Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2007., 10:00   #1
Unhappy Šarlah

Curica mi u vrtiću pokupila šarlah. A prije samo 10 dana je imala upalu uha i završila na atibiotiku. I ja opet na bolovanju; u firmi šefica pizdi, dere se, pofajtale se opako. Kaže ona meni da nek mi muž ostane doma, da joj moram dat kućni telefon (ne javljam se na mob), prijeti otkazom... Mobbing čisti! Ja i dalje pizdim po svom, i naravno da ostajem doma. Pa nisam ja nezamjenjiva - imam najnižu plaću, uvale mi hrpu posla jer nitko osim mene budale neće raditi i sad još da bolesno dijete bacim na cestu zbog proklete kučke!

I tako mi otišli do pedijatrice, ona podivljala na one iz hitne u Klaićevoj koji nisu skužili da malena ima šarlah, dobila antibiotik. I sad ja fino mirno ženi kažem da joj ne mogu dat sirup jer povraća, da sam probala i sa špricom pa mi povrati naknadno, a ona počne urlati na mene da moram. I ja opet objasnim da ne mogu, jer dijete plače i uvijek sve povrati; ona opet urla da moram. Pitam je jel mogu miještati lijek s mlijekom, ona živčani da se to ne smije. To je rekla i za Klavocin kod upale uha, a teta u apoteci mi rekla da mogu. Tako ja pokupila papire i otišla, u apoteci mi rekli da može piti s malo mlijeka. I sad se mučimo sa sirupom, pije ga po 45 minuta, tri puta na dan, i ja sam već napola luda od svega. Muž na putu, i bolje da je tako jer on je tip koji djetetu sve popušta, po njemu ako neće sirup ne mora i sl.

Ajme, dijete mi ima tek 3 godine a ja sam već napola luda!
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 11:29   #2
Najprije se smiri, jer si svom djetetu najkorisnija normalna.

Čuj, pedi ti je dobro rekla, jest da joj je pristup loš, ali antibiotik se mora popiti kod šarlaha.
I mi smo u toj dobi imali problema sa davanjem lijeka, najgore je bilo po noći, i ja sam lijek stavljala u špricu i špricala polako, malo po malo sa strane (prema obrazu), tako da bi ga ipak nekako progutao i obavezno odmah čašu vode da ispere taj okus.

I znam da to nije pedagoški, ali možda da joj ponudiš neke male nagradice za svaku žlicu popijenog sirupa, bolje i to nego da ti završi na penicilinskim injekcijama.

Sretno !
Monica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 11:39   #3
I ja sam se mučila sa sirupom i povracanjem nakon njega
Dok nisam promijenila priču, nisam više govorila ajde molim te, dat ću ti čokoladu i sl. nego 'vako:
'slušaj mali, ovaj sirup je odvratan, toliko je ružan da će ti doći da ga ispljuneš al upravo ta ružnoća će poubijat sve te viruse u tebi i ozdravit ćeš brzo i moći ćeš vani.'
Malac je to progutao samo tako i nikad više problema oko sirupa
Kod nje nije ni to upalilo , ona ružne sirupe stavi negdje sa strane ko hrčak i ispljune kad ju kao nitko ne gleda.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 14:56   #4
Probala sam i s podmićivanjem i s Tijinom metodom al ništa od toga. Na kraju ipak miješam sirup s dva prsta mlijeka, pa u to zajedno stavljamo kakao i onda tu mrvicu mlijeka pije minimalno pol sata.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 15:13   #5
moj je istreniran na petrovićev med, a goreg okusa od toga nema. tak da sirupi prolaze bez jebemti, doduše nismo ga morali davati već.... preko 2,5 godine
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 22:43   #6
Quote:
plavva kaže: Pogledaj post
moj je istreniran na petrovićev med, a goreg okusa od toga nema. tak da sirupi prolaze bez jebemti, doduše nismo ga morali davati već.... preko 2,5 godine
Neće moja zvijerčica ni med, ni sokove, ni voćne bombone, sladolede i jogurte, ni kaladont zato što je voćni
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 23:03   #7
Quote:
Tijana kaže: Pogledaj post
Curica mi u vrtiću pokupila šarlah.
Je si mi uvalila crnjak. Teta iz vrtića mi je rekla da je po splitskim vrtićima prava epidemija šarlaha.
A još uvijak je u varičelama i kao u ponedjeljak bi trebao u vrtić. Sve se mislim dali da ga pošaljem ili ne.
tabita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2007., 05:32   #8
KOd mene isto ucjene pale a recimo za pranje zuba koristimo foru sa bubama koje jedu zube pa ih keficom skakljamo i one pobjegnu van, i super pali.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 21:44   #9
Dižem temu
zanima me kako počinje šarlah
mali mi kuri lagano a danas sam bila kod pedice i rekli su mi da su u kvartu sva tri vrtića puna šarlaha
zanimaju me iskustva mama koje su to prošle je prvo ide osip ili malinasti jezik i jel grlobolja obavezna kod šarlaha?
smeđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 23:25   #10
Quote:
smeđa kaže: Pogledaj post
Dižem temu
zanima me kako počinje šarlah
mali mi kuri lagano a danas sam bila kod pedice i rekli su mi da su u kvartu sva tri vrtića puna šarlaha
zanimaju me iskustva mama koje su to prošle je prvo ide osip ili malinasti jezik i jel grlobolja obavezna kod šarlaha?
Da to su simptomi..moja je prvo imala proljev i povraćala je,kasnije ide temp.pa jezik boje maline i osip,prvo je imala na zapešću ruke,pa vrat...Moja je toliko dehridirala od povraćanje i proljeva da je završila na infuziji.Obavezno se mora piti antibiotik..i jako je bitno da se pogodi terapija.Mojoj su prvo napravili sve pretrage pa tek po brisevima nosa,grla i krvi joj dali terapiju.I pogodili joj,odmah joj bilo bolje.:top Slušajte pedijatre.
link za šarlah
http://www.medicina.hr/clanci/sarlah_skarlatina.htm
__________________
http://mojekrpice.hr/didi55-31660

Nikad ne pretpostavljaj jer je pretpostavka majka svih zajeba.

Zadnje uređivanje Angel2 : 25.11.2010. at 23:30.
Angel2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 01:12   #11
prvi dan temperatura i malo povećani limfni čvorovi,drugi dan osip po obrazima sitan skroz spušta se prema vratu i može biti po cijelom tijelu i limfni čvorovi dosta povećani i meki na vratu + jaka grlobolja .mi smo sina drugi dan vodili pedijatru i čim
ga je pogledao i grlo naravno znao je da je šarlah,temperaturu nije imao visoku
oko 38,5 najviše bez povraćanja i proljeva. 10 dana pencilina i sve ok.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 10:02   #12
mm je prije 5 godina imao šarlah, bar mi tako pretpostavljamo. Prvi simptom je bio jaka grlobolja, uvećani limfni čvorovi, povišena temp, naposlijetku osip po cijelom tijelu.

U grlu je nađen hemolitički streptokok, doktorica ga je slala na biopsiju kože zbog sumnje na psorijazu.
Dobio tonu kortikosteroidne kreme za osip.

Prvo dobio tri kutije antibiotika dalacin koji naravno ne djeluje na streptokok.
Naposlijetku je dobio od druge doktorice sumamed..

I konačno, nakon toga streptokoka nije bilo.
Nakon nekog vremena osip se povukao.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:49   #13
osip je stvarno karakterističan,obrazi su crveni a oko usta je bijelo onako
jer nema osipa,ovako je baš moj mali izgledao
http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...:26&tx=9&ty=76
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 20:44   #14
Quote:
smeđa kaže: Pogledaj post
Dižem temu
zanima me kako počinje šarlah
mali mi kuri lagano a danas sam bila kod pedice i rekli su mi da su u kvartu sva tri vrtića puna šarlaha
zanimaju me iskustva mama koje su to prošle je prvo ide osip ili malinasti jezik i jel grlobolja obavezna kod šarlaha?
prvo ide temperatura i upala grla,najčešće od upale grla kad toksini od tog streptokoka uđu u krv nastaje osip po trupu i u pelenskoj regiji,obrazi crveni kao da je netko trčao par kilometara a oko ustiju bijelo tj. normalna boja kože

uglavnom nama se navečer pojavio osip a zakurila je ujutro

antibiotik obavezan da nebi došlo do pogoršanja a to je da se streptokok ne naseli na zglobove(zaboraila sam naziv te bolesti),ja sam tada bila trudna kad je mala imala,dva ginekologa,pedijatar i dr. opće prakse su se složili da i ja trebam antibiotik radi prevencije i nema veze ako sam ga preboljela

šarlah je zarazna bolest i masa ljudi je u krivu ako misle da se stječe imunost na njega,naime njega mogu uzrukovati i podtipovi tog streptokoka
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 21:40   #15
Hvala bili smo kod pedice
ona sumnja na streptokok i mali ima gnojnu anginu
nema osipa i povracanja
smeđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 15:10   #16
POdižem temu

Mala je prošli tjedan( četvrtak i petak) dobila temperaturu, izgledala je kao prehlađena. začepio se nos, u petak smo joj već dobrano tog prozirnog šlajma uspievali izvuči iz nosa. Nisam je vodila pedici, izgladala je ko jaka prehlada.

U subotu nema temp, ali se probudila sa očima punima krmelja, upala. Otišli smo na dežurnu ambulantu, nos curi, kašljuca (iskašljava, kasnije je i povratila par puta taj šlajm). Pogledala je doktorica, grlo upaljeno, s točkicama, antibiotik Zinnat i Tobrex kapi za oči radi upale. Pošto sam ja imala upalu grla na početku tog tjedna kaže da sam je vjerojatno ja zarazila nekim streptokokom (ja sam popila antibiotik).

Zinnat povraća, mijenjamo ga za Cefixim u nedjelju opet kod dežurne pedijatrice. Popodne popila natibiotik, već navečer je bila čudnija, crvenija, mislila sam opet temperatura ali nije imala. Ujutro (danas) je sva crvena u licu, kao da ju je netko išamarao, oba obraza, sve do brade. Osip nisam vidjela po tijelu (sad ću je dobro ispregledati kad se probudi).

Može li biti šarlah ili je reakcija na antibiotik? (reagirala je već jednom na pencilin tako s crvenilom u licu, samo nije bilo ni probližno ovakvo).

Popodne ćemo pedijatrici. Kad se kod šarlaha pojavljuje osip? Od početka bolesti već joj je 5. dan.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 17:17   #17
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
POdižem temu

Mala je prošli tjedan( četvrtak i petak) dobila temperaturu, izgledala je kao prehlađena. začepio se nos, u petak smo joj već dobrano tog prozirnog šlajma uspievali izvuči iz nosa. Nisam je vodila pedici, izgladala je ko jaka prehlada.

U subotu nema temp, ali se probudila sa očima punima krmelja, upala. Otišli smo na dežurnu ambulantu, nos curi, kašljuca (iskašljava, kasnije je i povratila par puta taj šlajm). Pogledala je doktorica, grlo upaljeno, s točkicama, antibiotik Zinnat i Tobrex kapi za oči radi upale. Pošto sam ja imala upalu grla na početku tog tjedna kaže da sam je vjerojatno ja zarazila nekim streptokokom (ja sam popila antibiotik).

Zinnat povraća, mijenjamo ga za Cefixim u nedjelju opet kod dežurne pedijatrice. Popodne popila natibiotik, već navečer je bila čudnija, crvenija, mislila sam opet temperatura ali nije imala. Ujutro (danas) je sva crvena u licu, kao da ju je netko išamarao, oba obraza, sve do brade. Osip nisam vidjela po tijelu (sad ću je dobro ispregledati kad se probudi).

Može li biti šarlah ili je reakcija na antibiotik? (reagirala je već jednom na pencilin tako s crvenilom u licu, samo nije bilo ni probližno ovakvo).

Popodne ćemo pedijatrici. Kad se kod šarlaha pojavljuje osip? Od početka bolesti već joj je 5. dan.
Javi se pedijatru opet. Ovo kako opisuješ meni zvuči na adenovirozu- dakle, puni nos, temperatura konjuktivitis i upala grla. Streptokokna upala grla obično ne ide sa kataralnim simptomima, tj. curećim nosom i konjuktivitisom. Ovo crvenilo lica može biti možda reakcija na antibiotik. Kod šarlaha se osip javlja 2.-3. dan bolesti.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:42   #18
ne mora biti moj maleni je dobio šarlah i isti dan osip i povracanje???
u Svakom slucaju najbolje otici ponovno pedici
smeđa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 08:02   #19
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Javi se pedijatru opet. Ovo kako opisuješ meni zvuči na adenovirozu- dakle, puni nos, temperatura konjuktivitis i upala grla. Streptokokna upala grla obično ne ide sa kataralnim simptomima, tj. curećim nosom i konjuktivitisom. Ovo crvenilo lica može biti možda reakcija na antibiotik. Kod šarlaha se osip javlja 2.-3. dan bolesti.
Hvala puno na odgovoru.

Bili smo kod pedice jučer popodne, njoj se čini sve ok. Do tad je crvenilo na licu već nestalo pa sam joj samo mogla opisati kako je izgledalo i kako je zahvatilo lice, drugog crvenila po tijelu ni osipa mala nema.

Kaže doktorica grlo je ok, nije više crveno. Poslala nas vadit krv, svi parametri mirni, leukociti 11, ukinula antibiotik. Danas moramo još ići da vidi drugi dio nalaza krvi, jučer je samo onaj "hitni" bio gotov, pa je rekla da ćemo još po drugom dijelu vidjet treba li antibiotik ili ne.

Iskreno i meni se činilo da je crvenilo od antibiotika jer je mala se zacrvenila dva tri sata nakon uzimanja, samose zacrvenila cijela, onako u licu kao da ima temperaturu, čak sam joj i mjerila ali nije imala. Do jutra su joj ostali samo obrazi crveni kao da ju je netko ispljuskao.

Kaže doktorica da joj se čini da je to virusni eritem, štogod to bilo (juečr sam guglala ali nisam ništa pametnija. Mojoj se crvenilo nije proširilo na druge dijelove tijela).

Ma mene je zbunilo to što su nam dežurne pedijatrice koje su gledale grlo rekle da je crveno "s točkicama", obje su napomenule da treba antibiotik, čak su rekla da (ako je streptokokna upala) odmah biti bolje od antibiotika, no da treba antibiotike pit deset dana. A maloj je gotovo odmah bilo bolje poslije antibiotika, imala sam osjećaj da već za par sati lakše guta i diše, da joj grlo nije naoteklo, nije više hrkala dok je spavala. Tak da me malo frka što joj je njena pedica ukinula antibiotik.Maloj je sad grlo ok.

Može li mala imati posljedice ako ne popije tak antibiotik do kraja, tih deset dana (pa da se na kraju ispostavi da je bio streptokok pa ponovno bukne upala)? NJena pedica nije vidjela kak je izgledalo grlo na početku.

Hoće li po krvnoj slici moći se znati kaj se događa/lo?

NIje da ne vjerujem pedici, pogotovo zato što je tražila krvnu sliku, ali me frka jer je nije vidjela na početku bolesti.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 13:53   #20
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru.

Bili smo kod pedice jučer popodne, njoj se čini sve ok. Do tad je crvenilo na licu već nestalo pa sam joj samo mogla opisati kako je izgledalo i kako je zahvatilo lice, drugog crvenila po tijelu ni osipa mala nema.

Kaže doktorica grlo je ok, nije više crveno. Poslala nas vadit krv, svi parametri mirni, leukociti 11, ukinula antibiotik. Danas moramo još ići da vidi drugi dio nalaza krvi, jučer je samo onaj "hitni" bio gotov, pa je rekla da ćemo još po drugom dijelu vidjet treba li antibiotik ili ne.

Iskreno i meni se činilo da je crvenilo od antibiotika jer je mala se zacrvenila dva tri sata nakon uzimanja, samose zacrvenila cijela, onako u licu kao da ima temperaturu, čak sam joj i mjerila ali nije imala. Do jutra su joj ostali samo obrazi crveni kao da ju je netko ispljuskao.

Kaže doktorica da joj se čini da je to virusni eritem, štogod to bilo (juečr sam guglala ali nisam ništa pametnija. Mojoj se crvenilo nije proširilo na druge dijelove tijela).

Ma mene je zbunilo to što su nam dežurne pedijatrice koje su gledale grlo rekle da je crveno "s točkicama", obje su napomenule da treba antibiotik, čak su rekla da (ako je streptokokna upala) odmah biti bolje od antibiotika, no da treba antibiotike pit deset dana. A maloj je gotovo odmah bilo bolje poslije antibiotika, imala sam osjećaj da već za par sati lakše guta i diše, da joj grlo nije naoteklo, nije više hrkala dok je spavala. Tak da me malo frka što joj je njena pedica ukinula antibiotik.Maloj je sad grlo ok.

Može li mala imati posljedice ako ne popije tak antibiotik do kraja, tih deset dana (pa da se na kraju ispostavi da je bio streptokok pa ponovno bukne upala)? NJena pedica nije vidjela kak je izgledalo grlo na početku.

Hoće li po krvnoj slici moći se znati kaj se događa/lo?

NIje da ne vjerujem pedici, pogotovo zato što je tražila krvnu sliku, ali me frka jer je nije vidjela na početku bolesti.
Teoretski je moguće da je bio streptokok no crveno grlo s točkicama se vidi i kod virusnih upala grla. Da je antibiotik djelotvoran, to se vidi tek nakon cca 48 h uzimanja, teško nakon jedne doze. Ako postoji sumnja na alergijsku reakciju, razumno je obustaviti antibiotik. Događaju se križne reakcije između penicilina i cefalosporina( a to je cefiksim).
Preporučila bih da se napravi pauza sa antibiotikom od najmanje 24 h ili čak 48 h pa da se učini bris ždrijela. Ako je pozitivan na streptokok, moguće da je u podlozi upale bio streptokok te prema antibiogramu primijeniti antibiotik. Može se učiniti još i titar protutijela na streptokoke ASTA i ASTO ( mislim da se tako zovu) koji će pokazati da li se radilo o streptokoku. Javi šta je dalje bilo.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.