Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2013., 02:37   #21
Hvala svima! divni ste
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2013., 23:26   #22
probaj se sto vise kretati razredom, medju njima. sama prisutnost ih smiruje bez da dizes glasa.

meni je ovo s jedinicama bezveze. ali bas,bas bezveze.

Zelis li uvesti autoritet kao postovanje ili kao diktaturu?
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 22:22   #23
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
prvi put radim u srednjoj školi i imam velki problem s autoritem, naime većina učenika me uopće ne doživljava (predajem biologiju i kemiju). kaj da radim?

neki savjeti

Neke savjete si dobila...
Nisam se htjela bas odmah petljati, jer mislim da ce ti najbolje savjete dati oni iz struke...
Moj doprinos:
ako te ovi sada maturanti ne dozivljavaju, tesko da ces ista (ili bar ne puno) postici ...to naravno ne znaci da se ne trebas truditi primjeniti savjete i bar donekle popraviti situaciju. Nije da je nemoguce.
Ali....uci na greskama. Zapisuj si i savjete i situacije koje dozivljavas...kako si reagirala, sto je bilo lose i kako je moglo bolje...
Iskoristi ovaj period na najbolji moguci nacin...da u drugom pokusaju, s nekog drugom generacijom, s nekim drugim razredom ne napravis u pocetku gresku koju je onda tesko ispravljati... Ne, niti ti kriva...niti napravila nista lose, samo su oni osjetili tvoju nesigurnost...i iskoristili ju.
Iskoristi ove "razigrane" maturante kao poligon za svoj napredak. Oni ce otici dalje, a ti ces, mozda ...ostati ...ili doci u slicnu situaciju. A prvi dojam, prvih par sati je najbitnije...kad skuze da te mogu zafrkavati i da nemas nikakav autoritet oni ce to debelo koristiti ...
Ako pocetak ...neki sljedeci, prodje bolje, zahvaljujuci ovim sada pogreskama i krivom pocetku....profitirala si.

Sto se trenutne situacije tice, zaposli one "najgore", njima daj funkciju/zadatak, pokazi postovanje prema njima...angaziraj ih...pa ce imati manje vremena za gluposti i animiranje drugih...a i osjetit ce ono sto rijetko (vjerojatno( imaju priliku - da nisu glupi kao sto im to mnogi pokusavaju pokazati. Kad im pokazes da i oni znaju i mogu i drugo osim raditi nered i glupirati se...mozda im se to i dopadne. Mnogima nije dana prilika...samo su se ukalupili u ulogu razrednog zabavljaca i ne znaju kako iz nje izaci.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 22:46   #24
hvala vam svima do neba
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 01:12   #25
I ja imam velikih problema upravo s autoritetom!

Kako po završetku takulteta nisam počela odmah raditi nego sam se nastavila školovati znala sam da će s vremenom doći tenutak kada ću morati položiti državni ispit. I doša je!

Kod mene su problem maturanti, a kako se radi o jednoj srednjoj školi i predmetu koji je izborni (ali samo do onog trenutka dok ga se ne izabere ) problemi su kompliciraniji nego tvoji. Jedino što tražim je da pišu (imaju bilježnicu i udžbenik), poštuju mene i kolege i ne ometaju nastavu. Samo to tražim uz minimalno znanje za ocjenu dobar.
Naravno i to je previše!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:05   #26
Naš profesor je autoritet gradio na strahu. Predavao je sličnu grupu predmeta.
Prvi sat ušao je u razred, spustio imenik na stol i počeo vući stolicu po parketu do sredine ploče i počeo; Pederi, kurve, lopovi; vi ste mene našli zajebavati?

Svaki sat je kasnio po 10-15 minuta ali je učinio jedan zgodan trik; odredio je učenika-odlikaša koji je sastavio tablicu imena svih učenika u raz. i do njegovog dolaska u razred i upisivanja sata u imenik ovaj je postavljao pitanja ostalim učenicima te na temelju odgovora davao ocjene. Krajem polugodišta\šk.godine davao je svima zaključnu ocjenu; ako bi se ta ocjena značajno razlikovala od ocjena koje je on (profesor) dao dotičnom učeniku, morao bi moći dobro objasniti zašto je poklanjao ocjenu. (bez brige, učenik-ispitivač je jako pazio koju ocjenu daje, nije se usudio poklanjati nikome ništa) U razredu je vladala grobna tišina u njegovom odsustvu, cijeli razred je sudjelovao jer smo bili motivirani ocjenom te smo vrijeme kada njega nije bilo proveli u ponavljanju (a ne radeći nered). Tko nije imao u evidenciji tog učenika ništa ili jednu-dvije ocjene išao je uglavnom na popravak ili bi jedva izvukao dvojku.

On je otvoreno učeniku koji se usudio praviti nered (čitaj, okrenuti se i pričati s kolegom iza sebe ili vaditi mobitel iz džepa) rekao "Vidimo se na popravku" ili "Ti nećeš proći ovaj razred". Pa ako mu se zajebava i ponavlja razred, neka pravi nered. I rušio je redovito po 4-5 učenika svake godine. Kod njega nije bilo da otvori imenik pa proziva, on bi odvojio 10ak minuta i ispitivao cijeli razred svaki sat. Došao bi ispred učenika i kažiprstom ti se unjeo u lice i rekao "Ti". Ako bi ocjena bila na granici prolaza; "Između jedan i dva, daću ti jedan."

Ako ti učenik pravi nered, pošalji ga pedagogu ili psihologu; ako učenik opetovano radi nered, svaki puta zovi roditelje kući, na posao; kome prvo dopizdi.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 16:07   #27
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Naš profesor je autoritet gradio na strahu. Predavao je sličnu grupu predmeta.
Prvi sat ušao je u razred, spustio imenik na stol i počeo vući stolicu po parketu do sredine ploče i počeo; Pederi, kurve, lopovi; vi ste mene našli zajebavati?

Svaki sat je kasnio po 10-15 minuta ali je učinio jedan zgodan trik; odredio je učenika-odlikaša koji je sastavio tablicu imena svih učenika u raz. i do njegovog dolaska u razred i upisivanja sata u imenik ovaj je postavljao pitanja ostalim učenicima te na temelju odgovora davao ocjene. Krajem polugodišta\šk.godine davao je svima zaključnu ocjenu; ako bi se ta ocjena značajno razlikovala od ocjena koje je on (profesor) dao dotičnom učeniku, morao bi moći dobro objasniti zašto je poklanjao ocjenu. (bez brige, učenik-ispitivač je jako pazio koju ocjenu daje, nije se usudio poklanjati nikome ništa) U razredu je vladala grobna tišina u njegovom odsustvu, cijeli razred je sudjelovao jer smo bili motivirani ocjenom te smo vrijeme kada njega nije bilo proveli u ponavljanju (a ne radeći nered). Tko nije imao u evidenciji tog učenika ništa ili jednu-dvije ocjene išao je uglavnom na popravak ili bi jedva izvukao dvojku.

On je otvoreno učeniku koji se usudio praviti nered (čitaj, okrenuti se i pričati s kolegom iza sebe ili vaditi mobitel iz džepa) rekao "Vidimo se na popravku" ili "Ti nećeš proći ovaj razred". Pa ako mu se zajebava i ponavlja razred, neka pravi nered. I rušio je redovito po 4-5 učenika svake godine. Kod njega nije bilo da otvori imenik pa proziva, on bi odvojio 10ak minuta i ispitivao cijeli razred svaki sat. Došao bi ispred učenika i kažiprstom ti se unjeo u lice i rekao "Ti". Ako bi ocjena bila na granici prolaza; "Između jedan i dva, daću ti jedan."

Ako ti učenik pravi nered, pošalji ga pedagogu ili psihologu; ako učenik opetovano radi nered, svaki puta zovi roditelje kući, na posao; kome prvo dopizdi.
Ovo nije građenje autoriteta, to je teror nad učenicima!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 19:31   #28
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Ovo nije građenje autoriteta, to je teror nad učenicima!
Napisao sam da smo se bojali (zaključne ocjene) ali to je bio sat na kome problematični učenici nisu bili uteg oko nogu učenicima koji su učili te gdje učenici koji su inače manje učili pokušavali dobiti što bolju ocjenu. Ako si učio tijekom cijele godine nisi se morao bojati negativne ocjene; bio je seronja od čovjeka ali je trud i zalaganje znao prepoznati. Kako bilo pozitivnije od slučajeva gdje se profesora doslovno maltretiralo, koji je 30 minuta trošio na dovođenje reda u razred i gdje nitko nije imao priliku učiti. Sada preispitaj koji je primjer pozitivniji.

Da, kasnio je na sat, znao je svašta reći, metode su bile upitne ali njegov predmet se znao. Uz to takav pristup te jako dobro pripremi kada jednom izađeš iz škole i naletiš na nadređenog idiota koji će ti umjesto jedinice u imenik vratiti radnu knjižicu i opaliti šamar.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 07:39   #29
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Napisao sam da smo se bojali (zaključne ocjene) ali to je bio sat na kome problematični učenici nisu bili uteg oko nogu učenicima koji su učili te gdje učenici koji su inače manje učili pokušavali dobiti što bolju ocjenu. Ako si učio tijekom cijele godine nisi se morao bojati negativne ocjene; bio je seronja od čovjeka ali je trud i zalaganje znao prepoznati. Kako bilo pozitivnije od slučajeva gdje se profesora doslovno maltretiralo, koji je 30 minuta trošio na dovođenje reda u razred i gdje nitko nije imao priliku učiti. Sada preispitaj koji je primjer pozitivniji.

Da, kasnio je na sat, znao je svašta reći, metode su bile upitne ali njegov predmet se znao. Uz to takav pristup te jako dobro pripremi kada jednom izađeš iz škole i naletiš na nadređenog idiota koji će ti umjesto jedinice u imenik vratiti radnu knjižicu i opaliti šamar.
Ovaj tvoj profa u po današnjim mjerilima zvuči nečovječno i ta slika me prisjetila mojih (davnih) školskih dana. Istina, nisam imala čast doživjeti baš takvog tipa koji više vodi obuku marinaca nego razred - ali ponekad se sve svodi na isto . Pogotovo u srednjoj!

Nisam zato da se vrati stari režim u škole: kad si u pedagogovoj ili ravnateljevoj (direktorovoj) sobi dobio i pljusku/(e), ali mislim da se danas otišlo u drugu krajnost.

Uz svo uvažavanje nježne dječje psihe (od 1.-4. u OŠ) i ja sam mišljenja da jednog - skorog - dana djeca zaista neće biti spremna za pravi život.
Poslodavci su van ove šeme, njima ne dolaze u hodočašće horde roditelja i nisu podložni zaštiti dječjih prava. Njih više interesira zaštita njihovih prihoda i izvršavanje obaveza.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 16:25   #30
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Napisao sam da smo se bojali (zaključne ocjene) ali to je bio sat na kome problematični učenici nisu bili uteg oko nogu učenicima koji su učili te gdje učenici koji su inače manje učili pokušavali dobiti što bolju ocjenu. Ako si učio tijekom cijele godine nisi se morao bojati negativne ocjene; bio je seronja od čovjeka ali je trud i zalaganje znao prepoznati. Kako bilo pozitivnije od slučajeva gdje se profesora doslovno maltretiralo, koji je 30 minuta trošio na dovođenje reda u razred i gdje nitko nije imao priliku učiti. Sada preispitaj koji je primjer pozitivniji.

Da, kasnio je na sat, znao je svašta reći, metode su bile upitne ali njegov predmet se znao. Uz to takav pristup te jako dobro pripremi kada jednom izađeš iz škole i naletiš na nadređenog idiota koji će ti umjesto jedinice u imenik vratiti radnu knjižicu i opaliti šamar.
A kad je to vladao taj vrhunski pedagog i "seronja od čovjeka" ?
Ni u moje srednjoškolsko doba to ne bi prošlo ni pod razno ( a imam godinica....) a danas bi ga vjerojatno nakon pedale s posla poslali na psihijatrijsko promatranje.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:02   #31
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
A kad je to vladao taj vrhunski pedagog i "seronja od čovjeka" ?
Ni u moje srednjoškolsko doba to ne bi prošlo ni pod razno ( a imam godinica....) a danas bi ga vjerojatno nakon pedale s posla poslali na psihijatrijsko promatranje.
Do prije nekih sedam godina kada je otišao u mirovinu, nemoj mi reći da nisi imao barem jednog profesora koga su se svi bojali. U osnovnoj nas je profesorica matematike zvala idiotima i kretenima i nikome nisu bili povrijeđeni osjećaji a matematiku smo bogami jako dobro znali. To su profesori kojima sam danas najviše zahvalan kada je znanje u pitanju. Na svakog takvog dođe jedno 5 koji su urlali i živčanili kako bi uspostavili red u razredu. Od takvih nitko nije imao priliku naučiti mnogo, pa ni o životu. Između dvije krajnosti biram prvi tip jer donosi veću korist.

Ali ovo što sam konkretno predložio autoru, što je on učinio postavljanjem učenika koji ispituje, je jako pozitivna praksa stalnog opetovanja gradiva...ako izuzmemo što je kasnio na svoje radno mjesto. I naravno stalno zvati roditelje na raport u školu ili ako ne želi doći u školu na telefon i dosađivati, to bi smatrao ispušnim ventilom. Kod nekih bi možda upalilo i počeli bi se aktivnije brinuti o vlastitoj djeci.

Quote:
rosita22 kaže: Pogledaj post
Nisam zato da se vrati stari režim u škole: kad si u pedagogovoj ili ravnateljevoj (direktorovoj) sobi dobio i pljusku/(e), ali mislim da se danas otišlo u drugu krajnost.
Naravno da ne fizičko kažnjavanje ali sam za to da svi imaju priliku iskusiti režim strogog (ali i pravednog) nastavnika koji organski ne podnosi da učenici ne pišu zadaće, ne prate na satu ili još gore prave nered te koji ne puca pod pritiskom roditeljskih lobija, ravnatelja pa poklanja ocjene.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 18:27   #32
Moja noćna mora sa određenim maturantima se i danas nastavila. Nisu ta djeca bezobrazna, ali stvari koje oni meni govore i koje oni percipiraju kao kompliment, meni su neprimjereni za odnos profesora - ucenika i provocirajuci s obzirom da je svega nekoliko godina razlike između mojih učenika i mene.
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 19:53   #33
evo ti primjer moga profesora on ti je to rješavao tako da je rekao tko pravi probleme ili koga uhvati da prepisuje šalje na popravni i da vidiš tišine stim da je naglasio sva pravila da ne bi bilo zabuno kasnije
pilip88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 20:24   #34
Quote:
pilip88 kaže: Pogledaj post
evo ti primjer moga profesora on ti je to rješavao tako da je rekao tko pravi probleme ili koga uhvati da prepisuje šalje na popravni i da vidiš tišine stim da je naglasio sva pravila da ne bi bilo zabuno kasnije
Mislim da prijetnjom popravka iz vjeronauka ne bih previše postigla, ali vrijedi pokušati Hvala!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 16:56   #35
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Mislim da prijetnjom popravka iz vjeronauka ne bih previše postigla, ali vrijedi pokušati Hvala!
Ne znam što bi ti preporučio jer predaješ izborni predmet, bio je slučaj da su roditelji podizali buku jer je vjeroučitelj bio jako strog i znao je rušiti učenike ili im ne bi davao ocjenu odličan na kraju školske godine...što se od Vjeronauka očekuje, da popravi prosjek pa se reagiralo i s viših instanci. Što god odlučila budi dosljedna do kraja ili nemoj ni počinjati.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 19:09   #36
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi ti preporučio jer predaješ izborni predmet, bio je slučaj da su roditelji podizali buku jer je vjeroučitelj bio jako strog i znao je rušiti učenike ili im ne bi davao ocjenu odličan na kraju školske godine...što se od Vjeronauka očekuje, da popravi prosjek pa se reagiralo i s viših instanci. Što god odlučila budi dosljedna do kraja ili nemoj ni počinjati.
Svi zaboravljaju da je Vjeronauk izborni predmet do onoga trenutka kada se izabere!
Prema tome (poštujuči ugovore Svete Stolice i Republike Hrvatske) svaki učenik koji svojim ponašanjem i (ne)znanjem zasluži ocjenu nedovoljan istu će i imati.
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 19:41   #37
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Mislim da prijetnjom popravka iz vjeronauka ne bih previše postigla, ali vrijedi pokušati Hvala!
Ne znam baš koliko je pametno prijetiti nečim što nisi spremna napraviti. Popravni iz vjeronauka? Stvarno? Djeluje mi da netko tko se dovede u tu situaciju zaista ima i većih problema od laganog izbornog predmeta. Svatko može naučiti vjeronuak za dva. Stvarno. Nije to neka opasna nauka. A ako ne želi - pa onda je znanje tu najmanji problem. A disciplinu ne možeš izjednačavati sa znanjem.
Mišma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 19:47   #38
Quote:
Mišma kaže: Pogledaj post
Ne znam baš koliko je pametno prijetiti nečim što nisi spremna napraviti. Popravni iz vjeronauka? Stvarno? Djeluje mi da netko tko se dovede u tu situaciju zaista ima i većih problema od laganog izbornog predmeta. Svatko može naučiti vjeronuak za dva. Stvarno. Nije to neka opasna nauka. A ako ne želi - pa onda je znanje tu najmanji problem. A disciplinu ne možeš izjednačavati sa znanjem.
Apsolutno sam to spremna napraviti.
Kao što i moj prethodni komentar kaže!

Upravo zbog ovog označenog u tvome komentaru imamo taj problem koji imamo. Problem "razvodnjavanja"!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 20:01   #39
Quote:
BoleynAnne kaže: Pogledaj post
Apsolutno sam to spremna napraviti.
Kao što i moj prethodni komentar kaže!

Upravo zbog ovog označenog u tvome komentaru imamo taj problem koji imamo. Problem "razvodnjavanja"!
Pa kaj se onda plačeš tu na forumu ako si spremna bit tak "stroga"?
Mislim, ajmo bit realni.
Ti kad si išla u srednju si smatrala vjeronauk kao ozbiljan predmet?
Mislim, ak jesi, šokirat ću te, ali taj predmet je sprdnja među 99% učenika, ovih 1% su oni koji idu na teologiju kasnije, pretpostavljam.
Tak da bi ti ja preporučio da ideš na suprotnu taktiku, nemoj držati strahovladu jer 99% ljudi ne ide na vjeronauk jer su veliki vjernici, nego jer je to običaj, rijetko tko i razmišlja da upiše etiku, na vjeronauk se ide i to je tak. Glupost, ali je tako.
Pomiri se s tim i prihvati da nisi baš izabrala neki predmet za podučavanje.
Radije se "sprijatelji" s ljudima kad ti dođu an vjeronauk, pričaj s njima o svemu i svačemu, a ne očekuj da će ti netko učiti definicije na vjeronauku.
__________________
Cijeli svijet je pustinja, u pustinji je birtija....tamo ću te čekat`ja, gdje je moja rakijaaa...
mjau mjau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 20:09   #40
Quote:
mjau mjau kaže: Pogledaj post
Pa kaj se onda plačeš tu na forumu ako si spremna bit tak "stroga"?
Mislim, ajmo bit realni.
Ti kad si išla u srednju si smatrala vjeronauk kao ozbiljan predmet?
Mislim, ak jesi, šokirat ću te, ali taj predmet je sprdnja među 99% učenika, ovih 1% su oni koji idu na teologiju kasnije, pretpostavljam.
Tak da bi ti ja preporučio da ideš na suprotnu taktiku, nemoj držati strahovladu jer 99% ljudi ne ide na vjeronauk jer su veliki vjernici, nego jer je to običaj, rijetko tko i razmišlja da upiše etiku, na vjeronauk se ide i to je tak. Glupost, ali je tako.
Pomiri se s tim i prihvati da nisi baš izabrala neki predmet za podučavanje.
Radije se "sprijatelji" s ljudima kad ti dođu an vjeronauk, pričaj s njima o svemu i svačemu, a ne očekuj da će ti netko učiti definicije na vjeronauku.
Da, smatrala sam Vjeronauk ozbiljnim predmetom. I ne, nisam planirala držati strahovladavinu, ali očito moram!

Nisam izabrala baš neki predmet za podučavanje??
Stavila sam ljubav na prvo mjesto, prema tome izabrala sam savršen predmet za podučavanje! Prekrasno je živjeti za svoje snove i ideale. Istina nije lako živjeti za svoje ideale i snove, biti uvijek snažan i hrabar, no ne treba nikako odustajati od vjernosti sebi! Živjeti prema određenim vrednotama u današnjem svijetu nije jednostavno, pogotovo ako imate ambicije za nešto više, ali to je jedini pravi put!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.