Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2012., 17:10   #121
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Znači, suha kava u džezvu? E, tako još nisam kuhao kavu, moram probati...

P.S. Ali onda moram imate dvije džezve - jednu za proključalu vodu a jednu za ovu u kojoj je kava?
Daaa,ujedno ucis..kako da preljevas sadrzaj jedne posude u drugu..

Svaki trenutak djelovanja ima iza sebe i duhovno znacenje-djelovanje...pravi dervisi u tome vide Bozije znanje..eto,pa da se malo opustimo
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 17:20   #122
@ Pravi Život,
tvoj i moj brat kalbija nije rekao najbitnije. Voda koja se zagrijeva NE SMIJE da proključa! Takva se voda odmah prosipa i stavlja se nova hladna na vatru da se grije. Pravi majstor osjeti one sekunde prije nego bi voda počela da ključa i vri, i tada je diže sa vatre i prosipa u onu drugu džezvu u kojoj je suha i već zagrijana kava. Ta džezva sa ubačenom vodom i kavom se ostavi još malo dok se kajmak kave ne počne dizati. Treba paziti da kajmak ne iskipi vani i diže se s vatre sekundu prije. Selam

@ Dux
Tamo u Hr ćeš teško nać čistu kavu, kad god sam bio nisam mogao popiti pravu kavu. Sve koje sam vidio... dodaju nekakve surogate, arome, dodatke... Prava kava je ono kad zrnca izmeljeć i ne dodaješ nikakve druge sastojke. Probaj da nađeš takvu kavu tamo. A najčudnije, kad sam nedavno bio u Splitu, odnio sam prijatelju 2 kg takve čiste kave, prijatelj i žena ju nisu mogli piti. Navikli na onu sa dodatcima. Tak... možda se tebi nebi svidjela. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:16   #123
@Shady

Pa, ima još tu i tamo za kupiti kava koja nije mljevena. A može li mljevena kava, ali bez ikakvih aroma? To je kod nas još uvijek općeprisutno u trgovinama, to često i kuham.
I da, sad i meni nešto sviće, gledao sam dokumentarac o tome kako se u nekim dijelovima Turske prosi mlada... uglavnom, mladoženja mora popiti odvratno zasoljenu kavu koju je mlada "slučajno" zasolila - kao, ako to pretrpi, onda može u brak. No poanta je da su i tamo spomenuli da voda ne smije proključati... Znači, tek kad se mjehurići počnu formirati, treba maknuti džezvu sa vatre.

@Kalbbija

Eh kad bi svi u tako jednostavnim stvarima vidjeli duhovne pouke... gdje bi nam bio kraj?
P.S. Meni je baš kavu gušt raditi, iz nekog nepoznatog razloga. Nekako, kao da je to više od samog kuhanja kave - gotovo kao neki ritual.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:21   #124
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
tek dođoh a već me splaši svojom objavom
slobodan, slobodan novinar... je melodija na kojoj pozavide mnogi, znan ja, jer ta krila teško da se mogu odrezat sam tak
Kao takva si i pozvana, a slobodni novinar i trebaš da ostaneš zauvijek.
Takvi su i poželjni, a ne uštogljeni. Sloboda je sudbina hrabrih i itinoljubivih duhova.

http://www.youtube.com/watch?v=zyP_fEzgQl8

A objava... pa izgleda da i je bila objava.. more se tako reć. Sanjao sam da sam na suđenju a ti si svjedok, dobijaš riječ sve govoriš protiv mene. Ali nisi govorila nego si pjevala, samo je melogija bila mnogo čudna. Poslije skužim da si tako govorila da mi spasiš život; i stvarno je tako bilo. Ja budem oslobođen a moji tužitelji osuđeni. Cijelo vrijeme je pored tebe bilo dvoje djece, ne znam jesul muška ili ženska. Ti si stajala a oni su sjedeli lijevo i desno na visokim stolcima (oni stolci sa dugim nogama, kao barski stolci) i tako sjedeći bili su malo veći nego ti. Jedno dijete je bilo obučeno u svijetlo plavu haljinu iz jednog dijela, a drugo istu takvu, ali u tamnužute boje. Tvoja haljina je mijenjala boju, također između plave i žute. Kada bi podigla ruke i visini laktova onda bi haljina bila plava a kada spustiš ruke postane žuta. Dok si me ti osuđivala, tj. pjevala, ova djeca su mahali rukama kao dirigenti... Kao da su rukama upravljali šta ćeš da kažeš... i glas ti je bio lijep, jasan i snažan.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:30   #125
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Dobro došla, Prava.
Nedostajala mi je prijateljica, puno je muških ovdje.
a je, zato se nekak nit meni ne dolazi, fali žensko društvo
Naše duše nemaju spol. Pa eto, kad pričate sa Kalbijjom i MukaFFom, i Duxom, i smenom, zamišljajte kao da pričate sa sestrama. Jedino je brat musa pravo muško. Njega zov'te kad vam treba muško društvo.


A niste ni same. Za čas je sjena tu ako zatreba. Ona je zapravo sjena od točkice koja označava Božiju jednoću, i leti svuda, gdje god zateba, poput ptice čija su krila ukrašena smaragdima.

Nego... Jel bi mogle vas dvije pokloniti skupi auto nekom siromahu?
Ne znate ga... prvi koji naiđe na ulici? A vi mu date ključeve... ha?

e, da.. tu je i bluebird, prati ona, prati.. ali se ne javlja uvijek.
Islam u njoj je duboko sakriven od zavidljivaca. Poput ranoproljetnog cvijeta preko kog je napadao snijeg.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:38   #126
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Shady

Pa, ima još tu i tamo za kupiti kava koja nije mljevena. A može li mljevena kava, ali bez ikakvih aroma? To je kod nas još uvijek općeprisutno u trgovinama, to često i kuham.
I da, sad i meni nešto sviće, gledao sam dokumentarac o tome kako se u nekim dijelovima Turske prosi mlada... uglavnom, mladoženja mora popiti odvratno zasoljenu kavu koju je mlada "slučajno" zasolila - kao, ako to pretrpi, onda može u brak. No poanta je da su i tamo spomenuli da voda ne smije proključati... Znači, tek kad se mjehurići počnu formirati, treba maknuti džezvu sa vatre.

@Kalbbija

Eh kad bi svi u tako jednostavnim stvarima vidjeli duhovne pouke... gdje bi nam bio kraj?
P.S. Meni je baš kavu gušt raditi, iz nekog nepoznatog razloga. Nekako, kao da je to više od samog kuhanja kave - gotovo kao neki ritual.
Nemoj puno obracati paznju na Shadyev recepat za kavu..kod pravog kahvedzije, voda vazda vrije i srce grije

Svakako da je vrlo bitna i sorta kave tj. njena granulacija mljevenja....sto sitnija kava...to bolja,s manje telve..i uzitak je veci..moze se reci
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:39   #127
Selam alejkum!

Ja cu samo malo uci, ako moze, ovamo, u ćošak sjesti, da odmorim...
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:48   #128
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Selam alejkum!

Ja cu samo malo uci, ako moze, ovamo, u ćošak sjesti, da odmorim...
ve alejkumu selam..sad ce hizmecar caj posluzit

ooo Mukaffa..gel,gel..letiiii
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 18:53   #129
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Selam alejkum!
Ja cu samo malo uci, ako moze, ovamo, u ćošak sjesti, da odmorim...
Nemoj u ćošak nego u vrh sofre. Sad će MukaFFa kavicu donijet.

Samo od čega se umori, da mi je znati?

Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
http://youtu.be/FxmT6IpaPk0
pogledaj ovo..fenix-ticurino a i Shady bi mogao..
Jedna jedinica ovakvih je branila Sarajevo tokom opsade 1992-95.

Interesantno je. Prelijep glas i mekam ima onaj momak od 10:30 na dalje. Samo, a bih rado sjedio na stolcu sa strane i slušao i uživao. Prisustvovao sam par puta, sa strane. Interesantno... Sviđa mi se što se, kad ulaze, rukuju svi sa svima. Morao sam se i ja rukovati sa svima kad sam bio, i bilo mi je prvi put nelagodno jer nisam tako navikao... Uglavnom, meni se sviđa, al ja sam ti više tip za laboratorije u kojima se seciraju žabe, muzički studio, biblioteke sa dosadnim debelim povijesnim knjigama, i tomu slično... Selam

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Shady

Pa, ima još tu i tamo za kupiti kava koja nije mljevena. A može li mljevena kava, ali bez ikakvih aroma? To je kod nas još uvijek općeprisutno u trgovinama, to često i kuham. I da, sad i meni nešto sviće, gledao sam dokumentarac o tome kako se u nekim dijelovima Turske prosi mlada... uglavnom, mladoženja mora popiti odvratno zasoljenu kavu koju je mlada "slučajno" zasolila - kao, ako to pretrpi, onda može u brak. No poanta je da su i tamo spomenuli da voda ne smije proključati... Znači, tek kad se mjehurići počnu formirati, treba maknuti džezvu sa vatre.
Ne! Već neposredno prije nego se počne formirati. Kad se formiraju, već je ključanje započelo.
Treba da sebe uvježbaš da možeš osjetiti taj trenutak. Čisto stvar vježbe, vjeruj.
Voda se malo, da tako kažem - uzvrpolji! Tačno ti javlja trenutak.

To što mladoženja mora popiti zasoljenu kavu.. baš mi se sviđa. Super običaj!
Nosi lijepu poruku i smisao - da muški treba biti strpljiv.

Vjeruj da u Splitu nisam mogao nać kavu u kojoj nema nekih dodataka.
Doduše, nisam se pretržao, pitao sam na par mjesta.. Selam

Zadnje uređivanje Shady : 30.11.2012. at 18:59.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 19:43   #130
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne! Već neposredno prije nego se počne formirati. Kad se formiraju, već je ključanje započelo.
Treba da sebe uvježbaš da možeš osjetiti taj trenutak. Čisto stvar vježbe, vjeruj.
Voda se malo, da tako kažem - uzvrpolji! Tačno ti javlja trenutak.
Na to sam i mislio! Naravno, kad se jave oni veliki mjehurići, to je već uzavrelo... Ovo su fini, mini-mjehurući, jedva se vide, i nisu na površini... i baš to, kao da se voda vrpolji, kao da ju nešto "smeta"...


@Kalbbija

Ah naravno, ti odma po suštini, baš si sufija...



@islamic
Jesi za kavu?
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 19:50   #131
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Nemoj u ćošak nego u vrh sofre. Sad će MukaFFa kavicu donijet.

Samo od čega se umori, da mi je znati?
cut.... Selam
Neka meni coska, samo ako hizmecar dozvoli... A umor - vidi bolan kakav si, pogledaj se od sta si, u eflaku ti si prah, La ilahe illallah - slusah ovo pa se umorih...

Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
cut...
@islamic
Jesi za kavu?
Moze i kava i kafa i kahva... Al' to ne znaci da je to trojstvo
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 19:58   #132
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Moze i kava i kafa i kahva... Al' to ne znaci da je to trojstvo
Čuj, zovi ju kako hoćeš, ali uvijek dobiješ istu kavu!

(Sad ovo primjeni na metafiziku, teologiju i ontologiju...)
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:17   #133
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Čuj, zovi ju kako hoćeš, ali uvijek dobiješ istu kavu!

(Sad ovo primjeni na metafiziku, teologiju i ontologiju...)
Vidis, strogo drzanje "kahve", ignoriranje "kave" i "kafe" ogranicava covjeka. To ne znaci da mu treba biti nebitno kako ce "govoriti", vec ce mu omoguciti da usporedi na sto bolji nacin - u Splitu kod jarane ili u Zagrebu ili u Beogradu... Usporedjivanje koje sam dosad radio mi je uvijek jos vise omililo "kahvu", ali i kava i kafa imaju svojih vrijednosti
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 20:38   #134
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Vidis, strogo drzanje "kahve", ignoriranje "kave" i "kafe" ogranicava covjeka. To ne znaci da mu treba biti nebitno kako ce "govoriti", vec ce mu omoguciti da usporedi na sto bolji nacin - u Splitu kod jarane ili u Zagrebu ili u Beogradu... Usporedjivanje koje sam dosad radio mi je uvijek jos vise omililo "kahvu", ali i kava i kafa imaju svojih vrijednosti
Istina. Samo, mislio sam više na ovakav slučaj: pitaj me da ti skuham kavu, kahvu ili kafu, i ja ću ti skuhati istu stvar... Dakle, forma se mijenja, suština ostaje ista...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2012., 22:03   #135
Ovo sto je spominjao Shady oko vrenja vode, za kavu...je tocno,ali se odnosi na kucni red tj. zene i mahalanje..

Ovo sto ja spominjem oko vrenja vode, za kahvu...se odnosi na velike i male kafane, te na slicne objekte drustvenog znacaja..gdje se pece i sipa kafa

Stvar je u tome sto se vrenjem vode(koja stalno vri,i gdje se samo po potrebi dosipa nova kolicina), odvaja veca kolicina kalka-sedre...te je ste strane ova coffee,pitkija i ukusnija za degustaciju..

Nemoj me vise bihuzuriti...koliko sam ih zasuo,ni sam neznam broj..

sad bi treb'o i hizmecar..njegova je nocna smjena..
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 00:07   #136
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Istina. Samo, mislio sam više na ovakav slučaj: pitaj me da ti skuham kavu, kahvu ili kafu, i ja ću ti skuhati istu stvar... Dakle, forma se mijenja, suština ostaje ista...
Istina, samo od tebe vise ovisi sto ces skuhati... A ja cu svakako popiti, zato budi pazljiv Treba se paziti sto se kome kuha
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 17:47   #137
Esselamu alejkum.


Kahva, kad je već riječ o njoj, vezana je najčešće za prijatno druženje, časkanje, kahvelenisanje. Nama je skoro nezamislivo piti kahvu sam. Mada ja znam očejfit i tako.

Čudno mi je bilo vidjeti u jednoj turskoj seriji kako kči pravi kahvu ocu i onda je on sam pije. Izgleda da je u Turskoj čaj zamijenio kahvu. Mi u Bosni više ne zovemo kahvu turskom nego bosanskom.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 19:20   #138
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Esselamu alejkum.


Kahva, kad je već riječ o njoj, vezana je najčešće za prijatno druženje, časkanje, kahvelenisanje. Nama je skoro nezamislivo piti kahvu sam. Mada ja znam očejfit i tako.
Alejkumu selam.

Jest, to je najbolja kava, uz dobro društvo svaka kava ima barem dvaput bolji okus.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 00:45   #139
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Alejkumu selam.

Jest, to je najbolja kava, uz dobro društvo svaka kava ima barem dvaput bolji okus.
Aha,jer se tada duplo lije

Neg' dux,ako budes imao prilike da probas "tucanu kavu" e to smeka posebno..
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2012., 01:12   #140
O Bostane...haj u kolo

http://youtu.be/EH9pZI6sW8A
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.