Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2020., 20:00   #1
Skuzio sam da je lijek citostatik i sad me frka

Ne znam u koju bih temu ubacio. Prepisali su mi neki lijek za vanjsku primjenu i bas su navalili da ga koristim iako sam zbilja oprezan kad je rijec o lijekovima i nisam bas bio voljan. Ali na kraju sam popustio, misleci da je aktivna tvar jedna kiselina. Jucer malo gledam i druga aktivna tvar je fluorouracil! Zbilja mi nije jasno zasto za svaku glupost preporucuju takve opasne tvari, ali citam malo nuspojave i mjere opreza, pa to je kao da se radi s plutonijem. BTW, imam neke nuspojave. Ali ono sto me vise zanima, s obzirom na to da sam stavljao na tijelo pa se hodao po stanu i sad imam toga posvuda po stanu, sto sad?

Jesam li dobro skuzio ovo da ce se tvar razgraditi na zraku nakon par dana?

Quote:
AEROBIC: Fluorouracil, present at 5 mg/L, was shown to biodegrade 100% within 5 days using an activated sludge inoculum and the OECD confirmatory test, detection limit = 0.2 mg/L(1). The initial rate was dependent on initial concentration: the higher concentration, the slower the degradation. 100% biodegradation in 14 days was observed when presented as a mixture with other cytostatic compounds(1).
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/com...ronmental-Fate

Ni inace ne volim lijekove i sad sam bas zasrao s ovim. Sad opce ne znam sto da radim.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2020., 22:51   #2
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Ne znam u koju bih temu ubacio. Prepisali su mi neki lijek za vanjsku primjenu i bas su navalili da ga koristim iako sam zbilja oprezan kad je rijec o lijekovima i nisam bas bio voljan. Ali na kraju sam popustio, misleci da je aktivna tvar jedna kiselina. Jucer malo gledam i druga aktivna tvar je fluorouracil! Zbilja mi nije jasno zasto za svaku glupost preporucuju takve opasne tvari, ali citam malo nuspojave i mjere opreza, pa to je kao da se radi s plutonijem. BTW, imam neke nuspojave. Ali ono sto me vise zanima, s obzirom na to da sam stavljao na tijelo pa se hodao po stanu i sad imam toga posvuda po stanu, sto sad?

Jesam li dobro skuzio ovo da ce se tvar razgraditi na zraku nakon par dana?



https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/com...ronmental-Fate

Ni inace ne volim lijekove i sad sam bas zasrao s ovim. Sad opce ne znam sto da radim.
Znači, prvo si koristio, a tek onda sablazan zbog korištenja i činjenice da se radi o citostatiku. Zanimljivo. I što bi ti sada?
2 su opcije. Ili ništa, nadajući se da će nuspojave uskoro proći. Ili provesti neki detoks, a ima ih više vrsta.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 01:48   #3
Kanis upasti u neku tvornicu, ukrasti ga, i zakopat se s njim pod zemljom???
Jesi opce procital taj clanak?!
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 01:50   #4
A valjda znas zakaj primas lijek.
I znas da, u svakoj terapiji, vrijedi princip vise koristi neg stete.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 01:54   #5
Evo ti s jedne stranice, ali slobodno trazi na stranici otkud je prenesen
" Primjena kreme koja sadrži 5% fluorouracil (5-FU) tijekom 2 do 4 tjedna, može u pacijenata s rakom kože, bilo da se radi o bazocelularnom ili planucelularnom karcinomu, smanjiti potrebu za kirurškim zahvatom, ukazuju rezultati četverogodišnje studije. Naime, pokazalo se da je potreba za kirurškim zahvatom smanjena za 75 posto tijekom godine nakon terapije za planocelularni karcinom te 11 posto za bazocelularni karcinom.

Inače, topikalni 5-FU je već dugi niz godina u uporabi, a koristi se u liječenju aktnične keratoze, koja je prekursor planocelularnog karcinoma te se i očekivalo da će njena primjena imati bolji učinak u pacijenata s planocelularnim karcinomom

Smatra se da bi se najbolji učinak u borbi protiv planocelularnog karcinoma postigao ako bi se spomenuta terapija kremom 5-FU ponavljala svake godine.

Valja spomenuti da karcinom pločastih stanica ima veliku učestalost te da je primjena ove kreme u njegovu liječenju važna za svekupno javno zdravlje.

Izvor:
JAMA Dermatology

"
Ak imas keratozu, naj biti drama queen ( king... sto li vec )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 10:01   #6
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Kanis upasti u neku tvornicu, ukrasti ga, i zakopat se s njim pod zemljom???
Jesi opce procital taj clanak?!
Nisam te bas razumio, moram rec. Lijek mi uopce nije bio potreban, imao sam alternative. Ali su forsirali s tim. Nemam keratozu.

Zanima me samo kako se aktivna tvar raspada i kako cu to maknuti iz svog stana.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 10:08   #7
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
...
Zanima me samo kako se aktivna tvar raspada i kako cu to maknuti iz svog stana.
Što misliš kad pitaš kako ćeš maknuti iz stana?
Imaš rasipane razmrvljene tablete svuda po stanu? Koliko se to količine?
Čega te zapravo strah?
tyn@zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 10:14   #8
Quote:
tyn@zg kaže: Pogledaj post
Što misliš kad pitaš kako ćeš maknuti iz stana?
Imaš rasipane razmrvljene tablete svuda po stanu? Koliko se to količine?
Čega te zapravo strah?
Gle, da budemo kristalno jasni, ja znam da sam ja lud. I imam fobiju od tvari koji mi mogu stetiti.

Da, rasipane molekule po stanu. Ako se apsorbira 6%, ostatak je negdje po parketu/plocicama, krevetu.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 10:45   #9
Oko toga ne moraš brinuti, to je toliko minijaturna količina koja ne može imati apsolutno NIKAKVOG učinka na ljudski organizam.
Rasipane molekule...
tyn@zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 13:40   #10
Pa daj pročitaj što piše u članku!
Uopće nisi pročitao! Ili ne znaš engleski dovoljno da shvatiš kaj piše u njemu.
( prepričavati sadržaj ti neću ... potrudi se )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 13:44   #11
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
...
Da, rasipane molekule po stanu. Ako se apsorbira 6%, ostatak je negdje po parketu/plocicama, krevetu.
Daj nam te rasipane molekule malo poslikaj...

( a kak stvar stoji s molekulama Aspirina rasipanim po stanu, odjeci, autu...? )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 14:04   #12
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Pa daj pročitaj što piše u članku!
Uopće nisi pročitao! Ili ne znaš engleski dovoljno da shvatiš kaj piše u njemu.
( prepričavati sadržaj ti neću ... potrudi se )
Sophie, a zasto si ti tako bezobrazna? Trebas i ti neku pilulicu?


Ne koristim nikakve lijekove, ni aspirin. Sasvim je ocito da imam fobiju, napisao sam cak
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 14:13   #13
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Sophie, a zasto si ti tako bezobrazna? Trebas i ti neku pilulicu?


Ne koristim nikakve lijekove, ni aspirin. Sasvim je ocito da imam fobiju, napisao sam cak
piješ li vodu ??? Znaš li da je u vodi klor ?? Tvar koja se koristila kao bojni otrov u 1 svijetskom ratu i oni ga stavljaju u vodu. Pa je ovaj lijek, mačji kašalj u odnosu na vodu koju često piješ
Šalim se znam da su to minimalne količine koje nemaju štetni učinak i više pomažu jer najviše naškode bakterije ako voda nije dobro tretirana.
msvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 15:26   #14
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Sophie, a zasto si ti tako bezobrazna? Trebas i ti neku pilulicu?


Ne koristim nikakve lijekove, ni aspirin. Sasvim je ocito da imam fobiju, napisao sam cak
Cvilidreto...malo se zafrkavam...
Kuzim da ti je bed, i zakaj. ( frendica ima kolegu sa slicnim problemom...covjeknide na psihoterapiju... joj... )
Ali nisi procital clanak.
Nego si clanak tipa o industrijskoj upotrebi protumacil kao da vazi za tebe.

Ne koristis lijekove? Upala pluca? Birao bi da umres? Mozda ne bi bilo lose, za sigurnost ubuduce, svakaj se covjeku desava, da razmislus o psihoterapiji, jer nema potrebe da se mucis ovak.

Nisam bezobrazna.
Da sam ti napisala da si glup ko hm i idiot i da kaj opce zdravstvo trodi na tebe, e to b8 bilo bezobrazno.
Ne znas razlikovati malo zafrkancije, da se covjek kroz to opusti i nasmije, od bezobraznosti.
Bas si glup
( ma nisi... to te sad zezam za primjer! )
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2020., 15:33   #15
Ali zbiljja za ozbac.
Moras taj clanak procitati s razumijevanjem... u strahu si, samo zato sto si vidio jednu rijec, potpuno zanemario u kojem kontekstu se o tom pise u clanku.
I ovo ti sad najozbiljnije kazem.
Rijec po rijec.
Nije vazna jedna rijec. Nego sto se o njoj govori u clanku.
To nisi uopce percipirao.
Stvarno nisi.
Procitaj to kao da ucis za ispit.
Pises zadacu.
Drzis predavanje.
Citas knjigu.
Iskljuci to sto ti imas kremu s tom supstancom.
Vidi o cem clanak govori.
Uopce nema veze s medicinskom upotrebom.

Kao da neces jesti sol u hrani, jer s njom posipavaju ulice, pa kaj bi bilo da pojedes kamion one vrste soli kojom posipavaju ulice. Otprilike. Ta sam sad jako pojednostavila, ali to bi bilo slicno tom kak si ti izvukao zakljucak.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:24.