Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 18:00   #101
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Nudile su se naše podmornice svima na svjetskoj pijaci, a prodali smo "nula" komada.
Prodane su ronilice, i to pazi kome, svedjanima.
Quote:
trajekt kaže: Pogledaj post
Nakon raspada JU, u BSO-u su ostale nedovršene dvije podmornice koje je onda Hrvatska na jedvite jade dovršila, a sad se pita što s njima.
Može državica opstat sasvim dobro i ako ne radi vlastite podmornice, nije to neka sramota.
Kolko znam, ostala je samo jedna podmornica P-914 Zeta, ali mozda gresim ??
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 00:07   #102
evo da se i ja malo ukljucim u raspravu.
malo sam citao prijasnje postove i opcenito pitanje "trebaju li nam podmornice" je krivo kao i prethodni postovi u kojima se pokusava na sve nacine izmisliti dovoljan razlog koji bi opravdao isplativost posjedovanja podmornice. dakle potpuno krivo.
hrvatska bi za pocetak trebala imati ciljeve, kako gospodarske tako i vojne. podmornica ne sluzi sama sebi vec je to brod (alat) koji sluz za obavljanje nekog cilja. meni se nekako cini da mi kao drzava jos nemamo cilja pa nam ni netreba takav brod iako je steta zapustiti vec uhodani pogon za gradnju i odrzavanje podmornica.
dakle prvo treba postaviti cilj, npr.skolovanje mornara. kada imamo cilj onda se mozemo posvetiti tome kako ga skolovati. hoce li biti dovoljno npr. skolovati ga kroz maketu ili je potreba za skolskom podmornicom. ako je cilj (karikiram) napad na neku prekooceansku zemlju, imati cemo nuklearnu podmornicu.
ako je cilj zastita naseg akvatorija u cilju izvidjanja, mozda je jeftinija i efikasnija bespilotna letjelica....itd. dakle ne gradi se podmornica ili bilo koji brod bez da mu je unaprijed poznata namjena i akvatorij plovidbe pa da mu se naknadno trazi namjena. tako da je moje misljene da je podmornica samo jedan od alata za obavljane nekog cilja koji se moze obaviti i na mnogo drugih nacina. e sad treba vidjeti koji je nacin jeftiniji efikasniji pouzdaniji...a podmornica bez nekog odredjenog cilja je enormno skupa.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 17:34   #103
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Prodane su ronilice, i to pazi kome, svedjanima.


Kolko znam, ostala je samo jedna podmornica P-914 Zeta, ali mozda gresim ??
Prodane su Šveđanima za vježbe, naime Švedski diverzanti na tim ronilicama glume Ruse a onda ih Švedski specijalci sa 100% uspjehom uništavaju.

U BSO je ostala jedna nedovršena podmornica i jedna zatečena na generalnom remontu, (ne sjećam se imena)
trajekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 19:19   #104
Koliko si siguran u tu nedovršenu podmornicu ?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 18:01   #105
Postoje dva razlicita datuma do kada su izgradjene svih sest podmornica klase Una.
Po jednom izvoru to je 1986 godina, dok po drugom izvoru to je 1988 godina, tako da ne bi trebalo da bude nedovrsena podmornica u BSO-u.

Za kakvu ulogu su ih svedjani kupili ronilice, to je vec njihova stvar, bitno je da su ih kupili.
Inace postojala je zainteresovanost i za diverzantske podmornice klase Una i od svedjana i od indijaca i od Severne Koreje, bili su interesantni jer u svetu u to vreme nije bas bio izbor takvih podmornica. Postojale su samo italijanska SX-756 Dolphin, koja je slicna po gabaritima nasoj Uni i sovjetska pr.865 "Pirana", koja je mnogo vecih dimenzija.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 12:14   #106
Evo jučer naša premijerka zuji o novim brodovima za HRM i to po ko zna koji put, a iza nje to mudro slušaju kao gluhonjemi ministar obrane i naš elpresidente!

Bolje bi im svima bilo da su okrenuli pgled s tribine u desno i vidjeli podmornicu koja bih opet mogla plovit i školovat mlade naraštaje jer ipak se svi oni kunu da smo mi zemlja znanja i mladih!

A sve to za 400.000,00 eur.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 14:42   #107
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Bolje bi im svima bilo da su okrenuli pgled s tribine u desno i vidjeli podmornicu koja bih opet mogla plovit i školovat mlade naraštaje jer ipak se svi oni kunu da smo mi zemlja znanja i mladih!
Bolje bi im svima bilo da uzmu pištolje i ustrijele se... ne mislim samo na političare nego i na hrpetinu admirala, komodora i kapetana bojnih brodova koji primaju medalje dok hrm trune
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 17:58   #108
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Bolje bi im svima bilo da su okrenuli pgled s tribine u desno i vidjeli podmornicu koja bih opet mogla plovit i školovat mlade naraštaje
Školovati ih za što? U državi koja u nekoliko godina nije u stanju izgraditi najobičniji OOB (a tek HRZ) sanjati nekakve podmornice znači biti prokleto velik optimist.
__________________
The dead know only one thing: it is better to be alive.
Romo Lampkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 13:21   #109
Ne optimist nego sanjar. Evo, vidio vjest da rusi rashoduju Typhoone, mozda je ovo prilika za HRM da se docepa patrolnog plovila velikog dometa po povoljnoj cijeni
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 14:54   #110
Odgovor na pitanje iz naslova treba dati kada dobijemo odgovor na slijedeće pitanje. Tko je operativno sposobniji, naravno na površini na kojoj je zadužen za djelovanje, HRM ili somalijski pirati?
P.S. ( ili trik pitanje) Koliko vremena od današnjeg datuma treba proći da se u hrvatskom akvatoriju pojave pirati? (Sjetimo se da određeni zametci već djeluju, npr. T.H.)
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 22:58   #111
Đems Bond ima svoju podmornicu, a Hrvacka nema.... ali imamo Jajcu
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2011., 23:22   #112
Je čak je i Johnny English postao to što je zahvaljujući podmornici, tako da nam je neophodna ko sanaderov BMW
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 13:15   #113
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Pridružujem se čestitiki uvaženog kolege an 02 i svakako dijelim njegove nade oko povratka Velebita u aktivnu službu.
Iz prve ruke vam mogu reć da se Velebit nikad neće vratit u aktivnu službu
__________________
"The energy, the faith, the devotion which we bring to this endeavor will light Our Hajduk and all who serve it - and the glow from that fire can truly light the world. And so, my fellow supporters: ask not what your Hajduk can do for you - ask what you can do for your Hajduk."
Mišo Lanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 20:19   #114
Quote:
Mišo Lanac kaže: Pogledaj post
Iz prve ruke vam mogu reć da se Velebit nikad neće vratit u aktivnu službu
To nam je jasno i šteta zbog toga.
No obit će nam se oglavu... uskoro (za 3 do 5 godina, no nadam se da sam u krivu)
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 00:55   #115
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
To nam je jasno i šteta zbog toga.
No obit će nam se oglavu... uskoro (za 3 do 5 godina, no nadam se da sam u krivu)
Nekog streljat treba pod hitno . Treba HRM-u podmornica i to ne jedna i malo vece i jace od velebita. Dugo ga nisam vidio na forumu pa pozdravljam iskrenog prijatelja i domoljuba An-2 ako cita ovo. Kad se otkljuca tema razgovarat cemo.Tyndall i ostali ne zamjerite za malo OT. Podmornice su nam itekako potrebne,moglo bi se nesto radit u tipu ovih zadnjih njemackih sad se ne mogu sjetit kako se tocno zovu al slove za najbolje u svojo klasi.
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 01:40   #116
Njemačka što koristi vodikove ćelije! U212A

Zadnje uređivanje zacky : 24.10.2011. at 01:45.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 08:14   #117
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Njemačka što koristi vodikove ćelije! U212A
Bio bi nama dobar i Velebit plus još jedna takva. Lopovi za šest mjeseci "sprže" love za obnovu cijele flote HRM-a i još koječega i nikom ništa... To valjda tako mora biti...
ludolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 20:45   #118
Quote:
ludolf kaže: Pogledaj post
Bio bi nama dobar i Velebit plus još jedna takva. Lopovi za šest mjeseci "sprže" love za obnovu cijele flote HRM-a i još koječega i nikom ništa... To valjda tako mora biti...
Tako je brate. Velebit svakako barem tri plus tri velika brata u tipu U212,najbolja na svijetu u toj klasi plus odlicna stealth svojstva.
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 14:16   #119
Podmornice koje je u svoje vrijeme gradila Jugoslavija su bile kako po veličini, tako i po mogućnostima na razini sličnih građenih u svijetu. Podmornice veličine 60-65 m su bile optimalno rješenje za tako plitko i otocima bogato more. Autonomija kretanja je bila oko 4800 nm i to je bilo potpuno u redu. Velebit je pak mala podmornica koja nije u klasi nekadašnjih i HRM bi dobro došla kao sredstvo za obuku. Mislim da si RH takvo nastavno borbeno sredstvo može i treba priuštiti.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 21:19   #120
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Velebit je pak mala podmornica koja nije u klasi nekadašnjih i HRM bi dobro došla kao sredstvo za obuku. Mislim da si RH takvo nastavno borbeno sredstvo može i treba priuštiti.
Što će ti džepna podmornica za obuku kad si ne možeš priuštiti nešto za što ćeš se školovati, odnosno nekakve veće/složenije podmornice? Što se tiče borbenih sposobnosti podmornice tipa Velebit, i to jedne plovne jedinice...malo sam skeptičan.
__________________
The dead know only one thing: it is better to be alive.
Romo Lampkin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:09.