Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2016., 13:10   #41
U Zagrebu više ordinacija radi sustave clear alignera (Invisalign nije jedini sustav na tržištu, ali je daleko najskuplji s time da tu cijena nužno ne opravdava kvalitetu jer je najbitnija osoba koja radi plan terapije; tehnički su otprilike svi sustavi slični), malo googlaj pa otiđi po par mišljenja...ako si zaista slučaj za ovaj vid terapije zašto da se mučiš s fiksnim; clear aligneri su dosta ugodniji i terapije se vrlo elegantno i uspješno rješavaju
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 16:54   #42
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
a ono, u Zg imaš samo dva mjesta koja to rade, a sam aparatić se izrađuje vani vjerojatno na istom mjestu svima u Hr, tak da, vidi na netu gdje ti je zgodnije. konkretnu situaciju sa zubekima ti sigurno trebaju vidjeti, bar na slici ako ne uživo, da bi mogli nešto pametnije reći.

čini mi se da pomaci uzduž same linije čeljusti nisu baš veliki, par desetina milimetra možda, pa ako trebaš zatvoriti veću rupu vjerojatno treba neki drugi sistem. ali nisi napisala o kolikom razmaku se radi.
Da li možeš poslati na pm gdje si radila i koja su ta dva mjesta i cijena? Hvala
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 16:10   #43
Da li mi može netko laički objasniti razliku između Inman Alignera i Clear Alignera? Tražim neko rješenje koje će mi vratiti gornju dvojku na mjesto (izbočena je prema van). Naravno, tek ću ići na pregled i konzultacije da vidim što se uopće može i da li se može ali da dobijem neku bolju sliku. Također, s rastom umnjaka donji zubi su malo ukoso pa me zanima da li ovi aparatići i takve slučajeve rješavaju.
ribic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 17:55   #44
Quote:
ribic kaže: Pogledaj post
Da li mi može netko laički objasniti razliku između Inman Alignera i Clear Alignera? Tražim neko rješenje koje će mi vratiti gornju dvojku na mjesto (izbočena je prema van). Naravno, tek ću ići na pregled i konzultacije da vidim što se uopće može i da li se može ali da dobijem neku bolju sliku. Također, s rastom umnjaka donji zubi su malo ukoso pa me zanima da li ovi aparatići i takve slučajeve rješavaju.
Ukratko, uz ono što možeš naći na Googleu:

Inman Aligner je individualno dizajnirana mobilna naprava s aktivnim NiTi oprugama/lukovima, složena prema 3D printanim modelima na temelju digitalne analize, a nosi se cca 16-20 sati na dan. Inman aligner djeluje vrlo brzo (tipično kroz 2-5 mjeseci) i daje jako lijepe rezultate ako se koristi unutar svojih limita - dakle bitno je dobro procijeniti slučaj, ali je isto tako bitno i da pacijent redovito nosi napravu.
Radi se o gotovo isključivo manjim do srednje zahtjevnim pomacima u prednjoj regiji, od dvojke do dvojke (ispravljanje gužvanja, rotacija i nagnutosti, izbačenosti zuba iz zubnog luka i sl.). Interesantno je da ovakvih slučajeva zapravo ima jako puno. Minus Inman alignera je što s njime ne možeš najbolje izgovarati s,c, z jer jezik malo zapinje o stražnji luk (ali se po potrebi bez problema skida!) i nešto je masivniji u odnosu na clear alignere, ali je i jeftiniji, higijena se dobro održava, ugodan po pitanju sila itd.

Clear aligner (prozirni aparatić, nevidljivi aparatić) je mobilna naprava koja se nosi 20-22 sata na dan, radi se od specijalne prozirne plastične folije stisnute preko 3D printanih modela na kojima se simuliraju tj određuju pomaci zuba (prethodnom digitalnom obradom u programu). Na taj način "obična" folija postane aktivni clear aligner jer u sebi zapravo ima dizajniran pomak zuba. Jedna folija (aligner) pomakne zub malo, stoga ih se mora nositi više i to svaka po 1-3 tjedna, ovisno o sustavu. Dakle, svaka pomakne zub malo dalje, pa još malo dalje, pa još itd., dok se ne dođe do zadanog položaja.
Vrlo su malo vidljivi, ugodni za nošenje, ne smetaju u komunikaciji, higijena se dobro održava, a skidaju se samo prilikom jela. Clear aligneri po potrebi mogu napraviti puno više nego Inman aligner te se opsegom djelovanja približavaju fiksnim aparatićima, stoga se i češće koriste za kompleksnije slučajeve (dakle praktički se svi zubi do određenog stupnja mogu pomicati u svim smjerovima) ili kod osoba koje zaista ne žele da im se išta vidi u ustima ili smeta govoru. Cjenovno su skuplji od Inman alignera te uglavnom cijenom koreliraju estetskim fiksnim aparatićima. Prosječna terapija traje 6-8 mjeseci.
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2016., 23:36   #45
+ dodatak iz prakse

nakon završetka terapije s Inmanom dobila sam retainer koji zapravo izgleda kao Clear Aligner, moram ga još neko vrijeme nositi preko noći radi zadržavanja novog položaja zuba. i doista jest istina da je neupadljiv i ne smeta govoru, no činjenica je i da se Inman neizmjerno lakše vadi i stavlja nego Clear Al.
CA je prilično krut i obuhvaća zube vrlo čvrsto, i svako jutro kad ga vadim to je borba na život i smrt, moram paziti da ga ne slomim, a on mi za uzvrat redovno ulovi kožu obraza kad ga stavljam. da to moram raditi nekoliko puta dnevno bilo bi doista ogromna gnjavaža. da imam duge ili umjetne nokte, bilo bi nemoguće.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 17:05   #46
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
+ dodatak iz prakse

nakon završetka terapije s Inmanom dobila sam retainer koji zapravo izgleda kao Clear Aligner, moram ga još neko vrijeme nositi preko noći radi zadržavanja novog položaja zuba. i doista jest istina da je neupadljiv i ne smeta govoru, no činjenica je i da se Inman neizmjerno lakše vadi i stavlja nego Clear Al.
CA je prilično krut i obuhvaća zube vrlo čvrsto, i svako jutro kad ga vadim to je borba na život i smrt, moram paziti da ga ne slomim, a on mi za uzvrat redovno ulovi kožu obraza kad ga stavljam. da to moram raditi nekoliko puta dnevno bilo bi doista ogromna gnjavaža. da imam duge ili umjetne nokte, bilo bi nemoguće.
Paaa i da i ne...aligner jako "špana" prvih par dana, a kasnije već postaje labaviji kako folija odradi svoje pa se prelazi na novu foliju s kojom se dešava ista stvar...retainer s druge strane mora biti krut dugo vremena kako bi držao zube baš u tom položaju u koji smo ih doveli
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 01:59   #47
eh, možda CA popusti nakon par dana ali se onda opet dobije novi koji steže. mora se vaditi iz ustiju pri svakom žvakanju, a ne ide van nimalo lako - to u ordinacijama koje ih rade ne spominju.

neki put klikne, ali češće ne. probala sam i sa podmazivanjem: vazelin - ne, gadan ukus; tooth mousse - ne, ne pomaže klizanju nimalo; kokosovo ulje - zasad najbolje, ugodan okus, ne škodi zubima, podmazuje bar malo. još uvijek su potrebne obje ruke u ustima, koncentracija i snaga. možda imam i naročito zeznut oblik zuba, kad ga retainer tako čvrsto obuhvati.
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 16:22   #48
Dva pitanja za @tanveer (ili nekog drugog sa Inman iskustvom)

1) Na koliko dugo su ti preporučili nošenje retainera tijekom noći?

2) Vezano uz cijenu, da li iznos koji se reklamira pokriva sve troškove (pregledi, retainer, itd.) ili to u konačnici ipak izađe nešto više?

hvala!
lub is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 10:15   #49
Pri kraju sam nošenja aparatića Inman Aligner i sad već imam neka pitanja vezano za retenciju. Još nisam stigla pitati dr., ali ionako bih željela dobiti info iz više izvora.
Da li je odabir vrste retainara i vremenski period nošenja retainera identičan nakon nošenja inman alignera i nakon recimo fiksnog aparatića, klasičnog mobilnog aparatića itd. Hoću reći, odabir vrste retainera ne ovisi o vrsti aparatića koju ste nosili?

Čitala sam generalno o retainerima – postoje fiksni i mobilni retaineri. Ja bih si u svakom slučaju priuštila fiksni (ako se može stavit na moje zube) da sam bez brige, ali čitam da se uz fiksni svakako mora nositi i mobilni. Mobilni bi se, čitam, prvih mjesec dana trebao nositi stalno, pa kasnije sve manje i rjeđe. E sad, ako se nosi uz fiksni, da li se mobilni isto mora mjesec dana nositi stalno ili se u tom slučaju može manje nostii?

Tanveer, da li si mobilni retainer od prvog dana morala nositi samo preko noći ili si ga u početku morala nositi i preko dana?
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 10:22   #50
Quote:
lub kaže: Pogledaj post
Dva pitanja za @tanveer (ili nekog drugog sa Inman iskustvom)

2) Vezano uz cijenu, da li iznos koji se reklamira pokriva sve troškove (pregledi, retainer, itd.) ili to u konačnici ipak izađe nešto više?

hvala!
U mom slučaju je iznos pokrivao troškove aparatića i svih kontrolnih pregleda tijekom nošenja aparatića.

Retainer nije uključen u cijenu.
Također, nije bio uključen u cijenu niti inicijalni pregled kod kojeg se uzima otisak i vidi da li ste uopće kandidat za nošenje ovog aparatića.

Što je sve uključeno u cijenu moraš konkretno pitati na mjestu na koje bi išla.
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:26   #51
Quote:
Beauty-pop kaže: Pogledaj post
U mom slučaju je iznos pokrivao troškove aparatića i svih kontrolnih pregleda tijekom nošenja aparatića.

Retainer nije uključen u cijenu.
Također, nije bio uključen u cijenu niti inicijalni pregled kod kojeg se uzima otisak i vidi da li ste uopće kandidat za nošenje ovog aparatića.

Što je sve uključeno u cijenu moraš konkretno pitati na mjestu na koje bi išla.
eh, upravo sam sad na netu vidjela jedno mjesto u zg gdje su splint i retainer uključeni u cijenu terapije.
Čini se da je moderator od tamo
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:38   #52
Quote:
Beauty-pop kaže: Pogledaj post
eh, upravo sam sad na netu vidjela jedno mjesto u zg gdje su splint i retainer uključeni u cijenu terapije.
Čini se da je moderator od tamo
...nisu uključeni u cijenu jer je akcija, ali nisu ni skupi (ako mislimo na isto mjesto)

__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 20:28   #53
mislim da su preporuke, koliko dugo se treba nositi retainer u 24 h i koliko dugo ukupno, individualne
meni je za početak bilo zadano preko noći svake noći, pa postepeno smanjivanje broja dana u tjednu, ovisno o pritisku koji se osjeti kad se ponovo stavi retainer nakon pauze. neodređen krajnji rok. navikneś se na malu pi..ariju, sad mi fali ako ga nemam u ustima kad legnem
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 09:13   #54
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
mislim da su preporuke, koliko dugo se treba nositi retainer u 24 h i koliko dugo ukupno, individualne
meni je za početak bilo zadano preko noći svake noći, pa postepeno smanjivanje broja dana u tjednu, ovisno o pritisku koji se osjeti kad se ponovo stavi retainer nakon pauze. neodređen krajnji rok. navikneś se na malu pi..ariju, sad mi fali ako ga nemam u ustima kad legnem
hvala ti
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 18:08   #55
Oralna higijena za vrijeme ortodontske terapije

Početkom studenog sam završila sa nošenjem inman alignera i nakon toga nosim samo fiksni retainer (to je žica pričvršćena kompozitom na stražnji dio zuba/ne vidi se izvana i ne smeta pri govoru i jelu) – dr. je rekla da je mi je fiksni retainer dovoljan jer nemam dubok zagriz.

Vraćam se na ovu temu da podijelim iskustvo vezano uz oralnu higijenu za vrijeme nošenja aparatića. Naime, meni nije bilo dovoljno što sam 5 puta dnevno prala zube (nakon svakog obroka/dakle i na radnom mjestu) i koristila zubni konac, nego sam da ne bi dobila infekciju usne šupljine morala dva puta dnevno koristiti i Listerine otopinu (Cool mint verzija). Koristila sam ju razrijeđenu sa vrlo malo vode (na uputama, čini mi se piše da se ne smije razrijeđivati sa vodom, ali toliko je žestoka da sam imala osjećaj da bi me spalila da je bar malko ne razrijedim.)

Dva puta sam dobila upalu. Prvi put par dana nakon početka nošenja aparatića i prije nego što sam koristila Listerine. Svaki dan je bilo sve gore. Uhvatila me panika (dala toliku lovu, a šta ako neću moći nositi aparatić) – kupila sam onda Belosept otopinu za grlo i Listerine za usnu šupljinu i koristila 3 puta dnevno. Nakon toga je upala relativno brzo prošla, a Listerine sam nastavila koristiti dva puta dnevno (ujutro i navečer nakon pranja zuba). Drugu upalu sam dobila kada sam napravila pauzu od korištenja Listerine-a. Kada sam ga opet nastavila koristiti brzo je prošla.

Na tržištu postoji više otopina za higijenu usne šupljine za vrijeme ortodontske terapije. Npr. Curasept otopina koja se reklamira kao idealna za njegu kod ortodontskih, implantoloških i protetskih radova.

Sve te otopine sprečavaju nastanak mekih zubnih naslaga (plaka), a bakterije u mekim zubnim naslagama su glavni uzrok upale (bar tako čitam u curasept prospektu). Na Listerinu (cool mint verziji) piše da reducira 70% više plaka nego samo pranje zubi. Na uputama koje sam dobila kad sam dobila inman aligner piše da je neophodna odlična oralna higijena i uklanjanje plaka.

Curasept nisam isprobala. Može se nabaviti u ljekarnama i Muelleru.
Listerine Cool Mint se može kupiti u skoro svakom dućanu (dm, Mueller, Spar, veći Konzumi...) – košta 30-ak kn 500 ml.

Možda je većini ljudi za vrijeme terapije dovoljno pranje zuba nakon svakog obroka. Meni to, eto, nije bilo dovoljno. Ako dobijete upalu svakako se posavjetujte sa svojim doktorom ili sa ljekarnikom.

Zadnje uređivanje Beauty-pop : 18.12.2016. at 18:25.
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 18:18   #56
misliš pri tome na upalu zubnog mesa na mjestu gdje te s unutarnje strane čeljusti dotiče aparatić?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 18:32   #57
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
misliš pri tome na upalu zubnog mesa na mjestu gdje te s unutarnje strane čeljusti dotiče aparatić?

Ne, koliko se mogu sjetiti radilo se o upali zubnog mesa sa vanjske, vidljive strane i to više u dubljem dijelu usne šupljine (zato sam jedno vrijeme kratko koristila i Belosept jer sam imala osjećaj da je upala otišla i u grlo) – a budući da je aparatić više na prednjem dijelu usne šupljine nosila sam ga i za vrijeme upale, samo skraćeno – 16 sati umjesto 20 koliko sam standardno nosila.
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 18:39   #58
ali misliš da je imalo veze s nošenjem aparatića? ili ne kužim post :/ sori
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 19:06   #59
Normalno da je imalo veze sa nošenjem aparatića. Praktički nikada ne dobivam upalu u usnoj šupljini, a ovo je bila baš jaka upala. I svaki put je počela jenjavati tek kad sam počela koristiti Listerine, a ponovno bi se javila kad bi prestala koristiti Listerine. Sada ne nosim aparatić, ne koristim više ni Listerine i ne dobivam upalu. Dok god sam koristila aparatić mi je trebalo neko sredstvo protiv plaka da se ne bi pojavila upala.

Ne mogu se više točno sjetiti mjesta na kojem je sve bila upala, ali je po mojo procjeni evidentno bila povezana sa nošenjem aparatića. Znam da je malo čudno što se ta upala kretala više prema unutra nego prema van, ali ja u životu tako nešto nisam dobila, a pojavilo se par dana nakon početka nošenja aparatića i cijelo vrijeme sam sa Listerinom trebala stvar držati pod kontolom da se ponovno ne pojavi. Od kad sam prestala nosti aparatić upala se više ne pojavljue iako ne koristim Listerine.
Beauty-pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 11:28   #60
Quote:
Beauty-pop kaže: Pogledaj post
Normalno da je imalo veze sa nošenjem aparatića. Praktički nikada ne dobivam upalu u usnoj šupljini, a ovo je bila baš jaka upala. I svaki put je počela jenjavati tek kad sam počela koristiti Listerine, a ponovno bi se javila kad bi prestala koristiti Listerine. Sada ne nosim aparatić, ne koristim više ni Listerine i ne dobivam upalu. Dok god sam koristila aparatić mi je trebalo neko sredstvo protiv plaka da se ne bi pojavila upala.

Ne mogu se više točno sjetiti mjesta na kojem je sve bila upala, ali je po mojo procjeni evidentno bila povezana sa nošenjem aparatića. Znam da je malo čudno što se ta upala kretala više prema unutra nego prema van, ali ja u životu tako nešto nisam dobila, a pojavilo se par dana nakon početka nošenja aparatića i cijelo vrijeme sam sa Listerinom trebala stvar držati pod kontolom da se ponovno ne pojavi. Od kad sam prestala nosti aparatić upala se više ne pojavljue iako ne koristim Listerine.
Možda ste alergični na metalne ili plastične dijelove alignera, to je rijetko jer se radi o medicinski i dermatološki odobrenim proizvodima, ali ipak moguće. A zašto se niste obratili doktorici da vidi gdje je uzrok (iritacija ili alergija)?
Listerine djeluje antibakterijski (iako je vrlo jak, ima puno alkohola i osobno ga ne volim), što znači da reducira uzročnike upale. Ne sprječava nastanak plaka jer onda ne bi trebalo uopće prati zube, nego ih samo ispirati vodicama; plak se jedino u potpunosti eliminira fizičkim kontaktom (četkanje). Dakle tom analogijom bi se dalo zaključiti da je aparatić bio pun bakterija pa ih je listerin na neki način "ubijao", što je naravno vrlo malo vjerojatno jer ste aparatić prali. Dakle riječ je o nečem drugom...
U svakom slučaju dobro da je prošlo!
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.