Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2013., 23:45   #1
Puštate li klince da čitaju po noći?

Moje klinke naprosto luduju za knjigama i kada sam primjetio da se na sve načine dovijaju kako bi čitale u krevetu, ne samo da sam im pustio već sam im inastalirao zasebnu rasvjetu iznad uzglavlja kako bi sve to bilo što ugodnije i jednostavnije.

Evo, u ovom trenutku, moj prvašić čita Pipi dugu čarapu dok svi ostali spavaju.

Neki roditelji su pomalo zgroženi time što ih puštamo da čitaju koliko god žele ali kako smo i supruga i ja kao djeca imali neugodna iskustva po tom pitanju (zabrane pa i batine), dogovorili smo se da, ukoliko nemaju jutarnjih obaveza, mogu čitati do besvjesti.

Kakvi su vaši stavovi i iskustva?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 00:09   #2
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Moje klinke naprosto luduju za knjigama i kada sam primjetio da se na sve načine dovijaju kako bi čitale u krevetu, ne samo da sam im pustio već sam im inastalirao zasebnu rasvjetu iznad uzglavlja kako bi sve to bilo što ugodnije i jednostavnije.

Evo, u ovom trenutku, moj prvašić čita Pipi dugu čarapu dok svi ostali spavaju.

Neki roditelji su pomalo zgroženi time što ih puštamo da čitaju koliko god žele ali kako smo i supruga i ja kao djeca imali neugodna iskustva po tom pitanju (zabrane pa i batine), dogovorili smo se da, ukoliko nemaju jutarnjih obaveza, mogu čitati do besvjesti.

Kakvi su vaši stavovi i iskustva?
nemam dijete te dobi, al imam iskustvo dugog citanja u krevetu i sigurno necu to braniti.
uostalom, vidi mene i mm-a sada da citamo, bilo bi skroz licemjerno od nas da joj to zabranimo
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 00:23   #3
Lampica ispod pokrivača FTW.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 07:21   #4
Ako dijete nedovoljno spava, mislim da nema razlike je li uzrok toj nedovoljnoj količini spavanja aktivnost pooput gledanja BigBrothera ili, pak, čitanje.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 08:06   #5
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Moje klinke naprosto luduju za knjigama i kada sam primjetio da se na sve načine dovijaju kako bi čitale u krevetu, ne samo da sam im pustio već sam im inastalirao zasebnu rasvjetu iznad uzglavlja kako bi sve to bilo što ugodnije i jednostavnije.

Evo, u ovom trenutku, moj prvašić čita Pipi dugu čarapu dok svi ostali spavaju.

Neki roditelji su pomalo zgroženi time što ih puštamo da čitaju koliko god žele ali kako smo i supruga i ja kao djeca imali neugodna iskustva po tom pitanju (zabrane pa i batine), dogovorili smo se da, ukoliko nemaju jutarnjih obaveza, mogu čitati do besvjesti.

Kakvi su vaši stavovi i iskustva?
ja cu ju pustiti pod normalnim svjetlom da cita ako ce htjeti jer me vec spomenuta lampica pod poplunom dovela do dioptrije
kad ce imat skolu ujutro, nadam se da ce biti dosta razumna da ne cita do kasno, ali ako koji put bude tako napeto da nece moci pustiti, nek cita
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 09:34   #6
kao mater potpuno zaludjena citanjem, usto nesposobna ispustit knjigu iz ruke pa makar to znacilo da cu spavati samo 3 sata , bilo bi posve licemjerno od mene braniti joj citanje u krevetu.
naravno da cu se pobrinuti za rasvjetu, naravno da cu voditi racuna o tome spava li dovoljno, necu si svjesno pretvoriti dijete u zombija al da cu joj braniti, nema sanse. kakva sam, jos cu joj se i pridruziti
ja nemam iskustva s lampicom ispod pokrivaca, ali meni moji nikad nisu branili citanje u krevetu. doduse, u tim ranim danima i nizim razredima nisam bila nesto specijalno nit zaludjena s kasnonocnim citanjem. bauljanje do kasnih sati je doslo kasnije, tamo s nekih 12 - 13 godina.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 09:46   #7
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao mater potpuno zaludjena citanjem, usto nesposobna ispustit knjigu iz ruke pa makar to znacilo da cu spavati samo 3 sata , bilo bi posve licemjerno od mene braniti joj citanje u krevetu.
naravno da cu se pobrinuti za rasvjetu, naravno da cu voditi racuna o tome spava li dovoljno, necu si svjesno pretvoriti dijete u zombija al da cu joj braniti, nema sanse. kakva sam, jos cu joj se i pridruziti
ja nemam iskustva s lampicom ispod pokrivaca, ali meni moji nikad nisu branili citanje u krevetu. doduse, u tim ranim danima i nizim razredima nisam bila nesto specijalno nit zaludjena s kasnonocnim citanjem. bauljanje do kasnih sati je doslo kasnije, tamo s nekih 12 - 13 godina.
znas, meni je jedna od drazih uspomena iz djetinjstva ostala kad mi je mama jednom citala prije spavanja i napeto u pm al kao gasimo svjetlo ide se spavati. nakon pol sata ja kazem mama? kaze mama, kaj je, jos bi citala? da
i mama pali svjetlo i citamo jos tri sata
ok, ja nisam u vrtic isla pa nije bio bed, a mama je prezivjela
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 20:58   #8
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja cu ju pustiti pod normalnim svjetlom da cita ako ce htjeti jer me vec spomenuta lampica pod poplunom dovela do dioptrije
I mene.

Divna je stvar roditeljska briga oko dječje naspavanosti, ali lakše se naspavat nego riješit dioptrije od minus pet.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:07   #9
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
I mene.

Divna je stvar roditeljska briga oko dječje naspavanosti, ali lakše se naspavat nego riješit dioptrije od minus pet.
I ovdje minus 5
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:28   #10
Stvarno mislite da vam je dioptrija od toga?

Jer pričala sam jednom s oftamologom baš o tim temama i uvjerio me da je to mit. Može zabolit glava od naprezanja, može se umoriti oko ili osušiti ali nije da bi se zbog toga mijenjala dioptrija.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:34   #11
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Stvarno mislite da vam je dioptrija od toga?

Jer pričala sam jednom s oftamologom baš o tim temama i uvjerio me da je to mit. Može zabolit glava od naprezanja, može se umoriti oko ili osušiti ali nije da bi se zbog toga mijenjala dioptrija.
kontinuirano naprezanje ociju bilo od knjige ili kompa slabi vid, meni su tako rekli niko u familiji ne nosi nao ale osim mene. ok, ne nosim ni ja, nosim lece
meni je pocelo u 5 osnovne, kako nisam nosila naocale s.puberetom i nastavkom naprezanja ociju je otislo u.pm
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 21:40   #12
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Stvarno mislite da vam je dioptrija od toga?

Jer pričala sam jednom s oftamologom baš o tim temama i uvjerio me da je to mit. Može zabolit glava od naprezanja, može se umoriti oko ili osušiti ali nije da bi se zbog toga mijenjala dioptrija.

There is little doubt about at least one underlying cause. Children now spend much of their time focusing on close objects, such as books and computers. To compensate the eyeball is thought to grow longer. That way less effort is needed to focus up close, but the elongated eye can no longer focus on distant objects.
http://www.newscientist.com/article/...not-genes.html


Uzmi u obzir da čitanje pod jorganom nije obično čitanje, nego čitanje s nosom u knjizi. Pa tako satima.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2013., 22:48   #13
a izgleda onda da mi je htio reći da me ne vidi u rizičnoj skupini
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 20:27   #14
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Moje klinke naprosto luduju za knjigama i kada sam primjetio da se na sve načine dovijaju kako bi čitale u krevetu, ne samo da sam im pustio već sam im inastalirao zasebnu rasvjetu iznad uzglavlja kako bi sve to bilo što ugodnije i jednostavnije.

Evo, u ovom trenutku, moj prvašić čita Pipi dugu čarapu dok svi ostali spavaju.

Neki roditelji su pomalo zgroženi time što ih puštamo da čitaju koliko god žele ali kako smo i supruga i ja kao djeca imali neugodna iskustva po tom pitanju (zabrane pa i batine), dogovorili smo se da, ukoliko nemaju jutarnjih obaveza, mogu čitati do besvjesti.

Kakvi su vaši stavovi i iskustva?
Divno je da takvi postoje. Svojim curama ne odobravam glasno, ali u sebi cvjetam. Kad zagusti, moram reći da je dosta, ali samo ako se broj sati sna smanjuje ispod zdravstvenoga minimuma. Vikendom može i čitateljski maraton. (Mala ima 5,5; starija ima sada 20 i prošle smo čitanja do sitnih sati - sad čita do jutra ako može podnijeti sljedeći dan.)
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 21:42   #15
moja ima problema sa vidom i jedna od vježbi je čitanje sa pokrivenim okom, pola sata dnevno.
inače djeca bi trebala čitati pod jakim prirodnim svjetlom, znači, danju, blizu prozora.
moja što se tiče noćnog čitanja za svoje gušte ima dozvolu za od 21:30 do 22. jer znam da neće toliko čitati. prvo, rijetko kad je spremna prije tog vremena, a ako i je, preumorna je da izdrži više od 15 min, a da se ne uspava. ima 10,5 godina.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 20:59   #16
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
.
inače djeca bi trebala čitati pod jakim prirodnim svjetlom, znači, danju, blizu prozora.
.
Nažalost moje danju nemaju puno vremena. Obje, pored osnovne škole idu još i u glazbenu i školu stranih jezika.

Zato sam im stavio kvalitetnu rasvjetu. U startu su to bile halogenke a onda sam žiže zamjenio sa "daylight" LED-icama.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 06:28   #17
Smile Čitanje pod umjetnim svjetlom

Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
moja ima problema sa vidom i jedna od vježbi je čitanje sa pokrivenim okom, pola sata dnevno.
inače djeca bi trebala čitati pod jakim prirodnim svjetlom, znači, danju, blizu prozora.
moja što se tiče noćnog čitanja za svoje gušte ima dozvolu za od 21:30 do 22. jer znam da neće toliko čitati. prvo, rijetko kad je spremna prije tog vremena, a ako i je, preumorna je da izdrži više od 15 min, a da se ne uspava. ima 10,5 godina.
Ako je tako s vidom, možda bolje ne pretjerivati s čitanjem pod umjetnim svjetlom, no pitam se jesu li nam cijeli život pričali mitove o kvarenju vida čitanjem pod lošim svjetlom. Baš ću provjeriti. Čini mi se da sam negdje u zadnje vrijeme vidjela članak o tome...
To me sjetilo... Kći jedne moje frendice imala je problem s čitanjem - neće pa neće čitati. Onda se moja frendica dosjetila jadu pa s mužem vrlo ozbiljno, pred malom, razgovarala o štetnosti čitanja pod noćnom lampicom, osobito za djecu. Sutradan evo ti njene male s knjigom u krevetu. Igrali su igru mačke i miša - oni kao branili, dopuštali 15 minuta, najviše pola sata, a mala se bunila i poskrivećki čitala... Nije baš pedagoški, ali bar rezultat je bio dobar.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 00:23   #18
Mislim da umjetna rasvjeta i neadekvatna rasvjeta baš i nisu sinonimi.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 14:21   #19
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mislim da umjetna rasvjeta i neadekvatna rasvjeta baš i nisu sinonimi.
Nisu, naravno. Trebalo bi pitati oftalmologe. Ima li koji ovdje da nam kaže je li štetno čitati uz umjetnu, slabu rasvjetu (noćnu lampicu). Čitam više od 35 godina pod malim svjetlom, čak i sad kad mogu kako hoću jer mi je tako ugodnije, a problema s vidom zasad nemam. Naravno, nisam dobar uzorak za znanstveni sud, no pitam se zašto bi pa i neznatno naprezanje oka štetilo. Zar ne kažu da treba nositi flaster ako želimo da nam se drugo oko vježba? Zar to onda ne šteti tom oku koje je na treningu?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 21:48   #20
Mislim da je čitanje pod noćnom lampicom sinonim za čitanje uz neadekvatnu rasvjetu, da.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.