Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2015., 14:48   #1
Pretučen sam u policijskoj postaji

Pozdrav,

još uvijek sam pod dojmom šta mi se dogodilo prije par sati.
Neće mi uvod biti preveliki jer sam pod velikim stresom. Naime, šta se dogodilo?

Za danas sam imao poziv u lokalnu policijsku postaju u svojstvu građanina, svjedoka da dam iskaz vezano za neki slučaj njihove unutarnje kontrole (istraživali su jednog kolegu zbog zlouporabe ovlasti pa sam pozvan kao svjedok da li imam šta za reći što bi pomoglo istrazi).
Uveden sam u prostoriju sa dva policajca u civilu koji su me počeli ispitivati. kada sam nakon nekog vremena rekao da nemam više ništa za dodati, počele su prijetnje i zastrašivanja, spominjalo se i moj posao i egzistencija.. rekao sam da ne želim više bez odvjetnika ništa izjaviti.
nakon opetovanih prijetnji sam rekao da paze jer se ovo snima (što je bio blef jer naravno da ne snimam ništa ali sam bio prepadnut i pod pritiskom). nakon toga jedan od policajaca je doslovno poludio, zgrabio me iz stolice, bacio na zid licem naprijed i par puta udario koljenima u slabine i stražnjicu. Prije toga mi je grubo ispraznio sve džepove, uništio nešto imovine (sat, mobitel). Kad sam se nekako iskobeljao od nasilnika počeo sam bježati orema vratima gdje me je zadržao drugi policajac dok je ovaj prvi opet počeo udarati po leđima.

to je trajalo nekih 10 ak minuta kada sam napokon pušten. odmah sam otišao do liječnika koji me je pregledao i ustanovio lakše tjelesne ozljede, povišen tlak, puls i gdje sam dobio par uputnica za specijaliste, rendgen i sl..

sad, šta mi je raditi? kome prijaviti i da li prijaviti? još sam uvijek pod stresom jer ne mogu vjerovati da se tako ponaša prema običnom građaninu koji nikad sa policijom nije imao problema. da li je moguće da kao običan svjedok budeš pozvan u postaju i tamo te pretuku?

molim savjete nekog stručnjaka za pravo ili nekoga tko je imao sličnu situaciju..
sauruss is offline  
Old 24.11.2015., 15:25   #2
Pravno gledajući ne znam kako procedura sad ide ali dobro da si otišao kod liječnice pa imaš potvrdu na papiru. Sivkić će ti objasniti proceduru

Inače to ti je sasvim normalno kod njih. Ja sam jednom išao dat iskaz (dobrovoljno) cura i ja u postaju i doživio sam par šamara.

Drugi put su me udarili koljenom istodobno dvojica dok sam imao lisice na rukama od iza leđa, jedan s koljenom u rebro, drugi s koljenom u bedro, sve iz razloga što me je policajac pitao "aaa..sad si ušutio??" nakon što me minutu prije udario po glavi, a ja sam mu odgovorio da moja cura udara jače (fora za isprobati ak netko želi )

Kod sutkinje sam rekao da ne želim prijaviti nasilje jer mislim da to nema smisla. Sutkinja se nije bunila to ti isto nešto govori. Kod doktora nisam išao.

Uglavnom nikad više na obavijesni razgovor...a samo sam htio pomoći kao dobar građanin.
Orion1984 is offline  
Old 24.11.2015., 15:39   #3
kao prvo, ti si ih isprovocirao kada si rekao da snimas. valjda znas da ne smijes nikoga snimati bez njegovog dopustenja, a ti to ides rec drotu u civilu , sta se cudis budi sretan, mogao si proci puno gore.
drugo, mozes prijavit, prijava ide policiji, prijavljujes policiji da te prebio policajac. hm... samo pazi kad te budu zvali na obavijesni razgovor da ovaj put uopce ne izades iz sobe
niptuck is offline  
Old 24.11.2015., 15:54   #4
Meni ovo zvuči kao kazneno djelo iznuđivanja iskaza. Ja bih to prijavio izravno državnom odvjetništvu, a ne policiji. Pitanje je naravno, koliko se u praksi može dokazati da su te baš oni pretukli, na kraju, ti kad odeš na hitnu, tj. liječniku, možeš im reći prebio me XY, ali to nije dokaz da je zaista bilo tako.

Toliko od mene dok se ne javi netko tko ima više iskustva sa ovakvim problemom.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Old 24.11.2015., 16:02   #5
Sustav koji štiti nasilnog policajca - on,da ga je snimio, ne bi se uvažilo na sudu jer ga je snimio bez njegova pristanka.
Liječnička dokumentacija je lijep set papira, ali ne pokazuje ništa osim da je netko na njega nasrnuo.
Tražiti svjedoke ne možeš jer bio si samo ti i policajci u prostoriji.
Tražiti ljude koje su ti isti policajci prebili da svjedoče u tvoju korist je moguće samo u američkim filmovima.
Jedino da se pronađu njegovi otisci ili dlake po tvojoj odjeći ili tijelu, što je za naše uvjete još uvijek SF.
Pretpostavljam da u toj prostoriji nije bilo kamere ili mikrofona?
__________________
"If the United States saw what the United States was doing to the United States, the United States would invade the United States to liberate the United States from the tyranny of the United States.”Bockecho
Walkman is offline  
Old 24.11.2015., 16:06   #6
Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
samo pazi kad te budu zvali na obavijesni razgovor da ovaj put uopce ne izades iz sobe
Mislim da onda ne bi imao problema s dokazivanjem da je dobio batina u policijskoj

Nego, jesi imao pratnju možda? Svjedok dobro dođe. Ak nisi, uvijek vodi sa sobom ubuduće. Pa će postojati osoba koja je vidjela da ulaziš bez ozlijeda, a izlaziš sa.
Ohyeahbaby is offline  
Old 24.11.2015., 16:07   #7
Kontaktiraj novinare i medije neka prica dodje u javnost sa imenima. Ovo ne smije proci tek tako.
kuroishijin is offline  
Old 24.11.2015., 16:08   #8
Vjerojatno im ne zna imena. Vjerojatno bi ga i to pitanje koštalo jedne 'za uho'.
Ohyeahbaby is offline  
Old 24.11.2015., 16:10   #9
Ja tebe uopće ne kužim.
Dobio si batine u policijskoj postaji i sad se žališ i iščuđavaš?
Jel' bi se žalio da si dobio kruh u pekari ili super98 na benziskoj?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 24.11.2015., 16:10   #10
I jos nesto u policiji moraju biti kamere tako da je vrlo lako potvrditi tko te doveo tocno i uopce ne bi bilo tesko provjeriti tvoje navode pa nisi sa marsa pao u postaju.
kuroishijin is offline  
Old 24.11.2015., 16:16   #11
Ima smisla prijavit jer iako se neće dokazat, nekim službenicima će biti broj prijava 100+ godišnje, nekima 10+(lažnih) i to bude odličan pokazatelj njihovim šefovima.(ah znam u praksi nije tako).
Orion1984 is offline  
Old 24.11.2015., 16:17   #12
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Ja tebe uopće ne kužim.
Dobio si batine u policijskoj postaji i sad se žališ i iščuđavaš?
Jel' bi se žalio da si dobio kruh u pekari ili super98 na benziskoj?


čovječe,šta me nasmija
hvala
__________________
Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome
alma 188 is offline  
Old 24.11.2015., 16:18   #13
Kazes da si nakon toga otisao direktno doktoru, a sigurno postoji i nacin za verificirati vrijeme kada si pusten sa policije. Nije ti tko drugi imao nanijeti ozlijede u tom vremenskom periodu ukoliko si isao direktno doktoru. Netko spominje i kamere u policiji, na kamerama ce se sigurno vidjeti kako ulazis normalno, a izlazis potencijalno prebijeno, a u najmanju ruku uznemireno.
Abaddon0100 is offline  
Old 24.11.2015., 16:29   #14
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Meni ovo zvuči kao kazneno djelo iznuđivanja iskaza. Ja bih to prijavio izravno državnom odvjetništvu, a ne policiji. Pitanje je naravno, koliko se u praksi može dokazati da su te baš oni pretukli, na kraju, ti kad odeš na hitnu, tj. liječniku, možeš im reći prebio me XY, ali to nije dokaz da je zaista bilo tako.

Toliko od mene dok se ne javi netko tko ima više iskustva sa ovakvim problemom.
da ovo je dobra ideja, ako se odlucis prijaviti
al uvijek se mozes napravit 'blesav' pa im mailom poslati nalaze od doktora ,poziv i opisati situaciju. pa neka oni odluce
http://www.dorh.hr/Default.aspx?sec=20
niptuck is offline  
Old 24.11.2015., 16:31   #15
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Kazes da si nakon toga otisao direktno doktoru, a sigurno postoji i nacin za verificirati vrijeme kada si pusten sa policije. Nije ti tko drugi imao nanijeti ozlijede u tom vremenskom periodu ukoliko si isao direktno doktoru. Netko spominje i kamere u policiji, na kamerama ce se sigurno vidjeti kako ulazis normalno, a izlazis potencijalno prebijeno, a u najmanju ruku uznemireno.
Ovo

p.s nemoj pustit da to tek tako prođe. Zagorčaj živote drotovima koji su te prebili koliko god možeš, nek budu kruha gladni dok ti budu isplaćivali odštetu.
Kežuala is offline  
Old 24.11.2015., 16:40   #16
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Kazes da si nakon toga otisao direktno doktoru, a sigurno postoji i nacin za verificirati vrijeme kada si pusten sa policije. Nije ti tko drugi imao nanijeti ozlijede u tom vremenskom periodu ukoliko si isao direktno doktoru. Netko spominje i kamere u policiji, na kamerama ce se sigurno vidjeti kako ulazis normalno, a izlazis potencijalno prebijeno, a u najmanju ruku uznemireno.
Može ti se dogodit da te neko premlati na putu do hitne, zašto ne. Šanse su male, ali to ne znači da tako nešto može proći u kaznenom postupku jer tamo moraš dokazati da te premlatio konkretno Pero Perić iz PP XY. A ne znam kako bi se na kamerama vidjelo da izlazi uznemireno iz policijske postaje? Čovjek kaže da je zadobio samo lake ozljede, nije baš šepao van sa slomljenom nogom.

U svakom slučaju je zajebana situacija jer da takvo ponašanje ne prolazi, onda se policajci ne bi tako ni ponašali.

Quote:
niptuck kaže: Pogledaj post
da ovo je dobra ideja, ako se odlucis prijaviti
al uvijek se mozes napravit 'blesav' pa im mailom poslati nalaze od doktora ,poziv i opisati situaciju. pa neka oni odluce
http://www.dorh.hr/Default.aspx?sec=20
On u svakom slučaju treba tvrditi da su ozljede nastale u PP. Na kraju ni nema što izgubiti jer ako je to iznuđivanje iskaza, to onda ide po službenoj dužnosti, a kasnije se i kao oštećenik može zafrkavat s time i preuzet progon ukoliko tužiteljstvo odustane od priče.
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Old 24.11.2015., 16:45   #17
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju je zajebana situacija jer da takvo ponašanje ne prolazi, onda se policajci ne bi tako ni ponašali.
Orion1984 is offline  
Old 24.11.2015., 16:51   #18
Ljudi, hvala na odgovorima. Nisam imao svjedoke, nema kamera u sobi ali je zabiljezeno kad sam bio, na ulazu u postaju se javis i upises, imam i sluzbeni poziv sa mjestom i vremenom. Od postaje do hitne ima 10 min i na ljecnickom izvjescu je navedeno vrijeme i moj iskaz sa tijekom dogadjaja. Znam policajce po imenima i kad sam proguglao vec je ovaj nasilni imao slican slucaj. Ali pojeo vuk magare. Inace, bila je klasicna bad cop - good cop situacija.
Ja sutra idem obaviti specijalisticke preglede, ne kazem da sam nesto stradao ali nije u redu. Nije u redu da ti prijete i fizicki na tebe nasrcu policajci bez ikakve osnove.
Jedan blizak prijatelj koji radi pri drzavnom odvjrtniku mi je napomenuo da ako " nemam polomljena rebra ili frakturu lubanje da se ne trudim ". Da odbacuju i da se sa rogatim bodem. Ne mogu vjerovat..
Ovo za medije je ok, cekam svu medicinsku dokumentaciju. I najvjerovatnije uzet odvjetnika..
sauruss is offline  
Old 24.11.2015., 17:01   #19
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Može ti se dogodit da te neko premlati na putu do hitne, zašto ne. Šanse su male, ali to ne znači da tako nešto može proći u kaznenom postupku jer tamo moraš dokazati da te premlatio konkretno Pero Perić iz PP XY.
Moze ti se dogodit da te otmu mali zeleni koji posjeduju mogucnost teleportiranja i pretuku te na Marsu, a onda vrate na Zemlju da odes doktoru i kazes da te prebila policija jer su ti to programirali u glavu.

Nisam ja pravnik, da se razumijemo, ali te "moze ti se dogodit" spike mi idu na jetru, jer ni u kojem sudskom postupku nije moguce nesto stopostotno dokazati sve da imas i 7 milijardi svjedoka. Postoji razlika izmedju "moguce", "vjerojatno" i "sigurno".

Lijepo se izracuna prosjek vremena potrebnog od policijske postaje do doktora u to vrijeme dana. Ukoliko ga je netko napao po putu, vrijeme ce odstupat.
Quote:
A ne znam kako bi se na kamerama vidjelo da izlazi uznemireno iz policijske postaje? Čovjek kaže da je zadobio samo lake ozljede, nije baš šepao van sa slomljenom nogom.

U svakom slučaju je zajebana situacija jer da takvo ponašanje ne prolazi, onda se policajci ne bi tako ni ponašali.
Zato postoje psiholozi i razni drugi strucnjaci koji su u stanju analizirat govor tijela. Ako ljudi mogu dobivat presude u svoju korist jer su se popikli na cesti, onda me fascinira kako se ovo ne bi moglo dobit.

Quote:
sauruss kaže: Pogledaj post
Ljudi, hvala na odgovorima. Nisam imao svjedoke, nema kamera u sobi ali je zabiljezeno kad sam bio, na ulazu u postaju se javis i upises, imam i sluzbeni poziv sa mjestom i vremenom. Od postaje do hitne ima 10 min i na ljecnickom izvjescu je navedeno vrijeme i moj iskaz sa tijekom dogadjaja. Znam policajce po imenima i kad sam proguglao vec je ovaj nasilni imao slican slucaj. Ali pojeo vuk magare. Inace, bila je klasicna bad cop - good cop situacija.
Ja sutra idem obaviti specijalisticke preglede, ne kazem da sam nesto stradao ali nije u redu. Nije u redu da ti prijete i fizicki na tebe nasrcu policajci bez ikakve osnove.
Jedan blizak prijatelj koji radi pri drzavnom odvjrtniku mi je napomenuo da ako " nemam polomljena rebra ili frakturu lubanje da se ne trudim ". Da odbacuju i da se sa rogatim bodem. Ne mogu vjerovat..
Ovo za medije je ok, cekam svu medicinsku dokumentaciju. I najvjerovatnije uzet odvjetnika..
Ako nista drugo, u medije sa svojom pricom i njihovim imenima. Btk.

Nabijem drzavu koja vlastite gradjane ne moze zastitit od policajaca koji zlostavljaju svoje ovlasti.
Abaddon0100 is offline  
Old 24.11.2015., 17:07   #20
Quote:
sauruss kaže: Pogledaj post
Ljudi, hvala na odgovorima. Nisam imao svjedoke, nema kamera u sobi ali je zabiljezeno kad sam bio, na ulazu u postaju se javis i upises, imam i sluzbeni poziv sa mjestom i vremenom. Od postaje do hitne ima 10 min i na ljecnickom izvjescu je navedeno vrijeme i moj iskaz sa tijekom dogadjaja. Znam policajce po imenima i kad sam proguglao vec je ovaj nasilni imao slican slucaj. Ali pojeo vuk magare. Inace, bila je klasicna bad cop - good cop situacija.
Ja sutra idem obaviti specijalisticke preglede, ne kazem da sam nesto stradao ali nije u redu. Nije u redu da ti prijete i fizicki na tebe nasrcu policajci bez ikakve osnove.
Jedan blizak prijatelj koji radi pri drzavnom odvjrtniku mi je napomenuo da ako " nemam polomljena rebra ili frakturu lubanje da se ne trudim ". Da odbacuju i da se sa rogatim bodem. Ne mogu vjerovat..
Ovo za medije je ok, cekam svu medicinsku dokumentaciju. I najvjerovatnije uzet odvjetnika..
Ovo se mora zaustaviti i ne samo da trebaju odgovarati ta dva policijaca koja su te tukla nego i glavešine koje takvo što dopuštaju u postaji, cijeli lanac odgovornih ima tu. Takvi policajci su opasnost za sve građane i treba ih sankcionirati dok netko nije platio glavom zbog budaletina ni kriv ni dužan.
kuroishijin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.