Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2016., 02:45   #261
HEPI

Quote:
Kvantni vakuum iz kojeg je nastao svemir je potpuna nepoznanica. Sigurno je samo da postoji ali ne možemo znati što je to, možemo samo pretpostavljati.
Kvantni vakuum je nepoznanica samo za one u kojih je sposobnost razumevanja (sposobnost logičkog mišljenja i zaključivanja) slabo razvijena. Naime, s obzirom da je svemir napregnuti i pokrenuti kvantni vakuum (a on to jeste) i s obzirom da se svemir (neorganska i organska priroda) ne sastoji ni od čega drugog do od sedam različitih fizičkih i psihičkih procesa i radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja), za koje znamo da su osnovni faktori Svesti, onda iz toga sledi logičan zaključak, da je kvantni vakuum polje čiste, nepokrenute svesti, koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti vršenja sedam različitih fizičkih i psihičkih radnji, I to je Istina i o kvantnom vakuumu i svemiru. To je istina o sveukupnom POSTOJANJU. To je ujedno i početak i kraj filozofije.

Quote:
A je li Višnu svjestan dok spava, to ne znamo.
Ako ti i ja nismo svesni kad spavamo, tj. kad ne koristimo ni jedno od naših sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, onda zasigurno (100%) nije ni Višnu. I to je logički zaključak.

Quote:
Drugim riječima, ne znamo je li svijest manifestacija ili je to stanje koje prethodi manifestaciji.
Ono koje uvek raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti uvek je Svest, bez obzira da li se manifestuje ili ne, tj. bez obzira da li upotrebljava te svoje sposobosti ili ne, odnosno. Odnosno, bez obzira da li je budno i pokretno ili miruje i spava.

Sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti uvek postoje. One ne mogu nastati, niti biti stvorene (uzrokovane), zato što niko ne može ništa stvoriti (uzrokovati) ako ne raspolaže sa sedam sposobnosti. Niti i jednu fizičku ili psihičku radnju, ma koliko da su fizičke i psihičke radnje različite, niko i ništa ne može da učini a da ne upotrebi svih sedam svojih fizičkih i psihičkih sposobnosti, pa makar to bila i samo radnja pomicanja, malog prsta, duvanje vetra, padanje kiše ili pomicanje samo jednog fotona u kvantnom vakuumskom polju.

Sve ovo nije samo logika, već i nauka, jer sve je ovo na današnjem stupnju našeg znanja i nauke već provereno i dokazano. Treba samo umeti posložiti kockice.

Quote:
Ja sam sposoban ustati sa stolice. Ali to još nije nikakva stvarnost. Tek kad zaista ustanem to će postati stvarnost. Moja sposobnost sama po sebi je isto kao da je nema dok god je ne manifestiram.
Tačno. Zato Ništa i Nešto i jesu – ISTO. I u hinduizmu – u Vedama – stoji da su Ništa i Nešto Isto. I stari Grci su znali da su Ništa i Nešto isto. To je ravno logičnosti da su kretač= svest= uzrok= bog=bitak= ništa i kretanje=posledica=nešto=svemir - ISTO. Ovo je i stav filozofije panteizma, koja je stara 2000 godina. Dakle, mi odavno sve znamo o POSTOJANJU, samo se pravimo da ne znamo. Jedini nedostatak je što još uvek POSTOJANJE ne zovemo pravim imenom – «SVEST». Iz razloga jer do sada nismo izvršili analizu svesti – rasčlanili je na njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i dali njenu ispravnu definiciju.

Quote:
Za naš duhovni razvoj nije potrebno znanje. Naprotiv mislim da je bolje što manje znati, jer znanjem bildamo um a on je ne samo nevažan za duhovni razvoj nego često i štetan jer nas odvlači u potpuno krivom smjeru.
Duhovni razvoj podrazumeva razvoj međusobnih odnosa subjekarta unutar nekog sistema kretanja i rada. Naime, Svest postoji u svojstvu prirodne sile i pojave zvane «NAGON SAMOODRŽANJA». Nagogon samoodržanja je večita težnja od nepostojanja ka postojanju (težnja od Ništa, ka Nešto i obrnuto). Ta težnja se subjektivno u nutrini Svesti uvek manifestuje kao težnja od nezadovoljstva i zla ka zadovoljstvu i dobru. Postoji univerzalno rešenje pomoću kojeg se to najefikasnije postiže. To rešenje se uvek svodi na težnju da se pređe iz haotičnog i neorganizovanog kretanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, na harmonično i organizovano kretanje sa značenjem zadovoljstva i dobra. Ta harmonija se postiže u trenutku kad odnosi subjekata, koji se u sistemu kreću i rade, postanu potpuno RAVNOPRAVNI. Kada je reč o čovečanstvu, u svim dosadašnjim društvenim i ekonomskim porecima odnosi ljudi prilikom podele rada i rezultata rada su bili haotični, tj. neravnopravni, eksploatatorski, robovlasnički, što je bilo uzrokom svih dosadašnjih zala, tj. uzrokom svih ratova, revolucija, ljudskog stradanja, bede i siromaštva. To podrazumeva da sva naša dosadašnja kretanja i rad nisu bili harmonični sa značenjem dobra, već haotični sa znanjem zla. Što je, naravno, posledica naše duhovne nerazvijenosti, tj. našeg neznanja i niske svesnosti. Naravno, neznanja Osnovnog prirodnog zakona, tj. ZAKONA POSTOJANJA i njegovog najboljeg, univerzalnog rešenja po kojem se najlakše izbegava nezadovoljstvo i zlo, a ostvaruje zadovoljstvo i dobro. Primera radi, sve materijalne forme od kojih se svemir sastoji – atomi, nebeska tela, sistemi nebeskih tela, tela ćelija, biljaka, životinja i ljudi itd, su harmonični oblici kretanja i rada delova i čestica Svesti, unutar kojih su odnosi subjekata koji ove sisteme grade podignuti na najviši mogući nivo. Najbolji primer te savršenosti je ljudski organizam. Što znači da se u Prirodi, unutar svih ovih sistema kretanja i rada, poznaje i maksimalno primenjuje ovo najviše, univerzalno pravilo i zakon harmonije i dobra. Sem unutar ljudskog društva koje se još uvek nalazi u fazi razvoja, sve dok se društveni i ekonomski odnosi ljudi i u ljudskom društvu ne podignu do nivoa pravedne podele rada i rezultata rada. Odnosno, dok se ljudsko znanje i ljudska svesnost ne razviju do nivoda da svi ljudi shvate da je tako najbolje za sve ljude sveta, da je to prirodni zakon sa značenjem najboljeg rešenje izbegavanja zla, a ostvarenja dobra. Sve ovo podrazumeva da je za ljudski rod duhovni razvoj (razvoj društvenih i ekonomskih odnosa) mnogo važniji od materijalnog, tj. tehnološkog razvoja, jer sva zla ovog našeg ljudskog sveta nisu posledica naše materijalne i tehnološke nerazvijenosti, već duhovne. Zato će poznavanje ZAKONA POSTOJANJA, kada ga ljudi do kraja budu razumeli i praktično primenili, više doprineti ukupnom napretku celokupnog ljudskog društva u vezi izbegavanja zla, a ostvarenja dobra, nego sav naš dosadašnji materijalni i tehnološki razvoj. Koji je, zbog ljudske duhovne nerazvijenosti, koliko god u službi čovekovog samoodržanja, isto toliko je i u službi (mislim na ratne tehnologije) čovekovog samouništenja.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 03:04   #262
JEDNOSTAVKO

Quote:
Ljubo, mislim da će ti biti zanimljiva Spinozina "Etika"

Pod supstancijom razumijem ono što u sebi jest i pomoću sebe se shvaća; to jest ono čijem pojmu nije potreban pojam druge stvari, pomoću kojega bi bio definiran.

Pod atributom razumijem ono što razum opaža na supstanciji, kao da čini njenu suštinu.

Pod modusom razumijem stanja supstancije, ili ono što je u drugome, pomoću čega se i shvaća..
Ne osećam potrebu da čitam Spinozinu «Etiku» po kojoj je supstancija «ono što jest», s obzirom da Spinoza nije objašnio šta je «to što jest», a ja jesam. I dalje, s obzirom da Spinoza nije objanio ni šta je «razum», ni šta razum opaža kao «suštinu supstancije», a ja jesam. Ne samo Spinoza, već i svi drugi svetski filozofi, samo su pokušavali nepoznate pojmove da objasne drugim nepoznatim pojmovima. To je razlog što svetska filozofija još uvek nije objasnila ništa i što ona još uvek nema nikakvu ni duhovnu, ni praktičnu vrednost. Isto kao ni svetske religije.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 03:41   #263
MRAVAC8:

Quote:
U pravilu, ljudima koji decidirano tvrde da znaju pada vrijednost u mojim očima. Primjer - na ovom forumu Parsival tvrdi da on zna da bog postoji, Ljubo tvrdi da on zna što je svijest.
Svest je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja (dobra i zla), pamćenja, mišljenja i razumevanja.

To je definicija Svesti. To je ono što se podrazumeva pod rečju i pojmom "materija", jer u nauci postoji obilje argumenata da materija sa tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti raspolaže. Nema tog naučnog, filozofskog ili teološkog autoriteta i genija na Zemlji koji bi to mogao argumentovano da opovrge. Zato ponavljam: Ja znam šta je Svest. Znam i KAKO ona postoji i ZAŠTO. Poznajem Zakon po kojem postoji Svest, koji je ujedno i Jedinstveni (opšti) prirdni Zakon po kojem sve POSTOJI, jer sve što postoji je SVEST.

Postojati može samo ono koje ima sposobnost da postoji samo po sebi, kao svoj i razlog i uzrok i svrha i posledica. To je ono koje raspolaže sa navedenih sedam fizičkih i psihičkih sposob osti, a to je Svest. I gde god u beskrajnom nebeskom prostoru primetimo da nešto postoji, uvek će to da bude Svest. Jer samo Svest može da postoji i ništa drugo.

Quote:
Ljudi nisu znanjem obuhvatili sav svemir i zato mislim da nitko ne zna odgovore na takva pitanja.
Kad budeš svojim znanjem "obuhvatio" samoga sebe kao graditelja samoga sebe, a to je Svest, obuhvatićeš svojim znanjem i ceo svemir, jer graditelj celog svemira i svih stvari u njemu, je JEDAN I ISTI i zove se "JA", "JASTVO" ili "SVEST". Ako znaš Istinu o tome ŠTA je Svest, KAKo ona postoji i ZAŠTO, tada znaš Istinu o postojanju SVEGA. Ako ne znaš istinu o postojanju Svesti, tada ne znaš istinu ni o čemu.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 09:08   #264
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Ne osećam potrebu da čitam Spinozinu «Etiku» po kojoj je supstancija «ono što jest», s obzirom da Spinoza nije objašnio šta je «to što jest», a ja jesam. I dalje, s obzirom da Spinoza nije objanio ni šta je «razum», ni šta razum opaža kao «suštinu supstancije», a ja jesam.
Objasnio je Spinoza i što je "to što jest" i "razum" i "suštinu supstancije". Ali za to ti je potrebno da pročitaš cijelu knjigu, a ne samo tri definicije koje sam ti citirao.

Quote:
Ne samo Spinoza, već i svi drugi svetski filozofi, samo su pokušavali nepoznate pojmove da objasne drugim nepoznatim pojmovima. To je razlog što svetska filozofija još uvek nije objasnila ništa i što ona još uvek nema nikakvu ni duhovnu, ni praktičnu vrednost.
Eto vidiš, ljudi su ludi za istinom, to nam je sudbina.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 09:41   #265
Quote:
TwoFish kaže: Pogledaj post
Šta je "false vacuum" ... a šta je princip minimuma energije ... isto što i princip maksimuma entropije. Šta je energija - invarijanta vremena. Šta je entropija - vjerojatnost stanja (konfiguracije). Šta je vrijeme - prirast entropije.

Šta je 10 exp -120 ?
Mene fascinira taj misticizam fizičara kad objašnjavaju temelje prirode. Sve je puno nekakvih neadekvatnih analogija ili formula, a nigdje nikakvih misli i značenja. Podsjeća me na Pitagorovce koji bi, kad bi ih netko pitao recimo što je to svjetlost, odgovorili da je to broj osam ili nešto slično.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 10:02   #266
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mene fascinira taj misticizam fizičara kad objašnjavaju temelje prirode
Nema nikakvog misticizma.

Quote:
Sve je puno nekakvih neadekvatnih analogija ili formula, a nigdje nikakvih misli i značenja.
Kakvih misli i značenja? Ovo kao što su 7 sposobnosti, naprezanje i to ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 10:15   #267
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne znam na kojem ti planetu živiš. Pa znakovi su SVUGDJE koji upravo i pokazuju na to da se identificiraju sa tim stvarima. Facebook je recimo dobar primjer.

Što je 'ja' tamo? stave sliku svojeg lica ili tijela, ime i prezime, i neke osobne detalje. To je pojam self-koncepta o kojem psihologi govore. I oni su se sa time odavno pozabavili. Kad ih pitaš detaljno se slažu sa time, ali dodaju i neke druge stvari koje su nužne za dojam njihovog identiteta: osobnost, pripadnost nekoj religiji i tako.

Možda kada nađu nekog hindusa koji meditira tek čuju o tome da su oni svoja svijest i slično.
Facebook je način današnje socijalizacije i druženja ljudi. Ispred moje zgrade svako popodne na klupici sjedi nekoliko starica koje čavrljaju o djeci, unucima, novom receptu, cijenama, penzijama, svojim bolestima ........ one se druže na starinski način, Facebook je moderan način.

Socijalizacija ujedno znači i uklopiti se u društvo, odnosno ne biti odbačen. Zato i bakice pričaju o temama i na način koje su prihvatljive društvu a i ljudi na Facebook stavljaju ono što će dati ljepšu sliku o njima u društvenom okruženju.

Kapitalističko društvo koje se temelji na proizvodnji i prodaji *mjeri* nečiji status u društvu prema onom što taj netko ima. Sirotinja nije cijenjena. Nekoga tko živi u kući sa trulim podom, vlažnim zidovima i bez wc-a i kupaonice nitko ne cijeni.

Međutim, ljudi se ne identificiraju sa stvarima, oni posjedovanjem stvari govore - vidite što imam i koliko vrijedim, prihvatite me u društvo.

Staljanje pripadanost nekoj religiji na Facebook je isto to, način da budeš prihvaćen (a ne odbačen) u društvu. Da je popularno biti ateist, svi bi stavljali da su ateisti.

Međutim, to je ono što ljudi javno govore, a ne ono što ljudi misle i što ljudi jesu. Javno govore ono zbog čega žele biti prihvaćeni u društvu.

O mnogim (za ljude vrlo zanimljivim temama) u društvu se ne govori. Recimo, o seksu. Ok, tako je bilo prije, recimo, 30-tak godina. Seks u društvu je bio tabu tema, bio je tabu čak i između roditelja i djece. Međutim, to, naravno, nikako ne znači da seks nije nikoga zanimao i da su ljudi bili aseksualni.

Tako je i sa znanošću. To je tema o kojoj se u društvu ne govori. Teme muškog društva su nogomet, politika, ženske ......, teme ženskog društva su djeca, čišćenje, kuhanje .........

Ali, opet, isto kao i sa seksom, to ne znači da ljude ne zanima znanost.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 10:42   #268
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kakvih misli i značenja?
Metafizičkih, naravno. Bez univerzalnih metafizičkih pojmova je nemoguće smisleno govoriti o temeljima prirode.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 11:00   #269
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Metafizičkih, naravno. Bez univerzalnih metafizičkih pojmova je nemoguće smisleno govoriti o temeljima prirode.
Da, to je onda to što Ljubo priča.

Zato i jest kvantna mehanika 'mistična'. Jer nije po mjeri deskriptivnih i na uobičajnom iskustvu zasnovanih metafizičkih pojmova jedne vrste primata čiji su umovi evoluirali za preživljavanje u makroskopskom svijetu, konkretnije afričkim savanama

Ako se činjenice ne slažu sa zacrtanim metafizičkim pizdarijama, tim gore po činjenice.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 11:15   #270
JEDNOSTAVKO:

Quote:
Objasnio je Spinoza i što je "to što jest" i "razum" i "suštinu supstancije". Ali za to ti je potrebno da pročitaš cijelu knjigu, a ne samo tri definicije koje sam ti citirao.
"TO ŠTO JEST" je Svest. Njena suština su sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, "Razum" ne postoji. Postoji samo sposobnost "razumevanja" kao jedan od psihičkih sposobnosti svesti, koja se manifestuje kao psihička radnja logičkog povezivanja opaženih i zapamćenih stvari i događaja u smislenu celinu. A sve to uz pomoć sposobnosti mišljenja opaženog i zapamćenog.

Eto, u dve rečenice sam jasno, razumljivo i iskustveno proverljivo izrekao šta je "to što jest", zatim, šta je njegova "suština" i šta je "razum". I sada bi trebalo da ja pročitam celu Spinozinu knjigu da bih na kraju shvatio da to u njoj NEMA.

Zadnje uređivanje Ljubo : 04.09.2016. at 12:28.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 11:34   #271
WAND_1:

Quote:
Zato i jest kvantna mehanika 'mistična'. Jer nije po mjeri deskriptivnih i na uobičajnom iskustvu zasnovanih metafizičkih pojmova jedne vrste primata čiji su umovi evoluirali za preživljavanje u makroskopskom svijetu, konkretnije afričkim savanama
Obrnuto! Kvantna mehanika je "mistična" samo za primate iz "afričkih savana". Inače, nije mistična ako je izražena metafizičkim pojmovama, tj. pojmom "Svest" i pojmovima "naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje" koji su suština Svesti.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 11:56   #272
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
U našem tijelu postoji nešto nematerijalno što nadživljava smrt.
To je nositelj naše svijesti i naše osobnosti. To određuje naš karakter.
Razvoj toga je duhovni razvoj.

To ne razvijamo tako što stječemo znanje.
To razvijamo tako što stječemo iskustvo.

Zato je za duhovni razvoj bitno živjeti.
Jedino život ima tu moć da promijeni naš karakter.
Znanje nema tu moć, čak niti Bog nema tu moć. Samo iskustvo ima tu moć, i to naše osobno iskustvo a ne tuđe.
Sa prvom rečenicom se ne slažem, ali samo zato što da ne znamo da li je to točno. Ako nešto znamo, onda znamo. Ako naslučujemo ili pretpostavljamo onda ne znamo. I, naravno, svi su se *upecali* upravo na tu tvoju prvu rečenicu iz posta. I naravno, na ostali dio posta nisu se ni osvrnuli.

Slažem se da postoji nešto, ti si to nazvao nositeljem naše osobnosti, drugi to nazivaju um, *ja* ..... i to je širi pojam i od svijesti i od karaktera i od osobnosti. I slažem se da se to mijenja i razvija, ali ne u jednom životu, jedan život je nedovoljan za razvoj uma. U jednom životu um ostaje isti ili gotovo isti, a ono što se mijenja su njegova znanja, razumjevanje sebe i svijeta, empatija, humanost ...... To mi govori moje osobno iskustvo, ako ništa drugo svatko ima svoj um i može misliti o njemu. Istina da i osobno iskustvo nije baš nešto jer prema osobnom iskustvu ja hodam po vrlo čvrstom tlu, a to baš i nije tako. Postoji mogućnost da se um, odnosno nositelj svijesti i osobnosti kako si ti nazvao, razvija genetski, odnosno razvojem genetskog potencijala. Međutim, ta teorija ne objašnjava zašto onda jednojajčani blizanci (koji imaju doslovno identične gene) nisu identični i kada je um u pitanju. A nisu.

Kažeš da je za duhovni razvoj bitno živjeti i da za duhovni razvoj treba sticati iskustvo. Slažem se s tim u potpunosti.

Ali i znanje je iskustvo. Iskustvo je širi pojam od znanja i iskustvo obuhvaća znanje.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 12:02   #273
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
Eto, u dve rečenice sam jasno, razumljivo i iskustveno proverljivo izrekao šta je i "to što jest", zatim, šta je njegova "suština" i šta je "razum". I sada bi trebalo da ja pročitam celu Spinozinu knjigu da bih na kraju shvatio da to u njoj NEMA.
Nisam ti predložio tu knjigu zato što mislim da bi je "trebao" pročitati, jer ti ionako već znaš suštinu svega postojećeg, nego zato što sam mislio da će ti biti zanimljiva. Ali pogriješio sam, priznajem.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 12:37   #274
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
WAND_1:

Obrnuto! Kvantna mehanika je "mistična" samo za primate iz "afričkih savana". Inače, nije mistična ako je izražena metafizičkim pojmovama, tj. pojmom "Svest" i pojmovima "naprezanje, kretanje, opažanje, osećanje, pamćenje, mišljenje i razumevanje" koji su suština Svesti.
Kako se npr u kvantnoj fizici d x * d p > = h / 4 (Pi) izražava tim tvojim metafizičkim pojmovima ?

Što se ovdje napreže ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 12:51   #275
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zato i jest kvantna mehanika 'mistična'. Jer nije po mjeri deskriptivnih i na uobičajnom iskustvu zasnovanih metafizičkih pojmova jedne vrste primata čiji su umovi evoluirali za preživljavanje u makroskopskom svijetu, konkretnije afričkim savanama

Ako se činjenice ne slažu sa zacrtanim metafizičkim pizdarijama, tim gore po činjenice.
Ne ljuti se, Wande. Valjda ti je jasno da se bez nekog univerzalnog pojmovnog sistema ne mogu razumjeti temelji određene znanosti. To znači da nam je za razumijevanje prirode i cjeline stvarnosti nužna metafizika.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 13:02   #276
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
MRAVAC8:



Svest je ono koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osećanja (dobra i zla), pamćenja, mišljenja i razumevanja.

To je definicija Svesti.
Nije. To može biti samo jedna (tvoja) definicija svijesti. Ali postoje i drugi pokušaji da se definira svijest.

Osim toga nije potpuno jasno definiraš li ti um (ja, jastvo) ili svijest. Ili um (ja, jastvo) nazivaš sviješću.

Jedna od definicija svijesti: svijest je konstruriranje znanja o dvjema činjenicama: da je organizam uključen u odnos s nekim drugim objektom te da objekt u tom odnosu uzrokuje promjenu u organizmu.

Ili - svijest je sposobnost reagiranja na okolinu.

Ili - svijest je dio uma koji se bavi osjetom samoga sebe i osjećajem spoznavanja. Um je više od same svijesti i um može postojati bez svijesti što otkrivamo u pacijenata koji mogu imati jedno, ali ne i drugo.

Međutim, ni oni koji proučavaju problem svijesti ne slažu se ni u pogledu toga što je svijest niti je li uopće moguće shvatiti njezinu biološku podlogu.

Hipoteza da se svijest i memorija proizvode i pohranjuju isključivo u mozgu je nedokazana.

Već desetljećima znanstvenici bezuspješno pokušavaju lokalizirati svijest i sjećanja u mozgu, neizvjesno je hoće li to ikad uspjeti. Trenutno znanost ne može objasniti kako određene neuronske mreže proizvode subjektivnu suštinu misli i osjećaja jer do sada nema neurološke studije koja je identificirala korespodenciju između specifične neuronske aktivnosti i konkretnog sadržaja misli sjećanja iskustva ili osjećaja.

Toliko.

To o svijesti, umu, jastvu .... pišu i govore ljudi koji desetljećima proučavaju svijest. Oni lijepo na kraju priznaju - da ne znaju.

Dok ti znaš sve.

Iako nisi pročitao, niti planiraš čitati. Jer ti znaš sve. E pa, takvu osobu ja ne mogu shvaćati ozbiljno.

Iako su ti neke ideje vrlo dobre. Bile bi odlične da ih nadogradiš idejama koje bi ti pale na pamet nakon čitanja onoga do čega su drugi ljudi došli. Jer nisu svi ljudi glupi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 13:13   #277
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne ljuti se, Wande. Valjda ti je jasno da se bez nekog univerzalnog pojmovnog sistema ne mogu razumjeti temelji određene znanosti. To znači da nam je za razumijevanje prirode i cjeline stvarnosti nužna metafizika.
Jesi li se susretao s filozofskim interpretacijama kvantne fizike ?

Kako tumačiš činjenicu da kvantna fizika funkcionira kao najtočnija teorija ikad stvorena već 100 godina (uz nebrojene tehnološke primjene) bez jasne filozofske interpretacije i intuitivnog razumijevanja iste ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 14:13   #278
WAND_1:

Quote:
Kako tumačiš činjenicu da kvantna fizika funkcionira kao najtočnija teorija ikad stvorena već 100 godina (uz nebrojene tehnološke primjene) bez jasne filozofske interpretacije i intuitivnog razumijevanja iste ?
Zbog svog empirijskog metoda koji je primenljiv samo na materijani, fizičkii deo prirode i zbog svoje namene koja je usmerena na materijalni, tj. tehnološki i ekonomski razvoj ljudskog društva, fundamentalnoj, kvantnoj, kao ni tehnološkoj fizici nisu potrebna nikakva objašnjenja, pa ni filozofska, da bi mogla tačno da funkcioniše. Za takvu vrstu razvoja su dovoljni samo istraživanja fizičkih svojstava materije i materijalnih sistema, njihova merenja i eksperimenti. I naravno, potrebno je da fizičari znaju da u domeni njihovih metoda Svest, kao unutrašnje, subjektivno svojstvo materije - NIJE, kao ni u domeni eksperimentalne psihologije. Svest je u domeni isključivo logike, tj filozofije čija je osnovna disciplina logika. Zbog čega fizičari nemaju šta da traže na forumu filozofije, jer tu ne mogu da budu ni od kakve koristi, već samo smetnje.

Namena filozofije nije da potpomaže materijali, tehnološki i ekonomski razvoj ljudskog društva, već DUHOVNI. A šta je duhovni razvoj i na koji način filozofija tu može da bude korisna, to sam objasnio u jednom od mojih prethodnih postova. I u skladu sa tom svojom ulogom, ograničenom na duhovni razvoj ljudskog društa, filozofija može da bude u odnosu sa prirodnim naukama samo na njihovom usmeravanju stvaranja samo onih tehnologija koje će da budu samo na korist i dobrobit ljudskog društva, a nikako na štetu - kao što je slučaj, na primer, sa ratnim i još nekim tehnologijama. Po tom pitanju prirodne nauke, podrazumevajući pre svega tehnološku i fiziku, u potpunosti treba da budu potčinjene filozoifiji. Tačnije, Nauci o Svesti, odnosno, Nauci o nagonu samoodržanja, sa značenjem Nauke o Dobru i Zlu, bez koje duhovnog razvoja i napretka ljudskog društva ne može sa bude. Koji je važniji od materijalnog, tehnološkog i ekonomskog, jer sva zla ovoga sveta nisu zrokovana slabim materijalnim tehnološkim i ekonomskim razvojem, već DUHOVNIM. Sve zbog neznanja osnovniog prirodnog zakona po kojem postoje materija, život i priroda, odnosno, zakona po kojem postoji Svest kao jedinstvena prirodna sila i pojava, koja se objektivno manifestuje kao materija, život i Svemir.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 14:28   #279
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem ti.
Eh, nije to stvar tvoje vjere. U ime svog postojanja kao građanke Republike Hrvatske, pozivam se na svoje ustavno pravo da se osjećam kao idiot.


Quote:
Nije li ovo oslobađajuće?

https://www.youtube.com/watch?v=iatJx5fwXGg
Super je.
Volim ovu.

https://www.youtube.com/watch?v=dvxchvUnnak
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 17:29   #280
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Jesi li se susretao s filozofskim interpretacijama kvantne fizike ?
Nisam. Ali sam se susretao s fizičarima koji filozofiraju.

Quote:
Kako tumačiš činjenicu da kvantna fizika funkcionira kao najtočnija teorija ikad stvorena već 100 godina (uz nebrojene tehnološke primjene) bez jasne filozofske interpretacije i intuitivnog razumijevanja iste ?
Svaka teorija koja daje predvidljive rezultate dobro funkcionira. To nije isto što i znanje. Ono nam govori zašto nešto jest tako kako jest. Najopćenitije znanje kojim obuhvaćemo sve što postoji je metafizika. Sva druga znanja su samo utoliko znanja ukoliko ih možemo uskladiti sa znanjem o cjelini stvarnosti.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.