Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2021., 17:49   #1
Kumstvo na vjenčanju uz novorođenče

Pozdrav svim ženama na ovom podforumu
Trenutno sam u 6. mjesecu trudnoće i ovo mi je prva trudnoća, pa bi trebala savjet žena koje su već majke. Naime, trebala bi biti najboljoj frendici kuma na vjenčanju cca 6 tjedana nakon poroda.

Kad me pitala za kumstvo, nije znala da sam trudna jer smo i mi tek nedavno saznali. Odmah sam joj rekla kad me pitala, kao i za okvirni datum poroda i naravno ponudila sam joj opciju da pronađe nekog drugog s obzirom na sve. Rekla je da ne želi nikoga drugoga osim mene i da vjeruje da će to biti izvedivo (temelji to na iskustvima frendica koje su brzo nakon poroda svuda išle). Tada nisam previše brinula o tome, ali kako se bliži to sve, intenzivno razmišljam o cijeloj situaciji i brine me hoću li uopće moći doći, a kamoli biti kuma.

Mi smo iz Slavonije, svadba je u Zagrebu, a sala u oklici Zagreba, tako da bi trebali putovati. Prvotna ideja je bila da ide moja ili suprugova mama s nama, kako bi mogla ostaviti bebu s njom, jer naravno da ne želim tako malu bebu voditi u veliku grupu ljudi. Planiram bebu dojiti, pitanje je hoće li uz dojenje htjeti i bočicu, što znači da je neću moći ostavljati više od 2 sata samu s mamom. Ta sala gdje su svatovi, nema nikakvu opciju smještaja. Najbliži smještaj je cca 10min autom. To znači da bi ja svaka dva sata, a i manje, morala ići autom do bebe i nazad.

Naravno, uz to je sve pitanje kakva će mi beba biti, hoće li ju mučiti grčevi tada, hoće li htjeti ostajati uopće bez mene itd. Drugo pitanje je kako će meni proći porod i hoću li se uspjeti oporaviti dovoljno da putujem u autu ta 2 sata i izdržim cijeli taj dan i noć, jer kao kuma se od mene očekuje da sam više-manje cijeli dan dostupna.

Pokušala sam frendici natuknuti da me to sve brine i da bi možda trebala razmisliti o drugoj opciji, ali mi se ona ne čini previše zabrinuta. Ona također nema još djece, pa mislim da nije ni sama svjesna (kao ni ja), kako to sve izgleda s tako malom bebom.

Još me uz sve brine i korona naravno, ne bi ju htjela pokupiti kad se još nisam ni kako treba oporavila, a ni prenijeti tako maloj bebici

Što bi vi u mojoj situaciji napravili? Koliko vam se čini realna opcija odlaska u te svatove u mojim okolnostima?
Naravno da joj želim biti kuma i da želim ići u njene svatove, užasno me rastužuje pomisao da nisam tamo, ali opet moram biti i realna, a vrlo je realna mogućnost da to možda neću moći izvesti. Sve mi to stvara užasan stres i nemam pojma što da mislim. Kako bi se vi postavili prema frendici, bi li joj što govorili sad (onako konkretno, ne da natuknem kao što sam do sad) ili bi čekali porod da vidite kako će to sve biti?

Svaki savjet, a možda i iskustvo mama u sličnoj situaciji, su dobrodošli
__________________
Those who have a 'why' to live, can bear with almost any 'how'.
- V. Frankl
ToxiclyStronger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2021., 18:42   #2
Mislim da bi za pocetak frendica trebala naci ajmo rec rezervnu kumu kako god to zvucalo. Kazes 6 tjedana nakon poroda. Mozes rodit bas i tih 6 tjedana prije mozes i 5 realno.
Dok ne prođe porod zapravo ni ne mozes znat kako ces se oporavit i koliko ce ti vremena trebat
Znam cure koje su bile ok 2 tjedna nakon a neke jedva nakon mjesec dana.
Gdje bi vam bio taj smjestaj di bi mogla bit bebica? Hotel? Privatno? Kada je ta svadba? Racunaj i na koronu i sva ostalo popratno uz to.

Ali zapravo mislim da ti je frendica onako malo sebicna jer zahtjeva tako veliku obavezu od tebe. Sada se definitivno ne bi trebala uzrujavat oko njezine svadbe. Bilo bi skroz u redu da mozes imat tu slobodu jednostavno ne doci ukoliko ne budes u mogucnosti i kao najbolja frendica da te ona podrzi u tome.

Sretno i ne uzrujavaj se
erin3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2021., 20:24   #3
6 tjedana je stvarno na knap. Jos ces se upoznavati s bebom, isto tako ti moze biti non stop na sisi. Mozda niti ti neces jos biti dobro za ici okolo. Ne znam. Ja bih na tvom mjestu otkazala.

Ja sam izlazila brzo nakon poroda, ali ne pol dana nego bih tempirala kada bi dijete zaspalo i imali su ok rutinu pa bih znala koliko vremena imam.

Dok se dijete ne rodi i ne prodje barem par tjedana sigurno neces znati jesi li sposobna ici, pogotovo u drugi grad.

I da. Daj nemoj natucati nego joj vec danas reci da ne mozes doci na njezino vjencanje jer je komplicirano i morala bi ukljucuvati i druge ljude. Ako ste tako dobre ne vidim gdje je problem.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2021., 21:41   #4
Ja sam se stvarno brzo oporavila od poroda i nisam imala nikakvih problema s dojenjem pa nema šanse da bih na to pristala šest tjedana nakon poroda.

Jedva sam otišla na svadbu pet mjeseci nakon poroda i to zato što mi se kuma udavala. Nisam imala nikakvu funkciju tamo pa sam jedva izdržala do ponoći. I još sam preskočila sve one kerefeke kod mladenaca i mladenke i došla direktno na vjenčanje.

S tim da je kod mene stvarno bilo sve u najboljem redu i da mnom i djetetom i mali je otkad se rodio imao super ritam spavanja
Što ako rodiš ranije ili se nešto zakomplicira?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2021., 22:28   #5
Potpisujem Eowyn, brz oporavak od poroda, dijete koje je od prvog dana prihvatilo dojenje bez problema, nije nikad imala grceve i slicne tegobe, novorodjence za pozeljeti, pa svejedno nema sanse da bih uspjela odraditi kumstvo u tom periodu od poroda. Pogotovo u drugom gradu.
Toplo ti savjetujem da prijateljicu zamolis da uzme nekog drugog za kumu, jer ako joj toliko znacis da bas tebe zeli za kumu, onda bi prva trebala biti u pruzanju podrske oko ovoga, kumstvo je ionako do sadrzaja, ne forme.
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 08:38   #6
Ako te baš želi za kumu, ono kao svjedoka, možeš predložiti da se dođeš tamo potpisati, a da joj ostale ceremonije odradi sestra, sestrična ili neka druga prijateljica
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 09:23   #7
Hvala vam cure na savjetima. Nemam koga pitati ovako jer nemam baš frendica koje su rodile. Ne bi rekla da je moja frendica sebična ili da ne brine o meni, nego mislim da nije svjesna toga što znači imati malu bebu. Da ste mene pitali prije trudnoće, može li se s tako malom bebom na svadbu, rekla bi da zašto ne, samo ju ostaviš s nekim drugim da ti je čuva . Nisam ni znala da joj treba 3 mjeseca da razvije imunitet, nisam znala da doji svaka 2 sata, da dojene bebe možda ne žele bočicu, svašta nešto, u biti nisam znala apsolutno ništa dok nisam ostala trudna i krenula čitati onda o svemu. Nisam nikad ni imala kontakt s bebama, nemam rodbine i nemam frendica koje su rodile. Vjerujem da tako ni ona nema pojma o tim stvarima, pa onda ni ne razmišlja o tome da će mi biti problem doći.

Dolazi doma za Božić tako da ću razgovarati s njom svakako. Mislim da ću otkazati kumstvo ili joj barem reći da mislim da neću uspjeti doći, pa da može naći nekoga drugoga, a ja ako slučajno budem mogla, dođem, ali nemam onda tu obavezu da moram biti cijeli dan tamo.
__________________
Those who have a 'why' to live, can bear with almost any 'how'.
- V. Frankl
ToxiclyStronger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2021., 12:21   #8
Quote:
ToxiclyStronger kaže: Pogledaj post
Hvala vam cure na savjetima. Nemam koga pitati ovako jer nemam baš frendica koje su rodile. Ne bi rekla da je moja frendica sebična ili da ne brine o meni, nego mislim da nije svjesna toga što znači imati malu bebu. Da ste mene pitali prije trudnoće, može li se s tako malom bebom na svadbu, rekla bi da zašto ne, samo ju ostaviš s nekim drugim da ti je čuva . Nisam ni znala da joj treba 3 mjeseca da razvije imunitet, nisam znala da doji svaka 2 sata, da dojene bebe možda ne žele bočicu, svašta nešto, u biti nisam znala apsolutno ništa dok nisam ostala trudna i krenula čitati onda o svemu. Nisam nikad ni imala kontakt s bebama, nemam rodbine i nemam frendica koje su rodile. Vjerujem da tako ni ona nema pojma o tim stvarima, pa onda ni ne razmišlja o tome da će mi biti problem doći.

Dolazi doma za Božić tako da ću razgovarati s njom svakako. Mislim da ću otkazati kumstvo ili joj barem reći da mislim da neću uspjeti doći, pa da može naći nekoga drugoga, a ja ako slučajno budem mogla, dođem, ali nemam onda tu obavezu da moram biti cijeli dan tamo.
Tako bih i ja, ne bih otkazala dolazak, nego kumstvo. Mozda sve bude idealno pa uspijes doci, ali barem neces osjecati pritisak i obavezu, a to ti u tom periodu ne treba. Znam zene koje su isle u svatove nakon poroda, ali nijedna nije bila kuma koja ipak ima svoje obaveze taj dan, nego se prilagodila koliko je mogla s obzirom na dijete.
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2021., 15:34   #9
Ja nisam bila u stanju krstiti vlastito dijete u prva 3 mj. Nakon epiziotomije nisam mogla sjest 3 tjedna, a kako nam dojenje nije islo presla sam na izdajanje sto je bilo jos teze. 3 mjeseca sam doslovno cijeli dan izdajala, prala, sterilizirala i davala mlijeko. Ja bi otkazala kumstvo. Ja nebi vise bila kuma ni da sam najbolje na svijetu, a kamoli tako rano iza poroda. To je cijeli dan. Sminka, frizura, slikavanja, catering, crkva i sala.
Ja sam do nedavno ljudima dolazila ili u crkvu ili u salu, s malim djetetom nikako nisam mogla oboje. Iz sale sam odlazila vec u ponoc.
Probaj objasniti prijateljici da ces dojiti, biti umorna, neispavana ( ne znam kako ces izdrzati salu kao kuma a kamoli cjelodnevno). Ja sam u pocetku dojila svaka 2 sata, ali se ne racuna 2 sata kad si zavrsio nego otkad krenes.
Krenula bi s dojenjem npr u 12 i on bi bio po pola sata na sisi, dok bi zavrsila vec 12i30 i sljedece dojenje bi bilo vec u 14 h. Nije ni s izdajanjem bilo nista bolje. Jednom sam preskocila i dobila takvu kvrgu da sam bila uvjerena da me ceka mastitis
dear is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2021., 18:25   #10
Upalo mi je u oko prvo kaj je ta frendica tak izričita, ono.... Ak nećeš ti nebude nitko drugi a ja se budem plakala i biti ću ljuta i kme kme kme.....
Tebi se dobro lampica upalila kada si joj predložila nakog drugog. Ako ste dobre frendice onda budete to i ostale taman joj nebudeš kuma.

Rodila sam prije 2 mjeseca, mogla sam odmah na trčanje, beba je okej, izlazim van od njeegovog petog dana - na kratko, ajd bila sam i na frizurama i tak.... Al sve je utempirano. Ne bih išla na nikakvu svadbu, ne još.

A ti ni ne znaš kak bu se stvari kod tebe razvile.
2cofleka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 13:30   #11
U tako osjetljivom periodu ne treba ti dodatni stres kada ima još toliko faktora zbog kojih se već osjećaš nesigurnom: tijek poroda, što će biti i kako ići s bebom, pa još i korona... Previše je tu rizika i za tebe i bebu. Ne vjerujem da tvoja prijateljica zna toliko frendica koje su nedugo nakon poroda bile nekome vjenčane kume, kad veli da ih zna koje su "brzo nakon poroda svuda išle". Kumstvo nije isto kao biti gost bez kumstva pa možeš lakše otkazati/zgibati s vjenčanja, ili kad se dnevno izađe iz kuće nešto obavit, kad imaš izbor odustati u zadnjem momentu od izlaska zbog bebe.

Osim toga, može se desiti da beba baš taj dan ima temperaturu, proljev ili biti neutješna zbog grčeva... Moj mališa je između 6. i 8. tjedna imao najduže grčeve i nekad proveo čitav dan na rukama, a uz nikoga se nije uspio brže umiriti kao uz mene, i tada bi ga jedino dojenje umirilo.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 14:14   #12
@ToxiclyStronger - bila sam kuma na vjenčanju 2 mjeseca nakon poroda i mogu ti reći da me jako mučilo kako će sve to proći, ali pristala sam jer je bilo dnevno vjenčanje, od cca 11 do 5 popodne, odvijalo se u neposrednoj blizini (restoran je bio doslovno na 2 minute autom od mog stana, a crkva 10 minuta) i bilo je malo uzvanika te u tom trenutku nije bio velik broj zaraženih.

Usred ručka sam morala otići kući podojiti dijete jer je sve izdojeno potrošio, a izdajanje mi nikako nije išlo (dok dojim bez problema), tako da sam 2 dana prije vjenčanja bila stalno prikačena na električnu izdajalicu da bih mu osigurala samo 2 obroka.

Nakon poroda sam se jako brzo oporavila i "svugdje išla", ali samo na sat-dva.
Posložilo se i da on nije zahtjevna beba tako da je bez problema ostao s mojom majkom, ali moglo je biti drugačije. Naime, moj prvi porod je bio jako težak, a starija kći je imala grčeve prva 3 mjeseca, bila stalno na sisi i ništa ovakvo ne bi bilo izvedivo ni uz najbolju volju i pomoć.

Iskreno, čak i uz nezahtjevnu bebu i lagan porod - da se radilo o klasičnom vjenčanju sa ceremonijom i cjelovečernjom zabavom u drugom gradu, sigurno bih odbila kumstvo. Eventualno bih samo otišla potpisati kod matičara/u crkvu, a za ostalo joj ne bih garantirala da ću uopće biti prisutna.
makyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 21:33   #13
Pozdrav autorice! Moja kuma je rodila 13.04. a ja sam se udavala 24.05, dakle taman joj babinjanje proslo (prvih 40 dana)
Pitala sam ju za kumstvo prije nego je zatrudnjela uopce. Kad je saznala za trudnocu i termin, rekla je da ce se potruditi odraditi to svejedno, a ja sam rekla da ne ocekujem cuda obzirom na sve, ako bude moguce samo da prisustvuje kljucnim djelovima svadbe.
Vjerujemda je razlog sto je bila ustrajana i to sto smo stvarno os malih nogu prijateljice, isle u razred zajedno, radile zajedno..bilo je ludo zamisliti nekog drugog na njenom mjestu.
Nas stan je udaljen isto 10 minuta od sale, s bebicom su bile obje bake iako je spavala vecinu vremena. Prethodno se izdojila podosta, dovoljno za nekoliko obroka, zaledila i iskoristili su to za taj dan. Koristili su neku bocicu koja je najslicnija sisi. Bake su to vrhunski ishendlale.
Dosla je u 5, odradili smo fotkanje, maticara itd. Prije sale je obisla bebu i jednom tokom tuluma u sali.
Ostala je do cca 23:00 i ono sto je bila se lijepo isplesala s muzem i dobro zabavila. Na slikama izgleda divno, buckastih obrascica i s malo trbuscica
Sto se mene tice i da je nedugo nakon morala otici svejedno bi mi bila cast sto mi je dosla.
I rekoh joj za svadbeni poklon,bez obzira na inzistiranje, da ne pretjeruje nego radije nek cuva za bebicu.

Eto, izvedivo je, ponekad jos lakse kad je tako malena bebica nego kasnije kad krenu zekati
S tim da joj je porod prosao uredno, osjecala se dobro, dojenje je uspostavila.. Jedino nije bilo faktora korone tad, to je sad malo zeznuto, otkad je pandemije nisam bila na svadbama.. to su doista olakotne i presudne okolnosti.
Nije bila na djevojackoj, nije mogla ici samnom kupovat vjencanicu (malo sam u zadnji cas to isla), no svejedno ju nebi mijenjala ni za jednu .

Ps-na svadbi nam bili frendovi iz Zg-a, isto s bebom od 2 mj. stavili joj neke slusalice, u kolicima je bila pokrivena s tetra pelenom i njima je bilo show. Plus mala od 4 godine s njima. Isto smo im rekli da ne osjecaju pressing doc, al njima je to ispao vikend na moru+ svadba
Uglavno..sretno vam !

Zadnje uređivanje freeKy : 09.12.2021. at 21:49. Reason: Dopuna
freeKy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.