Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 21:50   #221
malo sam čitala vaše komentare i imam pitanje za vas. moj dečko je katolik, a ja, ne mogu reći da sam ateist jer vjerujem, ali nisam krštena i ne namjeravam se krstiti, barem u nekoj bliskoj budućnosti. zanima me možemo li se dečko i ja vjenčati u crkvi bez obzira na to da ja nisam krštena. naime, neki prijatelji su mi rekli da to ovisi "na kojeg svečenika naletiš"?! ali zar se oni ne bi trebali pridržavati istih pravila?! odnosno, moje je pitanje kakvo je stajalište Crkve po tom pitanju?

kad dođu djeca spremna sam ih krstiti (opet je pitanje da li će i to biti moguće). iako se slažem da bi djetetu trebalo prepustiti da jednog dana samo odluči ipak na neke kompromise u vezama treba pristati...
babebabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 10:20   #222
Quote:
Utpala... nekak se osjećam prozvanom iako ne bih trebala jer nisam nigdje izjavila da se ljutim na svećenika jer se drži svojih principa... Samo sam komentirala svoju situaciju...
Tko sam ja da nekoga prozivam?..................

Samo sam napisala svoje mišljenje o ovom

Quote:
Ari72 kaže: Pogledaj post
Suprug i ja nismo neki vjernici, u smislu da ne idemo redovno u crkvu i ne "ližemo oltare", jer nas ta institucionalizirana vjera nekako odbija svojom licemjernošću i ispraznošću. Ne smatramo se ateistima, radimo na sebi i svom duhovnom razvoju i trudimo se biti dobri ljudi. Nismo se htjeli vjenčati u crkvi, jer smo to smatrali osobnim izborom, a nismo htjeli biti licemjerni i "plivati niz struju". Problem je sad u tome da naše mame (bake našeg djeteta) inzistiraju na tome da barem krstimo dijete, što bi zapravo i mi htjeli, jer smatramo da nam dijete rođenjem pripada ovom kulturnom i vjerskom krugu (katolicizmu) i osim toga nismo htjeli da se osjeća izopćeno jednog dana kad krene u školu i poželi ići na vjeronauk, a teta vjeroučiteljica ju pita zašto nije krštena. Uglavnom, odbili su nas u crkvi i nisu nam htjeli krstiti dijete. Što vi mislite o tome i kakva su vam iskustva po tom pitanju?

Utpala
pa i tata može dijete učiti o vjeri - tada mi je logično i da ju želi krstiti.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 13:00   #223
Eto, samo da ubiljižim i svoje iskustvo: mm i ja nismo vjenčani, ali želimo krstiti našu djevojčicu. Svećenik nije oko toga radio problem nego je pristojno i nenametljivo ponudio da dođemo na razgovor i probamo vidjeti argumente za i protiv nešeg vjenčanja. Predložio nam je da i to obavimo uz bebino krštenje. Na nama je da odlučimo...a dijete će nam rado krstiti bez obzira na našu odluku.
__________________
Rađam utorkom i četvrtkom...i to samo prekrasnu dječicu.
ixi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 18:07   #224
Quote:
Rosa kaže: Pogledaj post
Tko sam ja da nekoga prozivam?..................

Samo sam napisala svoje mišljenje o ovom
ma sve ok...
Utpala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 14:01   #225
jel netko zna gdje se može kupiti nešto svečano za obuči za bebu od 2 mj ...
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 15:16   #226
Quote:
babebabe kaže: Pogledaj post
malo sam čitala vaše komentare i imam pitanje za vas. moj dečko je katolik, a ja, ne mogu reći da sam ateist jer vjerujem, ali nisam krštena i ne namjeravam se krstiti, barem u nekoj bliskoj budućnosti. zanima me možemo li se dečko i ja vjenčati u crkvi bez obzira na to da ja nisam krštena. naime, neki prijatelji su mi rekli da to ovisi "na kojeg svečenika naletiš"?! ali zar se oni ne bi trebali pridržavati istih pravila?! odnosno, moje je pitanje kakvo je stajalište Crkve po tom pitanju?

.

Možete.
Moj bratić nije kršten, nema ni jedan sakrament,a žena mu je vjernica. Dakle oni su se oženili u Crkvi no sakrament vjenčanja u tom slučaju je primila samo ona, a ne i on.On se samo obvezao na to da pristaje da im se djeca odgajaju u kršćanskoj vjeri.
Obred je naravno potpuno jedanak .
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 13:27   #227
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Možete.
Moj bratić nije kršten, nema ni jedan sakrament,a žena mu je vjernica. Dakle oni su se oženili u Crkvi no sakrament vjenčanja u tom slučaju je primila samo ona, a ne i on.On se samo obvezao na to da pristaje da im se djeca odgajaju u kršćanskoj vjeri.
Obred je naravno potpuno jedanak .
Da, I zapravo se ona (kao kršćanka) obvezala pred Bogom da će njihovu djecu odgajati u kršćanskoj vjeri, obzirom da on nije kršćanin, pa on to ni ne može.
I vaš svećenik još mora nadbiskupu poslati zahtjev (molbu) da odobri to crkveno vjenčanje kršćanke i nekrštenog. Taj zahtjev je čisto formalan, i uvijek se odobrava.
__________________
jančić naš mali, kad je bio SKROZ mali
miniamala :)
minjamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 13:30   #228
Može mi neko reći gdje se može kupiti lijepa krsna svijeća i košuljica a da nije onaj totalni kičeraj ( s plastičnim mašnama... ) Sin mi ima krštenje slj. vikend pa to moram riješiti.
Hvala!
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 13:36   #229
Je li moze dite na krstenju imat i kuma i kumu? Ne mogu se nikako odlucit između dvije osobe i bas bi volila da mi sin ima za kumove oboje? Zna li tko sta o tome? Ili da postavim ovo pitanje na religiji?
tommy.g is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 19:01   #230
Quote:
tommy.g kaže: Pogledaj post
Je li moze dite na krstenju imat i kuma i kumu? Ne mogu se nikako odlucit između dvije osobe i bas bi volila da mi sin ima za kumove oboje? Zna li tko sta o tome? Ili da postavim ovo pitanje na religiji?
može ih imati koliko hoćeš najčešće i jesu dva. moja isto ima kumu i kuma.
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 19:26   #231
Quote:
tommy.g kaže: Pogledaj post
Je li moze dite na krstenju imat i kuma i kumu? Ne mogu se nikako odlucit između dvije osobe i bas bi volila da mi sin ima za kumove oboje? Zna li tko sta o tome? Ili da postavim ovo pitanje na religiji?
sad pitah dragoga(teolog u neku ruku) i on kaže da je čak poželjno da su kum i kuma
__________________
I want to hug you and squeeze you into itty bitty pieces ♥
Br2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 19:52   #232
Quote:
matinee kaže: Pogledaj post
naravno. roditelji mog kumčeta uopće nisu vjenčani u crkvi i nema problema. zapravo, mislim da je crkva dužna primiti svako djete u zajednicu (odnosno krstiti ga) bez obzira na status njegovih roditelja u toj istoj zajednici.
nazalost nisu oni duzni nista!!!! oni su takvi manipulatori da je to prestrasno.u vrijeme kad sam htjela krstiti dijete muz i ja smo bili u nevjencanoj zajednici i konkretno ja sam dobila tolike uvred od svecenika zbog toga da me na kraju i izbacio iz svoje kuce.To je bila svadja na veliko ali necu ic u detalje pokoj mu dusi sad.I da skratim pokupili smo dijete i kumu koja je jedva skupila sve te svoje sakramente jer je naisla na jos vecu budalu koja ju je toliko oprala sto ne dolazi na nedjeljne mise da jadnica propala u zemlju a k tome sin joj ne ide ni na vjeronauk........i da ne duzim krstili dijete na drugoj lokaciji 200 km dalje...i bas mi je drago!
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2008., 19:53   #233
a jos bi dodala da sam stim izbjegla i svu onu familjarnu promenadu,rucke i bla ba...kuma lijepo sletila mi je pokupili,obavili sve bez mise i ljudi u roku 15 min,popili kavu sa svecenikom i posli na rucak u restoran,kumu na aerodrom i kuci pjevajuci
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 22:28   #234
Jeste!I mene i brata je baka odnjela u jastuku u crkvu i krstila mimo mise!Jel to tad 70tih nije bilo "in"!
Zahvalna sam joj na tome
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 22:32   #235
Quote:
mafri kaže: Pogledaj post
Jeste!I mene i brata je baka odnjela u jastuku u crkvu i krstila mimo mise!Jel to tad 70tih nije bilo "in"!
Zahvalna sam joj na tome
....i dan danas haha....
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 23:05   #236
Pa zahvalna sam joj uvjek bila na tome sta je tu smijesno!?Nekontam,prosvjetli me!
Meni je krstit dijete ko dat mu pit!
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 10:53   #237
Mi smo nedavno malu krstili, svi smo otisli u restoran zadrzali se 2 ure i svak svojoj kuci. Definitivno najbolja odluka. Bez stresa, zafrkancije, sluzenja i inih stvari. Sta se tice para vjerujem da to sve na isto izadje jer kad su takva slavlja uvik necega prifali a i to se protegne na cili dan. Ko slag na torti Ema je razbucala tortu sa svojin rukicama i pritome je uzivala ko nikad hehehe
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 21:04   #238
Quote:
mafri kaže: Pogledaj post
Pa zahvalna sam joj uvjek bila na tome sta je tu smijesno!?Nekontam,prosvjetli me!
Meni je krstit dijete ko dat mu pit!
nije bilo nista podrugljivo nego pozitivno...dajte ljudi malo pozitive ako je nesto dvosmisleno pokusajte pogledat s one pozitivnije strane.samo sam se nadodala na tvoju recenicu...zahvalna si im i dan danas sto je bilo mimo mise i naravno nasmijala sam se jer ako se ne varam ti se toga ne mozes sjetiti??!!
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 22:47   #239
One mise su duge za djecu drzat toliko u crkvi em hladno!!Da bar sad tako rade!?
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 23:51   #240
ima ih sto rade,mislim na svecenike,ali je cesce problem u roditeljima koji od svega toga rade preveliku famu.osim ako nekome nije upravo to zadovoljstvo kao i vjencanja no to je vec druga tema
anapipius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.