Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 14:01   #281
ali sud u Splitu uopće nije problem. oni čekaju Ministarstvo pravosuđa u Zagrebu da to izda, čak su mi dali i broj na koji sam zvao, i oni su to rekli "požurit". sud u Splitu već imaju, ne znam kako Ministarstvo pravosuđa može dat neki drukčiji papir
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 08:20   #282
U Splitu dobiješ uvjerenje u nekažnjavanju tj.uvjerenje da se protiv tebe ne vodi kazneni postupak,da nije podignuta istraga ili optužnica i da nije donesena nepravomoćna presuda na sudu u Splitu.
Izvod iz KE izdaje samo ministarstvo pravosuđa i odnosi se na sve sudove.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 18:42   #283
mogli su onda imat samo tu jednu u zagrebu ako je univerzalna

ako netko bude jednog dana pratio ovaj topic i bude u sličnoj situaciji, evo da ima i ostali slijed događaja:

danas zovnem zagreb pravosuđe, ovaj kaže da je izvod riješen i poslan službenim putem za split. iako je ova u splitu rekla da ga zamolim da taj izvod faksira, jer mene rješenje praktički čeka na stolu, ovaj to nije htjeo/mogao napravit, tako da sad čekam taj izvod. nadam se da ako je to poslano danas prije podne iz zagreba, da bi moglo bit sutra u splitu, jer problemi s vremenom mi postaju filmski

ako taj papir dođe sutra, čim ja potpišem rješenje (koje se nadam da će bit pozitivno, jer mi stvarno nema smisla da bi me toliko vozalo okolo ako će me u rješenju odbit), ja s tim idem na policiju predat zahtjev za novu osobnu. e sad, ja s tim rješenjem i kartončićem da mi se radi nova osobna mogu svugdje, počevši od banke, faksa, operatera, itd, mijenjat svoje prezime, ili moram čekat baš osobnu dok mi se ne napravi?
k-l-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 18:56   #284
Kartončić je samo ako te zaustavi policija a nemaš osobnu (a trebao bi imat jer ostaje kod tene) i u njemu ne stoji razlog izdavanja nove niti je to službeni dokument van MUP-a.
Nigdje ne možeš mjenjat prezime dok ne dobiješ novu osobnu.Možda kopija rješenja o izmjeni ali prosto sumnjam da bi naše tete i tetci to prihvatili.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:41   #285
Bog svima, imam pitanje pa ako mi poznavatelji problematike mogu odgovoriti, bih bih vam zahvalan..

Imam dva prezimena.

Ne želim više koristit oba u službenim papirima nego samo jedno.
Međutim ne želim mijenjati prezime zbog toga.

E sada, može li se drugo prezime "sakriti" u službenim dokumentima, znači ako se prezivam Perić Matić mogu li ovo drugo prezime (u ovom slučaju majčino prezime Matić) jednostavno sakriti na način da i dalje ostane evidentirano u matici to jest u rodnom listu, a dok mi u osobnoj, putovnici, radnoj i sl. ne bude prikazano Perić Matić već samo Perić?

Sjećam se da me matičarka prilikom upisa imena novorođenoga djeteta, a kojem smo dali dva imena (recimo Ivan Pavao), pitala da li želimo da oba djetetova imena budu službeno korištena ili želimo da samo Ivan bude u službenoj uporabi dok Ivan Pavao ostane samo u rodnom listu. Dakle može li biti ista shema i sa prezimenom..

Hvala vam puno.
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:44   #286
Ne znam što je matičarka htjela ali dok ne promjeniš prezime dokumente ti neće izdat na skraćeno prezime jer se u MUP-ovim evidencijama tako i vodiš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:59   #287
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne znam što je matičarka htjela ali dok ne promjeniš prezime dokumente ti neće izdat na skraćeno prezime jer se u MUP-ovim evidencijama tako i vodiš.
Ok..

A hajdemo sada to postaviti ovako - recimo da imam samo jedno prezime (Perić) i sada želim imati i drugo (Matić, dakle novo prezime bi bilo Perić Matić) - ali ne želim da mi se to drugo dodano prezime (Matić) vidi u službenim dokumentima već da ostanem samo Perić službeno, a Perić Matić u matici.
Je li možda tako moguće?
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:39   #288
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
Ok..

A hajdemo sada to postaviti ovako - recimo da imam samo jedno prezime (Perić) i sada želim imati i drugo (Matić, dakle novo prezime bi bilo Perić Matić) - ali ne želim da mi se to drugo dodano prezime (Matić) vidi u službenim dokumentima već da ostanem samo Perić službeno, a Perić Matić u matici.
Je li možda tako moguće?

Ne, ne može sigurno.
I kaj znači matica? jel to matični ured tj rodni list?
u rodnom listu uvijek imaš ime i prezime one koje dobiješ rođenjem, a sve ostale promijene su ti navedene u napomeni.
Ako si službeno dodaš još jedno prezime onda će ti u svim dokumentima biti i jedno i drugo prezime.
Jedina opcija je da si jednostavno ne dodaš drugo prezime...inače nema šanse da ti se to ne evidentira u dokumentima.
__________________
...Ništa nije pogrešno ako te čini sretnim...
Una1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:51   #289
Ok.

Hvala vam oboje na odgovorima.

LP
Napalm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 09:48   #290
Quote:
Napalm kaže: Pogledaj post
...
Nemoguće. Ime/prezime na ispravama mora biti potpuno i jednako onom upisanom u informacijski sustav MUP-a. Nema nikakve druge mogućnosti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 14:56   #291
Ne znam na kojoj temi da ovo pitam... ako novi prijedlog zakona o osobnom imenu prođe, i stupi na snagu... što on kaže, što donosi?

Čula sa da na nekim osobnim ispravama ime može imati samo 21 znak. Neka žena je na forumu (putem pm) rekla da joj je na dječjoj zdravstvenoj kartici falilo jedno slovo, njemo ime ima 22 znaka. Ne želim reći da je ona lažljivica, ali postavlja se pitanje da li je uopće realno moguće imati neograničen broj imena.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 15:43   #292
Trenutno nema nikakvih naznaka koliko znakova može biti.Ukoliko pojedina mašina ne može ispisat sve znakove bit će ime skraćeno ili će kupit nove mašine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 15:58   #293
Quote:
Zora Evenei kaže: Pogledaj post
Ne želim reći da je ona lažljivica, ali postavlja se pitanje da li je uopće realno moguće imati neograničen broj imena.
Ne moze se imati neogranicen broj imena. Broj znakova nije bio, niti ce po novom biti, ogranicen. Niti je to nesto sto se moze ograniciti zakonom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 19:19   #294
Dobro. Sljedeće pitanje: što novoga novi zakon o osobnom imenu donosi? Što se mjenja?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 19:31   #295
Novost je da se osobno ime moze sastojati od vise rijeci, te da se izjavom moze odrediti kojim rijecima ce se osoba sluziti u pravnom prometu, rok od pola godine za vracanje prezimena nakon razvoda je produzen na godinu dana i slicno.
Mozes prijedlog vidjeti na stranici Ministarstva uprave.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 23:44   #296
Ovo bi bio link prijedloga.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 16:54   #297
TNX.
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 04:25   #298
U petak je sabor donio zakon. Koliko vremena treba da ga vlada prihvati, i da se objavi u Narodnim Novinama, oko 2 tjedna ili?
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 07:45   #299
Prvo jedna ispravka.Vlada predlaže Saboru zakon i on ga prihvaća tj.donosi.2-3 tjedna da počene važit uključujući i rok od 8 dana od objave u NN (+ - 2-3 dana)
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 17:47   #300
Dakle, sabor je prihvatio da pojedinac može imati ime sastavljeno od više riječi?
Ako je tako imam potrebu pitati:
1) Što znači u pravnom prometu? Znači li to da će npr. Arabella Zoe Jukev imati na osobnoj ime Arabella Zoe Jukev, a na zdrastvenoj Arabella Jukev? Ili da se može potpisivati Zoe Jukev, dok joj je na svim ostalim dokumentima puno ime?
2) Zakon nigdje ne spominje strana imena poput Elisa? Znači li to da je stanje s stranim imenima isto kao i sa prijašnjim zakonom? A što je s promjenom imena?
Zora Evenei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.