Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2017., 13:29   #1
Auto pojačalo 20W

Pozdrav svima, novi sam na forumu.

Imam par pitanja u vezi ove sheme, trebao bih stručno mišljenje.
Pojačalo je 20W 4oma, zvucnici 20w i 4oma.

Kada zvučnici rade na 75% snage pjačala, čuje se dobro i ne pjavljuje se clipping odnosno ružno krčenje zvučnika. Međutim kada pjačam na max izlaznu snagu više nije ništa isto. Neki kažu da pojačalo treba biti jače za 1,6x od zvučnika (ovisno koju glazbu slušamo) i da se zbog toga pojavljuje taj ružni zvuk.Koliko sam razumio pojačalo zvučniku nemože dati toliko struje koliko zvučniku treba.

-sada mene zanima mogu li ova dva pojačala spojiti u jedno pojačalo od 40W?
-Kako da ih spojim u seriju ili paralelu?
-Mogu li ikako ograničiti s otporom na ulazu signala u pojačalo da smanjim taj ulazni signal i da se ne čuje kada se pojača na max snagu to krčenje.

Inače radim prijenosni zvučnik na aku. bateriju za ekipu.

Ne želi mi upload shemu evo link :https://www.google.com/search?q=tda7...ZntQMuJ2pnYyM:
headsup is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:01   #2
Ajde da se i ja nakon mnogo godina vratim diskusijama ovdje

Dakle, prvo odgovori na pitanja:
-mogao bi to pojačalo spojiti u jedno stereo pojačalo, ali jednostavnije ti je uzet neki tda chip koji je u jednom pakovanju i 2x20W (TDA2005, 2x20W @ 4Ohm)
-već odgovoreno^
-nemaš potrebe za ograničavanjem jer ti signal distorzira u pojačalu, da ti je signal prejak na ulazu, imao bi clipping na bilo kojem volumenu, ne samo na 75%+, jer bi pojačalo pojačavalo otprije distorzirano

Ako sam dobro pročitao, dva zvučnika si spojio na mono pojačalo, jesi zvučnike spojio paralelno ili serijski? Ako si paralelno, postoji mogućnost da se pojačalu ne sviđa 2 Ohma impedancije, probaj serijski spoj ili samo jedan zvučnik.

Također, obratio bih pažnju na napajanje, s čim ga napajaš sad?
Na tvom mjestu bih to spojio na stabilizirano napajanje koji ima dovoljno "đusa" da potjera to pojačalo pri punoj snazi, bar 3 ampera pri 12V.

A napajanje najjednostavnije napravi (ako još nisi, već si trebao; 4 buksne, prekidač i malo lema) od napajanja od kompa, imaš 12V, 5V i 3.3V i dovoljno snage na svim vodovima, za početnika i to tvoje pojačalo više nego dosta.

I da, aku baterije ti nisu neko rješenje, kratkoročno ni dugoročno, baterija od 2.5 Ah bi ti radila cirka sat vremena, uz uvjet da uopće može u jednom trenu dati toliko struje, mada me ne drži za riječ jer nisam nikad ništa na te baterije spajao osim pripadajućih alata.
g3lipt3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 15:11   #3
I pojačalo i zvučnici su 4omska, spojeni su posebno : svako pojacalo na svom izlazu ima jedan zvucnik...odustao sam od toga pojacala sada radim TDA7375A 2X 37W. Imam gel akumulator 12 V 26AH, a max U input 18v IC-a. A akumulator pri max napunjenosti je tezak 14,4 V...tako da dosta i gubim tu snage jer ne radi na največoj snazi... i samo ču paziti kada budem pokretao prvi puta iste zvucnike s novim pojacalom da dodem do granice na potenciometru, te cu ga u kutiji mehanicki blokirati da nemogu pojacatii ulazni signal na max...hvala na savjetima
headsup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.