Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2010., 20:01   #901
o magda.. ovo nije rasprava tebe i mene, svoje mišljenje zadrži za sebe ja ću svoje.. ali dopusti ginekolozima da rade svoj posao a i trudnicama da odluče što će napraviti...
ej pun mi je kofer bio takvih kao ti kada sam ja došla ovdje sa nalazom 1:29.... I AKO NEŠTO NISAM ŽELJELA DA ČUJEM SU PAMETOVANJA TAKVA KAKVA TI PAMETUJEŠ...
Lako je pričati o drugom što bi i kako bi... a ponavljaš da imaš dobar nalaz kombiniranog probira.. e pa ja i mnoge tu cure nismo imale dobar nalaz kombiniranog probira/duble/triple testa..

ajd imaj barem etike prema trudnicama sa lošim kombiniranim.. jer svatko tko dođe bilo što priupitati na ovu temu ne dolazi od ljepote od nalaza već mu je muka, pun je straha ...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 10.08.2010. at 20:20.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 20:47   #902
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
....

Da ginekolozi su ti, koji bodu iglom kao pikado trudnicu, koji ništa ne znaju, i koji su završili tečaj za ginekologiju koji te u ništa ne upute samo te bodu i ništa ne objasne

uopće ne shvaćam što ti želiš svojim zaključcima postići? Da svaka trudnica koja je u dilemi oko amnio, još se više preplaši, da joj ubiješ i to malo nade koje joj je ostalo u odluci da li ju raditi ili ne.
Dio posta gdje navodiš da je amniocenteza pogriješila i da se nakon urednog kariograma rodilo dijete sa kromosomskim poremećajem je totalna glupost da ja dosada nisam veću pročitala.

ti, koja pretpostavljam imaš nešto više godina, u biti na ovoj temi tješiš sebe da si dobro napravila uvjeravajući ostale forumaše u svoje mišljenje, tako sebi olakšavaš ostatak trudnoće a u dubini sebe i sama znaš da em su ti godine indikacija (bezobzira na dobar rezultat), a sa druge strane te je strah same pretrage.

Jer kako drugačije protumačiti tvoje navode Barataš nekim zaključcima, kojih iskreno ja nisam našla na internetu.
__________________
ALAN FORD JE ZAKON...
Modesty-Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 20:54   #903
Quote:
Modesty-Blaise kaže: Pogledaj post

Da ginekolozi su ti, koji bodu iglom kao pikado trudnicu, koji ništa ne znaju, i koji su završili tečaj za ginekologiju koji te u ništa ne upute samo te bodu i ništa ne objasne

uopće ne shvaćam što ti želiš svojim zaključcima postići? Da svaka trudnica koja je u dilemi oko amnio, još se više preplaši, da joj ubiješ i to malo nade koje joj je ostalo u odluci da li ju raditi ili ne.
Dio posta gdje navodiš da je amniocenteza pogriješila i da se nakon urednog kariograma rodilo dijete sa kromosomskim poremećajem je totalna glupost da ja dosada nisam veću pročitala.

ti, koja pretpostavljam imaš nešto više godina, u biti na ovoj temi tješiš sebe da si dobro napravila uvjeravajući ostale forumaše u svoje mišljenje, tako sebi olakšavaš ostatak trudnoće a u dubini sebe i sama znaš da em su ti godine indikacija (bezobzira na dobar rezultat), a sa druge strane te je strah same pretrage.

Jer kako drugačije protumačiti tvoje navode Barataš nekim zaključcima, kojih iskreno ja nisam našla na internetu.
sama sebi radi alibi pred samom sobom.

mene su 1 profesor, jedan primarijus i jedan ginekolog uvjeravali da je sve ok, i prema svim pretragama je bilo, no ja nisam imala mira dok nisam napravila amnio. i napravila bih ju opet. prema tome, njezini su mi naodi za zanemariti jer nemaju nikakvu podlogu.
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 21:36   #904
Očito da nijedna koja je sada dala svoja mišljenja(današnja) nije pročitala moje prve postove,jer nikada nisam radila kombinirani test,a ni druge testove (očito ste me zamjenile s nekime),jer me na njih nije slao gin.Tako da ja nikada i nisam baratala sa nekakvim postocima jer ih osobno niti ne znam.Da pojasnim mene je odmah slao na RACZ i to bez ikakvog objašnjenja,a na moja pitanja je samo rekao da je to sve bezazleno i bez ikakvoga rizika.Za ostale testove bilo je već prekasno da bih mogla napraviti,a na RACZ me poslao skoro prekasno,znači snalazila sam se sa svime do čega sam došla da bih mogla odlučiti (nemogu odlučiti na horuk kada je u pitanju život).Ne tražim za sebe nikakav alibi niti izgovor niti sama sebe tješim što nisam napravila amnio.Samo sam željela da objasnim situaciju u kojoj sam se ja našla.Svaka čast onim gin. koji su svojim trudnicama lijepo sve objasnili.A što se tiče kada test pokaže nalaz da nije u redu i dođe do pogrješke (ništa nije nemoguće) i to je točno što mogu potvrditi da se zaista dogodilo,a to nije zaplašivanje već realnost,pred kojima većina zažmiri.Uostalom svi se nadamo najboljemu.Ionako je ovo tema koja pita amniocenteza:za/protiv,što znači da svatko ima pravo reći svoje mišljnje slagale se ili ne.Uvažene djevojke Vaša mišljenja (ili napadanja) uvažavam bez ikakve gorčine,jer poštujem svako mišljenje ili sugestije.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 22:07   #905
Upravo sam čitala postove od prije više od dvije godine i uočila da uvijek jedne te iste napadaju one koje daju svoja mišljenja o RACZ,pa čak i one koje su se izjasnile da nisu protiv RACZ i da je to odabir svake trudnice, ali imaju svoje mišljenje o tome. Da sam kojim slučajem bila na svim prijašnjim krvnim testovima (kao Vi drage djevojke) i da nalazi nisu bili baš dobri,i da u obitelji imam slučaj DS,bez razmišljanja bih uzela opciju još i RACZ-a,ali to bi mi bila samo krajnja solucija,od svega mi je ostao samo anomaly test (što sam i obavila) i kada sam si sve kockice poslagala i dobro promislila odlučila sam da neću otići na RACZ.Znači moja odluka,moja odgovornost,moja sitaucija i moje iskustvo.Umara me već ovo,samo sam željela podijeliti ono što sam ja sama sa svojim mm prošla.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
evo kopije moga ranijega posta:
-------------------------------
Bila sam kod dr.Kosa na 3D i sve se lijepo vidjelo sa 21 tj.Gledao je na UZ skoro 30 min.,jer je mene gin. slao na amniocentezu,ali nakon razgovora kod genetičara na Rebru ja sam odustala jer to i nije baš samo rutinsko punktiranje plodne vode i bez rizika.Sa genetičarem sam razgovarala dobrih sat i pol o tome i čovjek mi je stvarno lijepo sve objasnio.Kod dr.Kosa sam išla na preporuku od strane dr.Lučingera koji se primio za glavu kada sam mu spomenula za amniocentezu.Dr. Kos me lijepo primio i pitao zbog čega želim raditi anomaly test i malo smo popričali (s obzirom da me na nikakve testove moj gin. nije me slao),nakon toga sve je detaljno pregledao na bebi i rekao da po njegovom mišljenju nema potrebe za amniocentezom,jer se beba razvija normalno i da ne vidi ništa što bi upućivalo na Downov sindrom,... osim ako ja to sama ne želim radi svoga mira.Kako u mojoj obitelji nije bilo nasljednih gen.bolesti nisam željela riskirati spontani koji može prouzročiti amniocenteza.
Ono što nijedan gin. ne želi reći da kada se vrši punktacija plodne vode može doći do zamućenja plodne vode,ako trudnica ima bakteriju,lagano krvarenje,prehlada,...može doći do spontanog pobačaja.Iako i sam genetičar ne garantira da je amniocenteza 100 % siguran test.
Inače mene je gin. slao na amniocentezu samo zbog mojih godina što mi je rekao kada sam se vratila sa razgovora od genetičara i od dr.Kosa i kada sam mu dala konkretne razloge zbog čega nisam otišla na amniocentezu na koju me on slao (ali ja snosim odgovornost za odlazak).Inače dobro bi bilo da Vam gin. napravi prije amniocenteze kombinirani test , zatim duble test i kada ti testovi nisu baš dobri tada se odlučite na amnioc. kao krajnju soluciju.

Zadnje uređivanje Magda09 : 10.08.2010. at 22:31.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2010., 08:38   #906
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
Upravo sam čitala postove od prije više od dvije godine i uočila da uvijek jedne te iste napadaju one koje daju svoja mišljenja o RACZ,pa čak i one koje su se izjasnile da nisu protiv RACZ i da je to odabir svake trudnice, ali imaju svoje mišljenje o tome. Da sam kojim slučajem bila na svim prijašnjim krvnim testovima (kao Vi drage djevojke) i da nalazi nisu bili baš dobri,i da u obitelji imam slučaj DS,bez razmišljanja bih uzela opciju još i RACZ-a,ali to bi mi bila samo krajnja solucija,od svega mi je ostao samo anomaly test (što sam i obavila) i kada sam si sve kockice poslagala i dobro promislila odlučila sam da neću otići na RACZ.Znači moja odluka,moja odgovornost,moja sitaucija i moje iskustvo.Umara me već ovo,samo sam željela podijeliti ono što sam ja sama sa svojim mm prošla.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
evo kopije moga ranijega posta:
-------------------------------
Bila sam kod dr.Kosa na 3D i sve se lijepo vidjelo sa 21 tj.Gledao je na UZ skoro 30 min.,jer je mene gin. slao na amniocentezu,ali nakon razgovora kod genetičara na Rebru ja sam odustala jer to i nije baš samo rutinsko punktiranje plodne vode i bez rizika.Sa genetičarem sam razgovarala dobrih sat i pol o tome i čovjek mi je stvarno lijepo sve objasnio.Kod dr.Kosa sam išla na preporuku od strane dr.Lučingera koji se primio za glavu kada sam mu spomenula za amniocentezu.Dr. Kos me lijepo primio i pitao zbog čega želim raditi anomaly test i malo smo popričali (s obzirom da me na nikakve testove moj gin. nije me slao),nakon toga sve je detaljno pregledao na bebi i rekao da po njegovom mišljenju nema potrebe za amniocentezom,jer se beba razvija normalno i da ne vidi ništa što bi upućivalo na Downov sindrom,... osim ako ja to sama ne želim radi svoga mira.Kako u mojoj obitelji nije bilo nasljednih gen.bolesti nisam željela riskirati spontani koji može prouzročiti amniocenteza.
Ono što nijedan gin. ne želi reći da kada se vrši punktacija plodne vode može doći do zamućenja plodne vode,ako trudnica ima bakteriju,lagano krvarenje,prehlada,...može doći do spontanog pobačaja.Iako i sam genetičar ne garantira da je amniocenteza 100 % siguran test.
Inače mene je gin. slao na amniocentezu samo zbog mojih godina što mi je rekao kada sam se vratila sa razgovora od genetičara i od dr.Kosa i kada sam mu dala konkretne razloge zbog čega nisam otišla na amniocentezu na koju me on slao (ali ja snosim odgovornost za odlazak).Inače dobro bi bilo da Vam gin. napravi prije amniocenteze kombinirani test , zatim duble test i kada ti testovi nisu baš dobri tada se odlučite na amnioc. kao krajnju soluciju.
e sad, ja sam boldala neke ključne elemente u tvom postu pa da se osvrnem na njih.

1. one jedne te iste koje napadaju su žene koje su prošle amniocentezu i znaju o čemu pričaju. iste te znaju što znači živjeti sa bolesnim djetetom (kad kažem bolesnim ne mislim samo na down kao što misli 99% žena ovdje) i odabrale su da takav život ne žele niti sebi niti djetetu. iste te majke su prozvane nemajkama, ubojicama, vragovima itd. a zašto? zato jer su spremne preuzeti odluku i odgovornost za svoj i tuđi život. to što bi neka majka odlučila prije vremena prekinuti trudnoću jer beba ima malformacije, ne znači da žena nije normalna, i da taj prekid trudnoće radi bez emocija i hladnog srca. ne dao Bog da to netko mora probati. A ima ih ovdje koje su to prošle.

2. apropo rutinskog punktiranja plodne vode...
okej, ne smatram da je doslovno rutinsko punktiranje plodne vode baš svakom liječniku, ali nekome tko ih dnevno radi 10 ili 15 zadnjih 30 godina je amniocenteza upravo to. rutinsko punktiranje. bitno je tko radi amniocentezu isto kao što je bitno tko radi medicinski potpomognutu oplodnju.

3. dalje...dr Kos ti je pregledao bebu na uzv i rekao da ne vidi ništa što bi upućivalo na DS.
U načelu je 90% svih trudnoća normalno, mislim da je postotak čak i veći.
Gledajuć tako, doslovno je lutrija kojima se dogodi da se beba rodi bolesna i onda uz taj postotak i uzv normalne parametre djeteta, trudnoća se smatra normalnom i djete zdravim.
Dao Bog da tako i ostane i da se bebice nikad više ne rađaju bolesne.
Kao što sam gore u prethodnom postu pisala, mene su profesor, primarijus i "običan" ginekolog odgovarali od amniocenteze jer mi je kombinirani probir bio sjajan, rizik za godine 1/500 itd. u obitelji nema bolesti... ALI kada sam ih pitala mogu li mi garantirati da je beba zdrava 100% i da mi to potpišu, rekli su da ne. Da je samo genetika točna a sve ostalo je manje pouzdano, da ne kažem nepouzdrano. Ako se beba razvija bez noge, to se na uzv vidi, no ako je npr autistični DS, to se ne vidi.

4. amniocenteza može uzrokovati spontani ukoliko nije stručno izvedena.

5. amnio samo zbog godina nije samo, to je prva u nizu indikacija, ali uvjerena sam da će ti 90% biti sve u redu i to ti najiskrenije želim .

6. ja ne znam tko je tebi ginekolog i tko tebi trudnoću vodi da te nije htio informirati o amnio i da ti je skrivao bitne činjenice, ali mi sve koje smo bile na amniocentezi jako dobro znamo što , kako i zbog čega može doći do infekcije i ostalih peripetija.

7. i ovaj savjet da bi bilo dobro napraviti kombinirani test,je prijateljski i dobronamjeran ali ne stoji. kombinirani test, kao i drugi: double i triple test je statistička vjerojatnost za ...
ako si učila statistiku, znaš što je krivulja normalne distribucije i kako se vjerojatnosi za nešto po njoj kreću.
ok, nije da apsolutno ničem ne služe ti testovi, ali svakako nisu točni. na žalost, primjera ima na forumu nekoliko.

ja sam skratila koliko sam mogla.
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 14:59   #907
pozdrav svima, trudna sam 41+1, pratim vas vec duze vrijeme na forumu, a sad sam u panici i molim pomagajte. naime, bila danas na pregledu (cerviks skraćen tvrd za prst prohodan) i naručili su me za srijedu za amniocentezu. ima li koja trudnica sa sličnim iskustvima, ne znam zašto mi sada rade tu pretragu. molim uputite me, savjetujete...hvala
rav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:15   #908
da nije amnioskopija, a ne amniocenteza?!
__________________
27.01.2011 Mišica
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:33   #909
Quote:
simba kaže: Pogledaj post
da nije amnioskopija, a ne amniocenteza?!
na žalost mislim da nije, pronašla sam na netu kratice koje doktori koriste u povijesti bolesti i kaže amnioskopija = ASC (i to su mi već radili na zadnja tri pregleda), amniocenteza = ACZ, a to je upravo ta kratica za koju su sad naručili. Ja sam isto toalno zbunjena, najgore od svega je kaj je doktorica na pregledu rekla vidimo se na kontroli i kad sam se već obukla i izašla van sestra je trčala za mnom i priopćila mi da idem na vađenje plodne vode, tako da sam ostala totalno zbunjena i nisam se ni snašla.
rav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:39   #910
RACZ je amniocenteza...

ma mislim meni to uopće nema logike

da ti ju i naprave što tad? nalazi se čekaju 4 tjedna.. što će te do 45 tjedna držati trudnu
pa da i rodiš kakve veze ima nalaz RACZ jer nema svrhe opet ćeš roditi

totalno nelogično

ne zbog pretrage, ona se radi pred kraj etrudnoće nešto u svezi pluća koliko se sjećam ali ne u 41 tjednu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:44   #911
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
RACZ je amniocenteza...

ma mislim meni to uopće nema logike

da ti ju i naprave što tad? nalazi se čekaju 4 tjedna.. što će te do 45 tjedna držati trudnu
pa da i rodiš kakve veze ima nalaz RACZ jer nema svrhe opet ćeš roditi

totalno nelogično

ne zbog pretrage, ona se radi pred kraj etrudnoće nešto u svezi pluća koliko se sjećam ali ne u 41 tjednu
apsolutno se slažem sa svakom napisanom riječi i zato sam totalno zbunjena i u panici i sad mi krivo što se nisam vratila unutra i tražila da mi to obrazlože, nego se sad ubijam...joj da barem krene beba sama do srijede pa da i ne moram otkrivati što su zapravo mislili s time.
rav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:46   #912
znam da se amnio na kraju trudnoće radi da bi se vidjelo stanje ploda, ali točno što i kada ne znam, pa ne bih lupetala.
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:54   #913
Quote:
twisted.x.siste kaže: Pogledaj post
znam da se amnio na kraju trudnoće radi da bi se vidjelo stanje ploda, ali točno što i kada ne znam, pa ne bih lupetala.
ma da ali žena je u 41 tjednu.
kakvo stanje ploda
beba mora van... a da ide i PVT na RACZ opet čeka 10 radnih dana odnosno 2 tjedna...

htjedoh reći besmisleno.... jer beba mora van... pa opasnost je uopće ulaziti u 42 tjedan zbog otkazivanja posteljice...

zato je ta pretraga sad po meni nelogična
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 16:00   #914
rav nazovi doktoricu i pitaj...
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 16:04   #915
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
ma da ali žena je u 41 tjednu.
kakvo stanje ploda
beba mora van... a da ide i PVT na RACZ opet čeka 10 radnih dana odnosno 2 tjedna...

htjedoh reći besmisleno.... jer beba mora van... pa opasnost je uopće ulaziti u 42 tjedan zbog otkazivanja posteljice...

zato je ta pretraga sad po meni nelogična
nije nelogična.

na tako kasnoj amnio se ne radi kariogram kojem treba 10 ili 14 dana.

svrha pregleda je sasvim nešto drugo.

al ja se nemrem sjetit što. ali saznat ću
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 09:28   #916
Ne znam kako se taj postupak točno zove ,ali kada trudnica prenosi tada vade plodnu vodu kako bi vidjeli da li je došlo do zamućenja,...i još ostalo uz to što ide ,uzorak ide odmah na analizu i ako se pokaže da je početak zamućenja ili nešto drugo trudnicu tada odmah pripremaju za porod. Meni su to radili u Petrovoj ujutro,a navečer sam rodila (nalaz nisam dočekala), pa zapravo ni ne znam kako to dalje ide .Ne treba te zato hvatati panika,jer to je uobičajan postupak (bar je bilo prije 12 god.) kod trudnica koje prebacuju trudnoću.Sam postupak ne boli,ne traje dugo (1-2 min.),možda je samo malo neugodan osjećaj.Možda se javi koja trudnica koja točno zna cijeli postupak.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 10:06   #917
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
uobičajan postupak (bar je bilo prije 12 god.) kod trudnica koje prebacuju trudnoću.Sam postupak ne boli,ne traje dugo (1-2 min.),možda je samo malo neugodan osjećaj.Možda se javi koja trudnica koja točno zna cijeli postupak.
Magda, jel se postupak izvodi vaginalno ili?

Danas ću svakako otići do svog gina, ionako moram po uputnicu, pa ću njega ispitati još. U svakom slučaju nadam se da će sve dobro proći i da me neće previše mučiti, bebolino je sad već između 4000 - 4200g.
rav is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 10:45   #918
Meni su radili vaginalno, jer sam bila malo otvorena, inače ako se još ne otvaraš onda ti rade kao i amniocentezu (kroz trbuh).Koliko se sjećam za vaginalno ti rade svaka dva dana,ne drži me za riječ jer stvarno je davno to bilo.Ali kada već ideš kod gin. pitaj ga točno.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 11:13   #919
Quote:
Magda09 kaže: Pogledaj post
Meni su radili vaginalno, jer sam bila malo otvorena, inače ako se još ne otvaraš onda ti rade kao i amniocentezu (kroz trbuh).Koliko se sjećam za vaginalno ti rade svaka dva dana,ne drži me za riječ jer stvarno je davno to bilo.Ali kada već ideš kod gin. pitaj ga točno.
to što su tebi radili je amnioskopija a ne amniocenteza
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 11:25   #920
Quote:
twisted.x.siste kaže: Pogledaj post
to što su tebi radili je amnioskopija a ne amniocenteza
Nisam ni rekla kako se zove postupak,već samo sam rekla što su meni radili kada sam prenosila prvu trudnoću,jer RAV su poslali (misli na amnio.),jer prenosi trudnoću. S obzirom da sam bila malo otvorena uzeli su plodnu vodu vaginalno za uzorak,a isto tako ne znam što je bilo dalje sa tim uzorkom jer sam taj dan rodila. Samo su mi rekli da za dva dana trebaju ponoviti postupak ako ne rodim i ako je nalaz uredan,a ako ne tada ostajem i pripremaju me za porod. Više od toga zaista ne znam, ali bih voljela da se javi koja trudnica koja je prošla sve to.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:46.