Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2006., 11:03   #1
Životinje - smještaj, briga i sl. Q&A

Normalna je stvar da čovjek ima pravo na samoobranu i obranu drugih ljudi od napadača. Međutim postoji li to pravo i ako da, koliko daleko ide i za životinje ?

Hipotetski, šećem psa i netko ga na cesti napadne. Koliko daleko ja smijem ići u obrani tog psa i što ako u nužnoj obrani psa ozljedim napadaća ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:08   #2
nisam 100% siguran . ali mislim da imas pravo braniti svoje vlasnistvo i da ne mozes biti osuden ako ne prekoracis mjeru , tj. da obrana traje dok traje i napad
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:13   #3
Quote:
zg_sash kaže:
nisam 100% siguran . ali mislim da imas pravo braniti svoje vlasnistvo i da ne mozes biti osuden ako ne prekoracis mjeru , tj. da obrana traje dok traje i napad
To je istina, ali mislim da intenzitet obrane nemože biti isti. Npr osobu koji sa sjekirom srlja na drugu osobu imaš pravo ubiti, međutim osobu koja sjekirom srlja na tvoj stol nemaš. Mene zanima dali kućni ljubimci i druge životinje spadaju isključivo pod stvari, ili su prava ipak malo veća.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:18   #4
posto je pas pravno stvar (lat. res), imas pravo braniti svoje vlasništvo stvari ali opet u ograničenjima zakonom.

Npr, mozes napasti nekoga tko hoce udariti tvog psa ali intentitet obrane mora biti jak intenzitetu napada (tj. ako netko hoće rukom lupiti psa, ne mozes nožem na njega) jer ćeš biti u prekoračenju (i to debelom).

kada smo na toj temi...ja imam mopsa i nikada necu zaboraviti kada sam šetala sa njom baš je bilo prije dvije godine u predbožicno vrijeme (bas sada) i setam ja i naidem na djeda mraza sa dvoje djece. I djeca ko djeca pocela vidi pas sa reklame i moja mopsica kako voli djecu pocela se umiljavati oko njih ali Djed Mraz poceo:' ho ho ho' i sa onim zvonom mahati i preplasio mog pesa i htio ga pomilovati po glavi, kad pes ugrize Djeda Mraza za ruku.

Stao on vikati na mene: majku ti tvoju znam ja tebe.. vidim ja tebe tu svaki dan... tuziti cu teee!'

i sad stojim ja, kad ono neki alkić do mene dolazi k nama i govori mopsici:' neka si ga ugrizao, Djed Mraz plaši ljude i on je produkt HDZ-a'.

Tad je Djed Mraz skočio na pijanca:' pas ti mater komunistuičku' ja uzela mopsicu u ruke i crtaaaaaaaaa.

I sad ja razmisljala kaj ako me tuzi? i tada mi je kolega rekao:'ma neka te tuži, i neka dode na sud i da vidim frajera da li ce ga biti sram reci kaj ga je ugrizlo' - cvergl od pesa..

i nije me tuzio nitko.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:25   #5
ono sto mozes je stati izmedu svog psa i napadaca i tada ako nastavi - to je napad na tebe

lara , daj mi pomogni ovdje: mislim da pod uvjetom da onaj koji se brani (bez noza i slicnih argumenata), ozlijedi napadaca , da ne odgovara ???
na kraju krajeva , nije li akcija napadaca ono sto je primarno u ciejloj prici?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:39   #6
nije. Ti mozes braniti svoje vlasništvo ali u granicama zakona.
Samopomoć je dozvoljena ali cim se tu radi i obilo kojem odnosu koji premasuje ruzne rijeci to spada u kazneno pravo.

Kazneno pravo jer regulirano kaznenim zakonom i zakonom o kaznenom postupku.

Ovo o cemu se govori je sukob prava=neprava. Znači glasi.
čl 29 KZ-a
1) nema kaznenog djela kada je počinitelj postupao u nužnoj obrani.
2) nuzna obrana je ona obrana koja je prijeko potrebna da počinitelj od sebe ili drugoga odbije istodobni li izravno predstojeći protupravni napad.
3) počinitelj koji je prekoračio granice nužne obrane može se blaže kazniti a ako je do prekoračenje došlo zbog jake razdraženosti ili prepasti prouzročene napadom može se osloboditi od kazne.

Ovo su opći parametri.
za svaki slučaj se gleda intenzitet napada i obrane.
Nije isti intenzitet goloruki čovjek i onaj sa pištoljem, tada to nije nužna obrana već ubojstvo.
Ani Magaš je Optužba teretila Ubojstvo na vrat a kazna za njega je Obično- najmanje 5 god, kvalificirano - od 8 - dugotrajni zatvor.
E sad njezin odvjetnik je jako puno napravio on je njezinu optužbu srušio i podvej pod nužnu obranu jert je njezino ponašanje uspio podvesti od stavak 3 ako je do prekoračenja došlo zbog jake razdraženosti ili prepasti prouzročene napadom (to je ono što je ona navodila da ju je davio).
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:40   #7
Quote:
lara35zg kaže:
Npr, mozes napasti nekoga tko hoce udariti tvog psa ali intentitet obrane mora biti jak intenzitetu napada (tj. ako netko hoće rukom lupiti psa, ne mozes nožem na njega) jer ćeš biti u prekoračenju (i to debelom).
Ali da i krene nožem na psa, ne vjerujem da ga imam pravo nožem na njega. Ali hipotetski, npr. izvadi pištolj i krene nišanit mog psa. Ja npr uzmem ciglu, bacim mu je u glavu, čovjek dobije potres mozga i završi na hitnoj. Ili npr. izvadim i sam pištolj i ranim ga u nogu. Ima li me pravo tužiti?

Quote:
zg_sash kaže:
ono sto mozes je stati izmedu svog psa i napadaca i tada ako nastavi - to je napad na tebe
To bih ja osobno i učinio.

PS a što ako pas nije moj već je npr. lutalica. Znači nije moje vlasničštvo, imam li ga i onda pravo braniti. Obzirom da spriječavam zlostavljanje životinje koje je zabranjeno u RH. I koliko daleko smijem iči u tome.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:43   #8
Quote:
ljiga kaže:
Ali da i krene nožem na psa, ne vjerujem da ga imam pravo nožem na njega. Ali hipotetski, npr. izvadi pištolj i krene nišanit mog psa. Ja npr uzmem ciglu, bacim mu je u glavu, čovjek dobije potres mozga i završi na hitnoj. Ili npr. izvadim i sam pištolj i ranim ga u nogu. Ima li me pravo tužiti?

To bih ja osobno i učinio.

PS a što ako pas nije moj već je npr. lutalica. Znači nije moje vlasničštvo, imam li ga i onda pravo braniti. Obzirom da spriječavam zlostavljanje životinje koje je zabranjeno u RH. I koliko daleko smijem iči u tome.

ima te pravo tužiti i ti si kriv je psa moraš voditi na uzici ili ako ga ne vodiš na uzici onda pas mora imati brnjicu..

mozes braniti psa ali opet se tu gleda opći parametar ugrozenost čovjeka i ugroženost psa, tada to nije podvedeno ni pod jedan zakon vec o tome postoji sudska praksa.
ti bi bio kriv jer praksa kaze da je zivot covjeka bitniji od zivota psa.

U kaznenom pravu glava kaznenih djela protiv života i tijela je odmah glava I.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:44   #9
Zapravo da pojednostavnim.
Koliko daleko mogu ići da bi spasio svom ljubimcu život i do koje mjere smijem ozljediti napadaća da se ne smatra prekoračenjem. Ne mislim isključivo na slučaj kada je ta akcija jedino rješenje i nemam mogučnost za blažu akciju.

I do koje mjere smijem ići ako se ne radi o ničijem vlasništvu, znači npr. pas lutalica.

EDIT:
što ako pas je na uzici, ili u dvorištu, vjerujem da nesmijem ubiti napadača kako bi spasio psa. Ali smijem li, i koliko jako raniti napadača kako bi spasio psa ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:47   #10
mozes ici da se izvices na njega i psujes mu sve po spisku (familiju nemoj da ga ne razbijesnis)...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:51   #11
Znači u tom slučaju najbolje je stati između napadaća i psa, i pretvoriti napad na psa, odnosno napad na imovinu, u napad na sebe i tako dobiti mogučnost samoobrane.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:15   #12
Quote:
ljiga kaže:
Znači u tom slučaju najbolje je stati između napadaća i psa, i pretvoriti napad na psa, odnosno napad na imovinu, u napad na sebe i tako dobiti mogučnost samoobrane.

slusaj ovako,

NUZNA OBRANA je jedan od najosjetljivijih (da ne kazem najzajebanijih ) instituta kaznenog prava.
Na nju su se takve polemike vodile i jos se vode, znanstveni radovi napisali, mnoge doktrine zasnovale a i osporile.

Nije ti to tako sve jednostavno i nema ti uopćenog ponašanja in concretto (u konkretnoj situaciji).

Nije samo stvar intenziteta napada i obrane već se gleda visina i težina, korpulencija građe jer ako si ti 190 i težak 100 kg a suprotna strana 170 i 50 kg ti se nemozes pozivati na nužnu obranu jer to nije nužna obrana... gleda se u svemu SRAZMJER INTENZITETA NAPADA I INTENZITETA OBRANE...

ali ako tebe napadne tuđi pas - pravno - to je napad čovjeka
ako drugog napadne tvoj pas - pravno - to je napad tebe na drugog
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:18   #13
pas je pravno RES (lat stvar) .... nema ti u pravnoj doktrini Budizma, mantre, joge... da se gleda duša, biće i prava životinja..

Čovjek je u tome najvise zasticen
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:24   #14
Quote:
lara35zg kaže:
ali ako tebe napadne tuđi pas - pravno - to je napad čovjeka
ako drugog napadne tvoj pas - pravno - to je napad tebe na drugog
Mene isključivo zanima napad čovjeka na psa.

Quote:
lara35zg kaže:
pas je pravno RES (lat stvar) .... nema ti u pravnoj doktrini Budizma, mantre, joge... da se gleda duša, biće i prava životinja..

Čovjek je u tome najvise zasticen
Shvaćam, zato ja ovdje pitam isključivo za pravno stanje stvari, ne moralno.
Možemo to postaviti i ovako. Koliko ja daleko smijem ići da bi zaštitio svoju imovinu. I ako je fizički napad jedini način da zaštitim svoju imovinu od napadaća, smijem li napasti ? I dali se svaka ozljeda nastala kao posljedica tog napadasudi protiv mene.

PS u svakom slučaju hvala na pomoći.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:35   #15
Quote:
ljiga kaže:
I ako je fizički napad jedini način da zaštitim svoju imovinu od napadaća, smijem li napasti ? I dali se svaka ozljeda nastala kao posljedica tog napadasudi protiv mene.

Ti ne smijes prvi napasti. Znaci nemas pravo na preemptivni napad cak i ako si siguran da ce napad na tebe neminovno usljediti. U slucaju da ti prvi napadnes,napadnuti ima pravo na nuznu obranu,a ti si kriv za protupravni napad.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 12:43   #16
Quote:
morski2 kaže:
Ti ne smijes prvi napasti. Znaci nemas pravo na preemptivni napad cak i ako si siguran da ce napad na tebe neminovno usljediti. U slucaju da ti prvi napadnes,napadnuti ima pravo na nuznu obranu,a ti si kriv za protupravni napad.
Ne mislim prvi, preemptivni napad. Već situacija npr. gdje netko izvadi palicu i počne razbijat moj auto. Znači već se desio napad na moju imovinu. Koliko daleko mogu ići da ga spriječim u daljnjen oštećivanju moje imovine?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 15:17   #17
da , recimo da netko s palicom unistava moj auto
ja dodem i uhvatim njega zajedno s palicom i okrenem sve skupa i u tom zahvatu , njemu pukne rame (sto je za ocekivati), ili pri padu ozlijedi glavu
ja smatram da on nema nikakvo pravo na naknadu , jer sam ja postupao legalno, a krivicu za posljedice snosi on svojom akcijom
za primijetiti je da on nije napao mene , nego da sam ja samo branio svoje vlasnistvo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 15:25   #18
vi i vase zamaranje pravnim posljedicama..da mi netko takne psa,tom nekom bi sa gustom skakao po glavi i jos bi kad ja odradim posao pustio psa nek se i on malo izzivi..i tako me zaboli tko bi me tuzio i za sta..
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 15:28   #19
a sto bi tek napravio da netko tebi zasarafi samar??
ima mnogo ljudi koje zaboli za posljedice prije , a kasnije provode noci u zatvoru placuci , kad im dode iz dupeta u glavu

kaze mi kompic , koji je cuvar , da su po danu svi frajeri , a po noci sami jecaji se cuju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 15:28   #20
Quote:
ljiga kaže:
Ne mislim prvi, preemptivni napad. Već situacija npr. gdje netko izvadi palicu i počne razbijat moj auto. Znači već se desio napad na moju imovinu. Koliko daleko mogu ići da ga spriječim u daljnjen oštećivanju moje imovine?
tolko daleko da napadac ima frakturu lubanje,polomljene ruke i noge,par rebara slomljenih itd..sta bi ja trebao pokusati urazumit nekog rijecima il mu reci da cu ga tuzit i da ce mi morat platit stetu za unisteni auto?!..svaki iole pametniji sudac bi me oslobodio optuzbe za nanosenje tskih tjelesnih ozljeda jer je netko nicim izazvan isao unistavat moju imaovinu koju sam ja krvavim radom sticao
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.