Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2013., 00:17   #81
Quote:
pugollina kaže: Pogledaj post
Isto ovako je i kod nas počelo.Prvo amoxil pa za par dana osip.
Malena ima 4,5g. Danas nam 5.dan temp koja ide do 39. Rekli su nam da će sigurno 7dana bit temp. Limfni čvorovi su joj ogromni! Malo kompliciraniji oblik bolesti.
Jel ima netko da mu je dijete imalo takvu temp...koliko dugo? Stvarno smo već iscrpljeni. Srećom,ona puno pije.
je, mojima je temp bila iznad 39 i trajala je 7 dana.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 00:45   #82
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
je, mojima je temp bila iznad 39 i trajala je 7 dana.
Takva iskustva malo umiruju ;-)
Zapravo mi je muka kolko je paracetamola-ibuprofena popila.
Kad ne ide drugacije...
Nekad imam filing da tome nema kraja!
pugollina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 16:27   #83
Mononukleoza?

Djetetu su mi nateknuli limfni čvorovi. Ultrazvuk je pokazao da su i lijeva i desna strana natečeni. No na oko samo jedna strana izgleda natečeno. Dosad je smo imali samo jednom temperaturu do 38. Dobrog je raspoloženja. Malo nas boli grlo i krajnici su natekli.

Ja sam mislio da je to mums/zaušnjaci ili sl. Kad doktori sumnjaju na mononukleozu. E sad-vadili smo krv i jetreni enzimi su ok.

Što to znači? Čitam po internetu i svi spominju hodgkinov limfom.

Koja je razlika? Rekli su nam da dodjemo za tjedan dana kada ćemo ponoviti pretrage za mononukleozu (jer zasada neznaju i tapkaju u mraku i misle da je mononukleoza)

Mislim što ako je nešto gore? A ovi sumnjaju na mononukleozu.

Oni misle da je mononukleoza mada nalazi to ne govore.

Nego kažu: "ajd vi dođite za tjedan pa ćemo vidjeti jel je ili nije"

Pa što je sa drugim bolestima?
Talon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 15:24   #84
Quote:
Talon kaže: Pogledaj post
Djetetu su mi nateknuli limfni čvorovi. Ultrazvuk je pokazao da su i lijeva i desna strana natečeni. No na oko samo jedna strana izgleda natečeno. Dosad je smo imali samo jednom temperaturu do 38. Dobrog je raspoloženja. Malo nas boli grlo i krajnici su natekli.

Ja sam mislio da je to mums/zaušnjaci ili sl. Kad doktori sumnjaju na mononukleozu. E sad-vadili smo krv i jetreni enzimi su ok.

Što to znači? Čitam po internetu i svi spominju hodgkinov limfom.

Koja je razlika? Rekli su nam da dodjemo za tjedan dana kada ćemo ponoviti pretrage za mononukleozu (jer zasada neznaju i tapkaju u mraku i misle da je mononukleoza)

Mislim što ako je nešto gore? A ovi sumnjaju na mononukleozu.

Oni misle da je mononukleoza mada nalazi to ne govore.

Nego kažu: "ajd vi dođite za tjedan pa ćemo vidjeti jel je ili nije"

Pa što je sa drugim bolestima?
Hodgkinov limfom sigurno nije nešto na što treba prvo posumnjati kad se radi o ovdje opisanim tegobama

Prvo na što treba posumnjati je nekakva virozica koja je tipična za ovo doba godine.

Nalaze jetrenih proba i KKS/DKS (za početak je to sasvim dovoljno) ima smisla ponoviti, kako bi se vidjelo postoji li dinamika (npr. porast jetrenih proba može upućivati na mononukleozu).

Dakle, za sada treba smatrati kako se radi o nekakvoj uobičajenoj prehladi/virozi koja ne bi trebala napraviti nekakav ozbiljniji problem
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 16:30   #85
Quote:
Talon kaže: Pogledaj post
Djetetu su mi nateknuli limfni čvorovi. Ultrazvuk je pokazao da su i lijeva i desna strana natečeni. No na oko samo jedna strana izgleda natečeno. Dosad je smo imali samo jednom temperaturu do 38. Dobrog je raspoloženja. Malo nas boli grlo i krajnici su natekli.

Ja sam mislio da je to mums/zaušnjaci ili sl. Kad doktori sumnjaju na mononukleozu. E sad-vadili smo krv i jetreni enzimi su ok.

Što to znači? Čitam po internetu i svi spominju hodgkinov limfom.

Koja je razlika? Rekli su nam da dodjemo za tjedan dana kada ćemo ponoviti pretrage za mononukleozu (jer zasada neznaju i tapkaju u mraku i misle da je mononukleoza)

Mislim što ako je nešto gore? A ovi sumnjaju na mononukleozu.

Oni misle da je mononukleoza mada nalazi to ne govore.

Nego kažu: "ajd vi dođite za tjedan pa ćemo vidjeti jel je ili nije"

Pa što je sa drugim bolestima?
Ovih dana ima nesto vise sarlaha i 6 osipne bolesti koje pocinju tako tempicom i buknu cvorici a onda se dijete ospe. Kod 6 prvo trup pa glava, a kod sarlaha prvo lice s karajteristicnim bijelim krugom oko ustiju, pa onda tijelo.
Ako se pojavi osip, onda znate na cemu ste.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 21:56   #86
Oteklina se povukla. Nema nikakvih ospica. Čekamo idući tjedan za kontrolu.

Što ako jetreni nalazi opet budu ok?
Talon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 09:12   #87
Quote:
Talon kaže: Pogledaj post
Oteklina se povukla. Nema nikakvih ospica. Čekamo idući tjedan za kontrolu.

Što ako jetreni nalazi opet budu ok?
Ne znam zašto ste se toliko fiksirali na jetrene probe kada povišene jetrene probe nisu kriterij za dijagnozu mononukleoze. Naime, u oko 20% slučajeva jetrene su probe potpuno normalnih vrijednosti.

Kao drugo, kolega body halleck je već napisao što se prvo radi kod sumnje na mononukleozu - razmaz periferne krvi pod mikroskopom. Uzme se, dakle, krv iz prsta. Ako se u uzorku nađe više od 10% atipičnih (reaktivnih) limfocita, tada postoji opravdana sumnja da se zaista radi o mononukleozi.

Definitivna potvrda je uzimanjem krvi za serologiju, a uzorak se mora uzeti nakon što bolest traje najmanje 5 dana.

I da, neće se odmah svako dijete koje dođe s povećanim limfnim čvorovima na vratu odmah obrađivati kao da se radi o limfomu. Puno je djece s povećanim limfnim čvorovima, a većina njih ipak nema limfom. Stoga se kreće prvo od stvari koje su mnogo češće i mnogo vjerojatnije.

U cijeloj priči niste napisali kakav je nalaz krvne slike djeteta, je li rađen krvni razmaz i kakav je nalaz, je li uzet bris ždrijela (u slučaju sumnje na streptokoknu bolest) a niti to koliko je dugo dijete zapravo bolesno.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 13:17   #88
Kroz djetinjstvo se stjece imunitet za cijeli niz virusa na koje se kroz zivot dijete izlozi pa s toga limfni cvorovi rade sto na sat i nije rijetkost da neki ostanu i trajnije uvecani. Moj sin ima trajno uvecane krajnike tako, a potpuno su zdravi npr. i to nakon lanjske preboljene viroze koja je trajala punih 6 dana s izrazito visokom temp. iako je krvna slika i bris bio skroz ok, ja sam bila uvjerena da je negdje neka bakterija, a nije bila. Preko noci je odjednom proslo.
Mali ti je imao virozu, ok je, stvar prolazi, igra ide dalje, sve je ok
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 10:08   #89
meni je prvo pitanje koje se postavilo, ako se već sumnja na mononukleozu, zašto se nije napravila serologija?

moj mali kad je imao mono, otišli smo odmah prvi ili možda drugi dan bolesti na zaraznu zato jer je bio jako klonuo i gotovo pa somnolentan (što inače nije kod običnih viroza).
isto su posumnjali na to i odmah mu napravili serologiju, ne sjećam se za ovaj razmaz krvi jesu li ili nisu.


i da, UZV limfnih čvorova na vratu, odmah na prvu?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:53   #90
premješteno s druge teme.


7 tjedana?? E imala je bas EBV i povisene jetrene probe? Mozda nije tema za to, ali zanima me zasto toliko dugo

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans

Zadnje uređivanje gargamišamel : 24.02.2017. at 16:53.
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 14:57   #91
da, punih 7 tjedana i jos 3 dana povrh tih 7, krv vadili svaki tjedan i gledali kako vrijednosti padaju.
ima negdje tema mononukleoza, valjda je sad na zdravlju, tam sam pisala
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:01   #92
Ok, potrazit cu. Moj je prije mjesec, dva bio konstantno umoran i ped ga poslala na testiranje za cmv i ebv i cmv pozitivno, ali doma je ostao samo 10ak dana. Krvna slika ok.

Muz i ja stvarno imamo ok poslove i imaju razumijevanja za izostanke.
Ne mozemo ih ni dovesti bez ispricnice ako su izostali koji dan.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:07   #93
pa ako su mu jetrene bile ok onda je valjda mogao u vrtic, inace koliko se ja sjecam uobicajeno je da traje tjednima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:16   #94
Ja sam ko klinka imala mononukleozu, 2mj nisam smjela u školu. A još poslije zabrana tjelesnog.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 15:18   #95
da, 6 tj je neki prosjek ako se dobro sjecam
koma ziva
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 16:10   #96
Mojoj sumnja na mono.
Jetrene i leukociti ,limfociti povišeni i limfni čvorovi isto.
Ebv negativan. Jos uzv abdomena mora.
Rekli 15 dana ne vrtić ako je ipak mono

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
__________________
Bogatstvo se ne može kupiti ali se može roditi. 💓💓💓
Ex Wannabe mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 14:43   #97
drzim fige da nije mono
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 23:58   #98
Evo i kod nas sumnja na mononukleozu. Tj. na preboljenu mononukleozu. Išli smo pedici zbog konstantnog jakog umora kod curice stare 5 godina koja je bila nezaustavljiva, a sada se ne može prošetati par koraka, ne može jesti, stalno govori da je umorna.
Nema temp, samo prehladu. Možda je zato tako umorna jer je na mono došla viroza... Nalazi krvi pokazuju malo povišene jetrene probe pa pedica zato sumnja. Idemo na ponovno vađenje za 10-ak dana.

Inače trenira gimnastiku, koliko onda neće smjeti trenirati? Trbuh joj je baš izbočen, valjda su povećane slezena i jetra.

Ono što me još zabrinjava je da smo bili u kontatu s herpesom zosterom (baka ga imala, nismo ni znali što je), a ona nije preboljela kozice. Kako će to djelovati na njen organizam ako joj se još i to aktivira...
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 19:27   #99
Mi čekamo još serologiju, ali 99% prema razmazu i krvnoj slici se radi o sindromu infektivne mononukleoze uz nalaz jetre i slezene 2 cm palpatorno.
Mene zanima što to znači točno mirovanje i pošteda od fizičkog opterećenja?
Pitala sam doktora pa mi je rekao nešto neodređeno tipa da treba paziti da se ne lupi ili padne jer postoji opasnost od prsnuća slezene.
Ja ga ne držim u krevetu, puštam ga da hoda normalno, ali mu zabranjujem trčanje, vožnju biciklom, penjanje ili nošenje teških stvari.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 08:20   #100
to ti je to. ne mira u krevetu biti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.