapeuta,
oba vrhunska na terapije ali nakon nekog vremena ona odustaje jer ne vidi smisao.
Odlučila je izaći iz braka i ja to moram poštivati. I poštivat ću.
U potpunosti sam razmontiran, nesretan, neispunjen. O tome koliko me to pogađa
nitko ne zna osim nje. Ali ona je mrtva hladna.

Da li ima nekoga s strane ne znam. Ako ima dobro to prikriva.
66ind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 13:15   #2
kako se i sam pitaš da li si dobro postupio, tako ćeš i sam naći odgovor na to
ja mislim da je to razumno, al jbg, znaš da nikad dovoljno opreza
što se tiče alimentacije, sudu ćete predložiti iznos koji će onaj primarni skrbnik morati plaćati, a onda se vi dogovorite oko tehnike toha
napomena
rvacki sudovi ne priznaju podijeljeno skrbništvo
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 13:19   #3
Do suda ne bi trebalo doći jer o svemu se možemo dogovoriti.
Mislio sam ako se dogovorimo da suda nema ? ili ?


Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
kako se i sam pitaš da li si dobro postupio, tako ćeš i sam naći odgovor na to
ja mislim da je to razumno, al jbg, znaš da nikad dovoljno opreza
što se tiče alimentacije, sudu ćete predložiti iznos koji će onaj primarni skrbnik morati plaćati, a onda se vi dogovorite oko tehnike toha
napomena
rvacki sudovi ne priznaju podijeljeno skrbništvo
66ind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:14   #4
Quote:
66ind kaže: Pogledaj post
Do suda ne bi trebalo doći jer o svemu se možemo dogovoriti.
Mislio sam ako se dogovorimo da suda nema ? ili ?
ako niste formalno vjenčani onda vam sud ne treba
ako jeste...onda razvod obuhvaća i odluku o skrbi djece i visinu alimentacije.
zajedničko skrbništvo postoji ali ono uglavnom podrazumijeva da djeca žive na jednoj adresi. kako će sud odlučiti u tvom slučaju-ne znam. ali ionako se vi možete dogovoriti mimo njihove presude.
pametno si postupio, miran razvod bez natezanja znači sretniju djecu a to ti je prioritet. imaš gdje bit, djeca imaju gdje bit i to ti je najvažnije. mogao si inzistirat na podjeli većeg stana al onda bi djeca bila u skučenom prostoru s mamom a tebi valjda ne treba više kvadrata nego što si uzeo...
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:26   #5
Quote:
miffy13 kaže: Pogledaj post
ako niste formalno vjenčani onda vam sud ne treba
ako jeste...onda razvod obuhvaća i odluku o skrbi djece i visinu alimentacije.
zajedničko skrbništvo postoji ali ono uglavnom podrazumijeva da djeca žive na jednoj adresi. kako će sud odlučiti u tvom slučaju-ne znam. ali ionako se vi možete dogovoriti mimo njihove presude.
pametno si postupio, miran razvod bez natezanja znači sretniju djecu a to ti je prioritet. imaš gdje bit, djeca imaju gdje bit i to ti je najvažnije. mogao si inzistirat na podjeli većeg stana al onda bi djeca bila u skučenom prostoru s mamom a tebi valjda ne treba više kvadrata nego što si uzeo...


ovo boldano već zakonski nije točno
a glede ovog drugog
hrvatski Obiteljski zakon ne poznaje pojam podijeljenog skrbništva, dakle joint coustody
sud UVIJEK mora imenovati primarnog skrnika, dakle onog kod kojeg djeca žive, i skeundarnog, te alimentaciju i druženja s djecom
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 19:30   #6
Ako ste se vas dvoje sve dogovorili, stavite to na papir i kada vas pozovu na razgovor u CZSS, dajte im svoj prijedlog.

Kod podijeljenog skrbništva su obično djeca za vrijeme školske godine tjedan dana kod jednog, a tjedan kod drugog roditelja. Praznici pola-pola, prema dogovoru. Kod vas je to idealno jer blizu živite, i ne bi trebalo biti problema.

Kod podijeljenog skrbništva nitko nikome ne plaća ništa, jer se zajednički brinete za djecu.

Iako ne znam kako bi ona financirala svoj dio, ako ne radi. Zakonski može od tebe tražiti ( ako joj to netko prišapne u vrijeme brakorazvodne parnice) uzdržavanje, koje se dodjeljuje na 6 mjeseci, ali se može produživati.

Zašto ne tražiš da djeca budu kod tebe?

Žensko sam, ali pazi, ima nas svakakvih.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 20:37   #7
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post

ovo boldano već zakonski nije točno
a glede ovog drugog
hrvatski Obiteljski zakon ne poznaje pojam podijeljenog skrbništva, dakle joint coustody
sud UVIJEK mora imenovati primarnog skrnika, dakle onog kod kojeg djeca žive, i skeundarnog, te alimentaciju i druženja s djecom
zasto trebas sud ako niste formalno u braku? znam par koji se najnormalnije razisao bez suda.krse zakon?
bivsi i ja imamo zajednicko skrbnistvo. tocno tako pise.
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 13:28   #8
Quote:
66ind kaže: Pogledaj post
Do suda ne bi trebalo doći jer o svemu se možemo dogovoriti.
Mislio sam ako se dogovorimo da suda nema ? ili ?
sud mora biti u prici
a ti si prilicno naivno stvorenje, ako smijem primijetiti
ozbiljno ti savjetujem da se konzultiras s odvjetnikom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:00   #9
morate na sud da bi dogovor postao pravovaljan. ovo će na sudu proći, ali nije u tvojem najboljem interesu.
morate na dvije parnice - jedna brakorazvodna gdje se utvrđuje i alimentacija, druga za podjelu imovine.

na tvojem mjestu nikako ne bih išla na ovakvu podjelu imovine, već čisto zakonski. ono prije braka je tvoje, ovo u braku se dijeli pola-pola. možeš joj isplatiti dio stana, možete ga prodati i podijeliti novce.

skrbništvo je većinom zajedničko, no to ne znači da djeca žive jednako kod svakog roditelja, već da roditelji ravnopravno donose odluke koje su bitne za djecu. i tu je najbolje ići po zakonu, stabilnije za djecu nego tjedan simo, tjedan tamo. kod koga će djeca živjeti, vidite među sobom. ti imaš bolje financijske uvjete (svoj stan), a možda ih i ona lako može riješiti (preselit u roditeljsku nekretninu, podstanarstvo). u praksi nezaposleni roditelj mora plaćati 900 kn po djetetu, a na tvoju plaću odrezali bi ti oko 2000 po djetetu. ako joj isplatiš pola stana, ona će imati uvjeta za otići u podstanarstvo ili za plaćanje alimentacije. ona može tražiti i uzdržavanje za sebe, no ako je radno sposobna neće te dugo i puno koštati.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 20:40   #10
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
morate na sud da bi dogovor postao pravovaljan. ovo će na sudu proći, ali nije u tvojem najboljem interesu.
morate na dvije parnice - jedna brakorazvodna gdje se utvrđuje i alimentacija, druga za podjelu imovine.

na tvojem mjestu nikako ne bih išla na ovakvu podjelu imovine, već čisto zakonski. ono prije braka je tvoje, ovo u braku se dijeli pola-pola. možeš joj isplatiti dio stana, možete ga prodati i podijeliti novce.

skrbništvo je većinom zajedničko, no to ne znači da djeca žive jednako kod svakog roditelja, već da roditelji ravnopravno donose odluke koje su bitne za djecu. i tu je najbolje ići po zakonu, stabilnije za djecu nego tjedan simo, tjedan tamo. kod koga će djeca živjeti, vidite među sobom. ti imaš bolje financijske uvjete (svoj stan), a možda ih i ona lako može riješiti (preselit u roditeljsku nekretninu, podstanarstvo). u praksi nezaposleni roditelj mora plaćati 900 kn po djetetu, a na tvoju plaću odrezali bi ti oko 2000 po djetetu. ako joj isplatiš pola stana, ona će imati uvjeta za otići u podstanarstvo ili za plaćanje alimentacije. ona može tražiti i uzdržavanje za sebe, no ako je radno sposobna neće te dugo i puno koštati.
podjela imovine na sudu traje godinama. i kosta. sto do tada?
uopce se ne isplati za tih par kvadrata...
stan moze darovati djeci. i to je dobra opcija.
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 12:07   #11
Quote:
66ind kaže: Pogledaj post
Ipak cu otici kod odvjetnika i savjetovati se. Puno radim i puno zarađujem,
nisam škrt i ako će me napraviti budalom - njoj na dušu. Preživjet ću.
Ma kakvi...kad si već svjestan mogućnosti da bi te mogla praviti budalom, tebi na dušu što si dozvolio.
Biti fer je jedno, biti budala je drugo.
Uvjerit ćeš se kada razvedeni život zaživi.

Sve pohvale što razmišljaš "hladne glave", što si suradljiv i misliš na klince.

Razvod je traumatičan proces, tijekom i nakon razvoda bivši partneri ne gledaju se istim očima. Bivšoj je moguće lakše jer je ona inicirala i želi razvod.
Žao mi je.

Pomozi sebi kroz ovaj težak period jer djeci treba normalan tata.
__________________
Eci peci pec, ti si mali zec. A ja mala vjeverica, eci peci pec.
Muškica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 15:55   #12
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
morate na sud da bi dogovor postao pravovaljan. ovo će na sudu proći, ali nije u tvojem najboljem interesu.
morate na dvije parnice - jedna brakorazvodna gdje se utvrđuje i alimentacija, druga za podjelu imovine.
Za podjelu imovine nakon razvoda ne treba ići na sud ukoliko se (bivši) partneri mogu dogovoriti sami. Sastavi se bračni ugovor u kojem se točno navede što čini bračnu imovinu (pokretnine, nekretnine..) i što će od toga kome pripasti.
Ugovor možete sami napisati u glavnim crtama, a onda ga odnijeti odvjetniku koji će ga pravno doraditi. Taj se ugovor nakon toga nosi na ovjeru javnom bilježniku gdje ga oboje potpisujete i to je to.
Sud je potreban samo u situaciji gdje se ljudi ne mogu dogovoriti oko raspodjele imovine, pa je onda sud taj koji ima zadnju riječ.

Što se tiče djece, to je drugi dio koji se rješava zasebno ali moj bivši muž i ja nismo imali djece, pa o tome ne znam ništa.
__________________
I gotta pretty little mouth underneath all the foaming...
pljuc123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:11   #13
Ne mozes bas bez suda, a jos manje bez advokata. Plan je fer, ali kao sto su ti vec ljudi pisali- dogovor kucu gradi,ali da ne bi ispala zezancija bolje je to da vam neko strucan sve odradi.
Svidja mi se sto ste se odlucili da djeca budu tjedan kod tebe,tjedan kod nje. Samo i tu moras vidjeti kako rijesiti. Ne znam kako to ide sa uzdrzavanjem, posto si napisao da radis dva posla, a apetiti veliki.
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 14:57   #14
Pretpostavljam da cu ja ipak morati placati alimentaciju bez obzira na sve.
Ona trenutno ne radi ali pocinje uskoro raditi pa necu morati i nju dodatno uzdrzavati.

Ne mogu traziti da djeca budu kod mene. Ona je ipak mama.
A mama je mama. No razumna je i sve cemo rijesiti dogovorom
i nema ništa protiv da djeca budu i kod mene i kod nje.

Zasto sam naivan? Sto mi drugo preostaje ? Rat s njom?
Stan joj dajem iz razloga da mi djeca imaju sigurno mjesto
za zivot a i od njihovih rođenja žive u tom stanu. Ne želim da mi djeca
budu podstanari ako ne moraju.

Ipak cu otici kod odvjetnika i savjetovati se. Puno radim i puno zarađujem,
nisam škrt i ako će me napraviti budalom - njoj na dušu. Preživjet ću.


Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
Ne mozes bas bez suda, a jos manje bez advokata. Plan je fer, ali kao sto su ti vec ljudi pisali- dogovor kucu gradi,ali da ne bi ispala zezancija bolje je to da vam neko strucan sve odradi.
Svidja mi se sto ste se odlucili da djeca budu tjedan kod tebe,tjedan kod nje. Samo i tu moras vidjeti kako rijesiti. Ne znam kako to ide sa uzdrzavanjem, posto si napisao da radis dva posla, a apetiti veliki.
66ind is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 16:44   #15
Naivan si.

Mama je mama, tata je tata, i što sad? Isto tako je kurac kurac, a pička pička. Nema ona nikakva veća prava nego ti, osim zakonska, ali zakon je debilan.

Jako si naivan, po drugi put, da ti bude jasno.

Kako će biti podstanari? Kod tebe? Ej, je li ti sebe čitaš?

Ako daš stan ženi, tko zna kako će to završiti, ja ne bi. Nego bi joj ga dao na korištenje, dok djeca ne odrastu, poslije njima 50-50, takav ugovor se lako složi.

A ovaj drugi vi 50-50, vrlo je jednostavno, samo treba osmisliti plan.

Nitko živ ne zna kako će se život kasnije odvijati, pa, stoga, taj stan može postati vlasništvo i njene djece ako nađe nekog drugog i onda šta si dobio? Radio si i za tuđu djecu. Mislim, nije problem ako ih posvojiš, ali, ja se ne bi dao tako zajebat.

Auto nije problem, lim me ne zanima, pa bi tu napravio kako god, svejedno mi, može dobiti i oba, kupim treći, ali ovako oko stanova, ma jok.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 16:48   #16
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Naivan si.

Mama je mama, tata je tata, i što sad? Isto tako je kurac kurac, a pička pička. Nema ona nikakva veća prava nego ti, osim zakonska, ali zakon je debilan.

Jako si naivan, po drugi put, da ti bude jasno.

Kako će biti podstanari? Kod tebe? Ej, je li ti sebe čitaš?

Ako daš stan ženi, tko zna kako će to završiti, ja ne bi. Nego bi joj ga dao na korištenje, dok djeca ne odrastu, poslije njima 50-50, takav ugovor se lako složi.

A ovaj drugi vi 50-50, vrlo je jednostavno, samo treba osmisliti plan.

Nitko živ ne zna kako će se život kasnije odvijati, pa, stoga, taj stan može postati vlasništvo i njene djece ako nađe nekog drugog i onda šta si dobio? Radio si i za tuđu djecu. Mislim, nije problem ako ih posvojiš, ali, ja se ne bi dao tako zajebat.

Auto nije problem, lim me ne zanima, pa bi tu napravio kako god, svejedno mi, može dobiti i oba, kupim treći, ali ovako oko stanova, ma jok.
Pametno razmišljaš....i to je definitivno problem o kojem on trenutno ne misli, no život bi ga mogao iznenaditi.
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 10:35   #17
Quote:
66ind kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da cu ja ipak morati placati alimentaciju bez obzira na sve.
Ona trenutno ne radi ali pocinje uskoro raditi pa necu morati i nju dodatno uzdrzavati.

Ne mogu traziti da djeca budu kod mene. Ona je ipak mama.
A mama je mama. No razumna je i sve cemo rijesiti dogovorom
i nema ništa protiv da djeca budu i kod mene i kod nje.

Zasto sam naivan? Sto mi drugo preostaje ? Rat s njom?
Stan joj dajem iz razloga da mi djeca imaju sigurno mjesto
za zivot a i od njihovih rođenja žive u tom stanu. Ne želim da mi djeca
budu podstanari ako ne moraju.

Ipak cu otici kod odvjetnika i savjetovati se. Puno radim i puno zarađujem,
nisam škrt i ako će me napraviti budalom - njoj na dušu. Preživjet ću.
već dugo nešto ovako trezveno i dobronamjerno nisam pročitala,
pogotovo na ovim stranicama,
svakako savjetujem da razgovaraš s odvjetnikom,
ali želim ti od srca da sve uspijete riješiti dogovorom, bez zle krvi i na dobrobit djece,
vjerujem da se može, eto ja sam uspjela
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 10:51   #18
Quote:
brezia kaže: Pogledaj post
već dugo nešto ovako trezveno i dobronamjerno
Eh kako odjednom nisu defaultno pogrešni seksistički stereotipi, već su "trezveni i dobronamjerni"... ("mama je mama")

Probat ću se i ja nekad pozvat na trezveni argument "muško je muško", možda mi prođe.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 11:03   #19
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Eh kako odjednom nisu defaultno pogrešni seksistički stereotipi, već su "trezveni i dobronamjerni"... ("mama je mama")

Probat ću se i ja nekad pozvat na trezveni argument "muško je muško", možda mi prođe.
haha, kako sam znala da ćeš iz cijelog posta izvući
baš tu rečenicu
mda, sigurno mu je bolje ući u borbu za sve živo i neživo,
bit će bolje i njemu i djeci
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 11:28   #20
Quote:
brezia kaže: Pogledaj post
već dugo nešto ovako trezveno i dobronamjerno nisam pročitala,
pogotovo na ovim stranicama,
svakako savjetujem da razgovaraš s odvjetnikom,
ali želim ti od srca da sve uspijete riješiti dogovorom, bez zle krvi i na dobrobit djece,
vjerujem da se može, eto ja sam uspjela
da...
možda ti je promaklo, ali nakon tog trezvenog posta , na koji si reagirala s oduševljenjem, čovjek je ipak otišao kod odvjetnika i promijenio mišljenje
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.