Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2010., 17:42   #201
Quote:
hive_cluster kaže: Pogledaj post
Nisam ni mislio da ces mi rec da postoji takva norma. Kao nitko ne nadgleda kaj popisujete i radite...
Nemam ti što reći kad ne postoji. Naravno da netko nadgleda kako i što radimo, ali ti ne može prigovoriti da "danas nisi imao 5 legitimiranja". Danas nijedno, sutra 10, nema pravila. Jasno mi je da mi ne vjeruješ, ali...
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 17:58   #202
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post


Jedno je korištenje rupa, a drugo je kršenje prava. Korištenjem rupe ja ne kršim tvoja prava, kao što ti korištenjem rupa ne činiš dodatno kažnjivo djelo.
Nikako se ti i ja dogovorit, ne govorim o korištenju rupa govorim o svjesnom kršenju prava osobe nad kojom se vrši neka radnja tipa pregled, legitimacija.
Milion puta sam legitimiran nikad mi nisu dali razlog legitimacije, kad sam ih pitao za razlog govorili su mi znas ti dobro, ma izaberi koji hočeš, svejedno ti je i takve stvari. Znači bezobrazno i to ona šema gle mi to možemo boli nas kurac i što ti možeš napravit u vezi toga. Kad shvatiš jednom da im ne možeš ništa bude ti lakše ali vidim dosta ekipe kao što sam i ja prije bio tu po forumu, nadobudni budu oni policajcu rekli svoja prava pa će on njih pustit dalje. Aha.
Isto tako zakon po kojem ako osoba nema kod sebe osobnu iskaznicu a nas sedam može potvrdit da je on ta osoba za koju se predstavlja smatra se kao identifikacija, za mjesec dana toj osobi stiže kazna zbog neimanja osobne kod sebe.
Propisano je kako policajac treba zaustavljati i isključiti automobil iz prometa. To što se pored mene vozi crveni Fiat Uno i što ja znam da su unutra policajci u civilu ne obavezuje mene da stanem samo zato što se oni voze pored mene i mašu rukama i značkom za koju ja u vožnji nema šanse da vidim je li prava ili su je neki kreteni uzeli mlađem bratu i glume frajere po gradu. Što je kasnije bilo kad su me našli u kvartu ti neću ni pričat.
Primjera imam milion i to sve iz moje karijere uopče mi se neda tu ih pisat jel pola neće moć vjerovat da je policija takva, pola će reć da lažem i još na kraju ćeš doć ti i tvrdit da to nema šanse da su tvoje kolege.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:05   #203
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
... Milion puta sam legitimiran nikad mi nisu dali razlog legitimacije...
I opet, ako su smatrali da će to ugroziti izvršenje posla, nisu trebali.


Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
... Isto tako zakon po kojem ako osoba nema kod sebe osobnu iskaznicu a nas sedam može potvrdit da je on ta osoba za koju se predstavlja smatra se kao identifikacija, za mjesec dana toj osobi stiže kazna zbog neimanja osobne kod sebe...
To što netko može potvrditi tvoj identitet te ne izuzima od prekršajne odgovornosti.


Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
... To što se pored mene vozi crveni Fiat Uno i što ja znam da su unutra policajci u civilu ne obavezuje mene da stanem...
Obvezuje te.


Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
Nikako se ti i ja dogovorit, ne govorim o korištenju rupa govorim o svjesnom kršenju prava osobe nad kojom se vrši neka radnja...
U nabrojanim primjerima nisu kršena tvoja prava.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:43   #204
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
I opet, ako su smatrali da će to ugroziti izvršenje posla, nisu trebali.
E vidiš to su te famozne rupe, trebali su oni mene upoznat s razlogom jer ja nisam predstavljao nikakvu prijetnju, naime niti sam nabildan, ćelav, tetoviran, u crnom kožnjaku, niti sam imao kapuljaču ili dinamov šal.
Ali oni uvijek mogu reć da sam predstavljao prijetnju i tako izbjegavaju taj dio. Rupe u zakonu. To mi je jos ok.
Članak 25.
Policijski službenik dužan je upoznati osobu s razlogom provjere njenog identiteta.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
To što netko može potvrditi tvoj identitet te ne izuzima od prekršajne odgovornosti.
Ne mogu sad naći taj članak, dobro recimo da je istina. Onda su se trebali ponijet dostojanstveno i reći čovjeku čuj nećemo te vodit u stanicu na provjeru identiteta vjerujemo tvojim frendovima ali kazna ti ipak stiže. Prvi put ti je napiši žalbu/molbu možda ti sudac bude naklon. I to bi bilo ok
Međutim nisu to napravili nego su nas prvo jebali da lažemo, onda totalni okret ma sve ok dečki u redu je neće bit ništa a na kraju stiže kazna.

Članak 19.
U primjeni policijskih ovlasti policijski službenik je dužan postupati čovječno i poštivati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe te druga temeljna prava i slobode čovjeka.


Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Obvezuje te
Daj ajde molim te. Opet rupa al sad vuče na moju stranu, ja znam al oni ne znaju da ja znam.
I ti meni sad tvrdiš da vidiš neka dva tipa u 03.00 u noći kako se voze pored tebe i mašu ti iznutra s nečim, ti bi njima stao. Kažem nema veze što ja znam, recimo da ne znam, recimo da me bilo strah za mene i moju djevojku razumiješ. Nije način, to se tako ne radi. Ponavljam civilni auto civilna obleka, dva tipa unutra.

Članak 20.
Policijski službenik dužan je prije početka primjene policijske ovlasti predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.
nemoralan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 19:10   #205
Quote:
nemoralan kaže: Pogledaj post
... Rupe u zakonu. To mi je jos ok...
Da te (naravno, ne samo tebe) bar mogu provozati jednu noć s nama. Da malo vidiš i drugu stranu. Zna se dogoditi da privodimo nekog radi neke sitnice, pa s njim u autu moramo na nešto konkretnije. Tek tad ljudi shvate neke stvari.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 19:15   #206
hipotetska situacija ja cekam bus dolazi policajac pokazuje znacku i trazi moju osobnu iskaznicu, ja dajem, on kaze da idem u postaju s njim ja moram u postaju
aragorn27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 19:19   #207
Quote:
aragorn27 kaže: Pogledaj post
... ja moram u postaju
Moraš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 19:20   #208
ok, i kolko me smije zadrzati, 24h? i mora li mi reci razlog na kraju?
aragorn27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 19:24   #209
Quote:
aragorn27 kaže: Pogledaj post
ok, i kolko me smije zadrzati, 24h? i mora li mi reci razlog na kraju?
Obično će ti razlog reći odmah, ali ako je nešto grdo, onda kasnije (nakon dovođenja u postaju). Ukupno te smije zadržati 24 sata (ali opet, mora postojati neki razlog), ali ako je riječ o kaznenom djelu može te zadržati i 48 sati (iznimno i uz odobrenje suda).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 20:43   #210
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Međutim, ako naiđemo na nekog osobito neugodnog kontrolora koji zaključa nas i 30 drugih putnika, je li to stvarno - razumno prosuđujmo - razlog da pokidamo tramvaj ili ozljedimo tu osobu? Dok onih 30 drugih putnika mirno sjedi i ne misli da je to razlog da vandaliziraju javnu imovinu. Vidi gore - kontekst, zdrav razum i "usijana glava".
Svašta ste napisali, osvrnula bih se samo na ideje o nasilnom rješavanju situacije. Suzavac? Halo? Da zbog toga što za ZET radi iznimno neugodan lik nosim okolo stvar kojom bih prije sebe ozlijedila nego se obranila? Trganje tramvaja? Pa nisam ja neki huligan, samo trenutno nezaposlena žena kojoj se potrefio nesretni niz okolnosti.

Ja sam svjesna da je nevjerojatno glupo da kondukter nema ovlast legitimirati te, što im to jako otežava obavljanje ionako neugodnog posla. Ali činjenica je da tu ovlast nema - i to ne može i ne smije biti izgovor za naslje bilo koje vrste s njegove strane. Zar zato što ZET ima glupo organizirano naplaćivanje kazni i ja djelujem u skladu s tim (naravno, naravno, nisam ponosna na to ), lik mene ima pravo zatvoriti u autobus i prijetiti mi lažnim optužbama. Da ne spominjem da je lik općenito u komunikaciji bio agresivan i neugodan, pozivajući me da ga udarim bez ikakvog povoda s moje strane. Ja sam općenito jedno tiho i mirno biće Reagirala bih nasilno eventualno da se nađem u situaciji da je moj ili nečiji život ugrožen (a i tada možda postoji pametniji način).

Dobila sam odgovor od ZET-a tek danas:

"Poštovana!
S dužnom pozornošću smo pročitali Vaš mail te Vam ponajprije skrećemo pozornost da ste prekršili sve odrebe za primjenu Cjenika za prijevo putnika i prtljage (http://www1.zagreb.hr/slglasnik.nsf), a kojih ste se ulaskom u naše vozilo bili dužni pridržavati. Osim što ste vrijeme vožnje niste imali odgovarajuću kartu, prekršili ste i odredbe navedene u 37. kojeg dijelom citiramo: Putnik koji za vrijeme putovanja nema voznu kartu ili ima neispravnu voznu kartu, odnosno koristi tuđu ili krivotvorenu voznu kartu, ili na zahtjev ovlaštene osobe prijevoznika odbije pokazati SMS poruku o plaćanju na svom mobilnom telefonu, plaća prema važećem Cjeniku osim redovne i dodatnu kartu....Ako putnik za vrijeme putovanja na mjestu događaja ne plati redovnu i dodatnu kartu, dužan je ovlaštenoj osobi prijevoznika dati podatke o svom identitetu davanjem na uvid svoje osobne iskaznice ili putovnice...Ovlaštena osoba prijevoznika će putniku koji ne pristane na mjestu događaja platiti dužni iznos, izdati elektronički "obavijest putniku" temeljem koje je putnik dužan u roku od osam dana platiti Cjenikom utvrđen iznos redovne i dodatne karte...itd.
Shodno tome, dužni ste platiti kaznu za počinjeni prekršaj. Vaš smo mail ujedno proslijedili odgovornima koji će na temelju navedenih podataka utvrditi sve relevantne činjenice i odlučiti o eventualnom daljnjem postupanju spram navedenog kontrolora voznih karata."

Eto, odgovorila sam da nisam ni mislila ne platiti kaznu i zamolila da mi jave što poduzmu. Iskreno, nisam ni mislila da će se javiti
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 21:57   #211
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
Svašta ste napisali, osvrnula bih se samo na ideje o nasilnom rješavanju situacije.
Taj post se odnosio na jednu drugu granu diskusije - javilo se mišljenje da čovjek u takvoj situaciji ima pravo upotrijebiti "sva sredstva". Diskusija se naprosto proširila iz originalnih okvira.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 20:06   #212
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Moraš.
Zašto??????????????????
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2010., 20:29   #213
zato jer si duzan postupiti po nalogu sluzbene osobe
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 12:04   #214
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Zašto??????????????????
Već ti je odgovoreno. Ovo nije pitanje koje može biti predmet rasprave (budući da je precizno regulirano propisima), tako da bi nas svaka rasprava vjerojatno odvela u suprotnom smjeru. Moraš i točka.

P.S.: Čim pitaš tako nešto, znači da imaš nekih sumnji. Baci pogled na neke propise, pa ćeš ih otkloniti.

Zadnje uređivanje drot13 : 24.10.2010. at 12:06. Reason: (budući...)
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 16:11   #215
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zato jer si duzan postupiti po nalogu sluzbene osobe
Moraš postupiti po nalogu Sl. Osobe ako je zakonita i sa razlogom, ali moraš reč čovjeku zbog čega ga vodiš i točka!!

Sve je dobro dok on hoče dobrovoljno poći u protivnom mu moraš ili objasniti zašto ga vodiš ili se upuštati u uporabu!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 17:34   #216
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Moraš postupiti po nalogu Sl. Osobe ako je zakonita i sa razlogom...
Na žalost, u toj poziciji često nisi upoznat sa zakonitošću našeg postupanja, a iz subjektivnih razloga ne možeš objektivno procijeniti situaciju.


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... ali moraš reč čovjeku zbog čega ga vodiš i točka!!...
Naravno, ali hoće li se čovjek zadovoljiti zakonitim i opravdanim razlogom kao: "Ličite na osobu za kojom tragamo."?


Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
... Sve je dobro dok on hoče dobrovoljno poći...
Nama je ustvari svejedno. Naravno da je bolje za sve ako to prođe mirno, ali smo mi obično spremni i na više od toga. Opet, ne treba isprobavati granice.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 21:34   #217
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naravno, ali hoće li se čovjek zadovoljiti zakonitim i opravdanim razlogom kao: "Ličite na osobu za kojom tragamo."?
Prije će biti zadovoljan s tim nego sa "moraš poči s nama"

[/QUOTE]Nama je ustvari svejedno. Naravno da je bolje za sve ako to prođe mirno, ali smo mi obično spremni i na više od toga. Opet, ne treba isprobavati granice. [/QUOTE]

Ne "obično" nego uvjek moraš biti spreman na SVE a ne samo na više!!!
P.S. ali se opet ne slažem s tobom da če ti neko poči s tobom tek tako i da češ ti prije pribjeći uporabi nego ga pokušati nagovoriti da pođe s tobom mirno!!!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 21:41   #218
imas tipa koji izgleda kao lice s tjeralice - sto bi napravio da si policajac?
kazes covjeku da mora s tobom u stanicu zbog utvrdivanja identiteta i dalje od toga je jos samo to da on ide u stanicu , na bilo koji nacin
a to sto neki ljudi sebi vole umisliti da su carevi svemira i da njima nitko ne smije i ne moze nista - njihov problem i njihov odabir na koji nacin ce nesto nauciti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 23:38   #219
Quote:
aragorn27 kaže: Pogledaj post
hipotetska situacija ja cekam bus dolazi policajac pokazuje znacku i trazi moju osobnu iskaznicu, ja dajem, on kaze da idem u postaju s njim ja moram u postaju
pitanje je prešturo što daje veliku mogučnost manipuliranja samim razlozima zbog kojih bi privodio čovjeka, tako da ovo i nije pitanje o kojem bi se moglo toliko raspravljait, ali ajd, malo si pišemo!!

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
imas tipa koji izgleda kao lice s tjeralice - sto bi napravio da si policajac?
kazes covjeku da mora s tobom u stanicu zbog utvrdivanja identiteta i dalje od toga je jos samo to da on ide u stanicu , na bilo koji nacin
a to sto neki ljudi sebi vole umisliti da su carevi svemira i da njima nitko ne smije i ne moze nista - njihov problem i njihov odabir na koji nacin ce nesto nauciti
Šta če ti čovjek u postaji zbog utvrđivanja identiteta ako ima osobnu iskaznicu kod sebe i dao ti ju je!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 02:09   #220
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Već ti je odgovoreno. Ovo nije pitanje koje može biti predmet rasprave (budući da je precizno regulirano propisima), tako da bi nas svaka rasprava vjerojatno odvela u suprotnom smjeru. Moraš i točka.
Ne moram



Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Na žalost, u toj poziciji često nisi upoznat sa zakonitošću našeg postupanja, a iz subjektivnih razloga ne možeš objektivno procijeniti situaciju.
Jer sto ? Ja sam lud pa ne mogu procijeniti sto je najbolje za mene ?

Meni se cini.

Ako sam nesto kriv onda mi je najbolje pokazati osobnu i u slucaju da me privedu pozvati odvjetnika. Koliko znam nisam duzan teretiti sam sebe i mogu traziti odvjetnika.

Ako sam nevin onda mi je najbolje vidjeti koliko je daleko policija spremna ici i kako ce se ponasati prema osobi koja je nevina. Jednostavno provjerim kako policija provodi zakone u praksi. Sto je moja gradanska duznost. Naravno, uz puno postivanje policije i njihovog odgovornog posla. Jedan za policiju

Tako da mi se cini (subjektivno) da mi je najbolje ako dam osobnu ovlastenoj sluzbenoj osobi (sto sam duzan po zakonu). Sve ostalo je moja dobra volja.



To je moje subjektivno misljenje. A zar nije to nije i objektivno najbolje ?

Meni je bilo vrlo ugodno biti u stanici i razgovarati sa policajcima. Zakljucili smo da zakoni nisu bas dobro pisani i ja sam im rekao kako postujem njihov posao. Cak sam im i dozvolio (kao privatnim osobama) da pregledaju moj ruksak.

Ja mislim da je lijepo da se gradani druze sa policijom. Jos sad kako imaju zgodne policajke a njihova soba za presvlacenje je i soba gdje su me zadrzali imao sam priliku ostvariti puno prisniju komunkaciju

Tako da sam zahvalan policiji sto mi je omogucila poblize upoznavanje sa policajkama. Ja se nekak palim na zene u uniformi a i ima lisice





Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nama je ustvari svejedno. Naravno da je bolje za sve ako to prođe mirno, ali smo mi obično spremni i na više od toga. Opet, ne treba isprobavati granice.
Nama je isto svejedno. Barem mozemo komunicirati sa novim policajkama

I u potpunosti se slazem sa tobom. Ne treba isprobavati granice


P.S. policajke mogu uzeti lisice za doma
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.