Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Slažete li se da mediji i televizija 'uveliko' utječu na naše živote?
Da 12 85.71%
Ne 2 14.29%
Glasovatelji: 14. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2013., 19:11   #41
U vezi ovog ZO problema, ja to gledam analogno sljedećem primjeru (malo karikirano, ali dovoljno blizu IMO):

Čitam neki znanstveni tekst, ili bolje - dokumentaciju za neki predloženi projekt, pa mi nešto nije baš jasno.

Imam priliku pitati autora da mi pojasni te neke nejasnoće, ali ne - ja tekst nosim popu na uvid, da mi on objasni. Pop ko pop, mjeri stvari svojim aršinom i protumači po svome, a kako je autor teksta još u javnosti poznat kao, recimo, ateist, pop ga ispljuje i izokrene stvar. Ja, revoltirana, dižem buku u javnosti...
Upetljaju se i mediji, jedni pitaju za mišljenje popa, drugi - resornog ministra. U toj svoj halabuci, napokon se netko (kao ovdje Stanković) dosjeti i autora pitati za mišljenje, ali se njegov glas sad već gubi u šumu informacija.
Na kraju, projekt propada. Poslije se ispostavi da je zapravo mogao biti odličan, koristan... ali nema veze. Cilj je postignut.

Inače, postoji i jedan humoristički primjer što se dogodi kad popu odneseš da ti protumači "znanstvenu" (ovdje - jezičnu) problematiku: wayside chapel .
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 17:26   #42
@Zek0slav
Platit ću reklamu za jedan broš, pa se nemoj čudit kad ti počne iskakat iz paštete.

@cosanostra
Imaš čast i ovo lokat.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 19:08   #43
Ne, hvala. Ovo je ok tema.
A ak hoćeš otvorit novu temu koja će opstati, potrudi se malo.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 11:56   #44
Mediji nam govore da je zdravo jest leseve, pit mlijeko koje je priroda stvorila za telad, kupovat lijekove koji ce nam zatrebat posto jedemo ta govna koja mediji reklamiraju. Mediji nam govore da nismo dovoljno lijepi, da nam treba ovo smece, ono smece, da je bol i tuga nesto neprirodno i da se protiv toga treba lijeciti, opet, lijekovima koje nam reklamiraju (samo pogledajte ono sranje tv show Doctors, pa tko jos moze to gledat i vjerovat u te budalastine..)Tek kad ljudi prestanu vjerovat u ta sranja i prestanu u sebe unosit sva ta govna koja nam televizija servira (netko je rekao, ako hoces zivit zdravo, samo prestani jest sve ono sto se reklamira na televiziji) i , sto je najgore, njime puniti tanjure svojoj djeci, bice i nade za ovaj svijet. Sto se tice doktora, vjerujem samo onima ( a hvala bogu ima ih, samo ih necete nac na tv-u) koji mi nista ne prodaju osim savjeta (gdje se u biljnoj ishrani nalaze vitamini, minerali, zeljezo...). Apropo toga, vec 15 godina imam istog zubara, tj lijecnicu, koja mi u prosjeku svaki 2.-3. put kada se pojavim kaze da nemam nista za popravljat i pusti me bez da mi ista naplati, prije nje sam imala zubara koji mi je uvijek nalazio karijes i razlog za busenje i uzimanje love Nazalost, vecina ljudi je uspavana i ne zeli se buditi (zivi u matrixu), ali opet, hvalabogu, za one koji zele "bolnu, neugodnu" istinu umjesto slatke, ugodne lazi, postoji izlaz, samo ga treba potraziti,ali ne u medijima.
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 12:59   #45
Hvala ti na ovom iskrenom komentaru.

Drugim riječima, ljudi ne shvaćaju da su zapravo mediji ti koji u velikoj mjeri sugeriraju ljudima kako da žive, kako da dišu, kako da se oblače, što da kupuju, što da misle, kako da se seksaju, što je in, što je out, što je poželjno, što nije, što je zdravo, što nije zdravo, što morate jesti, što ne, što da radite, što da izbjegavate i povrh svega se još pozivaju na nekakva demokratska načela, na pravo izbora, na slobodu?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 16:46   #46
Lijepo si rekel "sugeriraju". Pa, ne moraš ih slušati. U biti, čim ih prestaneš slijepo slušati, život ti se promijeni nabolje, vjeruj mi.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:04   #47
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Lijepo si rekel "sugeriraju". Pa, ne moraš ih slušati. U biti, čim ih prestaneš slijepo slušati, život ti se promijeni nabolje, vjeruj mi.
Da,ali ogromna vecina ljudi toga nije svjesna. Mediji i velike korporacije (npr. FDA) igraju prljavu igru. Igraju na kartu ljubavi, majcinske, obiteljske topline koja nam je svima potrebna. Ne shvacas da samim tim sto se ne zapitas ti si zapravo poput ekstremnog vjernika (nevazno koje religije)kojem su od kad se rodio ispirali mozak da je to sto ti se servira jedina i neopoziva istina. A sto ces izgubiti ako se pobunis? Podrsku, upravo tu toplinu (pogledaj samo te "vesele kravice" na pakovanjima mlijeka, reklame u kojima se uz meso i sl. otrovne proizvode okuplja obitelj u toplini svog doma, sretna i nasmijana, a sve to se zaliva uz blazenu kokakolu koju donosi djed mraz, opet u topli dom, ispred kamina, gdje djecica otvaraju poklone itd itd, pa tko ne bi volio da zivi u takvoj idili, takvom matrixu? Ljudi koji se pobune, oni zavrsavaju usamljeni.
A malo tko,danas, pored borbe za prezivljavanje ima snage i volje da se usprotivi ovom tipu robovlasnistva, jer ti upravo sva ova propaganda isisa i mentalnu snagu, i volju, i zdravlje, ma otupi ti cula pa ti vise i ne vidis i ne cujes dalje od onoga cime ti pune glavu...uh, sad sam se raspisala...
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:24   #48
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Hvala ti na ovom iskrenom komentaru.

Drugim riječima, ljudi ne shvaćaju da su zapravo mediji ti koji u velikoj mjeri sugeriraju ljudima kako da žive, kako da dišu, kako da se oblače, što da kupuju, što da misle, kako da se seksaju, što je in, što je out, što je poželjno, što nije, što je zdravo, što nije zdravo, što morate jesti, što ne, što da radite, što da izbjegavate i povrh svega se još pozivaju na nekakva demokratska načela, na pravo izbora, na slobodu?
Pa da.
Jedna od aktivnosti marketinga je stvaranje potreba.

Sjeti se koliko toga mi danas trebamo ('bez toga ne možemo') i baš 'moramo kupiti'.

I koliko toga smo 'trebali' u toj mjeri da smo kupili, donijeli doma, eventualno upotrijebili par puta i sad nam stoji doma i skuplja prašinu?

Svi imamo takve 'pametne' kupovine iza sebe.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 20:32   #49
Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
Da,ali ogromna vecina ljudi toga nije svjesna. Mediji i velike korporacije (npr. FDA) igraju prljavu igru. Igraju na kartu ljubavi, majcinske, obiteljske topline koja nam je svima potrebna. Ne shvacas da samim tim sto se ne zapitas ti si zapravo poput ekstremnog vjernika (nevazno koje religije)kojem su od kad se rodio ispirali mozak da je to sto ti se servira jedina i neopoziva istina. A sto ces izgubiti ako se pobunis? Podrsku, upravo tu toplinu (pogledaj samo te "vesele kravice" na pakovanjima mlijeka, reklame u kojima se uz meso i sl. otrovne proizvode okuplja obitelj u toplini svog doma, sretna i nasmijana, a sve to se zaliva uz blazenu kokakolu koju donosi djed mraz, opet u topli dom, ispred kamina, gdje djecica otvaraju poklone itd itd, pa tko ne bi volio da zivi u takvoj idili, takvom matrixu? Ljudi koji se pobune, oni zavrsavaju usamljeni.
A malo tko,danas, pored borbe za prezivljavanje ima snage i volje da se usprotivi ovom tipu robovlasnistva, jer ti upravo sva ova propaganda isisa i mentalnu snagu, i volju, i zdravlje, ma otupi ti cula pa ti vise i ne vidis i ne cujes dalje od onoga cime ti pune glavu...uh, sad sam se raspisala...
Slažem se.
Najviše se 'puca' na mlade ljude.
Ne samo zbog njihove naivnosti, nego zato što su u toj razvojnoj dobi kad aktivnim sudjelovanjem u nečemu ili protiv nečega grade svoj identitet. Ili barem misle da ga tako grade. Zato je neprirodno od mladog čovjeka očekivati da se ogluši na to i ostane po strani. Za mlade je prirodno da su aktivni 'kušači' onoga što se u stvarnosti dešava/servira.

Zato se najčešće manipulira nekim predodžbama: slobode, avanturizma, zabave, uzbuđenja, neovisnosti...
Sve ono što mlade privlači i zaokuplja.

Ali imaju oni recept i za ostale.

Zadnje uređivanje nicole2007 : 31.01.2013. at 20:47.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2013., 22:45   #50
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Lijepo si rekel "sugeriraju". Pa, ne moraš ih slušati. U biti, čim ih prestaneš slijepo slušati, život ti se promijeni nabolje, vjeruj mi.
Kako to sad objasnit onim ljudima koji toga nisu svjesni?

Što ako podsvjesno prihvatiš neki program kojeg ti nisi svjestan zapravo?
Pomislio bi da je to ono što zapravo ti želiš? Kako znaš ako nisi svjestan?

Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
...uh, sad sam se raspisala...
Dobro ti ide, samo tako nastavi.

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Pa da.
Jedna od aktivnosti marketinga je stvaranje potreba.

Sjeti se koliko toga mi danas trebamo ('bez toga ne možemo') i baš 'moramo kupiti'.

I koliko toga smo 'trebali' u toj mjeri da smo kupili, donijeli doma, eventualno upotrijebili par puta i sad nam stoji doma i skuplja prašinu?

Svi imamo takve 'pametne' kupovine iza sebe.
Da, pola tih stvari nam uopće nije ni trebalo, glavno da smo ispunili svoje želje?

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
...Najviše se 'puca' na mlade ljude...
Puca se sad zdrastvenim odgojem na mlade, a uskoro će uvesti ZO i za djecu u vrtićima.

Jok, nije to totalitarizam!
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 08:13   #51
Quote:
metropolitan kaže: Pogledaj post
...pogledaj samo te "vesele kravice" na pakovanjima mlijeka...
Treba objasniti djeci da krave 'ne umeju da se smeju', da je to samo propaganda. I kad bi mogle to činiti, plakale bi ali ne od radosti, već od bola i patnje.

Tako vrijedi i za sve druge životinje koje nam serviraju.

Eto, pojavila se prilika za Einsteina.
Pa zašto da je onda ne iskoristimo?

"Naša zadaća mora biti osloboditi se ... neznanja i predrasuda, te proširiti krug suosjećanja na sve životinje i svu prirodu i njenu ljepotu!"

Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
...Zato se najčešće manipulira nekim predodžbama: slobode, avanturizma, zabave, uzbuđenja, neovisnosti...
Sve ono što mlade privlači i zaokuplja.

Ali imaju oni recept i za ostale.
Dapače, s našim rođenjem imamo sve što nam je potrebno, ono što dolazi kasnije samo su raznorazni programi koji nas oblikuju onakvima kakvi smo upravo danas, baš sad, u ovom trenutku. Da li se volimo onakvi kakvi jesmo?
Da li imamo priliku nešto novo naučiti ili već sve znamo?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 17:50   #52
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
... ili namjerno prešućuju?

Imam dojam kad su mediji u pitanju da pišu o svemu drugom osim o onom što bi zaista i trebali.
Pa upravo tako!

Uvijek se digne prašina oko nečega da bi se sakrili pravi problemi. Ili da bi se barem ublažila reakcija na način da se, barem trenutno , premjesti fokus pažnje..
Eto, tako je sada sa tim famoznim Zdravstvanim odgojem.
Ljudi moji, radi se nekoliko sati školskog gradiva!
Pa o čemu mi uopće raspravljamo?!

Mi imamo skoro 400 000 nezaposlenih.
Čak niti brojka koju iznose mediji nije točna. Jer ima jako puno ljudi koji su brisani ili su sami otišli sa biroa.

Tako da je ta brojka zapravo veća, nego što mi svakodnevno čujemo.
Pribroji ljude koji ne dobivaju plaću.
Pa ljude koji rade za minimalac.
Pa koja je to slonovska brojka koja govori o ljudima koji jedva preživljavaju ili preživljavaju na tuđi račun.
Pa to je bolesno stanje kojim se trebamo najviše, koliko god je moguće složno i proaktivno, baviti.

Ali ne, mi se pjenimo, tučemo i urlamo do zadnjih snaga oko ZO -a!

I način prezentacije tih tema u medijima je takav.
Kad se radi o ZO - u, ljudima se to servira kao nešto u vezi čega mogu i moraju nešto učiniti. Kao da je to nešto što je ili bi trebalo biti u njihovim rukama. Dalo im se manevarskog prostora da izražavaju svoja uvjerenja i sad kao da su dobili igralište na kojem se konačno mogu pošteno potuć.

Kad se izvještava o 'još 100/1000/10 000 nezaposlenih', to se kaže u takvom 'sliježimo ramenima' tonu, kao da tako mora biti, mi sami ne možemo ništa, nema smisla da o tome razmišljamo, pričamo, a kamoli da se pobunimo.

I tako se cijeli narod prkosno pjeni zbog par školskih sati, a pomirljivo guta i kima glavom kad mu predvide: nezaposlenost, glad i siromaštvo.
Roditeljima i djeci koja će slušati taj ZO.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 08:04   #53
Slažem se, baš me zanima kad će i tko će prvi probiti zvučni zid na relaciji, Ljubljanska banka - Milanović?

Mediji ne ukazuju na prave probleme u društvu, služe kao poluga onima na vlasti.
Nema razlike između itijedne stranke, sve su one iste. Pogotovo kad su banketi u pitanju.

Nisu ništa ni učinili za ovu državu osim što su je još više unazadili, mi se trenutno nalazimo u 1960. - toj godini. Još malo pa će kriza na Kubi, ali glavno da imamo novi Iphone, to je in.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 12:41   #54
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Slažem se, baš me zanima kad će i tko će prvi probiti zvučni zid na relaciji, Ljubljanska banka - Milanović?
Ja sam valjda blesava i ne kužim se kurca u bankarstvo, ali nikako ne shvaćam već godinama tu foru s Ljubljanskom bankom. Kaj lova nije vlasništvo osobe koja ju je uplatila? Račun ima ime vlasnika. Država se raspadne i to što ti na svoje ime imaš lovu - više nemaš. Ne razumijem tu foru nikako. Ak bi mi netko to objasnio bez previše tehničkih detalja, što Slovenci zapravo hoće - baš bih bila hepi. Da više shvatim.

Npr. stari mi je imao račun u jednoj engleskoj banci. Banka se preorijentirala, prestala poslovati s građanima. Ali mu nisu poslali obavijest "mi više ne poslujemo s građanima, sori, jebiga, i hvala za lovu", nego "javite nam broj računa gdje želite da vam prebacimo sredstva".
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 12:52   #55
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Ja sam valjda blesava i ne kužim se kurca u bankarstvo, ali nikako ne shvaćam već godinama tu foru s Ljubljanskom bankom. Kaj lova nije vlasništvo osobe koja ju je uplatila? Račun ima ime vlasnika. Država se raspadne i to što ti na svoje ime imaš lovu - više nemaš. Ne razumijem tu foru nikako. Ak bi mi netko to objasnio bez previše tehničkih detalja, što Slovenci zapravo hoće - baš bih bila hepi. Da više shvatim.

Npr. stari mi je imao račun u jednoj engleskoj banci. Banka se preorijentirala, prestala poslovati s građanima. Ali mu nisu poslali obavijest "mi više ne poslujemo s građanima, sori, jebiga, i hvala za lovu", nego "javite nam broj računa gdje želite da vam prebacimo sredstva".
Ukratko, koliko sam upoznat s tim slučajem, to je bila neka prijevara na račun hrvatskih stediša, dok su drugi uredno mogli podizati svoje ušteđevine.

Sve informacije vezano za taj slučaj nemam, pa ne mogu ni podrobnije komentirati.
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 13:06   #56
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
...što Slovenci zapravo hoće - baš bih bila hepi. Da više shvatim...
Mislim da bi bilo bolje pitanje što zapravo mi hoćemo? Jer ako se riješi pitanje Ljubljanske banke, povući će se pitanje svih drugih banaka u Hrvatskoj, a onda ćemo morati postaviti drugo pitanje, koliko je duboka rupa u kojoj je zec uskočio?
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 15:43   #57
Quote:
zvonimirov kaže: Pogledaj post
Ukratko, koliko sam upoznat s tim slučajem, to je bila neka prijevara na račun hrvatskih stediša, dok su drugi uredno mogli podizati svoje ušteđevine.

Sve informacije vezano za taj slučaj nemam, pa ne mogu ni podrobnije komentirati.
Prvo se konspirativno nabacuješ medijskom šutnjom o mogućoj Milanovićevoj povezanosti sa slučajem Ljubljanske banke, a sada evo tvrdiš da o tom slučaju općenito zapravo nemaš blagog pojma.
__________________
There's nothing in the middle of the road but yellow lines and dead armadillos.
Chang Shlang is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2013., 18:38   #58
Istini na volju, više se ne zna tko tu koga vezano za Ljubljansku banku, a ukoliko su neke informacije nepobitne, bon voyage!
__________________
Četvrtak, 5.1.2012. Spotaknuo sam se na tvoj kamen. p.s. don't be trapped
zvonimirov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:00   #59


This picture shows one of the commonest methods of 'disposal' of unwanted male chicks by the egg industry. They are on a conveyor belt that drops them into a machine which shreds them ALIVE. Eating free range eggs does not prevent this cruelty, it encourages it. This barbaric method of killing is legal worldwide, including in the UK.
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 15:12   #60
Upozorenje!! Izuzetno uznemirujuca fotografija!! (za one koji imaju ljudskosti u sebi).




metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.