Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2019., 21:05   #1
Najfilozofičnija glazba

Koja glazba vas potiče na razmišljanje o filozofiji, sanjarenje, trans...

Recimo, probajte otkriti značenje pjesme koje ću staviti. O čemu govori ova stvar?

Earth Died Screaming
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2019., 21:46   #2
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Koja glazba vas potiče na razmišljanje o filozofiji, sanjarenje, trans...
Ako govorimo o instrumentalnoj glazbi, ne bih rekao da je neka glazba 'filozofična'. Glazba, ako je dobra, 'gasi' filozofičnost ('vrtnju' uma).

Jednom prilikom, vozeći se, slušao sam jedan esej o glazbi emitiran u okviru programa Hrvatskog radija... nažalost, nisam čuo sam početak pa ne znam tko je autor...

Uglavnom, skladatelji su u tom eseju podijeljeni na 'pisce' i 'slikare'... bio je jako, jako lijepo sročen... i tad, kad sam to slušao, činilo mi se kako u toj podjeli ima nešto...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2019., 21:49   #3
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako govorimo o instrumentalnoj glazbi, ne bih rekao da je neka glazba 'filozofična'. Glazba, ako je dobra, 'gasi' filozofičnost ('vrtnju' uma).

Jednom prilikom, vozeći se, slušao sam jedan esej o glazbi emitiran u okviru programa Hrvatskog radija... nažalost, nisam čuo sam početak pa ne znam tko je autor...

Uglavnom, skladatelji su podijeljeni na 'pisce' i 'slikare'... bilo je jako lijepo sročeno... i tad, kad sam to slušao, činilo mi se kako u toj podjeli ima nešto...
Trenutno nisam mislio na instrumentalnu, nego baš na Toma Waitsa.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2019., 21:53   #4
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Trenutno nisam mislio na instrumentalnu, nego baš na Toma Waitsa.
A... nisam kliknuo link... pa nađe se takvih mjesta kod Waitsa ili Cavea... i kod Cohena, Dedića, Brela...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2019., 22:00   #5
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
A... nisam kliknuo link... pa nađe se takvih mjesta kod Waitsa ili Cavea... i kod Cohena, Dedića, Brela...
Mene zanima glazba u tom "slikarskom" smislu

Dakle, koji ti je doživljaj ove stvari?
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 06:39   #6
to bi bez imalo dvojbe bila pjesma "Pokreni se" Bareta i plaćenika.

pjesma je prožeta utjecajem različitih filozofa, pa tako već u prvom stihu imamo očitu aluziju na Pamernida:

"Ne postoji nešto što ne postoji."

u drugom stihu se ujedinjuju Parmenid i Heraklit, a on glasi:

"Nekad se stane, nekad se nastavi"

u sljedećim stihovima imamo aluziju na koncept homo fabera:

"možeš odlučiti
možeš izabrati
kada ćeš krenuti"

Uz to, jasno je da je pripjev pjesme zapravo vapaj Aristotelovom nepokrenutom pokretaču:

"Pokreni se, izmijeni se

dok ne pokušaš nećeš saznati..."

ima toga još, ali za 6 ujutro, ovo je sasvim dovoljno.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 13:08   #7
Od kako sam pročitala naslov teme, ne mogu se otresti pesme "Volio bih da te ne volim" u kojoj Hari Mata Hari očajava zbog nepostojanja slobodne volje.

Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 13:18   #8
Hari Mata Hari može učiniti što god hoće s tom ljubavlju, tako da on zapravo ima slobodnu volju.

u ovom konkretnom slučaju, ako baš želi ne voljeti tu osobu, može otići daleko od nje, usljed čega će mu ona biti daleko od očiju, a kad ti je netko daleko od očiju, onda ti je daleko i od srca.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 15:01   #9
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
može otići daleko od nje, usljed čega će mu ona biti daleko od očiju, a kad ti je netko daleko od očiju, onda ti je daleko i od srca.
Kako će otići kada ga sunce tuđeg neba neće grijat ko što ovo grije?

Posljedično zbog nostalgije bit će mu grki zalogaji hljeba, a čak ga ni golubica plavih očiju ne može namamiti da poleti za njom jer se još nije nagledao divnog Sarajeva.

Međutim, nije da ne postoji rješenje, može poslušati Elvisa koji se pita šta da radi insan kad ostane sam ili ako je riječ o tome da ga je ostavila zbog drugog ostaje mogućnost da istog pošalje na Bare, jer sa Bara se niko ne vraća.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 16:07   #10
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Koja glazba vas potiče na razmišljanje o filozofiji, sanjarenje, trans...
Folk.
Quote:
Recimo, probajte otkriti značenje pjesme koje ću staviti. O čemu govori ova stvar?

Earth Died Screaming
Ništa ne razumijem, moram guglat tekst.

Izgleda da je o nekakvoj apokalipsi.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 19:24   #11


__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 19:41   #12
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Koja glazba vas potiče na razmišljanje o filozofiji, sanjarenje, trans...

Recimo, probajte otkriti značenje pjesme koje ću staviti. O čemu govori ova stvar?

Earth Died Screaming
When asked about Earth Died Screaming in a interview, Tom Waits said:
“I think the world is going to be here a whole lot longer after we’re gone. I’m just waiting for the whole world to open up and swallow us all in, scrape us all off its back. I think the world is a living organism. When you stick a shovel in the ground, have you ever heard the earth go "Uhhgm?” And we’re living on the decomposed remains of our ancestors, both animal, mineral and vegetable. So it is a living thing. I don’t think it’s going to die screaming, I think we’re going to die screaming, in the swamp of time".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:05   #13
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
When asked about Earth Died Screaming in a interview, Tom Waits said:
“I think the world is going to be here a whole lot longer after we’re gone. I’m just waiting for the whole world to open up and swallow us all in, scrape us all off its back. I think the world is a living organism. When you stick a shovel in the ground, have you ever heard the earth go "Uhhgm?” And we’re living on the decomposed remains of our ancestors, both animal, mineral and vegetable. So it is a living thing. I don’t think it’s going to die screaming, I think we’re going to die screaming, in the swamp of time".
Zgodno, u njegovom stilu. Ali, nema autor monopol na tumačenje djela, tako da se može i drugačije doživljavati.
Nego, ima jedna pjesma sa filozofskim tekstom, za one koji razumiju:

I'm the Mountain
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:24   #14
Najfilozofičnija muzika, kao i tekstovi, za mene će uvijek i zauvijek biti njihova.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:43   #15
Meni je svaka dobra glazba filozofična.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:45   #16
Za mene je to Coltrane...



"Glavna stvar koju glazbenik želi napraviti je slušatelju pružiti sliku mnogih prekrasnih stvari koje prepoznaje i osjeća u svemiru... To je ono što ja želim učiniti. Mislim da je to jedna od najvećih stvari koju možete napraviti tijekom života i svi mi to pokušavamo na svoj način. Glazbenik kroz svoju glazbu." - J. Coltrane
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:53   #17
Meni skoro sve ove vaše navedene pjesme zvuče kao teško prekenjavanje. Općenito ne volim kada mi glazbenici nešto mudruju u svojim pjesmama. Ispada plitko i isprazno kada se ogoli. Kvazi-dubokoumno.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 22:55   #18
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Za mene je to Coltrane...
Opa, ovome se nisam nadao...

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Najfilozofičnija muzika, kao i tekstovi, za mene će uvijek i zauvijek biti njihova.
Dobar ukus, to je sam vrh onoga što u nekom širem smislu pripada 'rock' žanru...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 23:02   #19
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Meni je svaka dobra glazba filozofična.
Slažem se.
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Za mene je to Coltrane...
Koliko se sjećam ti si puštao dobru muziku i na onoj temi na koju volim otići na PDF-u Glazba.
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Meni skoro sve ove vaše navedene pjesme zvuče kao teško prekenjavanje. Općenito ne volim kada mi glazbenici nešto mudruju u svojim pjesmama. Ispada plitko i isprazno kada se ogoli. Kvazi-dubokoumno.
Imaš pravo na svoje mišljenje
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Dobar ukus, to je sam vrh onoga što u nekom širem smislu pripada 'rock' žanru...
Ako se dobro sjećam, razgovarali smo o ovom albumu, a i o tome koliko ih volim slušati.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 23:10   #20
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Sada malo stani i zamisli se nad tim citatom kojeg si mi linkala. Jer, ironično, upravo se na to svodi "filozofija" u tim proljevima od pjesama.

Tko god misli da će ikakvu dubinu ili mudrost izvući iz tekstova nekakvih bendova ili sličnih serviranih redikula, mudrosti nije niti dostupan.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.