Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2014., 10:23   #61
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Općenito, jako mi je smiješno što se ljudi zgražaju nad curicama od 6 godina koje se trackaju sjenilom jer je to seksualizacija djece, a guraju im lonce i šeflje jer je primjereno da se igraju kuhanja.

Mene zapravo više brine kada čujem priču o šestogodišnjakinji koja zna promijeniti pelenu mlađem bratu, budi se na budilicu i brine da mama ne zakasni na posao i posluži tati večeru.
ono što je meni zanimljivo, što će "moderne žene" protestirati protiv svođenja žene na sluškinju, što će se pjeniti protiv kuhanja, peglanja, u svojim teen i dvadesetima vrlo često i protiv braka i/ili majčinstva, međutim jako rijetko (nikada?) protiv društvenog očekivanja da budu našminkane, utegnute, pofarbane, očupanih dlaka itd itd jer inače "ne brinu o sebi, sigurno su u depresiji"


ja se znam zapitati nad činjenicom da žene moraju trošiti vrijeme i novac na gomilu nepotrebnih sranja, koji nikako ne utječu na poboljšanje kvalitete života (čak suprotno, uništavaju kosu i kožu, pa se zbog jednog preparata troše još dva dodatna za sanaciju).
sve se svodi na marketing i obećanje da će se netko, što točno - češće jebati, biti sretniji, napredovati profesionalno?, ako se tracka svim mogućim sranjima koje nam uvaljuju, al ne, to je super, mi volimo bit lijepe, mi smo kul i sve je to baš kul a ni malo otužno, isprazno i finalno, glupo.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:34   #62
Ne znam kaj fali tome da ih se nauči kuhanju. To bi radila da imam i dečka. Zbog njega. Da je samostalna osoba koja ne ovisi o drugima nit materijalno ni emocionalno (tu je uključeno i kaj drugi misle o tebi).
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:34   #63
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
...sve se svodi na marketing i obećanje da će se netko, što točno - češće jebati, biti sretniji, napredovati profesionalno?
Neke stvari su stvarno potpuno izokrenute.

Ako jedna konzervativna katolička udruga nedavno digne glas protiv reklame u kojoj se žena svodi na seksualni objekt muškog odabira a raznorazne feminističke udruge šute onda nešto tu generalno ne štima.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:40   #64
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post

isto me žica da joj lakiram nokte, ali s obzirom na sastav lakova za nokte, tu nema šanse da popustim, pa sam opet bila pametno kompromisna i kupila joj one male naljepnice za nokte, pa joj lijepila to po noktima par dana dok joj nije dosadilo.
Ne bi ni ta pomama za lakićima trajala dugo, ali si našla super kompromis s naljepnicama.

Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post


ja se znam zapitati nad činjenicom da žene moraju trošiti vrijeme i novac na gomilu nepotrebnih sranja, koji nikako ne utječu na poboljšanje kvalitete života (čak suprotno, uništavaju kosu i kožu, pa se zbog jednog preparata troše još dva dodatna za sanaciju).
sve se svodi na marketing i obećanje da će se netko, što točno - češće jebati, biti sretniji, napredovati profesionalno?, ako se tracka svim mogućim sranjima koje nam uvaljuju, al ne, to je super, mi volimo bit lijepe, mi smo kul i sve je to baš kul a ni malo otužno, isprazno i finalno, glupo.
Kaj da ti velim, ovo tipkam u patikama i bez trunke šminke na sebi. Ne trošim vrijeme i novac na gomilu nepotrebnih sranja, naperlitan trendy look mi definitivno nije prioritet u životu - ali nije ni kuhanje.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:54   #65
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
a krenulo je od curica koje su opsjednute izgledom, dakle ženskom djecom koja brinu o izgledu i kojima je to najbitnija stvar na svijetu ("ali me frapiralo da curica od pet godina doslovce ni na što ne usmjerava pažnje koliko na svoj izgled. Ima šizoidne ispade ako joj je "bad hair day" ili zato što joj se vide dlakice na nogama. Stiskala si je nogu da provjeri celulit").
Tema je postavljena opcenito, kao da se radi o masovnoj pojavi da bi se u biti ukazalo na ekstremni freak show endemske vrste.
Ne poznajem niti jednu curicu ili mamu koja ima gorenavedene "sizoidne" ispade, tako da se cila tema svodi na neke izolirane ludake koji svoju ludost daju klincima u nasljede. Samo sto ludosti ima na sve strane, nije moda i izgled ekskluzivno podrucje.

Quote:
hello kitty majica je isto što i munjeviti jurić majica. gornji dio kupaćeg, pa i lakiranje noktiju, je vjerujem imitacija odraslih osoba.
I to je normalno. Dica uce i odrastaju kroz imitaciju. Primarno vlastitih roditelja.


Quote:
ali pitanje u prvom postu, "trebam li i svoje žensko dijete odgajati tako da bude opsjednuto vlastitim izgledom i da mu temeljni zadatak bude da izgleda sexy, jer se inače neće uklapati", bez i jednog "pa nećeš valjda odgajati glupaču" odgovora, je baš lijep pokazatelj trenutnog stanja svijesti
Ne kuzim. Tko se budi sa mislju: "evo, sad cu si odgojiti supljoglavu sminkericu"?
Ne odgaja se toliko ricima, zabranama i utuvljivanjima koliko vlastitim primjerom. Klinkice trajno opsjednute izgledom pocesto to pokupe od vlastitih roditelja, imitirajuci ponasanje i usvajajuci presutne sklopove. Tako da nemas brige, sto god joj/mu odgojno utuvljivala, budi sigurna da ce tvoje ponasanje biti to koje ce presuditi.



Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Moja curica nije baš tak mala. Uskoro će 12.

Nosi traperice, starke, traper ili kariranu košulju. Zna zavezati maramu u mašnu na glavi i to je to. Šminkanje joj je glupo, čak i ono na ročkasima kada si svi daju oslikati face gliterom, lakiranje noktića joj je glupo, voljela je šljokičaste balerinke, sada se drži starki i marti.

Prije par godina je imala fazu kada je divljala za dm-om i htjela da joj kupujemo lakove za nokte i jedno vrijeme se svom silom htjela šminkati. Kupila sam joj i lakove i šminke i dala joj da se lakira i šminka. Pod uvjetom da se lakira i šminka samo doma i da pažljivo skida svu šminku. I šminkale su se ona i prijateljice i bilo im je to jako zabavno.
Oblačile su moje stvari i isprobavale moje štikle.
Ubrzo im je dosadilo.

Nijednom mi nije palo na pamet da će izrasti u praznoglavu pubertetliju koja je opterećena svojim izgledom ili da činim veliku štetu što joj dopuštam da se igra šminkama. Želju za šminkom, lakom za nokte, šljokastom haljinom ili mini grudnjakom nisam doživjela kao ispad, nego kao fazu koju prolazi i nastojala sam joj pomoći da je prođe uz što manje stresa. Oke, jedino nisam kupila mini grudnjak, to mi je bilo žestoko bedasto.

Općenito, jako mi je smiješno što se ljudi zgražaju nad curicama od 6 godina koje se trackaju sjenilom jer je to seksualizacija djece, a guraju im lonce i šeflje jer je primjereno da se igraju kuhanja.

Mene zapravo više brine kada čujem priču o šestogodišnjakinji koja zna promijeniti pelenu mlađem bratu, budi se na budilicu i brine da mama ne zakasni na posao i posluži tati večeru.
Slazem se.
Pogotovo sa ovim zadnjim.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:57   #66
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
počela sam čitati temu jer mi je bila zanimljiva, al se razvodnila pričom o hello kitty šlapama i gornjem dijelu kupaćeg.

a krenulo je od curica koje su opsjednute izgledom, dakle ženskom djecom koja brinu o izgledu i kojima je to najbitnija stvar na svijetu ("ali me frapiralo da curica od pet godina doslovce ni na što ne usmjerava pažnje koliko na svoj izgled. Ima šizoidne ispade ako joj je "bad hair day" ili zato što joj se vide dlakice na nogama. Stiskala si je nogu da provjeri celulit").

hello kitty majica je isto što i munjeviti jurić majica. gornji dio kupaćeg, pa i lakiranje noktiju, je vjerujem imitacija odraslih osoba.


ali pitanje u prvom postu, "trebam li i svoje žensko dijete odgajati tako da bude opsjednuto vlastitim izgledom i da mu temeljni zadatak bude da izgleda sexy, jer se inače neće uklapati", bez i jednog "pa nećeš valjda odgajati glupaču" odgovora, je baš lijep pokazatelj trenutnog stanja svijesti


da ja otvorim "trebam li odgajati muško dijete na način da na žene kao na objekt koji treba dobro izgledati, biti isfriziran, našminkan i utegnut, a zatim da obavezno očekuje da će mu ista prati, kuhati i skupljati čarape po kući, jer inače se neće uklapati među ostale jarane", pretpostavljam da bi reakcije bile nešto dramatičnije
Meni isto nije jasno zašto ne čitate uvodni post, nego raspravljate o glupostima.

Shizoidne ispade gledam svaki dan kod svih curica koje poznajem, čak i onih kojima mame mrze to i jedva se nose s tim uređivanjem.

OK, poznajem ih nekoliko normalnih.

I mislim da na njih peer preshure djeluje presudno, od malena.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:29   #67
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Meni isto nije jasno zašto ne čitate uvodni post, nego raspravljate o glupostima.

Shizoidne ispade gledam svaki dan kod svih curica koje poznajem, čak i onih kojima mame mrze to i jedva se nose s tim uređivanjem.

OK, poznajem ih nekoliko normalnih.

I mislim da na njih peer preshure djeluje presudno, od malena.
Poznajes petogodisnjakinje sa sizoidnim ispadima zbog celulita?

Peer preshure je svakako izrazito bitna stavka, ali velikom vecinom su mu posljedice ogranicene prolazne periode iliti faze.
A i posljedice peer preshura najvise ovise o temeljima koji se udaraju u obiteljskom domu.
Na kraju je najbitnije ono dugorocno, a dugorocno gledano na to kakve ce stavove i poglede dite usvojiti najsnaznije utjecu roditelji.
Naravno, uvik je lipse oprati se od odgovornosti i reci kako je netko drugi kriv, "lose drustvo" floskula i tako to.
I slazem se da je drustvo snazan utjecaj, ali i dalje su velikom vecinom roditelji ti koji udaraju temelje. To sto su ti isti roditelji "zadojeni" od strane istog zlog drustva i makar nesvjesno prenose vlastito nasljede na svoju dicu, paralelno kriveci "nekog drugog" je drugi par, meni osobno interesantnijih postola.

Zadnje uređivanje choupette : 15.09.2014. at 11:37.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:29   #68
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Moja curica nije baš tak mala. Uskoro će 12.

Nosi traperice, starke, traper ili kariranu košulju. Zna zavezati maramu u mašnu na glavi i to je to. Šminkanje joj je glupo, čak i ono na ročkasima kada si svi daju oslikati face gliterom, lakiranje noktića joj je glupo, voljela je šljokičaste balerinke, sada se drži starki i marti.

Prije par godina je imala fazu kada je divljala za dm-om i htjela da joj kupujemo lakove za nokte i jedno vrijeme se svom silom htjela šminkati. Kupila sam joj i lakove i šminke i dala joj da se lakira i šminka. Pod uvjetom da se lakira i šminka samo doma i da pažljivo skida svu šminku. I šminkale su se ona i prijateljice i bilo im je to jako zabavno.
Oblačile su moje stvari i isprobavale moje štikle.
Ubrzo im je dosadilo.

Nijednom mi nije palo na pamet da će izrasti u praznoglavu pubertetliju koja je opterećena svojim izgledom ili da činim veliku štetu što joj dopuštam da se igra šminkama. Želju za šminkom, lakom za nokte, šljokastom haljinom ili mini grudnjakom nisam doživjela kao ispad, nego kao fazu koju prolazi i nastojala sam joj pomoći da je prođe uz što manje stresa. Oke, jedino nisam kupila mini grudnjak, to mi je bilo žestoko bedasto.

Općenito, jako mi je smiješno što se ljudi zgražaju nad curicama od 6 godina koje se trackaju sjenilom jer je to seksualizacija djece, a guraju im lonce i šeflje jer je primjereno da se igraju kuhanja.

Mene zapravo više brine kada čujem priču o šestogodišnjakinji koja zna promijeniti pelenu mlađem bratu, budi se na budilicu i brine da mama ne zakasni na posao i posluži tati večeru.
Tema je otišla na sve strane. Spolni stereotipi i seksualiziranje nije isto. Slažem se s complicated u dijelu o kuhanju (opet spolni stereotipi ne seksualiziranje). Treba svima gurati šeflje jer odrastao čovjek mora preživjeti i nešto jesti. Nema to veze sa spolom. Svoje dijete namjeravam učiti kuhati makar je dečko. Mene nerviraju tzv. emancipirane žene koje namjerno odbijaju kuhati jer se to smatra tradicionalno ženskim poslom. To je dosta glupo jer bez obzira na spol to su neke životne vještine (osim ako se misliš hraniti isključivo po restoranima što nije baš zdravo ili naći dečka koji će opet stalno kuhati pa ženski stereotip maknemo stvaranjem jednako bedastog novog).
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:37   #69
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj fali tome da ih se nauči kuhanju. To bi radila da imam i dečka. Zbog njega. Da je samostalna osoba koja ne ovisi o drugima nit materijalno ni emocionalno (tu je uključeno i kaj drugi misle o tebi).
Ni ja ne znam kaj tome fali da netko zna kuhati Ili čistiti, peglati, pospremati i biti uredan. Ono što je bitno je da se naglasi da to nisu "isključivo ženski poslovi", niti da su tu zato da bi ih žene obavljale sa svrhom posluživanja muškaraca.

Osim toga, kuhanje je igra koja je univerzalna kod djece oba spola te smo se toga igrali i mi kao mali, samo što smo se snalazili s vodom, pijeskom, travom i staklenkama .
Za razliku od današnje industrije igračaka koja nudi na pladnju kompletno gotove kuhinjske uređaje, čak i markirane

S obzirom da imam muško dijete, ne mogu iz prakse ništa reći o temi, ali činjenica je da sve što nas okružuje, upravo potencira seksi look od najranije dobi (od igračaka, crtića, filmova za omladinu, muzičkih spotova, računalnih igrica, tiskovina...).
Kada se o dečkima radi, osobno sam zgrožena replikama oružja koje se prodaju djeci. Neki dan mi je mali od 2 g. doma došao s vjernom plastičnom kopijom uzija koju mu je posudio petogodišnjak.

I zanimljivo je, kako je netko gore spomenuo to što tzv. feminističke udruge uglavnom šute, a katoličke se bune.

Mislim, da se razumijemo: curice su se uvijek šminkale, oblačile maminu odjeću, cipele s visokim petama i slično. Klinkice hoće biti teenagerice, ove pak odrasle žene i to je normalan put sazrijevanja.
I moj sin je fasciniran time da se "mama minka" - to je znatiželja i normalan proces odrastanja.

Ono što je različito je slijedeće: kad sam ja prije tridesetak godina došla s maskarom na vrhu trepavica u 8. razredu osnovne u školu, dobila sam takvu "čitabu" od profesorice iz hrvatskog da mi više nikad na pamet nije palo doći u školu našminkana.

Danas nije rijetkost vidjeti klinkice usred Zagreba pred školom obučene u uske hlačice i tangice koje vire van. Opet treba spomenuti i činjenicu kako svaka generacija sazrijeva brže (iako je i to upitno) pa tako je granica puberteta pomaknuta puno dalje.

Sve se na kraju svodi na roditelje jer ipak su oni ti koji kupuju odjeću toj djeci. Opet, nije ni njima lako jer djeca će uvijek pitati: zašto Ana, Blanka, Mia, Maja mogu/imaju/nose, a ja ne?

Pa sada ti nađi ravnotežu...
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:54   #70
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Ni ja ne znam kaj tome fali da netko zna kuhati Ili čistiti, peglati, pospremati i biti uredan. Ono što je bitno je da se naglasi da to nisu "isključivo ženski poslovi", niti da su tu zato da bi ih žene obavljale sa svrhom posluživanja muškaraca.

Osim toga, kuhanje je igra koja je univerzalna kod djece oba spola te smo se toga igrali i mi kao mali, samo što smo se snalazili s vodom, pijeskom, travom i staklenkama .
Za razliku od današnje industrije igračaka koja nudi na pladnju kompletno gotove kuhinjske uređaje, čak i markirane

S obzirom da imam muško dijete, ne mogu iz prakse ništa reći o temi, ali činjenica je da sve što nas okružuje, upravo potencira seksi look od najranije dobi (od igračaka, crtića, filmova za omladinu, muzičkih spotova, računalnih igrica, tiskovina...).
Kada se o dečkima radi, osobno sam zgrožena replikama oružja koje se prodaju djeci. Neki dan mi je mali od 2 g. doma došao s vjernom plastičnom kopijom uzija koju mu je posudio petogodišnjak.

I zanimljivo je, kako je netko gore spomenuo to što tzv. feminističke udruge uglavnom šute, a katoličke se bune.

Mislim, da se razumijemo: curice su se uvijek šminkale, oblačile maminu odjeću, cipele s visokim petama i slično. Klinkice hoće biti teenagerice, ove pak odrasle žene i to je normalan put sazrijevanja.
I moj sin je fasciniran time da se "mama minka" - to je znatiželja i normalan proces odrastanja.

Ono što je različito je slijedeće: kad sam ja prije tridesetak godina došla s maskarom na vrhu trepavica u 8. razredu osnovne u školu, dobila sam takvu "čitabu" od profesorice iz hrvatskog da mi više nikad na pamet nije palo doći u školu našminkana.

Danas nije rijetkost vidjeti klinkice usred Zagreba pred školom obučene u uske hlačice i tangice koje vire van. Opet treba spomenuti i činjenicu kako svaka generacija sazrijeva brže (iako je i to upitno) pa tako je granica puberteta pomaknuta puno dalje.

Sve se na kraju svodi na roditelje jer ipak su oni ti koji kupuju odjeću toj djeci. Opet, nije ni njima lako jer djeca će uvijek pitati: zašto Ana, Blanka, Mia, Maja mogu/imaju/nose, a ja ne?

Pa sada ti nađi ravnotežu...
Pubertet počinje tjelesnim promjenama. Kod djevojčica ranije, kod dečki nešto kasnije. Prirodno je da se djeca tad počinju više zanimati za seksualnost. Zašto je to danas normalno za šestogodišnjakinju? Čime je ona potaknuta? U tome je cijeli problem. Nije to nešto iz njih samih jer su oni djeca već od društva u kojem živi koje očito nije baš normalno.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 12:59   #71
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
Ni ja ne znam kaj tome fali da netko zna kuhati Ili čistiti, peglati, pospremati i biti uredan. Ono što je bitno je da se naglasi da to nisu "isključivo ženski poslovi", niti da su tu zato da bi ih žene obavljale sa svrhom posluživanja muškaraca.

Osim toga, kuhanje je igra koja je univerzalna kod djece oba spola te smo se toga igrali i mi kao mali, samo što smo se snalazili s vodom, pijeskom, travom i staklenkama .
Je li to neko spomenuo kuhanje?

Ja kuham od svoje pete godine i uživam u tome. Međutim, ne mogu se pohvaliti ostalim vještinama kućanskih poslova, pogotovo ne time da uživam u njima. Volim još raditi u vrtu, ali kuća mi je noćna mora, ako nije riječ o renoviranju ili nekom novom biranju stila.

Moja kći zna skuhati "osnovna jela", naučila sam je onoliko koliko želi sama znati, ali ima neke redovite obaveze poput pospremanja svoje sobe, pranja suđa (više voli oprati na ruke nego trpati u mašinu, a kad je to veseli, ne vidim zašto bih se je bunila ).

Ne vidim ništa loše u tome da djeca znaju brinuti o sebi, uostalom, cilj roditeljstva je osamostaljenje djece, ali isto tako učiti dijete da bude "rob kuće" mi je prestrašno.
Quote:
Danas nije rijetkost vidjeti klinkice usred Zagreba pred školom obučene u uske hlačice i tangice koje vire van. Opet treba spomenuti i činjenicu kako svaka generacija sazrijeva brže (iako je i to upitno) pa tako je granica puberteta pomaknuta puno dalje.

Sve se na kraju svodi na roditelje jer ipak su oni ti koji kupuju odjeću toj djeci. Opet, nije ni njima lako jer djeca će uvijek pitati: zašto Ana, Blanka, Mia, Maja mogu/imaju/nose, a ja ne?

Pa sada ti nađi ravnotežu...
Evo ti zanimljiv članak na tu temu. Ovdje su urađena i određena istraživanja...

Quote:
- Krajem 2012. provedeno je istraživanje među mladim djevojkama koje objavljuju seksualizirane fotografije. Zaključak tog istraživanja jasno govori da je riječ o osobama koje to žele. Znači, nisu to one slučajno postavile. To je način na koji žele da ih se vidi. Ono što je poražavajuće i što mene kao psihologa zabrinjava jeste da te djevojčice žele biti viđene isključivo kao seksualni objekat. Dok gledate te fotografije, pitate se: kako one vide svoju budućnost. One je i ne vide, jer uglavnom razmišljaju o sadašnjosti. Zato kažem, mi smo prespavali odgoj svoje djece i danas imamo generacije kakve imamo: ostvarivanje uspjeha kroz neku najsiroviju seksualnost.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:07   #72
Quote:
Gala kaže: Pogledaj post
Tema je otišla na sve strane. Spolni stereotipi i seksualiziranje nije isto. Slažem se s complicated u dijelu o kuhanju (opet spolni stereotipi ne seksualiziranje). Treba svima gurati šeflje jer odrastao čovjek mora preživjeti i nešto jesti. Nema to veze sa spolom. Svoje dijete namjeravam učiti kuhati makar je dečko. Mene nerviraju tzv. emancipirane žene koje namjerno odbijaju kuhati jer se to smatra tradicionalno ženskim poslom. To je dosta glupo jer bez obzira na spol to su neke životne vještine (osim ako se misliš hraniti isključivo po restoranima što nije baš zdravo ili naći dečka koji će opet stalno kuhati pa ženski stereotip maknemo stvaranjem jednako bedastog novog).
Mislim da je to ciljano "ucenje" totalno nebitno. Moze mama ditetu govoriti i pametovati koliko hoce, ali ako je fakticki ona ta koja na sebe preuzima kucanske poslove, dok muz slabo ili nikako sudjeluje sutra ce i taj deckic presutno ulaziti u slicne sheme ponasanja i ocekivanja.
Mene recimo zivciraju "proklamirane" emancipacije, dok je fakticko stanje u biti cesto suprotno.
Medu ostalim i zato jer se zene cini mi se na kraju krajeva tesko odricu te neke ZMK slike koju vole imati o sebi.
Pa se govori jedno, a radi drugo.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:17   #73
Quote:
Gala kaže: Pogledaj post
Pubertet počinje tjelesnim promjenama. Kod djevojčica ranije, kod dečki nešto kasnije. Prirodno je da se djeca tad počinju više zanimati za seksualnost. Zašto je to danas normalno za šestogodišnjakinju? Čime je ona potaknuta? U tome je cijeli problem. Nije to nešto iz njih samih jer su oni djeca već od društva u kojem živi koje očito nije baš normalno.
Djeca se za spolnost počinju zanimati puno ranije od fizičkih pojava koje simboliziraju ulazak u pubertet. Sa šest im je već normalno da postavljaju pitanja o spolnom ponašanju, menstruaciji, trudnnoći i procesu kako nastaju djeca.


I tu ne vidim nikakav problem.

Ali potencirati seksualnost kroz ponašanje, tip odjeće i šminku kod najmlađih od strane društva ili roditelja stvarno nema nekog smisla.

Tipičan primjer iako ekstreman su izbori za miss u Americi

I uvijek iza toga stoji društvo namećući svoje "vrijednosti" i nesigurni roditelji kojima dijete predstavlja trofej za pokazivanje.

Jedno bez drugog ne ide i svaka roba ima svog kupca. Zar bi dječja konfekcija izrađivala takvu vrstu odjeće da ona nema kupce? Ne bi.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:20   #74
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Mislim da je to ciljano "ucenje" totalno nebitno. Moze mama ditetu govoriti i pametovati koliko hoce, ali ako je fakticki ona ta koja na sebe preuzima kucanske poslove, dok muz slabo ili nikako sudjeluje sutra ce i taj deckic presutno ulaziti u slicne sheme ponasanja i ocekivanja.
Mene recimo zivciraju "proklamirane" emancipacije, dok je fakticko stanje u biti cesto suprotno.
Medu ostalim i zato jer se zene cini mi se na kraju krajeva tesko odricu te neke ZMK slike koju vole imati o sebi.
Pa se govori jedno, a radi drugo.
I ovo štima. Obrasci se preuzimaju iz doma.
Reakcija je uvijek dvojaka: kopiranje ili pobuna

Dakle ili će se oponašati ili biti čista suprotnost.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:23   #75
Sukus istrazivanja koji se moze svesti na "odgajaj svoju dicu".
Ali prije tu mogu povuci paralelu sa odgovornoscu drustva.
Sustav di oba roditelja bivaju veliku vecinu dana odvojena od svoje dice ponekad tesko moze omoguciti potrebnu razinu uvida i kontrole.
Ja maloga vidim tek nakon 4 popodne, pa mi se i tih par sati do njegovog spavanca cine kratki, ako jos uzmemo u obzir da jedan dio tog vrimena odlazi na kucanske poslove i eventualne poslovne pripreme. Poznajem roditelje koji imaju jos manje vrimena za dicu, nuzdom ili izborom...sto onda uopce ocekivati.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:25   #76
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Evo ti zanimljiv članak na tu temu. Ovdje su urađena i određena istraživanja...
U tom spavanju im društvo nimalo ne olakšava i ono malo budnosti počevši od radnog vremena do govna koja se serviraju kroz medije.

Osobno k sebi nisam mogla doći kada sam vidjela kako roditelji djecu vode na Severinin koncert..

U toj dobi sam gledala "Vlak u snijegu"
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:27   #77
Quote:
Gala kaže: Pogledaj post
Pubertet počinje tjelesnim promjenama. Kod djevojčica ranije, kod dečki nešto kasnije. Prirodno je da se djeca tad počinju više zanimati za seksualnost. Zašto je to danas normalno za šestogodišnjakinju? Čime je ona potaknuta? U tome je cijeli problem. Nije to nešto iz njih samih jer su oni djeca već od društva u kojem živi koje očito nije baš normalno.
Mame su krive, bake, tete...više puta sam bila prisutna kada se pred djecom priča o temama za odrasle. Porod, sex, ljubavnice, prevare, kondomi zaista stvari za koje dijete prvi put čuje i naravno da će ga zanimati. Ili kada se djeci upali program sa glazbom...pa se Rozga previja i izvija ili ona Martinovićka pjeva o malom brodiću :riga: i onda se čudimo kak djeca plešu. Pa sigurno nisu sama naučila mahat bokovima
klaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:29   #78
Quote:
klaa kaže: Pogledaj post
Mame su krive, bake, tete...više puta sam bila prisutna kada se pred djecom priča o temama za odrasle. Porod, sex, ljubavnice, prevare, kondomi zaista stvari za koje dijete prvi put čuje i naravno da će ga zanimati. Ili kada se djeci upali program sa glazbom...pa se Rozga previja i izvija ili ona Martinovićka pjeva o malom brodiću :riga: i onda se čudimo kak djeca plešu. Pa sigurno nisu sama naučila mahat bokovima
pričati o porodu pogotovo u teen godinama i nije loše
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:31   #79
Quote:
choupette kaže: Pogledaj post
Sukus istrazivanja koji se moze svesti na "odgajaj svoju dicu".
Ali prije tu mogu povuci paralelu sa odgovornoscu drustva.
Sustav di oba roditelja bivaju veliku vecinu dana odvojena od svoje dice ponekad tesko moze omoguciti potrebnu razinu uvida i kontrole.
Ja maloga vidim tek nakon 4 popodne, pa mi se i tih par sati do njegovog spavanca cine kratki, ako jos uzmemo u obzir da jedan dio tog vrimena odlazi na kucanske poslove i eventualne poslovne pripreme. Poznajem roditelje koji imaju jos manje vrimena za dicu, nuzdom ili izborom...sto onda uopce ocekivati.
Baš sam to spomenula.
Nije ni prije bilo drugačije. Mene je većinom odgajala cesta, ali ne u onom negativnom smislu, nego tako da sam vrijeme bez roditelja provodila u kvartovskim igrama s vršnjacima i to bez nadzora.

Danas negdje čitam kako je jedna majka napala drugu da kako može ostaviti osmogodišnje dijete samo u parku pred zgradom. A da ne pričam o tome kako roditelji rješavaju konflikte među djecom.

A nastavnici nemaju nikakav autoritet.

I tako, kada se to sve zbroji, ispada da "odgajamo debile" (nisu moje riječi, nego citiram jednu učiteljicu koja je to rekla za vlastito dijete).
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 13:35   #80
Quote:
Dragonfly kaže: Pogledaj post
I ovo štima. Obrasci se preuzimaju iz doma.
Reakcija je uvijek dvojaka: kopiranje ili pobuna

Dakle ili će se oponašati ili biti čista suprotnost.
Jesi cula za onu : "kad je dite malo sve ce uciniti da bude poput roditelja, kad bude nesto starije ciniti ce sve samo da ne bude poput roditelja, a kad odraste postati ce bas poput svog roditelja."

Mislim da u tome ima puno istine.
Vidim to i iz iskustva.
Evo, i autorica teme je ogledni primjer.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.