Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2014., 14:05   #161
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Nikoga Bog ne muči. Nema pakla. To su laži krivih religija.
Ajde bar neke dobre vijesti.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 14:44   #162
Nisam detaljno pratila temu, nego meni priča o Kraju zanimljiva...

To bi bila kao neka religijski kultivirana psihoza koja drži um u stanju svojevrsne zarobljenosti, a zašto se ljudi "primaju" na nju... to mi zanimljivije.

Meni se čini da se ta bitka dobra i zla odigrala mnogo puta i iznova odigrava, u nama samima i da je sve zlo koje činimo na neki način eksternalizirana muka po borbi za vlastitu dušu. Da je taj Armagedon u nama i iznova ga projiciramo na vanjski svijet, kreirajući patnju drugima, a kako su to krugovi... i samima sebi... kao neki loše procesuiran kompleks Boga.

I najveći zločinci i sveci su duboko mučene duše. U nekom dijelu na sličan način...

Vjerojatno se tako svijest bori za sebe i vjerojatno se ne može kultivirati bez te borbe kroz polaritete, pa nije dobro stvar milosti, niti zlo prokletstva i sl. (ne može "nagrada" biti uzrok nečega, ni nagrada ni kazna). Mislim, OK su to termini, ali ne mislim da su stvar dejstva neke nepojmljive izvanjske sile, takva bi bila prilično nebulozna.
Sou, čini mi se da se borba Antihrista s Hristom dogodila mnogo puta, da se stalno i iznova događa, i da je priča o Kraju historija koju i svatko za sebe i kolektivno živimo i živjet ćemo, još jako dugo...
Ista dinamika, isti čovjek, kreira dobro i kreira patnju, stvara umjetnost, profinjuje misao, otvara srce, a s druge strane organizira konc-logore...
I ta "kultivirana psihoza" ima svoju odgojnu svrhu, bolja opcija nego prepustiti pojedinca ili masu vlastitoj... kao neki demidž kontrol. I logična opcija.

Di je tu Bog? Religiozna jesam, vjernik nisam, moje religiozno biće ne komunicira s Vrhovnim bićem nalik meni, niti mi ta Sila oprašta lijepljenje uz bilo koji koncept koji je želi isprecipirati kao projekciju vlastitih želja, potreba, ljudskosti... takvo je, otprilike, moje iskustvo.
Ne znam, možda živimo u čistilištu, pa treba iskoristiti tu priliku dobro, vjera u milost s neba može biti poticajna i utješna, al' ako uz nju ide mirenje sa zlom uz opravdanje da neki Bog zna zašto je sve dobro i da je sve kako treba biti - to je već neprihvaćanje odgovornosti... i u tome ne vidim šansu da se dosegne, kako neki kažu, hristolikost.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 14:52   #163
Za bolid79:

Kažeš da je malo vjernika među znanstvenicima, jer bi oni trebali imati ozbiljnija shvaćanja od vjernika...ja se često znam pitati kad nešto otkriju na koji način su došli do toga? Često puta debelo krše moralne zakone da bi došli do saznanja...kako idu ispred zakona, rade stvari koje niti nisu zakonski dopuštene, niti se točno zna šta rade

...sjetimo se našeg znanstvenika koji je lomio kosti psima da bi došao do ljeka za zarašćivanje kostiju, ako se odbro sjećam, sjetimo se pokusa na ljudima...cijepiva koja su štetna itd

...putevi kojima ide znanost može čovjeku pomoći, ali koja je stvarna cijena toga...nije objavljeno...a i svako malo se stara znanstvena uvjerenja pobijaju novim dokazima...u svrhu znanosti recimo da je sve dopušteno, jer postoji dobro opravdanje, ako znanost uspije spasit će se mnoštvo ljudi od nečega (bolesti, virusa) s druge strane šta sve mora biti uništeno i kolko da bi jedan znanstvenik od mnogih pokušaja i mnogih znanstvenika, uspio u nećem, traže li oni reciom ljek za rak radi želje da izljeće čovječanstvo ili radi financijskog osobnog dobitka, želje da budu zlatnim slovima upisani u povijest?

...ponekad si čak razmišljam kako to da čovjek leti svemirom, sateliti u svemiru, roboti na planetama, čovjek na mjesecu (poznavanje ozbiljnih tehničkih stvari mi nije jača strana)...kako to da smo toliko napredni za put u svemir, a ljek za čovjeka koji boluje od raka još nije izmišljen, koji bi doveo do potpunog izlječenja? Ili možda je, ali nije dostupan za šire slojeve ljudi i drži se u tajnosti?

Čitam tvoju priču o vrhnju i priče od zoki89...on daje primjer kako kroz život ide otvorenih očiju i ušiju, razmišlja, postavlja si pitanja sam sebi, i dobija odgovore, ti tada ničim konkretnim kažeš da se tu razilaziš s njim u mišljenju i daješ primjer o vrhnju...koja je priča dublja, tvoja ili od zoki89? Ali bitno da si rekao da se razilaziš...ispada radi običnog vrhnja? Jel Bog prisutan kad čovjek ne misli?

Idem iz stana, prije toga sam peglala, žurim, gledam šta sam pozaboravljala uzeti sa sobom, i tik pred izlazak iz kuće pas sa prljavim nogama skoči na mene i zaprlja mi hlaće, ljuta sam, idem se presvući u sobu i imam šta vidjeti, peglu sam ostavila uključenu...slučajnost isto kao kod vrhnja, samo su posljedice ostavljene pegle, mogle biti veće od zaboravljenog vrhnja...

Pričaš o poslodavcima...otkad su oni bili viša sila...jest da nam o njihovoj odluci ponekad život ovisi...i da za nekog drugog neće biti mjesta, premda svi imaju isto pravo na rad, očito samo u teoriji, i onda se trebamo dokazivat da vrijedimo, a svako slijedeće pitanje je trik pitanje, pitano u svrhu eliminacije, a ne u cilju želim te zaposliti, dakle po meni se radi o natjecanju za ostvarivanje temeljnog prava i to ponekada na diskriminacijski način, a unaprijed se zna koga će se zaposliti, drugim riječima malo je natječaja gdi već nema spremnog kandidata u pričuvi, možeš li ti to dokazati? a tražiš dokaze o božjem postojanju?

...o višoj sili bi se primjerice radilo u slijedećoj situaciji...kada znam da od mene ima boljih radnika i ljudi, kada znam da poslodavac zna i svjestan je toga, kada znam da sam na razgovoru za posao odgovarao loše...a poslodavac ipak odabire mene, i onda se pitaš zašto baš mene?
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 14:58   #164
Quote:
Gondar kaže: Pogledaj post
Patnji neće biti tek onda kad budu svi mrtvi, a kakav je to Bog koji će nas sve eliminirat?
možda neki u ovom smislu
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:11   #165
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Tako je. Uništeni će biti samo bezbožnici oni koji čine zlo. A oni koji se preobrate i prestanu griješiti i prihvate Božju vlast koja dolazi , ti će preživjeti.
Zlo se čini koliko tisuća godina već i još nije uništeno dapače zlo kontrolira cijeli ovaj svijet (banke, političari itd..) tako da te bajke ostavi u sebi, uništeni će biti oni koji se ne prilagode okolini, a ne dobri i loši nema takvih, kao i kod svake vrste tako je i kod nas da jači jede slabije, i tu je također majka priroda koja u Slavoniji pokazuje zube i koliko smo nemoćni, odi u Slavoniju i moli se no sava će te pokupit molio se ti ili ne . Mislim da je malo i sebično očekivati božju pomoć jer morate shvatit koliko nas ima na ovoj planeti i koliko ih svaki dan umre i ne dobiju nikakvu pomoć a da dobiju oni tamo što sjede po cijeli dan u svojoj foteljici i baljezgaju molitve????? to je presebično i primitivno tako da...... samo borba i borba i to je jedini način da opstanemo u ovom životu
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:16   #166
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
Gdi si pročitao da će nas sve eliminirati?
Nisam nigdje pročitao nego to je jedini način da se zlo makne s ove planete jer mi smo zlo i mi činimo zlo i ako želimo da zlo nestane s ove planete onda moramo i mi nestati ne može drugačije, a taj praedicator živi u nekom svom svijetu pa to još ne shvaća i samo nek se moli da zlo ne stane a možda mu se to i ostvari tako što nas neki meteor pogodi i svi nestanemo kao dinosauri i eto bye bye zlo .
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:17   #167
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Nikoga Bog ne muči. Nema pakla. To su laži krivih religija.
Ta kriva religija je i izmislila tvog Boga tako da nemoj po njoj s***..... , i opet još jedan dokaz od tebe koliko su ljudi sebični i primitivni, ti tvrdiš da je tvoja religija ispravna a druge nisu tipično od nas, kao ono kad ja tvrdim da je moj auto bolji od tvog
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 15:21   #168
bolid74

"Bilo kako bilo, treba biti oprezan u tim uvjerenjima, obzirom da mogu biti dvosjekli mač. Ljudi mogu uletiti u riskantne pothvate očekujući da ih "nešto" čuva, pa ispadne pušiona. Pamet u glavu i uzdaj se prije svega u sebe


Da se osvrnem samo prvo na ono o dobrim ljudima , uzimanu radnog mjesta nekom zbog 'sretne ' slucajnosti koja tebi odgovara, cure za kojom netko pati i sl. Mislim da to bas nema veze s ovim o cemu pricamo a i nisu ni ti primjeri bas jednako dobri u svom kontekstu( npr kakve veze ima sto netko slini za nekom curom, valjda je ona ta koja bira s kim ce biti , ili to s radnim mjestom- mozda ga je izgubila osoba koja ga nije znala cijeniti, zabusavala je i sl...)

Slucajnosti koje sam ja spominjao nisu imale veze s nekom osobnom dobiti, koliko tek s osjecajem nejverovatne slucajnosti - bez nekih daljnjih zaključaka i stvaranja uvjerenja na temelju toga osim samog čuđenja i ostajanja bez teksta.
I osjećaja da netko režira 'odozgor' koliko god nelogicno bilo. Ako to povezes s nekim drugim iskustvima koja su apsolutno neshvatljiva ( promijenjena percepcije bez upotrebe droga ) i daju uvid u neke druge razine stvarnosti , onda se moze dogoditi da to razoruža agnostika, a i ateistu do te mjere da makar postane agnostik.

Zašto je to sve tako nekako nejasno i zamumuljeno i slučajno i što nas kandidira za slična iskustva- ne znam točno. Mislim da ipak ima veze s nekim unutarnjim stremljenjima sa beskrajnom željom za istinom i ljubavlju. Al teško je o tome objektivno govoriti i mjeriti takva iskustva jer svašta se zna desiti svakome a i ljudi su sposobni i lagat i izmišljat pa i sebe uvjerti da se nesto desilo sto nije itd...

Meni je osobno najveći profit od svega to što imam neki osjecaj da koliko god sranja vidio i dozivio na ovom svijetu znam da iza te maske postoji još nešto i to mi daje nadu i vjeru u zivot. I imam način da nađem oslonac u sebi kroz meditaciju makar oko mene padale i sjekire- to me ne čini autističnim već kreativijim i čuva me od depresije.
__________________
if i only had a heart
All is full of love
mislim... is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 16:21   #169
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
Meni to vuče na svećenika? Ovaj ima vremena kad toliko piše? Lako je to kad te časne dvore, a ti osim pokoja kava sa bogom, misa,dvije i nemaš drugog posla.
Predikator je SVJEDOK JEHOVE , a oni nemaju svećenike nego propovjednike.
I ne vjeruju u pakao, nego samo u raj. Ali isključivo zemaljski nakon Sudnjeg dana.
A grješnici neće u ognjeno jezero , nego će njihovo JA nestati.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:09   #170
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Predikator je SVJEDOK JEHOVE , a oni nemaju svećenike nego propovjednike.
I ne vjeruju u pakao, nego samo u raj. Ali isključivo zemaljski nakon Sudnjeg dana.
A grješnici neće u ognjeno jezero , nego će njihovo JA nestati.
Poštenije nego kod katolika i inih, kaj se pakla i griješnika tiče.

No ako je njihov raj na zemlji što će biti sa njima u tom raju kad Sunce u svojoj transformaciji ka crvenom divu (red giant) za kojih 800 mil. godina ispari svu vodu i atmosferu? Što će ostati od tog raja?

Gdje će onda stanovnici tog raja
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:19   #171
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Predikator je SVJEDOK JEHOVE , a oni nemaju svećenike nego propovjednike.
I ne vjeruju u pakao, nego samo u raj. Ali isključivo zemaljski nakon Sudnjeg dana.
A grješnici neće u ognjeno jezero , nego će njihovo JA nestati.
To je kao da ja kažem da ću na kraju svega na saonicama djeda mraza u Laponiju ili slično, topla koliba, ljepotice i slično. Tako će biti i tko mi što može! Ajd nek to neko pokuša osporiti!? Činjenice, argumenti, razum - NISU DOBRO DOŠLI!
svetipatrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:22   #172
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Zašto je Bog dozvolio Auschwitz?

svi koji su preživjeli Auschwtiz u inrevjuima su rekli da Boga nema
to se pitao i branko lustig, koji sigurno zna puno o tome.
Pretorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:48   #173
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Poštenije nego kod katolika i inih, kaj se pakla i griješnika tiče.
No ako je njihov raj na zemlji što će biti sa njima u tom raju kad Sunce u svojoj transformaciji ka crvenom divu (red giant) za kojih 800 mil. godina ispari svu vodu i atmosferu? Što će ostati od tog raja?
Gdje će onda stanovnici tog raja
Zar ne znaš da u svijetu mašte Suncem upravlja bog koji sigurno neće dozvoliti da Zemlja izgori
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:51   #174
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ali svejedno su notorna stvar "leteći tanjiri", projektuju se i prave više od 80 godina. I pre pojave mogućnosti animacije ljudi su ih opažali, pa se mit o vanzemaljcima gomila odavno.
NLOi su malo off-topic pa ću samo primijetiti da je zanimljivo kako su ljudi počeli primjećivati leteće tanjure onda kada ih je Hollywood počeo snimati, a dokazi o njima su drastično skočili onda kada su se kompjutori raširili među običnim ljudima i kada je svaka šuša mogla raditi specijalne efekte u kućnoj radinosti.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 17:51   #175
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Zar ne znaš da u svijetu mašte Suncem upravlja bog koji sigurno neće dozvoliti da Zemlja izgori
Ne možemo zamjerati ljudima što vjeruju u sve to jer kao što sam puno puta rekao realnost je okrutna i ljudi žele pobjeći od nje pa onda puno maštaju i vjeruju u sve i svašta što ih čini sretnim i što im omogućava da zaborave na realnost.
Gondar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 19:02   #176
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
možda neki u ovom smislu
Odlično! Točno je tako,pravi engleski gospodin.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:29   #177
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
NLOi su malo off-topic pa ću samo primijetiti da je zanimljivo kako su ljudi počeli primjećivati leteće tanjure onda kada ih je Hollywood počeo snimati, a dokazi o njima su drastično skočili onda kada su se kompjutori raširili među običnim ljudima i kada je svaka šuša mogla raditi specijalne efekte u kućnoj radinosti.
Jeste, i onaj klasičan filmski izgled zelenih na koji se i danas pecaju kada žele da naprave novu fake priču. Fascinantna mi je ona psihoza mnogih, uglavom su priče made in america, kako su bili oteti i šta se tu do detalja dešavalo, i kako su ti ljudi zaista ubeđeni kroz svoju fantaziju da je to njihovo iskustvo autentično, s druge strane fukcionišu kao i ostali obični ljudi sa tim fake iskustvom suptilnog horora.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:36   #178
Quote:
svetipatrik kaže: Pogledaj post
To je kao da ja kažem da ću na kraju svega na saonicama djeda mraza u Laponiju ili slično, topla koliba, ljepotice i slično. Tako će biti i tko mi što može! Ajd nek to neko pokuša osporiti!? Činjenice, argumenti, razum - NISU DOBRO DOŠLI!
dok sam bio mlađi imao sam jednu frendicu onako nismo se baš , al dobro ne ulazim sad u to , i znala mi je reć da ako ima boga kako dopušta da čovjek sere? jer bi to inače ,da ima boga se nekako finije rješavalo i ne bi smrdilo. Nego što bi bilo da govno ne smrdi? Izio bi govno ,jer ne bi znao da je govno nego bi se prevario i mislio da je kolač. Tako mora bit i zla , da znaš što je za otpad da to ne pojedeš , jer "smrdi" a to znaš zato što patiš. Da nema patnje cijeli bi svijet istrulio od zla jer se ne bi znao maknut od smrada. A drugo je pitanje zašto zla uopće ima i zašto nešto mora bit za otpad. To je zato što ako bi svi bili dobri onda ne bi niko bio , kao u komunizmu , a to je tek zlo. Gdje ima dobra mora bit i zla i gdje ima nešto dobrih stvari ima i otpada ali se i otpad može za nešto iskoristit ili bar preradit u nešto što se može iskoristit , ili može bit za potpalu da se dobije energija.
Schultzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:40   #179
Quote:
Schultzz kaže: Pogledaj post
dok sam bio mlađi imao sam jednu frendicu onako nismo se baš , al dobro ne ulazim sad u to , i znala mi je reć da ako ima boga kako dopušta da čovjek sere? jer bi to inače ,da ima boga se nekako finije rješavalo i ne bi smrdilo. Nego što bi bilo da govno ne smrdi? Izio bi govno ,jer ne bi znao da je govno nego bi se prevario i mislio da je kolač. Tako mora bit i zla , da znaš što je za otpad da to ne pojedeš , jer "smrdi" a to znaš zato što patiš. Da nema patnje cijeli bi svijet istrulio od zla jer se ne bi znao maknut od smrada. A drugo je pitanje zašto zla uopće ima i zašto nešto mora bit za otpad. To je zato što ako bi svi bili dobri onda ne bi niko bio , kao u komunizmu , a to je tek zlo. Gdje ima dobra mora bit i zla i gdje ima nešto dobrih stvari ima i otpada ali se i otpad može za nešto iskoristit ili bar preradit u nešto što se može iskoristit , ili može bit za potpalu da se dobije energija.
Kakva legendarna teorija
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 23:46   #180
Quote:
Schultzz kaže: Pogledaj post
dok sam bio mlađi imao sam jednu frendicu onako nismo se baš , al dobro ne ulazim sad u to , i znala mi je reć da ako ima boga kako dopušta da čovjek sere? jer bi to inače ,da ima boga se nekako finije rješavalo i ne bi smrdilo. Nego što bi bilo da govno ne smrdi? Izio bi govno ,jer ne bi znao da je govno nego bi se prevario i mislio da je kolač. Tako mora bit i zla , da znaš što je za otpad da to ne pojedeš , jer "smrdi" a to znaš zato što patiš. Da nema patnje cijeli bi svijet istrulio od zla jer se ne bi znao maknut od smrada. A drugo je pitanje zašto zla uopće ima i zašto nešto mora bit za otpad. To je zato što ako bi svi bili dobri onda ne bi niko bio , kao u komunizmu , a to je tek zlo. Gdje ima dobra mora bit i zla i gdje ima nešto dobrih stvari ima i otpada ali se i otpad može za nešto iskoristit ili bar preradit u nešto što se može iskoristit , ili može bit za potpalu da se dobije energija.
Pročitah ovo i postadoh prosvijetljen...dok mi suze teku niz obraze u glavi mi je samo jedna misao...vi moj dobri čovječe trebate negdje...nekako proširiti dalje svoju poruku...da i drugi shvate smisao života i smrti...da uvide istinu kao što sam ja...ne znam još kako, ali ja vam obečajem da ću nači način da jednog dana svi čuju vašu poruku
Ziryab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.