Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2003., 14:53   #1
Njemačka i Austrija

Nijemci=Austrijanci?

Je li to jedan narod ili dva?

Molim i povijesni aspekt ali i feeling među ljudima u Austriji i Njemačkoj ako tko zna da kaže

Zadnje uređivanje Ista dy Ajelo : 27.07.2015. at 23:22. Reason: Dodavanje izvornog naslova u post.
lakisaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 20:41   #2
kaaaako ?

kako dokazati da nema povijesnog aspekta kojeg je nagrizo pokvareni zub vremena ti pokvareni covjece jer se tema nemoze lijepo razraditi kad ti je pitanje povrsinski izneseno.Jestel svi dobro kod kuce?
Nije ovaj Njemci nisu austreijanci dok se ne dokaze da su izvojevali odlucuujuci cin dokazivanja pred bogom samim i njima samim.jer nema tog moda koji moze objasnit razliku izmedju oca i matere i njemca i austrijanca.
Svako igra povjesnu cinjenicu dok se ne dokaze da nije.
Tako i Njijemci imaju povijesno pravo kaoi i austrijanci bog ih blagoslovio i pamet im solio.

Ne krizajte za boga nepostojecega mene.i samim tim sebe.
jer svi smo mi ravnopravni i svako ima svoje pravo na tudje pravo.
otprilike is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 18:45   #3
Nijemci nisu narod. Oni su skupina naroda.

Austrijanci su bliski Bavarcima pa bi se čak i mogli nazvat Bavarcima.
 
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 12:20   #4
Ja sam čitao u jednom sociološkom uradku da su postojećim Nijemcima puno bliži Austrijanci nego Istočni Nijemci. Jer cijelog njihovog života - putovali su po Austriji slobodno i upoznavali tu zemlju koja im je nekako bila dosta slična. Dok je istovremeno DDR bio iza ne željezne zavjese nego doslovce iza bodljikave žica. Tako su do ujedinjenja Zapadni Nijemci više znali na nekom testu o Austriji nego o DDR-u.
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 09:15   #5
Nemci i Austrijanci su nacije, nastale iz nemačkog naroda.

To ne znači da i pripadnici drugih naroda ne mogu biti u Nemci ili Austrijanci kao nacije, ali je većina i glavni kulturni uticaj iz nemačkog naroda.

Slična priča kao i sa Hrvatima, Srbima, Bošnjacima, Muslimanima i Crnogocima kao nacijama nastalim iz 2 naroda (a po nekim teorijama i ta 2 naroda su ustvari jedan).
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 08:42   #6
Vic.
Dobio Bavarac unuka crnca.

Veli:- dobro je, samo da nije Prus !
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 22:35   #7
Koliko ja znam Austrijanci (onih par koje poznajem) bi se uvrijedili da im kažeš da su Njemci. Istina, rekacija nije niti blizu kao kada bi ti neki stranac rekao da nema razlike između Hrvata i Srba, ali se oni nikako ne osjećaju kao Njemci.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 11:51   #8
austrijanci nisu njemci, iako pripadaju njemackom kulturnom krugu. kod austrijanaca je uz to josh puno nacija iz monarhije zmjeshano. austrijanci i njemci se bash i ne vole, jer austrijanci imaju komplex manje vrijednosti pa kritiziraju njemce, a njemci ne drze toliko do austrijanaca.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 12:12   #9
Re: Nijemci=Austrijanci?

Quote:
lakisaki kaže:
Je li to jedan narod ili dva?

Molim i povijesni aspekt ali i feeling među ljudima u Austriji i Njemačkoj ako tko zna da kaže
Povjesni aspekt je uzasno kompliciran i to ne pitaj. Uzasno duga povijest u oba naoda. No, samo da kazem da je Austrija starija od Njemacke i time se Austrijanci jako ponose. Zivio sam s njima godinama i imam jako dobrih prijatelja Austrijanaca. Meni su moji Osterreicheri k'o bosanska raja. Vrlo bliski ljudi.

Druzio sam se i zivio i sa Nijemcima. Imam i Nijemaca prijatelja. Vrlo pouzdani i karakterni ljudi. Nisu ni skrtice, ni hladni, suprotno nasim predrasudama. Bar ne ovi moji. (A clanovi su CDU-a, zamisli. A ja tezi ljevicar.) Nijemci su marljiviji i pedantniji i ne volu suradjivati s Austrijancima, jer su Austrijanci, po njima, spori i neprecizni. U cemu ima istine.

Austrijanci su nama blizi po mentalitetu, valjda zbog starih veza i mijesanja. Iako je u Austriji i u staroj monarhiji dominantni jezik bio njemacki (pored madjarskog), ipak i danas dan Austrijaci sami sebe smatraju mjesavinom germanskog, madjarskog i slavenskih naroda.

Dovoljno ti je da uzmes stari telefonski imenik Beca i sve ti bude jasno. Do dolaska nacista, becki dijalekt je bio pun zidovskih rijeci. U Becu je bila velika i kulturno utjecajna zidovska komuna. Tako da su i oni ostavili svog traga na austrijanizmu. Ali, sveg tog je nestalo do kraja 2. sv rata.

Nikad, ama bas nikad, nemoj Austrijanca pitati je li Nijemac i obrnuto. Uvreda nije bas toliko veliko kao kad Hrvatu kazes da je Srbin i obrnuto, ali ne vole da ih mijesas. Ako ti pak Austrijanac kaze da je Nijemac, onda znaj da je pro-nacisticki orijentiran.

I za kraj, dvije rijeci koje mi padaju na pamet iz beckog dijalekta, a koje su Slaveni donijeli:

Kolatschen (kolaci) i Kukuruz (Mais u knjizevnom njemackom)
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2004., 15:12   #10
Osim što govore različitim dijalektima istog jezika među njima i nema previše sličnosti. Netko je dobro rekao da su Nijemci ustvari skupina naroda.

Njemačka kakvu poznamo danas nastala je tek u 19. stoljeću zahvaljujući militantnim Prusima koji su što osvajanjima, što diplomacijom ujednili brojne državice Svetog rimskog carstva, dok su Austrijanci mješavina germanskog, slavenskog, mađarskog i židovskog stanovništva koje je stoljećima živjelo zajedno pod Habsburgovcima.

To bi bilo isto kao da napišeš, recimo, Rusi=Poljaci ili Danci=Šveđani.
Gorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 09:27   #11
I ja mislim da Nemci nisu narod. Oni su kao sto su to bili i Jugosloveni: grupa medjusobno veoma srodnih naroda koji govore slicnim ili istim jezikom i mogu biti verski podeljeni. Bavarac i Prus, recimo su mnogo dalje nego Srbin i Hrvat pa opet... Slovensku teznju za podelama nadjacava germansko jedinstvo koje donosi i moc !

Austrijanci su meni ipak nekako de luxe Svabe. Ono stoji da Austrija nije tako razvijena kao Nemacka, ali kad je rec o tradiciji i kulturi tu govora nema.

Da li su Austrijanci Nemci isto je i kao pitanje jesu li Crnogorci Srbi, Kiprani Grci...

Samo da napomenem da su se i Italijani konstituisali iz vise plemena. I uspeli su. Garibaldi je tada rekao italijanskom kralju: Napravili smo Italiju, a sada treba da napravimo i Italijane !

btw. zasto Hrvati kazu Italija, a Talijan, talijanski ?
__________________
ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ - Α. ΩΝΑΣΗΣ
Ehumeri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2004., 10:57   #12
Quote:
Ehumeri kaže:
Da li su Austrijanci Nemci isto je i kao pitanje jesu li Crnogorci Srbi...
Tako pravi srpski nacionalist govori.

Po Vuku su i Bosnjaci i Hrvati Srbi. IMAkedonci su juzni Srbi. A posto su Slovenci brdski Hrvati, prema hrvatskim nacionalistima, onda su i Slovenci Srbi prema srpskim nacionalistima.

Pusti ljudima da se smi opredjele, nemoj ih ti oprdjeljivati.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2004., 02:04   #13
ajd sad ponovo lepo procitaj sta sam rekao. Pre ce biti da ti u svemu vidis srpski nacionalizam.
__________________
ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ - Α. ΩΝΑΣΗΣ
Ehumeri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 22:21   #14
Da li je njemački naziv za Austriju germanocentričan?

Osterreich sa umlautima tj. prijeglasima na početnom slovu. Mogli bismo to prevesti kao ''istočno carstvo''. Austrijanci sigurno nisu sami sebe nazvali ''istočno carstvo'', već očito su ih tako nazvali stanovnici koji žive zapadnije od njih, žitelji današnje Njemačke. E sad, nije mi jasno zašto su se austrijanci se složili sa tim nazivom svoje države, da ih se geografski smješta istočno u odnosu na nekoga. Zamislite recimio da slovenci Hrvatsku nazivaju, karikiram, ''istočni pašaluk'', a mi odbacimo naziv ''Hrvatska'' i sami sebe nazivamo tim imenom? Ne bi li to bilo degradirajuće? Ja nikad pred austrijancem nisam Austriju nazvao hochdeutscherski Osterreich, uvijek kažem Austria.
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 01:17   #15
ali Njemačka do 1871 nije ni postojala!! a Austrija se tak zvala i prije Osterreich

Njemačka - HR jezik
Deutschland - DE jezik
Germany - UK jezik
Allemagne - FRA jezik
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 10:59   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ali Njemačka do 1871 nije ni postojala!! a Austrija se tak zvala i prije Osterreich
Nije postojala, bila je gomila njemačkih državica, tzv. ''marki''. ali je zanimljivo da su ju svi, i bavarci, i sasi, švabi, prusi i ostali zvali tim imenom, koje su austrijanci prihvatili...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 13:35   #17
Nikad nisi nazvao državu njenim službenim imenom jer misliš da je to degradirajuće?!? Mislim da je ova tema prije za medicinu nego društvene znanosti.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 20:49   #18
A što tek reći na Hićin naziv, od Anschluss-a do 1945., Ostmark, što znači Istočna krajina! Neka budu sretni što se danas zovu kako se zovu!

Zeka - peka, naravno.
Današnja Austrija je dobila ime po povijesnoj pokrajini Austriji, koja je tek dio današnje Austrije. Točnije, dvije su Austrije, Gornja i Donja, glavni grad prve je Linz, a druge Beč, danas dvije od zemalja (Laende) unutar Austrije, ostale su Gradišće, Štajerska, Koruška, Salzburg, Tirol i Vorarlberg (ove dvije zadnje, mislim, da zapravo čine jednu).
Ključ za razumijevanje čitave povijesti Austrije je u tome što je ona sve do novijeg vremena bila usko vezana uz Habzburgovce, koji od ne previše važnih grofova iz područja kasnije Švicarske, u 13. stoljeću postaju naslijedni austrijski vojvode (kasnije su se prozvali nadvojvodama, do danas, poput Ferdinanda Zvonimira, primjerice). Naime, početkom 13. st. Albrecht I Habzburški, kao tadašnji izabrani njemački kralj, domoljubnim pohodom (da, tako su, čini se, Nijemci to tada doživljavali), osvaja Austriju, Štajersku, Korušku, Kranjsku, sve do Jadr. mora (još i Istra, Meranija?), od češkog kralja Pšemisla II Otakara, koji je opet navedene zemlje malo prije toga osvojio, nakon izumrća njihovih prethodnih gospodara, vojvoda Babenbergovaca. (Otakar je pri tome znao malo zagaziti i u susjedno dvorište, pa je tako osnovao i izgradio Samobor.)
Sad, Oesterreich je, izgleda, naziv koji izvorno u starobavarsko - austrijskom dijalektu (valjda se opisno može tako reći) doista znači Istočna država ili Istočni posjed. Ne carstvo, jer na njemačkome je carstvo Kaisertum, dok Reich znači općenito država, ili samo ponekad carstvo, no tada isključivo Njemačko carstvo. Nekad je, mislim, moglo značiti i pokrajina, kao što je i u hrvatskome država moglo značiti i pokrajina.
Izgleda da je prva zabilješka toga imena, Ostarrichi, u stvari prijevod latinskoga Marcha orientalis, što znači (vraćamo se na početak) Istočna (po)krajina (ili marka).
Austrija, opet, je latinizirani oblik riječi Oesterreich i malo je nejasan i neobičan jer auster na latinski znači južni.
valja imati na umu da ime Austrija/ Oesterreich do poč. 19. st. službeno znači samo one dvije Austrije.
Evo, ovo što "iz glave", što prepričano iz Wikipedije.

Oesterreich na Hochdeutsch-u tako nema nikakvo posebno značenje, to je samo preuzeti, ajmo reći, "povijesni naziv u dijalektu", pa ne bi bio "germanocentričan".
Ima mnogo takvih, mogli bismo reći neobičnih naziva, pada mi sad na pamet rusko Rossija, koji je, obrnuto od ovoga prije, preuzeti grčki naziv za "Ruske zemlje". Imamo i mi naše, pjesničko i retoričko, Kroacija.

:lampica: Ma što! I Hrvatska je načinjeno prema latinskome Croatia, izvorni naziv zemlje je bio Hrvati!
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!

Zadnje uređivanje ramiro : 13.10.2012. at 21:00.
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 21:19   #19
Ih, a koliko je tek ime Njemačka slavenocentrično…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 01:56   #20
navodno je riječ Aleman u jako davno doba značio nijem (i Francuzi danas zovu Njemce Alemani)
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.