Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2008., 08:56   #41
aj molim te budi ljubazna pa smanji te slike. hvala!

inace, ovakav kebab iliti po "naski" sis mozes pojesti u vecini pecenjarnica. nije grcki ali je kebab.
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 13:15   #42
nema više opcije edit....pa ne mogu...al možeš pustiti sliku ovog prvog, a za ove druge samo ostaviti link od slika?
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 19:13   #43
Najbolji sam jela u Berlinu. I to svaki dan.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 19:16   #44
Quote:
tough_cookie kaže: Pogledaj post
aj molim te budi ljubazna pa smanji te slike. hvala!

inace, ovakav kebab iliti po "naski" sis mozes pojesti u vecini pecenjarnica. nije grcki ali je kebab.
Negdje su fakat i dobri, čuj, meni se čini da kebab i šiš nikako ne mogu biti isto.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 19:19   #45
PS Na prvoj slici ni k od kebaba, inače treća slika je otprilike to što tražiš.
Gyros ni šiš blage veze nemaju s kebabom.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:34   #46
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
PS Na prvoj slici ni k od kebaba, inače treća slika je otprilike to što tražiš.
Gyros ni šiš blage veze nemaju s kebabom.
Kebab i gyros imaju utoliko veze što sliče jedan drugom ko jaje jajetu i što se peku na isti način.

Razlika je u sastavu. Gyros u Grčkoj slažu od komada mesa i to najčešće od svinjetine dok npr. Turci u Njemačkoj kebab rade od mljevenog mesa (?!) - i to pretpostavljam bez gice
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 12:58   #47
ovo prvo sam jela u Ateni u nekoj turskoj pečenjarnici ili sl...uglavnom, naručila sam kebab i dobila to na tanjuru sa ostalim stvarima...bilo je od mljevenog mesa...dodatak je bila neka lepinja, zelena salata, rajčica i još nešto, ne sjećam se više...uglavnom, to u Zg nisam nigdje vidjela, dok ovo drugo jesam....i nije mi nalik šiš ćevapu...niti okusom nije isto...

ovo 2. i 3. kad sam naručivala (ima toga po Ateni na svakom koraku)) su mi rekli da se zove gyros...a kod nas svi kažu kebab za to...

kako god se to sve zvalo, ja bi ovo 1.....nije valjda da se nitko nije sjetio to raditi, a ovo ostalo je
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 13:09   #48
Šiš ćevap, bona. Šiš ćevap. To dobiš u bilo kojoj kulturnijoj pečenjarnici... Preporučam cvjetno.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 13:50   #49
Quote:
daz kaže: Pogledaj post
Kebab i gyros ...
Razlikuju se samo po tome što gyros rade Grci, a kebab rade Turci, češće pod imenom doner. Baš kebab je u turskoj ražnjić koji se obično servira skinut sa štapića i uz neki prilog.
Quote:
Razlika je u sastavu. Gyros u Grčkoj slažu od komada mesa i to najčešće od svinjetine dok npr. Turci u Njemačkoj kebab rade od mljevenog mesa (?!) - i to pretpostavljam bez gice
Turci u Turskoj obično u pečenjarama vrte dva kebaba (donera), jedan od govedine, a jedan od piletine. Na cca 100 kebaba koje sam vidio u Turskoj, samo je jedan bio od mljevenog mesa. Recimo i to da kebab od mljevenog mesa smatram krivotvorinom (koja se uglavnom može vidjeti kod nas, a i po Europi) iako sam svjestan da u ove od slaganih komada mesa ne ide meso prve klase...

Ovo što bi Alexis htjela jest kod nas se zove šiš-ćevap i može se naći u gotovo svim ćevaparama.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:32   #50
Nisam baš neki kebab-čavap stručnjak ali iz mog grčko-tursko-hr-zapadnoeuropskog iskustva mogu reći da se uglavnom radi o upotrebi različitih naziva za slične proizvode. Grci i Turci imaju vrlo sličnu hranu ( i pića) ali se sve zove drugačije i turci nemaju nikada svinjetinu ( uostalom kao što u bosanske sarme ne ide svinjetina i puno su manje nego ove što se rade kod nas, a ipak su i jedno i drugo sarme) Kao što je Štemajzl već rekao, u zapadnoj europi se uglavnom prodaje doner kebab, a može se naći i šiš kebab koji je isto (ili barem vrlo slično) jelo našem šiš čevapu. U Turskoj su nas domaćini vodili u jedan fini nacionalni restoran gdje smo probali više vrsta kebaba.Svaki je imao neki dodatak u nazivu kojih se ja više ne sjećam.( kebab a, kebab b....) a iza naziva su se između ostalog krili već spomenuti doner i šiš, pa zatim nešto kao ”obični” čevapi, ražnjići, onda onaj koji se razmazuje po kruhu ( mislim da se zove hadžijski u sofri ).
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:42   #51
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Baš kebab je u turskoj ražnjić koji se obično servira skinut sa štapića i uz neki prilog.
baš to...na štapiću, ali izgleda kao ova prva slika, samo mljeveno meso na štapiću, a ne klasični ražnjići od komada mesa kao kod nas...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:51   #52
[QUOTE=murtela;14265735turci nemaju nikada svinjetinu ( uostalom kao što u bosanske sarme ne ide svinjetina i puno su manje nego ove što se rade kod nas, a ipak su i jedno i drugo sarme) Kao što je Štemajzl već rekao, u zapadnoj europi se uglavnom prodaje doner kebab[/QUOTE]

Da, upravo tako.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 14:53   #53
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
baš to...na štapiću, ali izgleda kao ova prva slika, samo mljeveno meso na štapiću, a ne klasični ražnjići od komada mesa kao kod nas...
Mljeveno meso i doner????
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:02   #54
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
....i nije mi nalik šiš ćevapu...niti okusom nije isto...
Meni na ovoj slici izgleda identično kao naš šiš čevap A što se okusa tiče vjerojatno ovisi od kojeg je mesa rađeno i koji začini se koriste. Ni kod nas nisu isti npr. banjalučki čevapi i oni koji se mogu pojesti kod Labosa. Možda je meso bilo janjeće? Mislim da kod nas (ispravite me ako griješim) nigdje ne prodaju janjeće kebabe-čevape, kako god da se zvali.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:14   #55
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
baš to...na štapiću, ali izgleda kao ova prva slika, samo mljeveno meso na štapiću, a ne klasični ražnjići od komada mesa kao kod nas...
Daj post pročitaj do kraja prije nego kreneš odgovarati....


Eh da, ono što su kod nas ćevapi vulgaris, to se u turskoj zove kofte (o s preglasom), iako to kofte pokriva i stvari slične našim ćuftama.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:14   #56
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Mljeveno meso i doner????
baš to...mljeveno meso na štapiću...prvi put sam to jela tamo i bilo je odlično

Quote:
murtela kaže:
A što se okusa tiče vjerojatno ovisi od kojeg je mesa rađeno i koji začini se koriste.Možda je meso bilo janjeće?
kod nekih turaka je to bilo, pa je vjerojatno bila janjetina...

Quote:
štemajzl kaže:
Daj post pročitaj do kraja prije nego kreneš odgovarati....
pročitano do kraja...rekao si da se to skine sa štapića i tako poslužuje..kod mene nije skinuto sa štapića, već je posluženo sa štapićem...znači radi se na štapiću...ista stvar, razlika u posluživanju...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:17   #57
Evo malo sam guglala i došla do slijedećih saznanja.
Ovo što je Alexis jela zove se adana kebab i radi se od ručno mljevene janjetinje s dodatkom soli i papra.
Sish kebab su ( originalno) bilo koja vrsta mesa, voća ili povrća naslagana na štapiće i pripremljena na roštilju. Dakle naziv se ne odnosi na vrstu jela, već na način pripreme, pa bi to bili naši ražnjići.
Doner je meso pripremljeno na onoj spravi što se vrti, a gyros i shawarama su mu jako slični ali je npr. gyros rađen od svinjetine, a shawarama -arapska inačica, od miješane janjetine, piletine i kozletine..
Na jednom sam mjestu naišla i na popis kebaba i bilo ih je barem tridesetak.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:19   #58
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Daj post pročitaj do kraja prije nego kreneš odgovarati....


Eh da, ono što su kod nas ćevapi vulgaris, to se u turskoj zove kofte (o s preglasom), iako to kofte pokriva i stvari slične našim ćuftama.
Tako je, kofte
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:24   #59
Quote:
murtela kaže: Pogledaj post
Evo malo sam guglala i došla do slijedećih saznanja.
Ovo što je Alexis jela zove se adana kebab i radi se od ručno mljevene janjetinje s dodatkom soli i papra.
ipak sam u pravu da je to kebab....pa valjda znam što sam jela ...znači, to neću ovdje naći, jer kod nas nitko ne radi te stvari od janjetine....zato niti ne mogu npr. šiš ćevapi biti tako dobri...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:34   #60
Pa sve su kebabi Piše ti u mom prethodnom postu da ih ima jako puno vrsta, a ovaj tvoj bi (po opisu) bio taj adana kebab koji neodoljivo sliči na naš šiš čevap
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.