Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 21:34   #21
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

https://hr.wikipedia.org/wiki/Petrova_gora
Oslobođena je na samom kraju Oluje, predajom zadnjeg korpusa pobunjenih Srba.
Do tada je bila u srpskim rukama.
Ako si stavio wiki-link zbog Petrove Gore, da ne bude zabune, potvrđujem da je to ta Petrova Gora.

Ukratko, SIS-ovci se nisu mogli ni padobranom spustiti u noći izvesti operaciju..
Nisu mogli biti ispred napadnih snaga HV, a nisu ni znali kako će se okretati linija u sukobu sa neprijateljem..Kako je kolega zOO dodao, na platou odašiljača nije bilo nikoga.
Onda isključujemo mogućnost da je SIS vodio akciju otamo...

Ali, ustvari, možda nisu ni morali do Petrove Gore.
Mogli su komotno odabrati povoljnu poziciju desetak km od borbenih linija i emitirati specijalnu emisiju...To bilo možda i logičnije.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 21:38   #22
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Srbi su uvjezbavali zbjeg jos mjesecima prije Oluje, imali su takoreci pripreme za traktorijadu. Ima snimka na dokumentarcu ne sjecam se tocno kojem, mislim da se radi o Anti Gotovini il tako nesta. Tako da je ova tema totalno promasena. HIS je dotle uredno prisluskivao cijeli vojni i politicki vrh Srbije
Praktički oni su uvijek bili u pripremi za evakuaciju..
Mislim da je njima već 1992.postalo jasno da sve otišlo vražju mater.
Životinjarenje ubogog stanovništva sa retardusima poput Martića nemaju obećanu budućnost.
Onog dana kada su u ljeto srušili prvi balvan, sjebali su se.

A, danas je tome dokaz da će tako i ostati dovijeka.

Kako je jednom jedan gospodin Gutić (ust.stožernik u Banja Luci, 1941-43) pjesnički sklepao;

Drumovi će poželjeti Srbalja,
Ali, Srbalja više neće biti
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:20   #23
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Ako si stavio wiki-link zbog Petrove Gore, da ne bude zabune, potvrđujem da je to ta Petrova Gora.

Ukratko, SIS-ovci se nisu mogli ni padobranom spustiti u noći izvesti operaciju..
Nisu mogli biti ispred napadnih snaga HV, a nisu ni znali kako će se okretati linija u sukobu sa neprijateljem..Kako je kolega zOO dodao, na platou odašiljača nije bilo nikoga.
Onda isključujemo mogućnost da je SIS vodio akciju otamo...

Ali, ustvari, možda nisu ni morali do Petrove Gore.
Mogli su komotno odabrati povoljnu poziciju desetak km od borbenih linija i emitirati specijalnu emisiju...To bilo možda i logičnije.
SIS je minoran u cijeloj priči . HV je probio sve zadane pravce (osim Petrinje) .Srbi su bili u raspadu i bježaniji .... Jasno je meni da bi SIS od sebe htio napraviti MOSAD , ali to ne ide tako. .. Oluja je bila završna pobjeda i svi žele za sebe 15 min slave..Oluja kao Oluja nije bila niti približno zahtjevna , kao operacije koje su prethodile Oluji . Malo veća šetnja kroz park...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:11   #24
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
SIS je minoran u cijeloj priči . HV je probio sve zadane pravce (osim Petrinje) .Srbi su bili u raspadu i bježaniji .... Jasno je meni da bi SIS od sebe htio napraviti MOSAD , ali to ne ide tako. .. Oluja je bila završna pobjeda i svi žele za sebe 15 min slave..Oluja kao Oluja nije bila niti približno zahtjevna , kao operacije koje su prethodile Oluji . Malo veća šetnja kroz park...
Naravno..
Priprema operacije Oluje je bio ozbiljan i dugotrajan proces.
Ali, zašto izbijati zasluge SIS-a..?
Admiral Domazet-Lošo , u to vrijeme načelnik Obavještajne uprave GS OS RH imao je veliku ulogu u stvaranju planova, ali OU (Obavještajna uprava) nije imala dovoljnu logistiku za širi kontraobavještani zadatak u cilju uništenja neprijateljskih snaga.

SIS je bio umrežen u političke manipulacije kada govorimo o stranačrenju Markice Rebića, ali zašto bi oni bili izuzeti o vojnih planiranja i akcija u Oluji..?

Ako je izvedena navedena akcija, to je bio dobro smišljen specijalni zadatak i polučio je odlične rezultate.
SIS možda nije bio u borbenom redosljedu, ali zar nije bilo korisno uključiti se u napadne operacije i suzbijanje neprijateljske kontrašpijunaže i unošenje nereda u njihove redove putem rečenog specijalnog zadatka.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:00   #25
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Što im je u opisu posla..Vjerojatno iste zadatke ima i SIS onda.
Mislim da je organizacijska i operativna shema prepisana, možda i promjenjena, ne znam točno.

Kako stoji u opisu KOS je osnovan od III.odjela OZN-e 1946. sa zadatkom
kontraobavještajne zaštite, borbe protiv unutrašnjeg neprijatelja, suprostavljanju fašističkoj i ekstremnoj emigraciji, borbi protiv težih slučajeva razbijanja moralno političkog jedinstva i zaštita tajnosti

1980- ih KOS se definira kao čuvanje ustavom utvrđenog poretka, teritorijalne cjelokupnosti i suvereniteta SFRJ.

O ulozi KOS za vrijeme 1991. ima se što pričati, ali mislim da bi skrenuli s time.

KOS je likvidirao zarobljenike..?
Na što točno misliš..
Mislim na Ovcaru. Na sastanku koji je odrzan u selu Negoslavcima donesena je odluka o likvidaciji zarobljenika iz vukovarske bolnice. Sastanak je vodio general Vasiljevic. Nakon tog sastanka zarobljenici ukljucujuci ranjenike su organizirano prevezeni autobusima iz Vukovarske bolnice pravcem Vukovar - Negoslavci - Ovcara gdje je organizirana likvidacija preko 200 zarobljenika ukljucujuci ranjenike, trudnu zenu i maloljetnika.
Vjerujem kako je to opisu posla KOS-a. U opisu posla SIS-a pise:

Quote:
Sigurnosno-informativna služba Ministarstva obrane RH (SIS) - sukladno tada važećem Zakonu o obrani, SIS je bio zadužen prikupljati informacije radi protuobavještajne zaštite oružanih snaga i Ministarstva obrane RH. SIS nije imao ovlasti prema civilnim osobama državljanima RH. SIS je također obavljao protuobavještajnu i sigurnosnu zaštitu vojne proizvodnje.
Izvor: https://hr.wikipedia.org/wiki/Sigurn...av_u_Hrvatskoj

Kao sto vidis u opisu posla nema likvidacija, samo protuobavjestajna zastita oruzanih snaga i MORH-a.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 02:11   #26
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Efekt je postignut kooperiranjem krajiških vođa, neidentificiranih palikuća i ubojica sa hrvatske strane te rečene SIS-ove operacije nad poslijedpodnevom kada je pala kvazidržavica.

...U međuvremenu je spaljeno otprilike 10.000 nekretnina i likvidiran neutvrđen broj civila u sektorima sjever i jug, koji su zbog starosti ili sporosti doista dočekivali HV.
Tko je "kooperirao"?

Kad ćeš utvrditi broj likvidiranih civila kao što si revno popisao "nekretnine"? Možda ti Savo Štrbac pomogne sa svojim "spiskom".

Jel te baš zanima tko je na snimkama? Javi se Savi i on će da ti sve lepo objasni.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 12:43   #27
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Naravno..
Priprema operacije Oluje je bio ozbiljan i dugotrajan proces.
Ali, zašto izbijati zasluge SIS-a..?
Admiral Domazet-Lošo , u to vrijeme načelnik Obavještajne uprave GS OS RH imao je veliku ulogu u stvaranju planova, ali OU (Obavještajna uprava) nije imala dovoljnu logistiku za širi kontraobavještani zadatak u cilju uništenja neprijateljskih snaga.

SIS je bio umrežen u političke manipulacije kada govorimo o stranačrenju Markice Rebića, ali zašto bi oni bili izuzeti o vojnih planiranja i akcija u Oluji..?

Ako je izvedena navedena akcija, to je bio dobro smišljen specijalni zadatak i polučio je odlične rezultate.
SIS možda nije bio u borbenom redosljedu, ali zar nije bilo korisno uključiti se u napadne operacije i suzbijanje neprijateljske kontrašpijunaže i unošenje nereda u njihove redove putem rečenog specijalnog zadatka.
nitko ne izbija nikome zasluge.. svi su imali udjela . netko više netko manje . Što bi vredio sis bez tigrova , puma , pauka itd..počelo je da je sis jurišao na petrovu goru jbg
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 15:27   #28
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
nitko ne izbija nikome zasluge.. svi su imali udjela . netko više netko manje . Što bi vredio sis bez tigrova , puma , pauka itd..počelo je da je sis jurišao na petrovu goru jbg
Počelo je i gore od toga. Ja sam ovako shvatio inicijalni post: SIS je jurišao na Petrovu goru a onda pokrenuo opću bežaniju pa Tigrovi, Pume, Pauci itd.. nisu ni imali posla ili u puno manjem obimu nego što bi ga imali da SIS nije napravio to što je napravio.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:16   #29
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Mislim na Ovcaru. Na sastanku koji je odrzan u selu Negoslavcima donesena je odluka o likvidaciji zarobljenika iz vukovarske bolnice. Sastanak je vodio general Vasiljevic. Nakon tog sastanka zarobljenici ukljucujuci ranjenike su organizirano prevezeni autobusima iz Vukovarske bolnice pravcem Vukovar - Negoslavci - Ovcara gdje je organizirana likvidacija preko 200 zarobljenika ukljucujuci ranjenike, trudnu zenu i maloljetnika. .
Zar nije gen.Vasiljević bio kom. Uprave sigurnosti Armije..?
Ako misliš da se tu ima nešto dvojiti, naprotiv...Odvedite pseto u Haag zbog nesumnjivo ratnog zločina...
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Vjerujem kako je to opisu posla KOS-a. U opisu posla SIS-a pise:


Izvor: https://hr.wikipedia.org/wiki/Sigurn...av_u_Hrvatskoj

Kao sto vidis u opisu posla nema likvidacija, samo protuobavjestajna zastita oruzanih snaga i MORH-a.
Aha...KOS je zloćko i zlo i vrag, a SIS je svjetlo, put i istina..
Hmda...Da...

SIS je radio zataškavanja poput skrivanja ratnih zločinaca HVO-a iz srednje Bosne popu Rajića, Ljubičića i sličnih..A, vjerojatno je bio umiješan u druge stranačke poslove.
SIS je vrijedio koliko je mogao.
Ne glorificiraj nešto samo zato što je s druge strane još gore.
Zamisli da nema nikoga i da gledaš samog sebe..Pa naći ćeš gomilu lošeg.
To je svugdje i svagda.

Ako se misliš natjecati u usporedbi zločina, onda bolje da utrošiš vrijeme na drugoj temi.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:25   #30
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Tko je "kooperirao"?

Kad ćeš utvrditi broj likvidiranih civila kao što si revno popisao "nekretnine"? Možda ti Savo Štrbac pomogne sa svojim "spiskom".

Jel te baš zanima tko je na snimkama? Javi se Savi i on će da ti sve lepo objasni.
Kakve veze ima sada jebeni Štrbac molim te lijepo..?!
Otkud si njega sad iščupao..?!

Da budemo na čisto.
Mene nimalo ne smeta broj, ni koliko ih je ubijeno.Ili je spaljeno kuća, štala i ukradeno frižidera.
Neka je.
Da su grobove iščupali i bacili im kosti u traktore, mene to ne tangira.

Ja ti ovdje govorim o stvarima koje su prikazane vani.
Moraš znati da je za dobar dio svijeta i normalnu Srbiju uzgred rečeno, Milošević ponajprije teško smeće i zločinac koji je uništio Srbiju i Srbe.
Prije svega.
S tim se slažemo nadam se..
Ali, kada govorimo o kolovozu poslije okončanja VRO-a i izbijanja na granicu HV-a, o razbojstvima, umorstvima i paljevini koja je došla kao naplata neplaćenog računa ili narodski rečeno osvete, ti se izmotavaš po nekom Štrbcu.

Slušaj...osobno ti kažem.
Ratovati za novac je jedno.
A narod ti jedna stoka grdna.

Pomiri se s tim.
Nećeš umanjiti legitimnost Hrvatske da se brani.
Moraš prihvatiti da pedofil župnik ili prota, uvijek je pedofil..
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:31   #31
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Počelo je i gore od toga. Ja sam ovako shvatio inicijalni post: SIS je jurišao na Petrovu goru a onda pokrenuo opću bežaniju pa Tigrovi, Pume, Pauci itd.. nisu ni imali posla ili u puno manjem obimu nego što bi ga imali da SIS nije napravio to što je napravio.
Otprilike na to je autor aludirao,ali bez tvoje duhovitosti..
SIS je u prvom danu ili drugom danu VRO-a uspio dočepati se odašiljača i da umrtvi mogući žilavi otpor preostalog krajinskog korpusa koji se izvlačio ili postavljao pozicije kontranapada...
To se nije moglo znati što će biti sutra ili za sat-dva.

To je bila inicijalna fora...Recimo da su krenuli sa 350.obavještajnom bojnom naprijed sa 1.brigadom i došli do Petrove Gore.
Eto, to sam pokušao naslutiti.
Kolega zOO sa iznimno korektnim upisom me donekle razuvjerio.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 17:18   #32
Tebe se Ujdurma nemoze skuziti,prvo otvoris temu i tvrdis nesto pa se u pola teme povlacis kao neznas nista...

Sta je sada po tvome?jesu li osvojili odasiljac ili nisu

Djeluje mi nekako da bubas kojesta sa 5 na 10...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 18:28   #33
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Otprilike na to je autor aludirao,ali bez tvoje duhovitosti..
SIS je u prvom danu ili drugom danu VRO-a uspio dočepati se odašiljača i da umrtvi mogući žilavi otpor preostalog krajinskog korpusa koji se izvlačio ili postavljao pozicije kontranapada...
To se nije moglo znati što će biti sutra ili za sat-dva.

To je bila inicijalna fora...Recimo da su krenuli sa 350.obavještajnom bojnom naprijed sa 1.brigadom i došli do Petrove Gore.
Eto, to sam pokušao naslutiti.
Kolega zOO sa iznimno korektnim upisom me donekle razuvjerio.
ajde da ti pomognem....
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Oluja
Prije samog napada, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo je napalo neprijateljske centre veze i zapovjedna mjesta (Jelavac, Petrova gora, Banski Grabovac i Bunić)
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:36   #34
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Tebe se Ujdurma nemoze skuziti,prvo otvoris temu i tvrdis nesto pa se u pola teme povlacis kao neznas nista...

Sta je sada po tvome?jesu li osvojili odasiljac ili nisu

Djeluje mi nekako da bubas kojesta sa 5 na 10...
Poštovani Dobrinja...Ja sam otvorio temu sa pokušajem postizanja preciznosti.
Kada sam čitao neke stvari o ratu u Hrvatskoj pronašao sam i te detalje.
Na početku mi je zvučalo interesantno, no prihvatit ću logičko objašnjenje da stvari nemaju veze sa mojim uvodnim tekstom.
Naravno..

Ja sam pokušao guglati, da pronađem ovo o čemu sam postavio pitanje.
Kontakt broj od Markice Rebića nemam i ne znam gdje stanuje, da znam možda bih s njim ugovorio sastanak da ga pitam to što me zanima..
I ne samo o Petrovoj Gori.

Ali, kada već govorimo o SIS (tema je otvorena sa naslovom SIS u tijeku akcije Oluja, što se može uračunati i prije i poslije u korist teme...) zašto ne podružimo na sve detalje koje možda nisu obrađeni i ne postoje na internetskom nebu.

Siguran sam da od 1993. SIS ima svoje dojavljivače sa područja krajinske kavzidržavice među lokalnim stanovništvom. Mislim da postoji dovoljan broj ljudi koji je isporučivao informacije SIS-u ili Upravi sigurnosti MORH-a.
SIS je morao sudjelovati u obavještajnoj pripremi deblokade hrvatskog teritorija koje uzurpirala kninsko rukovodstvo i na tome počiva moj interes.
Ako u ovom slučaju nije Petrova Gora u pitanju to ne isključuje da se moglo improviziranim putem sa rubnog dijela razgraničenja postaviti pokretna baza veze preko kojeg se može ometati neprijateljska frekvencija ili učiniti taktičku ideju koju sam spomenuo u uvodnom tekstu.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:51   #35
Quote:
theD kaže: Pogledaj post
ajde da ti pomognem....
https://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Oluja
Prije samog napada, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo je napalo neprijateljske centre veze i zapovjedna mjesta (Jelavac, Petrova gora, Banski Grabovac i Bunić)
Po prikazanom zemljovidu Petrov Gora nije u izravnom pravcu napada.
Upravo iznad nalazi se 21.Korpus, kod slunja Korpus specijalnih snaga.
Hrvatske snage dolaze iz pravca Slunja vjerojatno idu prema granici sa BIH, a Petrova Gora im je onda iza leđa.

Ok...Razumijem da ti ne odgovara teza da je zauzet odašiljač na Petrovoj Gori.
Mogu odobriti to razmišljanje.
Ali, što misliš da li je bilo izvedivo postaviti bazu sa relejom i emitirati poruke koje neprijatelju stvaraju kaos i nered...?
To je moglo biti bilo gdje ustvari...Dronovi su bili oči operacije, a glas je bio alat zbunjivanja protivnika..?
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:51   #36
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Tebe se Ujdurma nemoze skuziti,prvo otvoris temu i tvrdis nesto pa se u pola teme povlacis kao neznas nista...

Sta je sada po tvome?jesu li osvojili odasiljac ili nisu

Djeluje mi nekako da bubas kojesta sa 5 na 10...
Poštovani Dobrinja...Ja sam otvorio temu sa pokušajem postizanja preciznosti.
Kada sam čitao neke stvari o ratu u Hrvatskoj pronašao sam i te detalje.
Na početku mi je zvučalo interesantno, no prihvatit ću logičko objašnjenje da stvari nemaju veze sa mojim uvodnim tekstom.
Naravno..

Ja sam pokušao guglati, da pronađem ovo o čemu sam postavio pitanje.
Kontakt broj od Markice Rebića nemam i ne znam gdje stanuje, da znam možda bih s njim ugovorio sastanak da ga pitam to što me zanima..
I ne samo o Petrovoj Gori.

Ali, kada već govorimo o SIS (tema je otvorena sa naslovom SIS u tijeku akcije Oluja, što se može uračunati i prije i poslije u korist teme...) zašto ne podružimo na sve detalje koje možda nisu obrađeni i ne postoje na internetskom nebu.

Siguran sam da od 1993. SIS ima svoje dojavljivače sa područja krajinske kavzidržavice među lokalnim stanovništvom. Mislim da postoji dovoljan broj ljudi koji je isporučivao informacije SIS-u ili Upravi sigurnosti MORH-a.
SIS je morao sudjelovati u obavještajnoj pripremi deblokade hrvatskog teritorija koje uzurpirala kninsko rukovodstvo i na tome počiva moj interes.
Ako u ovom slučaju nije Petrova Gora u pitanju to ne isključuje da se moglo improviziranim putem sa rubnog dijela razgraničenja postaviti pokretna baza veze preko kojeg se može ometati neprijateljska frekvencija ili učiniti taktičku ideju koju sam spomenuo u uvodnom tekstu.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 21:08   #37
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
Ako si stavio wiki-link zbog Petrove Gore, da ne bude zabune, potvrđujem da je to ta Petrova Gora.
Ukratko, SIS-ovci se nisu mogli ni padobranom spustiti u noći izvesti operaciju..
Nisu mogli biti ispred napadnih snaga HV, a nisu ni znali kako će se okretati linija u sukobu sa neprijateljem..Kako je kolega zOO dodao, na platou odašiljača nije bilo nikoga.
Onda isključujemo mogućnost da je SIS vodio akciju otamo...
Ali, ustvari, možda nisu ni morali do Petrove Gore.
Mogli su komotno odabrati povoljnu poziciju desetak km od borbenih linija i emitirati specijalnu emisiju...To bilo možda i logičnije.
Prvi dio (s isprikama) ti je dobar, ali si ga u nastavku zeznuo.
Pobogu zašto bi SIS išao emitirati nešto što sami Srbi puštaju ?
Evo @worm ti je fino ispričao neke stvari.
Oluja je sama po sebi samo kruna operacija koje su počele još na Kupresu 94, a neke stvari i još i prije poput Maslenice, Medaka...
@Žerac
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 16:37   #38
Manjkas, zbunjuju te neke stvari. Ako istrazujes pokusaj malo temeljitije to ciniti. Previse si opterecen SIS-om. Osim SIS-a postojale su i druge sluzbe. Imas na ovom linku osnovne postavke od kojih trebas krenuti. Hrvatske obavjestajne sluzbe su tada bile dobro organizirane i odradile su svoj posao kako treba.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:23   #39
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Manjkas, zbunjuju te neke stvari. Ako istrazujes pokusaj malo temeljitije to ciniti. Previse si opterecen SIS-om. Osim SIS-a postojale su i druge sluzbe. Imas na ovom linku osnovne postavke od kojih trebas krenuti. Hrvatske obavjestajne sluzbe su tada bile dobro organizirane i odradile su svoj posao kako treba.
Poštovani ZuluAlpha..
Ne zbunjuje me to što nema dovoljno podataka o SIS jer je priroda ove službe od nacionalnog interesa da bude u tajnosti, da tako i ostane nego kontradiktorne informacije koje sam čuo u posljednje vrijeme vezano uz ovu temu.

Znam jednog poznanika koji je bio upoznat sa određenim stvarima u ratu, koje su se obavljale u tajnosti.
Nije pričao o tome na izravan način, ali se moglo zaključiti o kakvim se zadacima radilo.
Ukratko, bez obavještajne službe ne postoji kvalitetan strateški napredak.

VOB je dobar primjer moje teze.
350.DOGS (Diverzantski odred Glavnog stožera) je mogao biti dio te konstrukcije.
Možda je OUGS (Obavještajna uprava Glavnog stožera) također iste priče.

Ali, ono što smjeram reći da je visokospecijalizirana jedinica sposobna izvoditi zadatke čiji koordinator ili naručitelj mogu biti obavještajne/kontraobavještajne uprave.


SIS je zasigurno vodio kontraobavještajne operacije unutar linija razdvajanja.
Morao je imati ljude na terenu..
Pa, možda i neslužbeno osnivaju specijalnu operativnu grupu SIS-a na terenu s kojom su prikupljali podatke o rasporedu krajinske paravojske i odlukama i radu kninskog rukovodstva te su umrežili podatke i dobili rezultate s kojim su mogli nastupati u taktičkom planu za unaprijed.

Ponavljam da se ne držim Petrove Gore kao isključive lokacije SOG SIS-a, ali svakako ostavljam prostora da to bude bilo gdje je bilo moguće...

Ne zaboravimo da se moglo dogoditi da Sektor Sjever ne bude probijen, da se 21.Korpus sa KSJ (Korpusa specijalnih jedinica) reorganizira i pokrene kontranapad...
Naravno, bili bi uništeni, ali bi broj ljudskih žrtava sa hrvatske strane veći (kao i sa krajinske)..
Možemo slobodno misliti da je trag obavještajnih i obavještajnih zadataka postojao.

A, ne zaboravimo i da je neprijatelj u ovom slučaju krajinska paravojska mogla iskoristiti rad oficira KOS (koji su se mobilizirali u paravojsku) te iz toga pokrenuti diverzantske odrede na slobodne dijelove Hrvatske, sabotirati prometnice, uznemiravati stanovništvo i sl.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:55   #40
Quote:
Manjkas Ujdurma kaže: Pogledaj post
SIS je izveo predstavu o klanju.

U međuvremenu je spaljeno otprilike 10.000 nekretnina i likvidiran neutvrđen broj civila u sektorima sjever i jug, koji su zbog starosti ili sporosti doista dočekivali HV.
Pa i dalje tvrdim, možda ti tamo Sava Štrbac može bre da pomogne da konačno utvrdiš taj broj likvidiranih civila.

Po mom sudu negdje milion do dva je likvidirano, što kamom, što srbosekom ("Ustaški nož namenski napravljen za masovno klanje srpske odojčadi"), što maljem, što sekirom.

Srbosek je navodno sniman u akciji (ne otvarati ako si slabijeg želudca). Ujedno i dokaz da je to sve nemačka, fašistička zavera.

https://youtu.be/P3OOq5l_Hzw
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.