Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2021., 21:16   #1
Izbor, V. krug, komentari...

Ovdje možemo komentirati peti krug

Još jednom, čestitke mart28 i jedriličaru, čiji su odgovori kao najbolji izabrani u prošlome krugu.

Voila
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2021., 22:09   #2
Quote:
dass kaže: Pogledaj post
Istina je ono oko čega se možemo dogovoriti da je točno
"Svi opisi stvarnosti
Samo su privremene pretpostavke"

Buddha


("Budućnost civilizacije ponajviše ovisi o tome kakav će odnos uspostaviti dvije najmoćnije sile u povijesti: znanost i religija", A. N. Whitehead)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2021., 22:19   #3
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
"Svi opisi stvarnosti
Samo su privremene pretpostavke"

Buddha


("Budućnost civilizacije ponajviše ovisi o tome kakav će odnos uspostaviti dvije najmoćnije sile u povijesti: znanost i religija", A. N. Whitehead)
S tim se isto slažem, koliko smo puta mislili nešto pa se uvjerili suprotno, ili kroz povijest koliko se puta u znanosti nešto smatralo činjenicom i onda sa novim otkrićima potpuno pobilo, mislim da je to konstanta ljudskog društva kroz povijest.

Trebala bi možda napisati nešto u tom stilu na temu
dass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 11:44   #4
@mart28 svaka čast na ovom pitanju. Ono traži jedno prethodno promišljanje. Mnogi u povijesti, poput Poncija Pilata (Iv 18,38) nisu dobili odgovor na to pitanje. Pitanje je toliko složeno da su mnogi rekli kako istina i ne postoji u apsolutnom smislu. Lacan naprimjer. Čak i potvrđena materijalna istina u pravosuđu jako teško sjeda u glavu onima kojima se kao takva ne sviđa, a i pitanje je je li ono što je arbitrarno utvrđeno kao istina doista istina. Osobito u pravosuđima poput našega gdje je istina često projekcija odnosa moći. I u znanosti je vrlo slično. Štošta što je smatrano istinom utvrđeno je da nije istina, a nema garancije da ni to što se danas smatra znanstvenom istinom sutra neće prestati biti istina. Stoga, juridičko i znanstveno pozitivističko gledanje na to što je istina moram odbaciti u glavi i ostati u zoni čistog mišljenja. Kad je riječ o filozofiji kažu da je i Hegel, kada su ga demantirale neke činjenice rekao "to gore po činjenice". Sigmund zacijelo zna točno u kojim okolnostima i kontekstu je Hegel to rekao, ako je rekao.

Crta mi se odgovor u glavi, al neka ga još malo.

@Sigmund svidio mi se tvoj odgovor. Na tragu je nekih mojih razmišljanja. Jednostavko, odgovor je istovjetan Sigmudovom

hvala svima na glasovima u prethodnom krugu.
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 12:14   #5
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Jednostavko, odgovor je istovjetan Sigmudovom
Obrisao sam. Nema smisla da budu dva istovjetna odgovora. Pokušat ću smisliti neki manje istinit odgovor.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 12:50   #6
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
@mart28 svaka čast na ovom pitanju. Ono traži jedno prethodno promišljanje. Mnogi u povijesti, poput Poncija Pilata (Iv 18,38) nisu dobili odgovor na to pitanje. Pitanje je toliko složeno da su mnogi rekli kako istina i ne postoji u apsolutnom smislu. Lacan naprimjer. Čak i potvrđena materijalna istina u pravosuđu jako teško sjeda u glavu onima kojima se kao takva ne sviđa, a i pitanje je je li ono što je arbitrarno utvrđeno kao istina doista istina. Osobito u pravosuđima poput našega gdje je istina često projekcija odnosa moći. I u znanosti je vrlo slično. Štošta što je smatrano istinom utvrđeno je da nije istina, a nema garancije da ni to što se danas smatra znanstvenom istinom sutra neće prestati biti istina. Stoga, juridičko i znanstveno pozitivističko gledanje na to što je istina moram odbaciti u glavi i ostati u zoni čistog mišljenja. Kad je riječ o filozofiji kažu da je i Hegel, kada su ga demantirale neke činjenice rekao "to gore po činjenice". Sigmund zacijelo zna točno u kojim okolnostima i kontekstu je Hegel to rekao, ako je rekao.

Crta mi se odgovor u glavi, al neka ga još malo.

@Sigmund svidio mi se tvoj odgovor. Na tragu je nekih mojih razmišljanja. Jednostavko, odgovor je istovjetan Sigmudovom

hvala svima na glasovima u prethodnom krugu.
Hvala
Mene to pitanje već dosta dugo muči pa iako ću se potruditi odgovoriti na njega me jako interesiraju odgovori svih jer mislim da će biti zanimljivi.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 13:41   #7
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Kad je riječ o filozofiji kažu da je i Hegel, kada su ga demantirale neke činjenice rekao "to gore po činjenice". Sigmund zacijelo zna točno u kojim okolnostima i kontekstu je Hegel to rekao, ako je rekao.
Nije rekao:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=...&postcount=661
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 16:00   #8
Tri su istovjetna odgovora:

Sigmundov, ND-ov i WW-ov

__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 17:52   #9
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Tri su istovjetna odgovora:



Sigmundov, ND-ov i WW-ov



To je dokaz više u smislu smislenosti odgovora.

Poslano sa mog SM-G973F koristeći Tapatalk
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 19:28   #10
To je Toma Akvinski, Veritas est adaequatio intellectus et rei.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2021., 19:39   #11
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
To je Toma Akvinski, Veritas est adaequatio intellectus et rei.
Da, ali on je to pokupio od Aristotela, a ovaj pak od predsokratovaca koji su govorili da su "zakoni mišljenja isti kao i zakoni bitka". Danas se to formulira u okviru korespondencijske teorije istine gdje je istina "relacijska osobina" u smislu da je istina nešto (u duhu) što ima neki odnos (relaciju) prema realnosti (bitku), bio taj odnos afirmativan ili negativan.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 08:36   #12
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Istina je poklapanje mišljenja i bitka.
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Istina je istost spoznaje i onoga što jest
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Istina je potpuno slaganje prosudbe s činjeničnim stanjem stvari.
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Bilo koja relativna istina je, u određenim granicama, ispravan odraz objektivne stvarnosti
Ako bismo razlikovali točnost (Richtigkeit) i istinu (Wahrheit), onda se ove gornje definicije više odnose na točnost nego na istinu.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 09:08   #13
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako bismo razlikovali točnost (Richtigkeit) i istinu (Wahrheit), onda se ove gornje definicije više odnose na točnost nego na istinu.
To vrijedi za pojam kao takav kod Hegela, ali mi ovdje govorimo više o klasičnom pojmu istine koja se ne odnosi nužno isključivo na pojam.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 10:27   #14
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
To vrijedi za pojam kao takav kod Hegela, ali mi ovdje govorimo više o klasičnom pojmu istine koja se ne odnosi nužno isključivo na pojam.
OK. Ali nije loše znati da postoji i ovaj drugi pojam istine, koji je prisutan čak i u svakodnevnom govoru (npr. kad govorimo o "istinskom prijatelju").
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 10:50   #15
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Istina je da mi je pas zapišao auto.
To je izricanje jedne partikularne tvrdnje koja je možda istinita, a možda nije (istinita je samo onda ako je realno stanje stvari takvo da je ti je pas zapišao auto).
Kad bi pitanje bilo "Što je istina?" onda bi ono bilo dovoljno dvosmsleno da bi ovaj tvoj odgovor mogao proći, makar i kao šala. Ali, kako pitanje glasi "Što je to istina?" onda je jasno da se pita što je istina kao takva, tj. pita se za definiciju istine. Tako da ispada da je šala loša.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 10:52   #16
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ako bismo razlikovali točnost (Richtigkeit) i istinu (Wahrheit), onda se ove gornje definicije više odnose na točnost nego na istinu.
Ali istina jest Richtigkeit u smislu ispravnog. Richtig ne znači samo točno nego i ispravno. Ako npr kažemo "Das hast du Richtig gemacht" to može značiti to si napravio točno ali možemo izraziti i da je nešto učinjeno ispravno, a to je onda istovjetno istini.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 15:22   #17
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Ali istina jest Richtigkeit u smislu ispravnog. Richtig ne znači samo točno nego i ispravno. Ako npr kažemo "Das hast du Richtig gemacht" to može značiti to si napravio točno ali možemo izraziti i da je nešto učinjeno ispravno, a to je onda istovjetno istini.
Slažem se da je u ovom slučaju istovjetno istini. Ja sam se referirao na Hegela koji pravi tu razliku između točnosti i istine. Tako u Enciklopediji (§24, dodatak 2) objašnjava da nešto može biti točno i istovremeno neistinito:

"Neistinito tada znači isto što i loše, to jest samome sebi neprimjereno. U tom je smislu loša država neistinita država, a loše i neistinito postoji i u proturječju koje nastupa između određenja ili pojma i egzistencije nekog predmeta. O takvom lošem predmetu možemo stvoriti točnu predodžbu, no sadržaj predodžbe je u sebi neistinit."

(Unwahr heißt dann soviel als schlecht, in sich selbst unangemessen. In diesem Sinne ist ein schlechter Staat ein unwahrer Staat, und das Schlechte und Unwahre überhaupt besteht in dem Widerspruch, der zwischen der Bestimmung oder dem Begriff und der Existenz eines Gegenstandes stattfindet. Von einem solchen schlechten Gegenstand können wir uns eine richtige Vorstellung machen, aber der Inhalt dieser Vorstellung ist ein in sich Unwahres.)
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 16:13   #18
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Slažem se da je u ovom slučaju istovjetno istini. Ja sam se referirao na Hegela koji pravi tu razliku između točnosti i istine. Tako u Enciklopediji (§24, dodatak 2) objašnjava da nešto može biti točno i istovremeno neistinito:



"Neistinito tada znači isto što i loše, to jest samome sebi neprimjereno. U tom je smislu loša država neistinita država, a loše i neistinito postoji i u proturječju koje nastupa između određenja ili pojma i egzistencije nekog predmeta. O takvom lošem predmetu možemo stvoriti točnu predodžbu, no sadržaj predodžbe je u sebi neistinit."



(Unwahr heißt dann soviel als schlecht, in sich selbst unangemessen. In diesem Sinne ist ein schlechter Staat ein unwahrer Staat, und das Schlechte und Unwahre überhaupt besteht in dem Widerspruch, der zwischen der Bestimmung oder dem Begriff und der Existenz eines Gegenstandes stattfindet. Von einem solchen schlechten Gegenstand können wir uns eine richtige Vorstellung machen, aber der Inhalt dieser Vorstellung ist ein in sich Unwahres.)
I dalje ide, ako se dobro sjećam: "Gott allein ist wahrhaftige Übereinstimmung des Begriffs und der Realität alle endlichen Dinge haben aber eine Unwahrheit an sich, sie haben einen Begriff und eine Existenz, die aber ihren Begriff unangemessen ist."

Slobodno prevedeno bi to bilo:

Jedino Bog je istinska podudarnost pojma i stvarnosti svih konačnih stvari ali sve konačne stvari imaju neistinu na sebi, imaju pojam i postojanje, koja je neadekvatno njihovom poimanju/pojmu.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 17:02   #19
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
I dalje ide, ako se dobro sjećam: "Gott allein ist wahrhaftige Übereinstimmung des Begriffs und der Realität alle endlichen Dinge haben aber eine Unwahrheit an sich, sie haben einen Begriff und eine Existenz, die aber ihren Begriff unangemessen ist."

Slobodno prevedeno bi to bilo:

Jedino Bog je istinska podudarnost pojma i stvarnosti svih konačnih stvari ali sve konačne stvari imaju neistinu na sebi, imaju pojam i postojanje, koja je neadekvatno njihovom poimanju/pojmu.
Da, samo što ja ne bih bio toliko rigorozan. Podudarnost može biti veća ili manja. Nije baš svejedno da li neko postojanje vrlo dobro odgovara svome pojmu ili je ta adekvatnost toliko mala da gotovo isčezava.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2021., 17:23   #20
Osim toga, i sam apsolut (Bog) mora nužno imati svu neistinu na sebi, jer bi mu inače sve nedostajalo, apsolut po definiciji ne može imati ništa izvan sebe.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.