Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2012., 11:00   #41
i dalje ne kužim gdje je poblem...svi pričate da ocjene nisu važne, važan je osobni dojam, strah ih je pisati preporuke...Pa nije valjda da riskiraju svoj ugled ili čast ako i daju preporuku nekome tko, nedajbože, odustane od doktorskog studija! znamo da se na PDS većinom svi upisuju, a da se tek kasnije filtriraju pojedinci, a velika većina odustaje još tijekom prve godine...Kao da se ne sjećaju sebe u mlađim danima?! pa ne tražim preporuku za posao asistenta, docenta ili xy-a, ne tražim da me preporuče nekom ravnatelju da me zaposli u srednjoj školi! Tražim običnu preporuku da sam bila "zainteresirana za književnost, aktivna na predavanjima, bla, bla, bla" o čemu svjedoči i moja ocjena (koja je, po meni, važna), a koju ne bih zaslužila da sam bila neaktivna, nezainteresirana, da nisam pisala seminarske radove, itd... Ne tražim da mi u preporuci piše da sam bila divna osoba, uljudnog ponašanja i prekrasnog karaktera!!! te preporuke određeni pročitaju (ako?!) i odu u zaborav, a ja sama moram dalje opravdati svojoj obitelji i sebi, prije svega, veliki trošak studija i putovanja u Zagreb, spavanja u kojekakvim hostelima s petka na subotu, neprospavanih noći, itd... Voljela bih da se ponekad stave u našu kožu i da razmisle što znači materijalno odricanje sljedeće tri godine. većini profesora je PDS bio financiran ili sufinanciran jer su bili zaposlenici fakulteta, ali nemamo svi tu sreću i onda kad tražimo jedan A4 papir s obrazloženjem ocjene iz njegovog kolegija (a ne mog karaktera), dobijemo odgovore obojene izvlačenjima.
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:12   #42
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Preporuka se ne piše na temelju ocjena, kako je već rečeno to bi trebao biti osobni dojam kojeg imaš o toj osobi. Nije valjda da moraš imati dobro mišljenje o svakom studentu koji diplomira s odličnim ocjenama?
Da se razumijemo, u ovom slučaju koji je ovdje naveden traženje preporuka je glupost, može se reći zadovoljavanje neke glupe forme. Ali preporuka je pisani trag s potpisom, nikada ne znaš gdje će završiti i kome doći u ruke. Prema tome sasvim je jasno da profesori zaziru od davanja preporuke napamet ili tek na temelju ocjena iz indexa. Ja to potpuno razumijem, iako se slažem da na kraju zbog toga ispaštaju studenti.
Evo jako dobro je ovdje objašnjeno pa citiram i potpisujem kolegicu . Jedino ću je ispraviti u jednoj stvari - nama je ovdje preporuka prikazana kao nešto što treba zadovoljiti glupu formu. Kolegice i kolege koje su je odbile dati vjerojatno su za to imali razlog.

Također, ja u svom poslu ne volim raditi stvari pro forme, kao, ma tko će to gledati, to je ionako samo bezveze i sl. Ako je na nečemu moj potpis, onda moram stajati iza toga. Hrvatska je jako mala zemlja, područja su uska i svi se mi tu jako dobro poznajemo. Ako sam nekome dala preporuku za nastavak studija, želim znati kome sam je dala. Onda kada se osobe ne sjećam, pogledam ocjene i porazgovaram s njom/njime da vidim kakav dojam ostavlja.
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:29   #43
imam osjećaj da bi lakše bilo položiti državnu maturu, upisati neki drugi faks, studirati 5 godina i, odmah nakon položenog kolegija, žicati preporuku za PDS jer bi me se tada (valjda) sjećali i napisali kako sam divnaaaa. vjerujte, prije nekoliko godina, htjela sam upisati drugi faks jer nisam znala kada ću nestati s popisa nezaposlenih Hrvata. i opet me dočekala zamka sustava - nisam imala položenu državnu maturu bez obzira što sam sva četiri razreda srednje kole prošla s odličnim uspjehom pa sam bila oslobođena polaganja...I tako sam volontirala dvije godine, vodila slobodne aktivnosti, davala džabe instrukcije u određenim ustanovama...iiiii... ništa!!! posla nema, kriza u prosvjeti, kriza u državi... i sad su problem dvije preporuke...bolje da sam auto kupila s tim novcima, ali možda bi me tad prodavač autokuće pitao preporuke bivših autosalona s kojim sam surađivala jer ću voziti auto njihove renomirane kuće!?! ništa me više ne čudi, "nešto je trulo u državi"...
razumijem ja njih svih u potpunosti, ali oni ne razumiju mene :-))))))
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:31   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Trebala si doći s već gotovom preporukom, da je samo potpišu...
inače, preporuke bi se trebale slati u zatvorenoj koverti, tako da kandidat ni ne zna što točno unutra piše

Naime, ne mora preporuka sadržavati samo hvalospjeve
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:33   #45
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
Onda kada se osobe ne sjećam, pogledam ocjene i porazgovaram s njom/njime da vidim kakav dojam ostavlja.
ovo mi se sviđa, samo sam to i tražila... ukoliko me se ne sjećaju, voljela bih da odvoje pet minuta kako bi me se sjetili ili kako bi o meni stekli određeni dojam. jedna od prfesorica koja me se nije sjećala, porazgovarala je samnom, začudo u svojim spisima pronašla moj seminar iz 2004., pogledala ga i rekla da je bio odličan (tek tad me se sjetila), dala preporuku i poželjala mi sreću. Ljudski i srdačno...
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 11:36   #46
a isto tako, mogla me odmah "otpiliti" i reći mi da me se ne sjeća...i nikom ništa...Svaka čast profesorima koji vole svoj posao i koji nađu minuticu za bivše studente, a sadašnje kolege...
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:30   #47
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
inače, preporuke bi se trebale slati u zatvorenoj koverti, tako da kandidat ni ne zna što točno unutra piše

Naime, ne mora preporuka sadržavati samo hvalospjeve
Preporuke sadržavaju samo hvalospjeve, što drugo? I naravno, šalje ih sam kandidat uz prijavu.

A to što se netko studenta ne sjeća - naravno da se često neće sjećati na društvenim smjerovima gdje godišnje imaš 100-200-300 studenata. Sjetiti će se mentor završnog/diplomskog rada, ako je još tu. Čak je i na vježbama, gdje imaš 60-70 ljudi istovremeno, teško zapamtiti tko se baš ističe, mislim zapamtiti ćeš par njih koji su po mentalitetu glasniji i to je to.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 16:46   #48
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Preporuke sadržavaju samo hvalospjeve, što drugo? I naravno, šalje ih sam kandidat uz prijavu..
Općenito, "to" što trebaš napisati nije "hvalospjev" nego "mišljenje o kandidatu". Znači, navodim razloge zašto mislim da bi hejla bila dobar doktorski kandidat. I pismo ne bi smio nositi kandidat, trebalo bi biti zatvoreno i kandidatu nedostupno

U pravilu polazimo od pretpostavke kako je mišljenje pozitivno, što ne mora nužno i uvijek biti točno. Ali, na suptilan način naravno, svašta se tu da reći
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 20:22   #49
Cijela priča s preporukama je apsolutni idiotizam. Kakve faking preporuke? Kaj meni znači preporuka nekog predavača, docenta ili profesora za kojeg ne znam ni ko je da bi upisao nekoga na doktorski ili ga zaposlio u školi? Možda je baš taj ševio tu studenticu, možda preporuke daje svima, možda... Te preporuke su kompletna nebitna glupost. Tak i tak je jasno da će svatko nabaviti preporuku punu hvalospjeva. Da ne spominjem koliko mi je odvratno vidjeti one odvratne ljigave međusobne hvalospjeve na Linkedinu .
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 21:19   #50
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
Općenito, "to" što trebaš napisati nije "hvalospjev" nego "mišljenje o kandidatu". Znači, navodim razloge zašto mislim da bi hejla bila dobar doktorski kandidat. I pismo ne bi smio nositi kandidat, trebalo bi biti zatvoreno i kandidatu nedostupno

U pravilu polazimo od pretpostavke kako je mišljenje pozitivno, što ne mora nužno i uvijek biti točno. Ali, na suptilan način naravno, svašta se tu da reći
To je tako kad preporucujes za nesto vaznije od upisa doktorata, za kojeg potencijalni student sam mora iskesirati brdo love. A iz same preporuke odmah se vidi da li je spranca, hvaljenje dobrog poznanika, hvaljenje samog sebe (a prof samo potpise) ili legitimna preporuka.

Imao sam prilike prevadjati jednom profesoru preporuku na engleski, za njegovog asistenta koji je trazio postdoc mjesto u inozemstvu. Uz obrazlozenje zasto je kandidat dobar, naveo je i sve njegove mane, sve sto je radio dobro/lose, itd. Jos se na kraju ogradio da ga u biti i nije predobro upoznao u zadnje 4 godine.
U biti, nisam siguran da bih ga zaposlio nakon citanja takve preporuke. Naravno, to je islo direkt na mail, kandidat nema pojma o sadrzaju.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 22:43   #51
baš tako!!! pa ne tražim preporuku za stipendiju u Novom Zelandu ili Harvardu, ili za posao lektora u Poljskoj... Tražim par riječi za nešto što ću ionako upisati jer će se naći već netko tko će taj papir potpisati!! ja sam imala valjda tu (ne)sreću da sam naišla na četvero koji su se ustali na lijevu nogu....ili koji imaju kratkoročno pamćenje pa se ne sjećaju studenta koji je kod njih položio prije 5-10 godina:-)... ma neka im je sa srećom, samo me boli ona nepravda kad znam ljude koji su dobivali hvalospjeve na "prekokrasne" oči, a ja, koja sam zaslužila, hodam od vrata do vrata i molim milostinju kao zadnji prosjak...i osjećam se kao na ispitivanj :"pa ja se vas ne sjećam, ne znam ništa o vama, ocjena je dobra, ali pitajte nekog drugog, pa pobogu što mene...?" ... hm, mogla sam i ja na ispitu postaviti protupitnje "zašto to pitate baš mene, pa što ja...Pa, profesore, ja se Vas ne sjećam, stalno je predavanja održavala vaša asistentica, neka me ona ocijeni buahahhhaahha"....
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 22:52   #52
Upravo to!!!
hejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 13:30   #53
Pozdrav svima!

Imam jedan problem vezano uz povjerenstvo za ocjenu doktorske disertacije i uopće ne znam kako se postaviti.

Naime, uz valjda sve prisutni problem netrpeljovosti između pojedinih članova na Katedri, kroz moj trnoviti put od prijave teme, napuštanje od strane potencijalnog mentora s kojim sam počela dogovor oko teme itd itd, konačno pronašla mentora koji me svesrdno prihvatio i bez problema odredili zajedno još dva člana povjerenstva..., na zadnjem sastanku odbora u kojem sjedi i čovjek s kojim nisam u dobrim odnosima mi je promijenio člana povjerenstva za ocjenu doktorske disertacije... Razlog je tipično dječji - njegov asistent je predao rad na ocjenu kasnije od mene a želi da prije doktorira pa je bio na položaju i u mogućnosti smjestiti mi navedeno. Kažem smjestiti jer izbačeni član povjerenstva je jedini približno objavljivao radove iz mog područja dok novi predloženi nema niti jedan jedini rad iz toga područja a još ne znam hoće li novi preloženi član uopće i prihvatiti članstvo u povjerenstvu.

Je li itko imao sličnu situaciju i kako ju je riješio? Zanima me samo može li se pobiti odluka Odbora na prijedlog dotičnog profesora jer do sada u cijeloj proceduri koja traje više od godine dana nitko nije osporio kometencije članova povjerenstava sad su za jedinog kompetentnog one najednom postale upitne. Naravno u cilju proguravanja drugih asistenata da prije steknu titulu doktora.

Hvala
lepijander is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 04:41   #54
Uh veliki zajeb, ne mogu ti pomoći savjetom jer se nisam odlučila na doktorat u lijepoj našoj, i ovakvi mi komentari samo potvrđuju da nisam pogriješila.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 11:42   #55
Quote:
lepijander kaže: Pogledaj post
Je li itko imao sličnu situaciju i kako ju je riješio? Zanima me samo može li se pobiti odluka Odbora na prijedlog dotičnog profesora jer do sada u cijeloj proceduri koja traje više od godine dana nitko nije osporio kometencije članova povjerenstava sad su za jedinog kompetentnog one najednom postale upitne. Naravno u cilju proguravanja drugih asistenata da prije steknu titulu doktora.

Hvala
Možda i jest moguće osporiti odluku Odbora, ali mislim da ti se to ne isplati...
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 11:54   #56
Pozdrav svima!

Imam nekoliko pitanja oko upisivanja adekvatnog doktorskog studija. Koliko je neuobičajeno upisati doktorat iz relativno nepovezanog područja?

Konkretno, završila sam PMF i umjesto doktorata na PMF-u, razmišljam o upisu doktorskog studija na Ekonomskom fakultetu. Vjerujem da će mi se to pokazati boljom investicijom u karijeri koju želim.

Zanima me što je općenito isplativije, doktorat u prirodnom području ili društvenom (ekonomija)? Zanima me karijera u poslovnom sektoru, uz mogućnost predavanja na poslovnim školama itd.

S druge strane, zanima me kakav je stav poslovne i akademske javnosti prema doktoratu s EFZG-a (vrednuje li se manje od prirodnih), te ujedno i stav EFZG-a prema "prebjezima" odnosno studentima koji su završili druge studije?
Camellia1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 19:31   #57
Quote:
Camellia1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Imam nekoliko pitanja oko upisivanja adekvatnog doktorskog studija. Koliko je neuobičajeno upisati doktorat iz relativno nepovezanog područja?

Konkretno, završila sam PMF i umjesto doktorata na PMF-u, razmišljam o upisu doktorskog studija na Ekonomskom fakultetu. Vjerujem da će mi se to pokazati boljom investicijom u karijeri koju želim.

Zanima me što je općenito isplativije, doktorat u prirodnom području ili društvenom (ekonomija)? Zanima me karijera u poslovnom sektoru, uz mogućnost predavanja na poslovnim školama itd.

S druge strane, zanima me kakav je stav poslovne i akademske javnosti prema doktoratu s EFZG-a (vrednuje li se manje od prirodnih), te ujedno i stav EFZG-a prema "prebjezima" odnosno studentima koji su završili druge studije?
Doktorati s EFZG-a nemaju nikakav rejting u akademskoj javnosti (čast iznimkama). Pa za davanje tih doktorata odabranima EF je i dobivao one multimilijunske nepotrebne studije od HEP-a i sličnih.....a uz to nije da fakultet vrvi dobrim znanstvenim kadrom.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 13:30   #58
Quote:
Camellia1 kaže: Pogledaj post

S druge strane, zanima me kakav je stav poslovne i akademske javnosti prema doktoratu s EFZG-a (vrednuje li se manje od prirodnih), te ujedno i stav EFZG-a prema "prebjezima" odnosno studentima koji su završili druge studije?
A što fali financijskoj matematici i aktuarstvu na PMF-u?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 17:59   #59
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
A što fali financijskoj matematici i aktuarstvu na PMF-u?
Vrlo vjerojatno ništa, ali ja nisam završila Matematiku
Camellia1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 23:13   #60
Quote:
Camellia1 kaže: Pogledaj post
Vrlo vjerojatno ništa, ali ja nisam završila Matematiku
Prema njihovom webu, možeš i ako si završila Fiziku. A ako je nešto treće, ne znam možeš li imati matematičku pozadinu za ikakav doktorat iz takvog područja, ako nisi uzimala dodatne predmete ili tako nešto.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.