Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 02:59   #1
Pitanje o PDV broju

Pozdrav, ispunjavam neki obrazac za prodavanje na Amazonu i pod tax info imam 2 opcije:
1. I have a foreign (non-U.S.) income tax identification number
2. I do not have a U.S. TIN or a foreign (non-U.S.) income tax identification number

Pitanje je da li pojedinci imaju TIN broj, što je pretpostavljam PDV broj, budući da nemam tvrtku niti obrt, to znači da ja nemam i trebam izabrati drugu opciju ?
Osim toga, mislim da unošenje PDV broja služi samo kako bi izbjegao duplo oporezivanje, no s obzirom da Hrvatska (ako se ne varam) nema dogovor o tome s Amerikom, to nije moguće čak i s PDV brojem ?
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:20   #2
Upiše se OIB. To je porezni broj.


http://gorila.jutarnji.hr/profile/mi...-porezni-broj/
Shangri-La is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:48   #3
Quote:
Shangri-La kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, no maloprije sam pitao isto pitanje na nekoj facebook grupi za poduzetnike i dobio ovaj odgovor:

Nemaš automatski otvoren, moraš otići u poreznu otvoriti. Što se tiče oblika, on bude HR+OIB.

Sada nisam siguran da li da upišem OIB ili odaberem da nemam jer nisam ništa otvarao u poreznoj jer radije nebi ako ne moram
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:58   #4
Možda oni misle na EORI broj.
TIN je naš OIB, inače.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 14:12   #5
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Možda oni misle na EORI broj.
TIN je naš OIB, inače.
Super, pokušati ću s time onda jer ionako ne planiram ići u poreznu.

No ako ovo prođe, pitam se da li će mi (ukoliko ikad išta zaradim), vratiti to što mi uzmu prilikom povrata poreza iduće godine ili bi bilo isto kao i da odaberem da nemam TIN broj.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 19:47   #6
Budući da nemaš ni tvrtku ni obrt, ti izabereš opciju 2)
Da bi u poreznoj dobio PDVID broj moraš biti poduzetnik, a to ti trenutno ne odgovara koliko sam razumio
U slučaju da izabereš opciju 1) stići će te porezna u vidu oporezivanja te kazna jer se baviš neregistriranom djelatnosti. Neće te stići odmah ali u idućih 6 mjeseci sigurno.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 20:01   #7
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Budući da nemaš ni tvrtku ni obrt, ti izabereš opciju 2)
Da bi u poreznoj dobio PDVID broj moraš biti poduzetnik, a to ti trenutno ne odgovara koliko sam razumio
U slučaju da izabereš opciju 1) stići će te porezna u vidu oporezivanja te kazna jer se baviš neregistriranom djelatnosti. Neće te stići odmah ali u idućih 6 mjeseci sigurno.
To mi zvuči malo ekstremno. Ako upišem OIB u to, pogotovo jedan koji nije osposobljen kao PDV ID, ne vjerujem da bi porezna mogla išta pratiti putem tog OIB-a.
Zapravo koliko sam razmišljao, ne vjerujem da mogu pratiti čak ni da otvorim PDV ID, već bi ja sam morao im dostavljati informacije o zaradi i računati koliko im moram dati za porez.
Da je automatizirano i da oni sami nekako uzimaju taj dio ili da im Amazon odvojeno šalje, to bi bilo super i baš zato ne vjerujem da imaju ikakav pregled, već kada odluće nekog istražiti zbog nekih sumnji, onda bi eventualno mogli.

Nije mi u interesu otvarati tvrtku, obrt samo da bi dobio broj koji mi treba za prodavanje nečega što mi možda neće zaraditi ni 10kn u godinu dana.

EDIT: Kako me mogu kazniti za neregistriranu djelatnost. Što je s freelancingom ? Ako prijavim porez na to, onda je samostalna zarada i posve legalna, ne ?

Zadnje uređivanje billyray : 20.07.2017. at 20:12.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 09:34   #8
copy
To mi zvuči malo ekstremno. Ako upišem OIB u to, pogotovo jedan koji nije osposobljen kao PDV ID, ne vjerujem da bi porezna mogla išta pratiti putem tog OIB-a.
Zapravo koliko sam razmišljao, ne vjerujem da mogu pratiti čak ni da otvorim PDV ID, već bi ja sam morao im dostavljati informacije o zaradi i računati koliko im moram dati za porez.
Da je automatizirano i da oni sami nekako uzimaju taj dio ili da im Amazon odvojeno šalje, to bi bilo super i baš zato ne vjerujem da imaju ikakav pregled, već kada odluće nekog istražiti zbog nekih sumnji, onda bi eventualno mogli.


Porezna uprava ima mogućnost uvida u puno toga. Na njihov OIB sustav se povezuju MUP, Mirovinsko, Zdravstvo, Carina,...
Porezna uprava ima uvid u promete i stanja na žiro-računima poduzetnika i građana kao i u stanje po tekućim računima građana.

Nije mi u interesu otvarati tvrtku, obrt samo da bi dobio broj koji mi treba za prodavanje nečega što mi možda neće zaraditi ni 10kn u godinu dana.

Ako otvoriš obrt, računaj na troškove doprinosa od oko 1900 kn mjesečno. Plus ostale troškove koje ima jedan obrtnik.

EDIT: Kako me mogu kazniti za neregistriranu djelatnost. Što je s freelancingom ? Ako prijavim porez na to, onda je samostalna zarada i posve legalna, ne ?

https://www.zakon.hr/z/472/Zakon-o-z...ne-djelatnosti

Freelancing=drugi dohodak
web stranice porezne uprave:
TRGOVAČKI PUTNIK, AGENT, AKVIZITER, TUMAČ, PREVODITELJ, TURISTIČKI DJELATNIK, KONZULTANT, SUDSKI VJEŠTAK I DRUGE SLIČNE DJELATNOSTI (kad im se primici za rad ne isplaćuju kao plaća, dohodak ne utvrđuju po osnovi podataka iz propisanih poslovnih knjiga i nisu osigurani po osnovi obavljanja tih djelatnosti)

Osobe koje obavljaju navedene djelatnosti obveznici su poreza na dohodak od drugog dohotka, prireza porezu na dohodak, doprinosa za mirovinsko osiguranje te poreza na dodanu vrijednost ako je vrijednost isporuka dobara ili obavljenih usluga bez PDV-a u prethodnoj kalendarskoj godini bila veća od 230.000,00 kn, zbog čega su obvezne upisati se u registar obveznika PDV-a. Obveznik obračuna, obustave i uplate poreza na dohodak, prireza i doprinosa je isplatitelj primitka.

1. Porez na dohodak od drugog dohotka plaća se prilikom svake isplate i istovremeno s isplatom primitka po stopi od 24% i to na ukupni primitak umanjen za doprinos za mirovinsko osiguranje (10%).

2. Prirez porezu na dohodak plaća se na iznos poreza na dohodak i to u slučaju kada obveznik ima prebivalište odnosno uobičajeno boravište na području općine ili grada koji je svojom odlukom propisao prirez porezu na dohodak.

3. Doprinos za mirovinsko osiguranje plaća se u iznosu od 10% ukupnog primitka (za osobe u drugom stupu mirovinskog osiguranja plaća se 7,5% na temelju generacijske solidarnosti, a 2,5% na temelju individualne kapitalizirane štednje).

4. Porez na dodanu vrijednost - ako je obveznik upisan u registar obveznika PDV-a obvezan je izdavati račune s iskazanim PDV-om po stopi 25%, uplaćivati porez u korist državnog proračuna, podnositi prijave poreza na dodanu vrijednost te voditi poslovne knjige u skladu s propisima.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:10   #9
Ne osporavam da porezna ima uvid u puno toga, samo da to ne znači da te mogućnosti i koriste. Ako si u pravu da moram biti obrtnik da koristim OIB u tu svrhu, onda bi Amazon taj OIB neće ni prihvatiti jer će im IRS javiti da broj nije validan.

I jel ne postoje stvari poput paušalnog obrta ? Zašto bi zaboga otvarao obrt koji će me koštati 2000kn mjesećno, a možda neću ama baš ni zaraditi.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:30   #10
Amazon i IRS ne provjeravaju u VIES bazi europske poduzetnike koji su tamo upisani. Ovo znam jer sam se već susreo s ovom situacijom.
I za paušalni obrt postoje mjesečni troškovi doprinosa u iznosu od 1151,57 kn.
Hoćeš li ili nećeš zaraditi poreznu uopće ne zanima. Plati mjesečne doprinose i porez.
Hoćeš ili ili nećeš otvoriti obrt, tvoja stvar. Na temelju ovoga što si napisao, ja bi ipak ostao izvan sustava i izabrao opciju 2).
Izračunaj si koliko bi koštao tvoj proizvod na Amazonu s njihovim porezom a koliko bez pa sam odluči. U svakom slučaju treba sve staviti na papir i uključiti kalkulator.

I vjeruj mi, porezna koristi sve mogućnosti koje ima na raspolaganju. Samo što tada uhavti nas male ribice a veliki kitovi uvijek se nekako provuku kroz mrežu!
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:54   #11
Hmmm, za sada mi opcija 2 zvuči sigurnije zbog razlike u informacijama koje sam dobio na raznim mjestima.

Ne prodajem prozivod, želim se uključiti u "Merch by Amazon" program. Dakle dizajniranje stvari za majice. Nemam troškova s time. Ako nešto napravim i to se ne proda, samo vrijeme ću izgubiti. Ako se proda Amazon ih printa i sve, ja samo dizajn ustupam.

Znaš li slučajno koliko poreza Amazon uzima od zarade non-US prodavača ?
Zanima me da li uopće ima razlike u tome ovisno o izboru 1 ili 2.
Hrvatska nema dogovor protiv duplog oporezivanja s Amerikom, pa kontam da bi mi vjerojatno u oba slučaja uzeli 30% od prihoda. A onda bi mi porezna uzela još više kada prijavim te prihode, no to valjda-možda mogu dobiti nazad s povratom poreza sudeći po onome što sam pročitao bio.
billyray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.