Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2017., 19:57   #3741
Neprofitna smo udruga koja vodi dvostavno knjigovodstvo. Kako knjižim godišnju pretplatu na časopis? Koja konta? Dakle:

1) Plaćanje pretplate
2) Zatvaranje konta prilikom primitka računa

Unaprijed hvala!
perspectives is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 00:52   #3742
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
HGK se zadužim temeljnicom kad dođe onaj obračun/uplatnica/rješenje, pa kad platim, zatvorim dvojku s izvodom. mjesečni račun za bankovne naknade knjižim kroz uru, normalno dobavljač/trošak, a kada plaćam deviznu doznaku, tu naknadu knjižim direktno na četvorku s izvoda. isplatnice uvijek uparujem s uplatnicama, dakle prvo knjiženje je ulazni račun / trošak, zatvaranje dobavljača- protustavka obveza za isplatu gotovinskog računa, onda ide uplata u blagajnu, ako dižeš novce sa žirca, pa isplata iz blagajne - protustavka zatvaranje konta obveze za isplatu gotovinskog računa.
Kako postupiti sa rješenjima (rješenje o porezu na tvrtku, rješenje o porezu na promet nekretnina i sl)?

Knjižiti kao obvezu preko temeljnice, ili kroz knjigu URA (može li kroz knjigu URA ako nije račun već rješenje)?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 08:34   #3743
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Kako postupiti sa rješenjima (rješenje o porezu na tvrtku, rješenje o porezu na promet nekretnina i sl)?

Knjižiti kao obvezu preko temeljnice, ili kroz knjigu URA (može li kroz knjigu URA ako nije račun već rješenje)?
kroz temeljnicu knjižiš npr. 2483 - porez na tvrtku ili naziv duguje, 4670 duguje. kad platiš, izvod duguje, a obveza 2483 potražuje. kad bi to rješenje unosio kao uru, onda bi morao unositi državu kao dobavljača; više knjiženja, a bespotrebno
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 11:46   #3744
kroz temeljnicu knjižiš npr. 2483 - porez na tvrtku ili naziv potražuje, 4670 duguje. kad platiš, izvod potražuje, a obveza 2483 duguje.

krivo napisah u prvom postu
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 09:30   #3745
Smile povratnica kupca

Dobro jutro svima..
Moze li pomoc oko knjizenja povratnice kupca?Kupcu je u 2016.g.prodana roba za sto je izdan racun. Ove godine kupac robu vraca i izdaje mu se odobrenje. Kako knjiziti to odobrenje?
1200-dug.storno/2400-potr.storno,ostatak na 48...troskovi naknadno danih popusta-dugovno?
I kako zaduziti skladiste za vracenu robu?
Lp
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 12:49   #3746
Imam pitanje šta se tiće obrasca P-PPI što se upisuje pod broj V.DODATAK PREGLEDU POSLOVNIH PRIMITAKA I IZDATAKA pod broj 2. zatim 2.1 i 2.2.
CLUBNN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:12   #3747
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
kroz temeljnicu knjižiš npr. 2483 - porez na tvrtku ili naziv potražuje, 4670 duguje. kad platiš, izvod potražuje, a obveza 2483 duguje.

krivo napisah u prvom postu
Ne mora odmah na trošak, može i na nulu kao uvecanje osnovnog sredstva..pa poslije amortizacija...
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:41   #3748
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Ne mora odmah na trošak, može i na nulu kao uvecanje osnovnog sredstva..pa poslije amortizacija...
Ha?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:52   #3749
Quote:
knjigovodja kaže: Pogledaj post
Dobro jutro svima..
Moze li pomoc oko knjizenja povratnice kupca?Kupcu je u 2016.g.prodana roba za sto je izdan racun. Ove godine kupac robu vraca i izdaje mu se odobrenje. Kako knjiziti to odobrenje?
1200-dug.storno/2400-potr.storno,ostatak na 48...troskovi naknadno danih popusta-dugovno?
I kako zaduziti skladiste za vracenu robu?
Lp
Ne mozes knjižiti odobrenje dok ti ne ovjeri kupac da je on stornira pretporez, i mora napisati u kojem mjesecu. A šta se tiče knjiženja ako je i iducoj godini onda storno dugovno kupca, storno potražno porez i konto dugovno 73-nešto zove se ispravak prihoda prošlih godina, naravno i na 6-cu dugovno vraćaš robu na stanje a u istom iznos mislim 78-nešto to ti je prihod vraćene robe.
Eto toliko
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:54   #3750
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ha?
netko je gore pitao porez na promet nekretnina kako knjižit, možda sam krivog citirao

Edit: da, krivog sam citirao...ovo se odnosi što ako dođe riješenje o porezu na promet nekretnina..dakle može na trošak a može i na uvecanje OS. Ako je porez na tvrtku, naravno trošak.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:06   #3751
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
netko je gore pitao porez na promet nekretnina kako knjižit, možda sam krivog citirao

Edit: da, krivog sam citirao...ovo se odnosi što ako dođe riješenje o porezu na promet nekretnina..dakle može na trošak a može i na uvecanje OS. Ako je porez na tvrtku, naravno trošak.
Aaaaaaaaaaaaaa... OK

Porez na promet nekretnina kod mene ide na uvećanje vrijednosti nekretnine. Ne bi ga u trošak gurala.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:09   #3752
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Ne mozes knjižiti odobrenje dok ti ne ovjeri kupac da je on stornira pretporez, i mora napisati u kojem mjesecu. A šta se tiče knjiženja ako je i iducoj godini onda storno dugovno kupca, storno potražno porez i konto dugovno 73-nešto zove se ispravak prihoda prošlih godina, naravno i na 6-cu dugovno vraćaš robu na stanje a u istom iznos mislim 78-nešto to ti je prihod vraćene robe.
Eto toliko
S tim da samo mora vodit racuna o tome da ispravak koji se odnosi na knjizenje na konto 78 tj ponistavanje rashoda nabavne vrijednosti prodane robe iz 2016. godine mora knjiziti sukladno samom rashodu iz te godine.
Da se nebi dogodilo da se ista vrijednost knjizi i na 78 i 73. Osim ako ne postoji neka poslovna suradnja pa se roba fakturira po nabavnoj vrijednosti.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:25   #3753
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
kroz temeljnicu knjižiš npr. 2483 - porez na tvrtku ili naziv duguje, 4670 duguje. kad platiš, izvod duguje, a obveza 2483 potražuje. kad bi to rješenje unosio kao uru, onda bi morao unositi državu kao dobavljača; više knjiženja, a bespotrebno
Znači ne bi bilo krivo ni u knjigu URA, ali bolje kroz temeljnicu na konto 2xxx bez analitike?

Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
netko je gore pitao porez na promet nekretnina kako knjižit, možda sam krivog citirao

Edit: da, krivog sam citirao...ovo se odnosi što ako dođe riješenje o porezu na promet nekretnina..dakle može na trošak a može i na uvecanje OS. Ako je porez na tvrtku, naravno trošak.

Ma jasno mi je kontiranje, tu nemam nikakve dileme. Pitanje je jedino išlo u smjeru da li to rješenje (o porezu na promet, ili bilo koje drugo rješenje) proknjižiti kreiranjem temeljnice, ili proknjižiti kao ulazni račun u knjizi URA.
Konta bi u oba slučaja bila ista, ali bi u ovom drugom slučaju rješenje bilo vidljivo u knjizi URA.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 18:24   #3754
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Aaaaaaaaaaaaaa... OK

Porez na promet nekretnina kod mene ide na uvećanje vrijednosti nekretnine. Ne bi ga u trošak gurala.
Ovisi gdje hoces i na sto ciljas
Sve je suzenija sloboda za kreativno racunovodstvo, ahh :nostalgija:
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 21:07   #3755
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
S tim da samo mora vodit racuna o tome da ispravak koji se odnosi na knjizenje na konto 78 tj ponistavanje rashoda nabavne vrijednosti prodane robe iz 2016. godine mora knjiziti sukladno samom rashodu iz te godine.
Da se nebi dogodilo da se ista vrijednost knjizi i na 78 i 73. Osim ako ne postoji neka poslovna suradnja pa se roba fakturira po nabavnoj vrijednosti.
Hvala Ladak i ChaosMotion na pomoci.
Dakle,pazim da na ovih 73..proknjizim osnovicu odnosno ono sto mi je u 2016.g.bilo prihod od izl.rn.,a na 78...odnosno putem tog prihoda "anuliram" nabavnu vrijednost koju sam si priznala u 2016.g.kod razduzenja skladista po izl.rn.
HVALA
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 21:29   #3756
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Znači ne bi bilo krivo ni u knjigu URA, ali bolje kroz temeljnicu na konto 2xxx bez analitike?




Ma jasno mi je kontiranje, tu nemam nikakve dileme. Pitanje je jedino išlo u smjeru da li to rješenje (o porezu na promet, ili bilo koje drugo rješenje) proknjižiti kreiranjem temeljnice, ili proknjižiti kao ulazni račun u knjizi URA.
Konta bi u oba slučaja bila ista, ali bi u ovom drugom slučaju rješenje bilo vidljivo u knjizi URA.
Mislim da ti je kroz uru nepotrebno. Ja uvijek idem takve stvari kroz temeljnicu.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 22:19   #3757
Quote:
knjigovodja kaže: Pogledaj post
Hvala Ladak i ChaosMotion na pomoci.
Dakle,pazim da na ovih 73..proknjizim osnovicu odnosno ono sto mi je u 2016.g.bilo prihod od izl.rn.,a na 78...odnosno putem tog prihoda "anuliram" nabavnu vrijednost koju sam si priznala u 2016.g.kod razduzenja skladista po izl.rn.
HVALA
Bas to.
Ja sam sebi cak ta 73 konta rasporedila po stopama da mi ne stvara brku kod kontrole prihoda i pdv-a na kraju godine. Tako da nemoj da te i to zbuni ako ti kod kontrole potrazna strana prihoda ne bude odgovarala iznosu pdv-a. Morat ces uzet i 73 u obzir buduci se on veze na storno obveze pdv- a
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 12:27   #3758
Ako mi netko može pomoći i objasniti zašto mi se u pdv modulu u Ire prenose računi iz prošle godine a plaćeni su.
jednostavno ne znam zašto mi ih prenosi, gdje sam pogriješila?
mala dani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 08:01   #3759
Radi se o neprofitnoj organizaciji! Sklopljen je ugovor između dva kluba o isplati sredstava u određenom iznosu koji će se plaćati kroz nekoliko rata, pa me zanima kako to knjižiti? Hvala
Milky2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 17:18   #3760
Quote:
mala dani kaže: Pogledaj post
Ako mi netko može pomoći i objasniti zašto mi se u pdv modulu u Ire prenose računi iz prošle godine a plaćeni su.
jednostavno ne znam zašto mi ih prenosi, gdje sam pogriješila?
Jesi napravila automatsko zatvaranje u financijskom ?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.