Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2016., 10:57   #1
Problem oko dokazivanja krivnje u prometnoj nezgodi

Pozdrav! Sljedeći tekst je kopija posta kojeg sam postavio na jednom drugom forumu. Htio bih čuti što više mišljenja o ovome, pa molim iskusnije, a pogotovo policajce za savjet...

Radi se o automobilskoj nezgodi koju sam doživio prije više od tri tjedna na kružnom toku. Kružni tok ima dvije trake, te postavljenu vertikalnu signalizaciju koja navodi obavezne smjerove kretanja za svaku od njih (čak tri znaka prije ulaska).
Ja sam vozio po unutarnjoj traci i držao pravac, dakle izlazio na prvom izlazu (za tu traku dopušteni su prvi i drugi). Vozačica drugog automobila je vozila po vanjskoj traci, ali je propustila izaći na prvom izlazu i htjela produžiti ka drugom, iako znakovi nedvosmisleno pokazuju obavezu izlaska na prvom izlazu. Kako brzina vožnje nije bila velika, došlo je do manjeg sudara i nitko nije ozlijeđen.

Kako udes nije bio veći, predložio sam da uklonimo vozila s mjesta nesreće da ne bi izazvali novi udes. Tu sam učinio prvu grešku. Što zbog šoka, što zbog toga što se nisam snašao, ispustio sam poslikati mjesto nesreće, ali... Budući da je gospođa bila uvjerena kako je ona u pravu, odlučio sam pozvati policiju. Policajac je izašao na teren, te je uzeo moje i njene iskaze (koji su se u tom trenutku poklapali). Objasnio je gospođi da je krivica na njenoj strani (morao je to činiti više puta, jer dotična očito nije bila sposobna shvatiti da prometni znakovi imaju veći prioritet).

Druga greška. Budući da se policajac ipak pojavio i čuo moje i njene iskaze, smatrao sam da je stvar prilično jasna i da neću imati problema prilkom naplate štete, a da se druga strana neće izmotavati. Rekao sam policajcu da ne tražimo daljnje postupanje policije i da ćemo stvar riješiti preko osiguranja. On je zapisao naše podatke, ali nije tražio potpisivanje izjave ili slikao oštećena vozila. Izvješće također nije ispunjeno, jer je vozačica tvrdila da ga nema sa sobom, dok je policajac rekao kako to nije obavezno i kako se može napraviti i naknadno.
To se dogodilo u četvrtak navečer, a ja sam otišao napraviti zahtjev u njeno osiguranje već u ponedjeljak, dok se oni nisu udostojili otići i dati izjavu još dva tjedna nakon nezgode. Nakon što sam ja otišao u policiju prijaviti da mi ne odgovaraju na pozive, policajac ih je kontaktirao i upozorio kako moraju to učiniti, jer su već izbjegli kaznu za počinjeni prekršaj. U svom osiguranju su dali izjavu kako se ne osjećaju odgovornima, jer sam ja, kao, prešao u njenu traku. Crtež koliko znam nisu napravili. Pokušali su i meni sjesti na policu, ali ih je moje osiguranje otpililo.

Budući da nema uviđaja i da su izjavili u svom osiguranju kako se ne osjećaju krivima, meni je također odbijen pokušaj naplate štete. Sada mi ne preostaje ništa drugo osim privatne tužbe. Moje pitanje je sljedeće: ukoliko dođe do suđenja, da li će se svjedočenje policajca uzeti u obzir kao nešto relevantno pri dokazivanju krivnje ili su mi šanse slabe do nikakve? Jasno mi je i da sam ja učinio grešku što nisam inzistirao na postupanju, ali što je – tu je. Ispričavam se zbog podužeg teksta, ali nastojao sam objasniti što detaljnije.
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 11:39   #2
stavi link mjesta nesreće sa google mapsa.

policajac je morao zapisati neke podatke, a svi tebi idu u korist (mjesto nesreće, oštećenja na autima).
ako se podaci poklapaju sa tvojom pričom, problema ne bi smjelo biti.
ako je druga strana stvarno imala obavezu izlaska iz kružnog toka, i sudar se je dogodio točno na tom raskrižju, onda ne vidim nikakvog razloga da bi ti bio kriv ili da ti ne odobre isplatu štete.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 11:51   #3
Odavde ne mogu poslati link, jer nemam pristup mapama. Neki dan sam tražio sliku i na samoj mapi se vidi kružni, ali slika streetviewa je zastarjela, prije izrade samog toka, tako da ću na kraju ću to morati sam poslikati. No dobro, prvo ću pokušati uložiti prigovor samom osiguranju.

Hvala na odgovoru
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 12:02   #4
osiguranje pokušava odgoditi isplatu štete koliko je to god moguće.
ali na 100% čistu situaciju nemaju što prigovoriti. od prigovora malo koristi bude.

ako je kružni u hrvatskoj, napiši koji je i koji izlaz sa njega.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 12:52   #5
Ni ne može isplatit jer nema zapisnika policije niti izvješća.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 14:11   #6
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ni ne može isplatit jer nema zapisnika policije niti izvješća.
To mi jasno, da neće tek tako isplaćivati odštete. Njihov likvidator mi je preporučio da pišem prigovor s detaljnim objašnjenjem.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
osiguranje pokušava odgoditi isplatu štete koliko je to god moguće.
ali na 100% čistu situaciju nemaju što prigovoriti. od prigovora malo koristi bude.

ako je kružni u hrvatskoj, napiši koji je i koji izlaz sa njega.
Poslano na pp
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 15:01   #7
A ako druga strana nije imala izvješće imala ga je prva strana
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2016., 15:08   #8
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A ako druga strana nije imala izvješće imala ga je prva strana
Točno. Moja greška i nesnalaženje u tom trenutku
Colas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 00:48   #9
Molim pomoć oko utvrđivanja krivnje.

Supruga je izlazila s parkirnog mjesta u slijepoj ulici, relativno uskoj, dvosmjernoj, ali bez iscrtanih linija koja dijeli prometne trake. Riječ je o ovoj ulici:
https://maps.app.goo.gl/ZVDWRopvy4A9iLYe6

Supruga je bila na jednom od parkirnih mjesta s desne strane slike i uključivala se na cestu krećući udesno. No nakon što je izvirila manje od pola metra na cestu, primijetila je da joj slijeva velikom brzinom nailazi vozilo koje se kretalo unatrag ne držeći se svoje desne strane ceste, već vozeći po sredini ceste, čak i bliže njenoj strani ceste. Zaustavila je auto, ali nije stigla ni potrubiti ni otići natrag u rikverc, ovaj je već naletio na nju i oštetio joj prednji branik. Lik nije niti pokušao kočiti što znači da uopće nije pazio.

Uvjerena da je druga strana kriva, nije zvala policiju niti se najbolje snašla u cijeloj situaciji i long story short - njegovo osiguranje je odbilo predmet jer on izričito odbija krivnju i tvrdi da je ona njemu oduzela prednost. Preostaje nam prigovor i podizanje tužbe.

Molim vas za pomoć oko utvrđivanja činjenica koje su ključne za utvrđivanje krivnje. Na što staviti naglasak u prigovoru? Po meni su tri stvari koje su ključne ovdje zbog kojih mislim da je druga strana kriva:

1) Auto moje supruge je bio zaustavljen u trenutku udara i on je udario nju, a ne obratno.

2) Lik se u dvosmjernoj ulici vozio unatrag po sredini ceste, umjesto da se držao svoje desne strane. Da se držao desne strane, do sudara ne bi nikada ni došlo budući da je supruga vrlo malo provirila izvan parkirnog mjesta. Je li cesta na kojoj nisu iscrtane linije po definiciji jednotračna ili je ipak dvotračna, s obzirom da je promet u njoj dvosmjeran? Ako je dvotračna, možemo li u žalbi napisati da se on kretao na način da je prešao na suprotnu prometnu traku?

3)On je vozio neprimjerenom brzinom za ovako usku ulicu i nije niti u jednom trenutku kočio.

Je li ovo dovoljno da se dokaže krivnja? Koje bi okolnosti eventualno mogle nagnati sud da odluči da je ipak moja supruga ta koja je kriva za nesreću?

Napominjem da supruga ima 2 svjedoka koja su bila s njom u autu i koja su napisala izjavu koja je sukladna njenim tvrdnjama. Druga strana nema nijednog svjedoka.
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 08:53   #10
Slika govori više od riječi a njih očito nema?
Brzinu mu može ustanoviti samo prometni vještak.Naravno da se trebao držati svoje strane.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 09:54   #11
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Slika govori više od riječi a njih očito nema?
Brzinu mu može ustanoviti samo prometni vještak.Naravno da se trebao držati svoje strane.
Nema slike točne pozicije na kojoj se dogodio udarac, ali koliko sam shvatio, on niti ne osporava da je do kontakta došlo na strani ceste na kojoj je bila moja supruga. Prilikom pisanja europskog izvještaja i odštetnog zahtjeva to nije bilo izričito navedeno, s obzirom da u tom trenutku nitko nije bio svjestan potencijalne važnosti te činjenice. Svi se po toj cesti voze po sredini, kao da je rijec o jednotračnoj cesti, ali iščitavanjem zakona uvidjeli smo da, bez obzira što crte nisu označene i što nije sigurno da se dva auta tamo mogu mimoići, svejedno se on morao držati svoje strane.

Ako uspijemo dokazati poziciju udara, je li to dovoljno da se dokaže njegova krivnja? Ne može biti riječi o oduzimanju prednosti?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 16:07   #12
Može bit i obostrana krivnja.
Ako nema znaka onda je dvosmjerna.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 16:53   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Može bit i obostrana krivnja.
Ako nema znaka onda je dvosmjerna.
Možeš li samo pojasniti u kojem slučaju je obostrana krivnja? Ako se on nije držao svoje strane ceste i on je taj koji se zaletio u njeno zaustavljeno vozilo, gdje je tu objektivno njena krivnja? Ne tvrdim da nisi u pravu, samo me zanima na koji način se utvrđuje tko je i koliko kriv za prometnu nesreću.
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 17:02   #14
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
Možeš li samo pojasniti u kojem slučaju je obostrana krivnja? Ako se on nije držao svoje strane ceste i on je taj koji se zaletio u njeno zaustavljeno vozilo, gdje je tu objektivno njena krivnja? Ne tvrdim da nisi u pravu, samo me zanima na koji način se utvrđuje tko je i koliko kriv za prometnu nesreću.
Znači izlaziš iz parkirališta, nisi pogledao jel slobodno i kad skužiš da nije staneš, netko te udari i onak koji je vozio brže ima duži zaustavni put a onaj koji je sporiji može bit kriv ali on je brže stao

Njena krivnja je da nije obavila sve radnje kod uključivanja u promet. On je bio u prometu a ona se uključivala.... Nije sad da nije ni on kriv, vožnja unazad, sva 4 žmigavca, nema zvučnih signala
__________________
Na korak do aneksije
Kok Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2020., 17:13   #15
Quote:
Colas kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Radi se o automobilskoj nezgodi koju sam doživio prije više od tri tjedna na kružnom toku. Kružni tok ima dvije trake, te postavljenu vertikalnu signalizaciju koja navodi obavezne smjerove kretanja za svaku od njih (čak tri znaka prije ulaska).

Ja sam vozio po unutarnjoj traci i držao pravac, dakle izlazio na prvom izlazu (za tu traku dopušteni su prvi i drugi). Vozačica drugog automobila je vozila po vanjskoj traci, ali je propustila izaći na prvom izlazu i htjela produžiti ka drugom, iako znakovi nedvosmisleno pokazuju obavezu izlaska na prvom izlazu. Kako brzina vožnje nije bila velika, došlo je do manjeg sudara i nitko nije ozlijeđen.

Objasnio je gospođi da je krivica na njenoj strani (morao je to činiti više puta, jer dotična očito nije bila sposobna shvatiti da prometni znakovi imaju veći prioritet).
Evo, voziš u kružnom toku u unutarnjoj traci, i držiš pravac (šta bi to značilo), za tu traku su dopušteni prvi i drugi....

Znači kružni tok ima dvije trake a ona unutarnja ima telepatske sposobnosti, a onaj u vanjskoj traci ima obavezu.... (kakvu imaš obavezu u kružnom toku), pa valjda možeš birat na koji izlaz možeš izač, koja to obaveza?? To se radi o prestrojavanju u kružnom toku, ne provjeri se jel slobodno Jel smiješ u tom kružnom napravit 180 i vratit se gdje si ušao ili se vozit u onoj telepatskoj traci...
__________________
Na korak do aneksije
Kok Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 11:05   #16
Quote:
Kok Pit kaže: Pogledaj post
Znači izlaziš iz parkirališta, nisi pogledao jel slobodno i kad skužiš da nije staneš, netko te udari i onak koji je vozio brže ima duži zaustavni put a onaj koji je sporiji može bit kriv ali on je brže stao

Njena krivnja je da nije obavila sve radnje kod uključivanja u promet. On je bio u prometu a ona se uključivala.... Nije sad da nije ni on kriv, vožnja unazad, sva 4 žmigavca, nema zvučnih signala
Kako netko može oduzeti prednost drugoj strani, ako se druga strana vozi po krivoj strani ceste?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 11:09   #17
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
Kako netko može oduzeti prednost drugoj strani, ako se druga strana vozi po krivoj strani ceste?
Moze ako je ta cesta "glavnija".
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 12:25   #18
Quote:
mostovoj kaže: Pogledaj post
Moze ako je ta cesta "glavnija".
I tu činjenica da se netko duž cijele ulice vozi unatrag po krivoj strani ceste ne igra nikakvu ulogu?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 13:01   #19
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
I tu činjenica da se netko duž cijele ulice vozi unatrag po krivoj strani ceste ne igra nikakvu ulogu?
Ne, ako govorimo o oduzimanju prednosti.
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 14:37   #20
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
I tu činjenica da se netko duž cijele ulice vozi unatrag po krivoj strani ceste ne igra nikakvu ulogu?
Vozač koji se namjerava kretati svojim vozilom unatrag može to učiniti samo na kratkom dijelu ceste i ako time ne ugrožava ili ometa druge sudionike u prometu.

Znači netko se kretao unazad, ima pravo po zakonu na to, a onda ima nekoga ko ih ometa u tome, sad je pitanje jel više pogrešio onaj koji se vozio na krivoj strani ili onaj koji je ometao njega.

Na toj ulici se svi voze po sredini, kad bi znao da ima nekoga onda valjda ne bi ni kretao unazad tako da mislim koja je svrha inzistiranja po kojoj strani se voziš ako se on ne bi kretao unazad da je nekog bilo.

Duž cijele ulice se vozi unazad zato što je cesta slobodna. Ili mislite da ne bi došlo do sudara da je išao normalno. Možda bi zakocio i izbjegao sudar ali onaj koji ga ometa je kriv.
__________________
Na korak do aneksije
Kok Pit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:55.