Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 12:51   #1
Pitanja u vezi diplomskih radova

oVAKOad mi je kooonačno došlo vrijeme za pisanje diplomskog rada,još nisam smislio točno temu ali imam neke naznake otprilike.Jel ima tko kakav pametan savjet,tko je to već prošao ili upravo također piše diplomski.Odakle početi,gdje bih mogao pronaći primjerke diplomskih radova čisto da vidim slične teme itd..(ne mislim prepisivati,to ne,nikako ali da vidim bar neki primjer)
Internet i izvan neta svijet je prepun informacija ali teško se snaći u nepreglednom moru informaciju.
delfin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 13:11   #2
Pa diplomski radovi se nalaze u knjižnici kao i ostala literatura, bar je na mom faksu tako bilo...nazovi tete u knjižnicu i pitaj ih!
ekonomist007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2007., 13:15   #3
Posurfaj malo po googleu, vjerojatno ćeš naći neke primjere diplomskih.
ekonomist007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:19   #4
Evo i ja ću uskoro pisati diplomski. Hajde, napišite kak vam je bilo.. kakva su vam iskustva s profesorom/mentorom? Biste li radije odabrali što jednostavmiji diplomski, pa bili prije gotovi ili nešto oko čega ćete se pomučit, ali to donosi svoje prednosti? Ja sam odabrala zahtjevniji diplomski, pa vidjet ćemo kako će ić dalje.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:31   #5
Imala sam mentora koji mi je dao potpunu slobodu u odabiru literature, načinu pisanja, svemu. Rekao mi je samo da mi rad mora ima 35-50 str, tj. kartica, Times New Roman, font 12, prored 1,5.

Utipkaj u Google upute za pisanje diplomskih radova i izbaciti će ti 7-8 dobrih stranica na kojima pročitaj sve detalje- od biranja teme, uređenja, pisanja, citiranja, do obrane. Drži se toga,jer mislim da to funkcionira na većini fakulteta, a ako ne, mentor ti je dužan reći.

Nabava literature:

Preporučam:
- http://public.carnet.hr/pitajte-knjiznicare/
- http://www.nsk.hr/DigitalLib.aspx?id=96
- ili osobno doći u Gradsku knjižnicu i zatražiti
obrazac da pronalazak literature
- ovisno o fakultetu, posjeti institucije s kojima
surađuje i nabavi stručne tekstove

Kad to nabaviš, velik dio posla je riješen!
Slijedi čitanje! Probaj paralelno izvoditi i bilježiti vlastite teze koje s odnose na tematiku rada. Bitno je iznijeti problematiku rada, stvoriti kritički osvrt, a ne pusto prepričavati tekstove drugih.
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 13:41   #6
Za primjere diplomskog ne znam, u životu nisam vidjela nijedan dok nisam napisala svoj. Tada mi je mentor dao da prolistam radove studenata kojima je mentor profesor s kojim dijeli kabinet i od par prijatelja koji su u međuvremenu napisali diplomski. Sve ti je to oko uređenja naslova i sl. jako individualno. Bitno je da je rad kvalitetan, a ako je uređen na oku ugodan način, u svakom slučaju je +.

Da, sve podatke koje odnekud preuzimaš u obliku doslovnog citiranja i samo preuzimanja recimo statističkog podatka, moraš navesti u fusnotama izvor. Jednako tako navodi internet stranice i izvore svih tablica i prikaza u radu.
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:45   #7
Hvala ti A_N_A na savjetima!
Čestitam ti na diplomi od prije 7 dana!

Ima tu još netko tko uskoro piše diplomski?
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 12:58   #8
evo i ja pišem diplomski i mućim se jako
pira is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 13:04   #9
Ja nisam još počela. Diplomski mi zahtjeva terenski rad tako da moram čekati proljeće. Al imam ja ispita još oho ho tako da imam i šta radit do proljeća.
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 13:36   #10
Quote:
delfin kaže: Pogledaj post
oVAKOad mi je kooonačno došlo vrijeme za pisanje diplomskog rada,još nisam smislio točno temu ali imam neke naznake otprilike.Jel ima tko kakav pametan savjet,tko je to već prošao ili upravo također piše diplomski.Odakle početi,gdje bih mogao pronaći primjerke diplomskih radova čisto da vidim slične teme itd..(ne mislim prepisivati,to ne,nikako ali da vidim bar neki primjer)
Internet i izvan neta svijet je prepun informacija ali teško se snaći u nepreglednom moru informaciju.
svaki diplomski mora biti dostupan svakome po zakonu.
možeš pitati mentora za koji primjer starog rada da ti posudi ili da vidiš ili od kolega koji su diplomirali.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 13:37   #11
Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Ja nisam još počela. Diplomski mi zahtjeva terenski rad tako da moram čekati proljeće. Al imam ja ispita još oho ho tako da imam i šta radit do proljeća.
Ti studiraš agronomiju, ako sam u pravu?
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2007., 18:46   #12
Ne. Šumarstvo, ali nisi puno fulala!
Cydonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 13:15   #13
ja sam napisala diplomski rad, i evo sad mi je profesor vratio ispravljen rad. iskreno nemam pojma što on hoće da promjenim. jedva čekam da diplomiram i riješim se toga....
shatzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 01:46   #14
Literatura(najvažnije): posuđeno od mentora ili nabavljeno na njegovu preporuku. Primjeri diplomskih, najkorisnije, nabavljeno od mentora, zatim internet i čitanje knjiga pa polako počinješ shvaćat pa onda sve to tipkaš u Wordu po uzoru na neki dobar diplomski rad slične teme. (Od mentora zatražiš što detaljnije upute što treba diplomski sadržavati,) i nije nešto osobito teško. Istina je, zna biti zamorno, ali nije sad da je užasno, ima i puno gorih stvari! Kako je to dijelom i istraživački rad najbolje je dodati i što više grafova, koje je u Wordu lako izraditi a mentore oni fasciniraju hehe... Kad završiš, pošalješ mentoru kopiju i on ti samo kaže što da izmjeniš, to učiniš i to je to što se tiče pisanja. Zatim naučiš zadanu temu i dobro se spremiš za obranu i konačno diplomiraš s 5! To svatko može!
__________________
Last week i had the strangest dream
Where everything was exactly how it seemed...
VIKTOR&ROLF is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 21:41   #15
Pisem diplomski rad iz bankoosiguranja ima li mi netko nesto pomoci ž? Hvala
akcija1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 12:47   #16
Ja sam diplomirala prije 2 mjeseca i nisam vidjela nijedan primjer diplomskog prije nego sam napisala svoj. I na neki način to preporučam. Ovako kad vidite primjere diplomskih, imate osjećaj da je to jedini ispravan način pisanja, a s druge strane, to ne mora biti ono što vaš profesor traži. Najbolje otići kod nje/ga na konzultacije sa blokom i zapisati ono što vam kaže kako to treba izgledati, na što obratiti pažnju, na koji način želi da se citira literatura, koliko treba biti dugačko, tehnička pravila i naravno kakav uvez želi. Neki neće zahtjevati tvrdi uvez koji je malo skuplji, pa da ne bacate novce, bolje pitati prvo.
Kod mene na faksu su se u skriptarnici mogle naći upute za pisanje.

Dalje: za one iz Zg. Najbolje se sjesti doma pred kompjuter, otići na stranice Gradske knjižnice i Nacionalne, te na temelju nekih ključnih riječi za koje mislite da su bitne u vašem diplomskom, pokušati naći neke knjige. Naravno i profesor koji vam je mentor može dati neke prijedloge, a kad upišete u knjigu, možeše putem nekih sličnosti, naći još neke. Najbolje prvo vidjeti koje su knjige dostupne u Gradkoj knjižnici za posudbu, jer u Nacionalnoj čovjek može izgubiti živce. S druge strane, u knjižnici Božidara Adžije možete naći skoro sve od članaka kao i u Nacionalnoj, a opet bez previše čekanja. Ja sam u popisu literature imala preko 40 knjiga i za nijednu nisam morala u Nacionalnu.

Nakon što mi je mentor pregledao diplomski, dao mi je neke natuknice, više vezane uz raspored teksta i to je bilo to. Ja sam se najviše namučila imenujući slike koje sam imala u radnji, a bilo ih je 43. Na kraju mi je file radnje bio 20 MB. Ali, stvarno mogu reći da nikad nisam bila zadovoljnija nekim svojim radom.

I još nešto: kod printanja preporučan da rađe to printate doma ili nekome sa printerom koji troši jeftinije boje date novce, jer printanje u nekoj fotokopiraoni bi vas moglo koštati. Pogotovo ako imate puno slika, a sve treba isprintati u 3 primjerka.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 11:43   #17
ja za temu imam: Miro Gavran " Ljubav u romanu", i to u onim djecijim romanima pojma nemam odakle pocet, a moram to rijestit ove godine... ima li tko kakvu ideju? pomoc!
Cleo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 21:59   #18
Talking

Quote:
Cydonia kaže: Pogledaj post
Ima tu još netko tko uskoro piše diplomski?
Ja pišem čak dva komada diplomskih odnosno završna rada ...
__________________
Držim da "oprema ne čini fotografa"
snoopy_dc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 22:15   #19
Wink

Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
I još nešto: kod printanja preporučan da rađe to printate doma ili nekome sa printerom koji troši jeftinije boje date novce, jer printanje u nekoj fotokopiraoni bi vas moglo koštati. Pogotovo ako imate puno slika, a sve treba isprintati u 3 primjerka.

Čestitke na diplomi ...

Potpisujem sve iz citata. Ovako još jednu stvar bi napomenuo a tiče se printanja, svakako moj savjet je da to napravite doma .

Što se tiče vrste papira najbolje je nabaviti po mogućnosti ako možete od Canon 100 gramski ne mora biti Canon ali on se pokazao kao najbolji ja ga na žalost nisam uspio nigdje nabaviti pa sam uzeo od Navigator 100 gramski A4 normalno ... I printat ću doma na najobičnijem inkjet printeru ...

Osobito Vi koji imate dosta slika tablica grafikona i slično je moja preporuka 100 gramski papir, jer ako papir upije više boje onda se ovaj 80 gramski koji je za svakodnevnu upotrebu (većina od nas ga ima doma) se zna onako izgužvati postaje "valovit" na mjestu slike grafikona u boji.

Papir mora upiti onako taman boje ni previše ni premalo ...

A i ovaj 100 gramski je onako svilenkastiji i ugodan na dodir ... Kad ispišem rad na taj Navigator javit ću kako stvari stoje ...

Inače cijene uvezivanja primjerice ja moram uvesti s tvrdim koricama u sivom platnu i cijena po komadu u tiskari kod mene u Čakovcu stoji cca 91 kn po komadu ... I prije nego odnesite svakako se raspitajte o tiskarama jer da se ne desi da se korice s vremenom saviju kao kora od drveta ... Kad ste već uložili trud a i vrijeme u izradu diplomskog ili završnog rada za bolonjce neka bude lijepo i za 10, 20 i 30 godina ... S R E T N O
__________________
Držim da "oprema ne čini fotografa"
snoopy_dc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 14:41   #20
Koliko se smije prepisivati prilikom pisanja diplomskog? Treba li sve pisati iz glave?
mc22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:20.