Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2010., 16:03   #1
Akcija "Vihor", 12. i 13. prosinac 1991.

Malo se o njoj priča, kao i o Uni 95, ali volio bih čuti od učesnika koji detalj više od onog općepoznatog "slabo planiranje", "loša izvedba", i slično.

Možda i koja karta iz onog vremena, ili sad napravljena (npr. Google Earth i slično), sa našim i njihovim položajima, smjerovima kretanja, poneka slika iz akcije (ako postoji), znači već viđeno na drugim temama iz DRa.

102. brigada ima dobru Internet stranicu, ali mislim da bi bilo super da nam tu svoja iskustva i doživljaje akcije opiše neki direktni učesnik.

Ako tema već negdje postoji (tražilica mi nije tak nekaj pronašla) onda nek se ova obriše.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 16:42   #2
Polemos br.2 ,1999. pa googlaj ove podatke.Donosim ti sažetak

UDK: 355.422.1(497.5 KUPA)”1991”
355.45(497.5)”1991”
355.311.6(497.5)”1991”
Stručni rad
Primljeno: 15.IX.1999.
Prihvaćeno: 24.IX.1999.
Sa<etak
U radu se pokušava rekonstruirati planiranje, organizaciju i izvođenje operacije VIHOR,
jedne od prvih ofenzivnih operacija Hrvatske vojske izvedenih u Domovinskom ratu
(prosinac 1991. godine). Operacija je završila neuspjehom, pri čemu je stradalo nekoliko
desetina pripadnika 102. brigade. Temeljem dostupnih iznesenih podataka te temeljem
raščlambe temeljnih elemenata planiranja, organiziranja i izvođenja operacije, glavni
uzroci propasti operacije VIHOR i tragedije 102. brigade le<e u vrlo teškim objektivnim
i subjektivnim uvjetima koji su u vrijeme pripreme i provedbe ove akcije vladali na
gotovo svim ratištima u Hrvatskoj, nepripremljenosti zapovjedništva i postrojbi za
pripremu i provedbu slo<ene operacije forsiranja rijeke iz pokreta, nedostatku temeljnih
i posebnih vojnostručnih znanja za pripremu ovakve operacije i drugim, pogrešnoj
procjeni nekih ključnih elemenata ove operacije, posebno borbene spremnosti 102.
brigade da izvede ovakvu operaciju, neodgovornosti viših razina zapovijedanja i
nedisciplini.
Ključne riječi: operacije, Domovinski rat, forsiranje rijeke, 102. brigada HV, Kupa.

Vlado Hodalj umirovljeni je brigadir HV. Godine 1991. zapovjednik je 120. brigade ZNG/HV,
a od 1991. do 1992. zapovjednik je Obrane grada Siska kao posebne operativno-taktičke
grupacije u sastavu OG za Sisak i Baniju. Na Hrvatskom vojnom učilištu od 1993. do 1996.
godine načelnik Katedre strategije i operatike. Suradnik na projektu i suautor studije Hrvatska
vojska 2000: Nacionalna sigurnost, oru<ane snage i demokracija (Zagreb: Strata
istra<ivanja/SDP, 1999.). - Autor posvećuje članak uspomeni na hrabre borce 102. brigade
i oklopno mehanizirane jedinice Operativne zone Zagreb koji su poginuli u operaciji VIHOR,
12. i 13. prosinca 1991. godine, te svim ostalim pripadnicima postrojbi i zapovjedništava
koji su sudjelovali u toj operaciji.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 08:48   #3
Hvala na preporuci, imam već taj tekst, ok je, ali i dalje se nadam da će naići netko od boraca ovdje pa se malo raspisati...iako, možda bi mi bilo jednostavnije to uživo obaviti, s obzirom da sam odrastao u novom ZG otkud je i bila 102
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 21:00   #4
Učestvovao ali ne u sklopu 102 brigade nego tenkovske jedinice smještene iznad Jamnićke Kiselice, naš zadatak je bio 13.12.91 u ranim jutarnjim satima prvo dati određenu topovsku podršku (pucanjem po Lasinji) a u daljnjem djelu akcije preći preko mosta u Jamnici stvoriti mostobrn u Lasinji. Imam neke slike ali ništa posebno samo pripremu vozila i hodanje do njih (ipak je bilo 5 ujutro a i nekih -20 vani)
Kad smo izašli na paljbeni položaj nismo mogli djelovati zbog skoro nikakve vidljivosti (magla ) pa smo krenuli prema mostu. Čudili smo se zbog dosta tihe bojišnice, bez djelovanja artiljerije jer nam je rečeno da je velika akcija u planu i da se prelazi od Karlovca do Siska. Najviše nas je brinulo što se ne javljaju haubice 203 mm koje su bile smještene u našoj blizini i koje su redovno djelovale po ciljevima u Lasinji (koji put su koju poslali i nama u pogon). Blizu mosta na cesti prema Lasinji smještena je bila baterija ZIS-ova koji isto tako nisu djelovali i koji su na i zaustavili da nam kažu da je sve otkazano. Kasnije smo tek dolazili do pravih podataka, ipak smo u toj akciji izgubili 4 tenka i jednu posadu od 4 člana. Akcija je krenula vrlo dobro i obečavajuče ali je usred akcije došlo do promjene zapovjedi tako da se jedinice koje su trebale djelovati 13. nisu pokrenule a jedinice koje su krenule 12. su ostale bez ikakve potpore....
Dokle je išla ta ludost nek ti bude primjer da je na kupi napravljen ponton kojim su prebačeni tenkovi i veči dio ljudstva preko kupe i da taj ponton nije bio napadan od nikog. Njima je zapovjeđeno povlačenje i ponton je skinut i tako su svi ti ljudi i tehnika ostavljeni u bezizlaznoj situaciji. Tako je naš tenk pucao u druga dva naša tenka da ih uništi a taj zadnji je zapeljan u kupu kako nebi ostali četnicima (4 s posadom je uništen od strane četnika). Da je bar ponton ostao i da se napravi mostobran u tom djelu več bi se moglo govoriti o uspjehu akcije ali eto nekom se to nije dopalo. Šanse za uspjeh su bile poprilične jer su četnici bili potpuno iznenađeni akcijom i na tom djelu nije bilo njihove obrane.
Kasnijim istraživanjem saznali smo da je akcija napravljena svojevoljno od strane Basarca (poznat po svojoj uspješnosti akcija kako u Oluji tako i kasnije u operaciji UNA) bez znanja Tuđmana i ostalih a izgleda da se u to vrijeme Tuđmanu i ostalima nisu uklapale ofezivne akcije HV-a. Tako je stopirana i zapadna slavonija, pa i kupa a vjerovatno i akcije na drugim djelovima ratišta.
Kad se zna da su 4 mjeseca kasnije sve gardiske brigade bile na području BiH možda je jasnije to neslaganje s ofenzivnim akcijama...
Uglavnom akcija u kojoj je vrlo uspješno napravljena jedna od najtežih vojnih operacija, forsiranje rijeke i koja je politikom dovedena u tragediju....
Ljudi su preplivavali Kupu na -20 stupnjeva......
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 23:54   #5
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Učestvovao ali ne u sklopu 102 brigade nego tenkovske jedinice smještene iznad Jamnićke Kiselice, naš zadatak je bio 13.12.91 u ranim jutarnjim satima prvo dati određenu topovsku podršku (pucanjem po Lasinji) a u daljnjem djelu akcije preći preko mosta u Jamnici stvoriti mostobrn u Lasinji. Imam neke slike ali ništa posebno samo pripremu vozila i hodanje do njih (ipak je bilo 5 ujutro a i nekih -20 vani)
Kad smo izašli na paljbeni položaj nismo mogli djelovati zbog skoro nikakve vidljivosti (magla ) pa smo krenuli prema mostu. Čudili smo se zbog dosta tihe bojišnice, bez djelovanja artiljerije jer nam je rečeno da je velika akcija u planu i da se prelazi od Karlovca do Siska. Najviše nas je brinulo što se ne javljaju haubice 203 mm koje su bile smještene u našoj blizini i koje su redovno djelovale po ciljevima u Lasinji (koji put su koju poslali i nama u pogon). Blizu mosta na cesti prema Lasinji smještena je bila baterija ZIS-ova koji isto tako nisu djelovali i koji su na i zaustavili da nam kažu da je sve otkazano. Kasnije smo tek dolazili do pravih podataka, ipak smo u toj akciji izgubili 4 tenka i jednu posadu od 4 člana. Akcija je krenula vrlo dobro i obečavajuče ali je usred akcije došlo do promjene zapovjedi tako da se jedinice koje su trebale djelovati 13. nisu pokrenule a jedinice koje su krenule 12. su ostale bez ikakve potpore....
Dokle je išla ta ludost nek ti bude primjer da je na kupi napravljen ponton kojim su prebačeni tenkovi i veči dio ljudstva preko kupe i da taj ponton nije bio napadan od nikog. Njima je zapovjeđeno povlačenje i ponton je skinut i tako su svi ti ljudi i tehnika ostavljeni u bezizlaznoj situaciji. Tako je naš tenk pucao u druga dva naša tenka da ih uništi a taj zadnji je zapeljan u kupu kako nebi ostali četnicima (4 s posadom je uništen od strane četnika). Da je bar ponton ostao i da se napravi mostobran u tom djelu več bi se moglo govoriti o uspjehu akcije ali eto nekom se to nije dopalo. Šanse za uspjeh su bile poprilične jer su četnici bili potpuno iznenađeni akcijom i na tom djelu nije bilo njihove obrane.
Kasnijim istraživanjem saznali smo da je akcija napravljena svojevoljno od strane Basarca (poznat po svojoj uspješnosti akcija kako u Oluji tako i kasnije u operaciji UNA) bez znanja Tuđmana i ostalih a izgleda da se u to vrijeme Tuđmanu i ostalima nisu uklapale ofezivne akcije HV-a. Tako je stopirana i zapadna slavonija, pa i kupa a vjerovatno i akcije na drugim djelovima ratišta.
Kad se zna da su 4 mjeseca kasnije sve gardiske brigade bile na području BiH možda je jasnije to neslaganje s ofenzivnim akcijama...
Uglavnom akcija u kojoj je vrlo uspješno napravljena jedna od najtežih vojnih operacija, forsiranje rijeke i koja je politikom dovedena u tragediju....
Ljudi su preplivavali Kupu na -20 stupnjeva......
Kaj je vama (tebi) rečeno, koji je cilj operacije?
Bi ti se dalo stavit neku kartu, crta razdvajanja, vaši početni položaji, do kud se stiglo pa es onda krenulo nazad, takve stvari?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 00:38   #6
mi smo došli skoro do glinske poljane a kad smo saznali da se 102 povukla sve je stalo .......no onda su nas tukli jako dugo svim mogućim naoružanjem,pogotovo haubicama,wbr,snajperima čak je mig jedan dan naletio,tu mi je frend ranjen od tenkovske granate...eh da je samo on...
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 19:49   #7
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Kaj je vama (tebi) rečeno, koji je cilj operacije?
Bi ti se dalo stavit neku kartu, crta razdvajanja, vaši početni položaji, do kud se stiglo pa es onda krenulo nazad, takve stvari?
Mi nismo ni znali da je 102 prešla več Kupu, naveće nam je samo rečeno da jedan vod ide u akciju i da se kreče u 5 ujutro i da če raditi cjela bojišnica od Karlovca do Siska. Detalje smo saznavali tek kasnije pošto smo bili dosta raštrkani duž bojišnice.....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 11:27   #8
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kasnijim istraživanjem saznali smo da je akcija napravljena svojevoljno od strane Basarca (poznat po svojoj uspješnosti akcija kako u Oluji tako i kasnije u operaciji UNA) bez znanja Tuđmana i ostalih a izgleda da se u to vrijeme Tuđmanu i ostalima nisu uklapale ofezivne akcije HV-a. Tako je stopirana i zapadna slavonija, pa i kupa a vjerovatno i akcije na drugim djelovima ratišta.
Akciju Vihor pripremila je OGHVz SiB (operativna grupa HV-a za Sisak i Baniju) na čelu sa zapovjednikom Božom Budimirom.
Sama akcija opisana je u knjizi Bože Budimira "Rat i sloboda"
rafael_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 12:53   #9
Ja sam prvi put za tu akciju čuo kad su se nešto prepucavali Bobetko i Budimir. Mislim da je Bobetko upravo krivnju za neuspjeh pripisivao Budimiru, ovo da je za isto bio kriv Basarac mi je nešto novo.

Imao sam sreću pa znam čovjeka koji je u svemu tome sudjelovao i koji je tad imao visok čin pa mogu, po sjećanju, prepričati ono što mi je on prije 15-ak godina rekao.

Prvo je smatrao da su obavještajni podatci krivi, naime njemu su došli sa pričom da je sa druge strane "par stotina lokalnih četnika i par tisuća demoraliziranih vojnika JNA", a on je rekao da je tad sa druge strane bilo "12 000 do zuba naoružanih četnika".

Tad izbor jedinica, neke su bile bez borbenog iskustva i kako je on rekao za jednu brigadu "kad su ljudi vidjeli mrtve prijatelje samo su se pokupili doma i ostavili oružje".

Dalje je spomenuo jednu stvar a to je samo zapovijedanje: "zapovijedali su ljudi koji nisu znali kako se pravi pošteni mostobran, odnosno nisu znali osigurati dovoljno dubok mostobran".

Najviše je žalio za tenkovskom satnijom za koju je rekao "dečki su prešli preko, jedan mi je rekao da je za dva dana u Kladuši, a onda su ostali tamo preko kad je maknut ponton da ih četnici pokolju".

Drago mi je da su se dečki iz tenkovske satnije izvukli jer sam tad stekao dojam da su ostali tamo odsječeni i zarobljeni, ili pobijeni.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 19:46   #10
silt

mozda te zanima i vidjenje iste akcije,ali sa druge strane.samo tako mozes doci do cjeline
glinski vurdup is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 13:07   #11
Quote:
glinski vurdup kaže: Pogledaj post
mozda te zanima i vidjenje iste akcije,ali sa druge strane.samo tako mozes doci do cjeline
zanima mene
__________________
Roman
Kranjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 23:04   #12
Znači , plan je bio da prijeđemo i kod Lasinje...

Ma , to mi uopće ne zvuči dobro. Krenuti u napad preko jedinog mosta na tom dijelu ratišta za koji su četnici sigurno pripremili dobru obranu. A vjerojatno je sve bilo i minirano. Jedino ako su naši izviđači to istražili , mada čisto sumnjam jer ta točka vjerojatno je bila najbolje čuvana točka na tom dijelu ratišta i nije ju mogla ni ptica preletit.

Onaj prvi dio akcije kod Stankovaca i Gračanice izveden je perfektno. Sela na brzinu zauzeta , desetci četnika izbačeni iz stroja i naših gubitaka u tom dijelu akcije nije bilo baš nikakvih.

Ovo s pontonskim mostom zaslužuje jednu epizodu "zone sumraka".
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 20:06   #13
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Znači , plan je bio da prijeđemo i kod Lasinje...

Ma , to mi uopće ne zvuči dobro. Krenuti u napad preko jedinog mosta na tom dijelu ratišta za koji su četnici sigurno pripremili dobru obranu. A vjerojatno je sve bilo i minirano. Jedino ako su naši izviđači to istražili , mada čisto sumnjam jer ta točka vjerojatno je bila najbolje čuvana točka na tom dijelu ratišta i nije ju mogla ni ptica preletit.

Onaj prvi dio akcije kod Stankovaca i Gračanice izveden je perfektno. Sela na brzinu zauzeta , desetci četnika izbačeni iz stroja i naših gubitaka u tom dijelu akcije nije bilo baš nikakvih.

Ovo s pontonskim mostom zaslužuje jednu epizodu "zone sumraka".
Gle da je sve krenulo šta je planirano četnici bi imali puno večih problema nego sam most u Lasinji koji u tom trenutku nije ni bio tolko bitan pošto su postojala več dva pontona preko kupe (jedan u Letovaniću aktivan kroz cjeli rat i ovaj novi koji je preveo 102.) . Dakle Kupa je bila prijeđena i dalje se samo trebalo proširivate te mostobrane. Glavni problem je što nije bilo kordinacije između jedinica pa več kad ostali nisu krenuli da se revidira zadatak 102. brigade i da se oni pokušaju ukopati na tom djelu u kojem su se nalazili... Problem je što je sama brigada oformljena par dana prije akcije pa se još nije stabilizirala što se tiče zapovjednog kadra. Kad je nastala panika popravka više nije bilo. Ljudi su s tog područja izvlačeni još danima nakon akcije (oni koji su bili dovoljno pametni da ne skaču u Kupu) pa je i iz toga vidljivo da se vjerovatno taj dio mogao zadržati samo da taj ponton nije maknut.
Koliko bi to bilo bitno može pokazati mostobran u Dumačama (nasuprot Letovanića) iz kojeg je manjim akcijama taj prostor konstantno proširivan. Pa je tako zauzeta i Glinska poljana a iz tog smjera je i Petrinja oslobođena.
Točnije iz tog smjera se ušlo u zaleđe Petrinje pa su se čede morale povuči.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 08:36   #14
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Gle da je sve krenulo šta je planirano četnici bi imali puno večih problema nego sam most u Lasinji koji u tom trenutku nije ni bio tolko bitan pošto su postojala več dva pontona preko kupe (jedan u Letovaniću aktivan kroz cjeli rat i ovaj novi koji je preveo 102.) . Dakle Kupa je bila prijeđena i dalje se samo trebalo proširivate te mostobrane. Glavni problem je što nije bilo kordinacije između jedinica pa več kad ostali nisu krenuli da se revidira zadatak 102. brigade i da se oni pokušaju ukopati na tom djelu u kojem su se nalazili... Problem je što je sama brigada oformljena par dana prije akcije pa se još nije stabilizirala što se tiče zapovjednog kadra. Kad je nastala panika popravka više nije bilo. Ljudi su s tog područja izvlačeni još danima nakon akcije (oni koji su bili dovoljno pametni da ne skaču u Kupu) pa je i iz toga vidljivo da se vjerovatno taj dio mogao zadržati samo da taj ponton nije maknut.
Koliko bi to bilo bitno može pokazati mostobran u Dumačama (nasuprot Letovanića) iz kojeg je manjim akcijama taj prostor konstantno proširivan. Pa je tako zauzeta i Glinska poljana a iz tog smjera je i Petrinja oslobođena.
Točnije iz tog smjera se ušlo u zaleđe Petrinje pa su se čede morale povuči.
Koji kreten je naredio da makne ponton ? Taj je zaslužio metak. A da smo imali nebrojenih akcija gdje je politika krojila stvari, da su dečki bezveze izginuli, to nikoga nije sekiralo od glavešina... Tužno...
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 19:09   #15
Na početnom položaju; selo "Slana", između sela "Vratečko" i "Svete Katarine", gdje se nalazila crkva i groblje..Na 12-ti i 13-i prosinac 1991g. imali smo zadatak osvojiti brdo "Sveta Katarina". Kod selo "Slana" bilo je raspelo i cesta se račvala prema "Svetoj Katarini" i "Glinskoj Poljani". Selo "Stankovac" bilo je udaljeno oko 1500m do 1000m zračne linije. Gađali smo "Stankovac" sa 3-4 tenka, tako da se može tenkovska satnija i dijelovi 102. brigade prebaciti preko "Pontonskog mosta" prema smjeru "Stankovac". Tenkovska satnija bila je smiještena u selu "Slana", znači s one strane Kupe. Naše specijalne postrojbe krenule su prema brdu "Sveta Katarina" i ubrzo osvojile to brdo. Sa tenkovskom satnijom koja se prebacivala preko Kupe imali smo slabu koordinaciju. Pošto smo mi osvojili "Svetu Katarinu" i imali otvoren put prema "Glinskoj poljani" i prema Gradu "Glini" nismo znali da je akcija kod "Stankovca" bila osuđena na propast. Čuli smo da se je dio 102. brigade povukao jer nije bio obezbijeđen mosto-bran prema "Stankovcu" i dalje. Prema našim saznanjima tenkovska satnija je stradala zbog nedostatka koordinacije, jer su tenkistima umjesto davanja pravca djelovanja, bilo odmahivanje rukom da krenu dalje, a oni su u tom smijeru trebali otvoriti vatru. Zbog toga su se tenkisti našli u zasjedi. Jedna cijela posada bila je uništena a nekoliko tenkova trebalo je biti uništeno sa položaja "Slana" da nebi pali četnicima u ruke. Neki dijelovi naših posada u "Slanoj" nisu htjeli gađati neše tenkove. Za sve ove nedostatke nije bila kriva ne pripremljenost postrojbi nego koordinacija između zapovjedništva. Po našem saznanju neke informacije ima i Čubela Dragan koji je koordinirao akciju zajedno sa svojim zapovjednicima. Jedino što znamo da su se djelovi 102. brigade utopili u Kupi prilikom prinudnog napuštanja početnog položaja.

Zapovjednik tenkovske bojne Ivan Čejak dao je sve od sebe da se ta akcija uspiješno izvrši, kao i njegove prethodne akcije u kojima je sa svojim tenkistima išao u pomoč drugim postrojbama na području crte "Međurače-gora", "Šestanj brdo", "Župič brdo", "Gornje i Donje Mokrice", te su njegovi tenkisti u nedostatku ljudstva razminiravali sami sebi prolaz i hitali u pomoč svojim jedinicama koje su ostale u okruženju. Posada koja je brojala 4 tenkista bar dvojica su išla u pomoč kao pješadija prema "Šestanj brdu". Na sreču vratili smo se živi, ali smo puzali po potoku oko 500m. Usprkost svemu po našim snagama mi smo trebali osvojiti taj dio terena. Po mojem mišljenju same postrojbe nisu krive za neuspijeh, ako bih ga tako mogli nazvati, jer po veličini akcije moglo se je presječi komunikacija "Petrinja-gora", "Glina" i onesposobiti "banijski korpus Sao Krajine".

Zadnje uređivanje rezon@tor : 24.10.2012. at 15:35. Reason: spajanje
zagorecKramer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 11:13   #16
e sad, ti budi pametan pa napiše nešto smisleno...
- brigada je skupljena nekih 10-tak dana prije akcije i razmještena par dana prije ispod Siska. Probuđeni smo u noći pod uzbunom, ukrcali se u kamione i iskrcali se u nepoznatom. Samo je rečeno da idemo u akciju i ništa više. Tako je to izgledalo običnom vojniku. Sve ostalo smo saznavali godinama kasnije. Da li su dočasnici imali brifing i koliko kvalitetan, to nisam nikad saznao. Uglavnom, nama običnim vojnicima nije rečeno ništa, kud se ide, koji je zadatak, ništa. Ne znam kako je bilo u drugim jedinicama brigade.
- U samoj zoni operacija smo lovili u hodu što se dešava i pokušavali povezati što smo mogli a kaos je krenuo skoro od jutra 12.12. i tu je bio kraj
Uglavnom, cijela priča počinje i završava od toga da je u vatru poslana jedinica koja je skupljena par dana ranije, bez da je postala kompaktna cjelina, sa neiskusnom linijom zapovijedanja u ratnim operacijama + kriva koordinacija od strane zapovjedništva operacije pa se dogodilo da jedan bok uopće nije bio pokriven a drugi nije bio koordiniran sa glavninom udara. Greška je krenula od izbora jedinica pa preko koordinacije, logistike i dogodilo se što se dogodilo.
Veli Jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 11:59   #17
uf, tek sad sam pročitao ovo (nakon tolikih godina) http://www.102brigada.hr/dokumenti_pdf/hodalj.pdf
... pa mi se vraćaju neke stvari...3. bojna...prvo smo se cijelo jutro 12. bacali po jarkovima i skrivali od granata (točno su znali gdje smo) ...dio bojne je otišao na liniju a dio je ostao u selu (mislim da se u životi nisam nikad tako smrznuo)... pa smo dobili zapovijed da čekamo i tako smo čekali do jutra 13.12. i onda je krenuo masovni odlazak u ZG...nikad neću zaboraviti onaj prvi semafor u Velikoj Gorici, izgledao mi je kao da je došla Nova godina...i onaj jad ljudi oko mene i proklinjanja onoga koji je vodio operaciju jer smo se osjećali kao austrougarsko topovsko meso...a sve to zbog nedostatka jasnih uputa na nižim razinama i nepripremljenosti od vrha do dna
Veli Jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 23:32   #18
Veli Jura , i ja sam danas naletio na ovo, isto sam bio u 102 tada, poslije do kraja rata u 1....koliko je gluposti u tih 15 dana napravljeno dovoljno govori ova karta iz linka...kako može plan akcije biti na leđima brigade koja nije sve skupa zajedno ispalila 3 okvira bojeve municije na vježbi a kamoli u napadnom djelovanju i još ju po planu poslati toliko duboko u neprijateljski teritorij...Mi se nismo ni po imenima ni znali, ak si znao nekog iz kvarta od ranije to je bilo to, a kamoli da su nam većina zapovjednika , neću reći glupi i vrijeđati ljude, nego jednostavno nisu bili sposobni za tako nešto. Na stranu sada tko je prešao tko nije i zašto, jednostavno, 102 nije nikako smjela ni mogla biti nosioc te akcije, pored toliko brigada na terenu koje su tu već 2-3 mjeseca. U knjizi iz linka točno piše da je do 6. prosinca trebala na nekim mjestima u Zagrebu biti obuka...ma koja obuka, točno se sječam jer je bio Sv.Nikola da mi je jadna stara po zamračenju došla u Borongaj i donijela Milka čokoladu i onu šibu od Krampusa i onu crnu fantomku (spaslaje na onih -15, 20 kolko je već bilo haha, samo smo ležali u sobama i pili pive...nismo ni znali kam idemo, niti nam je itko pokazivao bilo kakve karte (ovo govorima samo za moju postrojbu, za druge neznam)...iz Galdova smo krenuli po noći 12-13.12. prema Kupi, s time dfa je pol ekipe iz postrojbe otišlo u Zagreb, koje smo uspijeli naći telefonom doma i snašli se za prijevoz su stigli(taman kad smo kretali i već bili u koloni kamiona neki su uskakali)...po onoj magli smo dobasali do rijeke, niti smo imali pojma na kojoj smo strani, ma ništa...mislim da nam je šifra na motoroli bila sisak 6 (nemojte me držati za riječ) i da smo se svi skupili oko zap. jer smo skužili da nam se obraćaju iz komande, ovaj je sam rekao da je knjigu sa šiframa zaboravil u Galdovu... Sad sam čital temu o akciji Maslenica pa me već oči bole, tak da ne duljim, kad se sjetim Maslenice i ovog fijaska ko da sam bil u dva različita rata i dve različite vojske..tak poslat ljude u napad i da za to nitko ne odgovara
Deadkhc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 02:05   #19
Ogromna pogreška onih koji su planirali i zapovijedili operaciju. Za prijelaz rijeka i održavanja mostobrana je potrebna puno duža priprema uz puno veća tehnička sredstva. HV nije smio 1991. vršiti napadne operacije preko Kupe. Čak i 1995. područja Banovine su se pokazala kao problem prilikom oslobađanja.
__________________
Ogulio sam četiri i pol tone krumpira. Savjest mi je čista.
dambac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 22:33   #20
HV je u "Vihoru" iskoristio faktor iznenađenja i ono što je uradio dvanaestog može se smatrati uspješnim (napravljen mostobran, osvojena s. Gračanica i Stankovac, nanijeti gubici Srbima - dvadesetak poginulih).
Ono što HV nije imao, bila je razrada šta i kako dalje poslje prvog dana.

Meni je najveća misterija zašto se snage koje su napravile/učvrstile mostobran nisu povukle dvanaestoga uveče, kad ni lijevo (glinski džep) ni desno krilo operacije (pokupska slatina) nisu ni krenuli u akciju. (Zašto nisu krenuli, do danas je nerazjašnjano).
Kad je trinaestoga ujutro stigao odgovor u vidu artiljerijske paljbe trinaestoga, mostobran je bilo nemoguće održati, bez obzira koja jedinica da je bila u pitanju.
krkan11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.