Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2007., 22:51   #21
Quote:
lora-lora kaže: Pogledaj post
nenatkrivena terasa - ograda - MOLIM POMOĆ

zivim na 5. katu (posljednjem) stambene kuce izgrađene početkom 50-tih godina....
Ja bih ti pomogla rado, ali bez fotke zgrade i terase ništa...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 01:20   #22
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ja bih ti pomogla rado, ali bez fotke zgrade i terase ništa...
eto saljem nekoliko slika terase, sliku zgrade nazalost nemam, ali opis je peterokatnica ravnih linija, 4 ulaza, klasicna zgrada iz ranih pedesetih.









lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 11:09   #23
Ima li ta zgrada još balkona - terasa, i ako ima, kakve su ograde?
Ti bi ogradu po cijeloj dužini, znači 9 plus 11 m?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 18:50   #24
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ima li ta zgrada još balkona - terasa, i ako ima, kakve su ograde?
Ti bi ogradu po cijeloj dužini, znači 9 plus 11 m?
jos jednom sve pohvale za zagrebacki raj! inace, ove resetke za penjacice koje se vide na mojim fotkama isto su od takve zice za armiranje, ali nije umetana u nikakve okvire jer je morala ostat savitljiva.

ograda mora bit po čitavoj dužni, inače ništa od mačkobrana!

slike koje sam vec poslala su moj albarium iz 2005. tada je uistinu bio đunglica! ove sam godine puno biljaka poklonila jerbo sam u sredini južnog dijela htjela napravit "sjenicu" (ne pravu, klematis i jasmin koji se penju po rešetki učinit će svoje), još jedno mjesto za sjedenje kad je na "ćošku" previše sunca.

danas je malo oblačno pa su fotke ispale tako kako su ispale, eto pojašnjenja: zgrada ima 5 katova, stanovi na petom su malo uvučeni u odnosu na stanove dolje, za širinu terase (160-180 cm). moj je stan na uglu i terasu ima s dvije strane, kao šlauh.

eto virtualne šetnje:

zgrada lijevo je ona u koju gledam sa svoj zapadnog kraka. ista je kao moja, samo što bi se moj stan nalazio sa stražnje strane. ovo je prvi ulaz, ispod 5. etaže se vide neki balkoni koje su ljudi uglavnom pozatvarali bijelom pvc stolarijom. originalna stolarija je bila tamno zelena, no sad je promijenjena u bijelu:



...ista zgrada, samo pogled na četvrti ulaz, kao i moj (priznajem, fasada joj je grozna):


...kad izađem iz kuhinje ovo mi je pogled na ćošak na kojem se krizaju taj zapadni i južni krak. vidi se niska ogradica koja u buducnosti treba bit visa. na zapadni bi krak rado proširila kuhinju - na zidić dolaze prozori i mijenja se krov, a ostatak do kraja zapadnog kraka bi po zimi bio spremište za mediteranke:


...ovo je pogled na južni krak, zahvatila sam ploče koje bi isto trebalo mijenjati:



...to je isto to, samo sam zahvatila gornji dio, rešetke za penjačice. donji im je dio pokriven bijelim limom jer su ih macke koristile kao lojtre. kad to nije pomoglo - lim bi preskocile i jednostavno nastavile prema krovu - onda sam na gornji dio stavila tanki leksan:



...sad smo na sredini južnog kraka (s irmom, "mačkom na vrućem limenom krovu", taj lim bi isto treba mijenjat u nešto drugo):


...i pogled na ćošak s južnog kraka:



hvala ti na zanimanju. na amazonu sam vidjela neke knjige o krovnih terasama, svjetlu u vrtu i ogradama. razmišljam o kupnji, no svaka je oko 40 eura pa ću još malo razmišljat...

ako ti bilo sto jos treba, javi pa cu poslat
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:17   #25
Joj, lora, ja ti iz toga niš ne kužim...male fotke detalja terase pune tegli i bilja...to je sve kaj ja tu mogu razabrati...Tebi je sve jasno, ja to znam, ali nekome tko nema pojma ovim fotkama apsolutno niš nisi "pokazala" i razjasnila...Sad se ispostavilo da nije u pitanju samo ograda, nego treba imati u vidu i ove zaobljene pergole za penjačice? Pa spominješ neka proširenja stana na terasu...? Vidim neki niski zidić - proteže li se on duž cijelog balkona (oko čitavog balkona, tj. kutno u L?)Ma, bilo bi zapravo najbolje da možeš poslati neki nacrt balkona - postojećag stanja i drugi - sa zamišljenim preinakama i pitanjima koja ne znaš kako riješiti...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:30   #26
Idemo inžinjerski

Jel možeš sad to sve nacrtat na papir i stavit točke sa strelicama od kuda si slikala. I meni je teško to zamislit prostorno, a ja sam čak iz kvarta, pa znam o čemu pričaš.

A terasa je zakon i sviđa mi se jako ovo sa kontejnerskim uzgojem.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 00:44   #27
Meni ovo izgleda super i samo si zamišljam što bi sve imala da imam takvu terasu... a pogotovo su me osvojili oni lukovi za penjačice Ništa praktičnog od mene, samo mogu predložiti biljke kad ostali sve smisle
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 01:21   #28
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Idemo inžinjerski
Pa ja sam arhitektica, i kod mene samo "crno na bijelom"...
Lora...sve si mislim da ti dam najjednostavniji savjet na osnovi tvog prvog posta...dok se stvari još nisu počele komplicirat. Dakle - hoćeš ideju za jednostavnu ogradu, koja bi ujedno bila i brana protiv ispadanja maca .
To mogu biti 3 vrste ograde: 1. ograda - rešetka koja ima tako male rupe kroz koje se maca ne može provući, ili 2. puna ograda, koja može biti zidana ili od nekog materijala (plastika, mutno staklo,...) u nekim jednostavnim okvirima - opet pazeći da nijedan razmak između elemenata ograde ne bude veći od (?)cm, da se maca ne može provući; ili 3. u donjem dijelu ograde niži zid (možda postojeći?) na koji se nadogradi dio od rešetkastih elemenata ili plastike (mutnog stakla) u nekim jednostavnim okvirima ili sl...pa se tako sve povisi. Ili neka "pametna" kombinacija 1. i 2. ili 3.
Znam da ti nisam niš ingeniozno savjetovala, ali drugo ni ne mogu, jer ne znam situaciju...
A reci, meni se čini da mace ipak nisu tak "bedaste" da bi skakale s balkona!? Ja znam da kad svog pesa držim u naručju i primaknem se rubu terase (ili čak otvorenog prozora) na katu i pokažem mu (poučavajući ga) "dno", on se sav pripije uz mene, točno kuži da je "do dolje" opasno dug put i da ne završava dobro A mislim da mace imaju još i bolje instinkte što se toga tiče?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 00:49   #29
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Pa ja sam arhitektica, i kod mene samo "crno na bijelom"...
Lora...sve si mislim da ti dam najjednostavniji savjet na osnovi tvog prvog posta...dok se stvari još nisu počele komplicirat. Dakle - hoćeš ideju za jednostavnu ogradu, koja bi ujedno bila i brana protiv ispadanja maca .
To mogu biti 3 vrste ograde: 1. ograda - rešetka koja ima tako male rupe kroz koje se maca ne može provući, ili 2. puna ograda, koja može biti zidana ili od nekog materijala (plastika, mutno staklo,...) u nekim jednostavnim okvirima - opet pazeći da nijedan razmak između elemenata ograde ne bude veći od (?)cm, da se maca ne može provući; ili 3. u donjem dijelu ograde niži zid (možda postojeći?) na koji se nadogradi dio od rešetkastih elemenata ili plastike (mutnog stakla) u nekim jednostavnim okvirima ili sl...pa se tako sve povisi. Ili neka "pametna" kombinacija 1. i 2. ili 3.
Znam da ti nisam niš ingeniozno savjetovala, ali drugo ni ne mogu, jer ne znam situaciju...
A reci, meni se čini da mace ipak nisu tak "bedaste" da bi skakale s balkona!? Ja znam da kad svog pesa držim u naručju i primaknem se rubu terase (ili čak otvorenog prozora) na katu i pokažem mu (poučavajući ga) "dno", on se sav pripije uz mene, točno kuži da je "do dolje" opasno dug put i da ne završava dobro A mislim da mace imaju još i bolje instinkte što se toga tiče?
sve mi se cini da nema druge nego nastavit promenadu raznih majstora! o ovoj ideji s okvirom i staklom, odnosno plastikom unutra, sam i ja vec razmišljala. stvar je već i sad komplicirana, da ne objašnjavam dalje, u svakom slučaju hvala.

no budući da si arhitektica i svakako imaš više iskustva od mene, što misliš, ako taj šlauh od 11 m širine 160 ca zatvorim s takvom ogradom visine 1 m, hoće li biti više vruće? da si ne bi zatvorila cirkulaciju zraka jerbo ljeti na terasi znade bit pakleno (južna strana)!

a što se tiče maca, nisu one uopće bedaste, i meni se priviju kad im pokazujem da je do dolje jaaako daleko (uostalom vide i same), samo što je instinkt i želja za pokojom ptičicom veća od opasnosti! u 11 mjesecu se desio jedan poguban pokušaj hvatanja ptičice koji je nesretno završio (za moju macu, ptičica je preživjela). od tada je i počelo razmišljanje u vezi te ograde. nažalost, svi ti koji su dolazili (a ni ja baš nemam vremena za susrete s majstorima svaki dan), uključujući i 3 arhitekta, nisu napravili ama baš ništa! trenutno je stanje još uvijek faza traženja ideje. ja sam se tek neki dan registrirala na forumu i jako se razveselila videći da si međusobno dajete super savjete. pa rekoh: ajde da probam s tim pitanjem. izgleda da baš nemam sreće... od sljedećeg tjedna znači opet bravari, zidari, ljudi od prozora...
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:10   #30
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Idemo inžinjerski

Jel možeš sad to sve nacrtat na papir i stavit točke sa strelicama od kuda si slikala. I meni je teško to zamislit prostorno, a ja sam čak iz kvarta, pa znam o čemu pričaš.

A terasa je zakon i sviđa mi se jako ovo sa kontejnerskim uzgojem.
joj, da sve jos idem crtat... too much mi je... i s ovim fotkanjem i stavljanjem na forum sam izgubila dosta vremena... (treba i pare zarađivat!)

drago mi je da ti se svidja, nemam izbora nego sve u posude! bilo je tu i kivija prošlih godina, i penjajućih hortenzija, bršljanja visine 4 m, oleandara s krošnjom promjera 1,5 m, ... kad vidim da se biljka počme patit, ja to lijepo kolegici u ivanić.
nego, kažeš da si iz kvarta, ajd mi napiši na privatni od kud točno. možda padne neka kavica
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 22:11   #31
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Meni ovo izgleda super i samo si zamišljam što bi sve imala da imam takvu terasu... a pogotovo su me osvojili oni lukovi za penjačice Ništa praktičnog od mene, samo mogu predložiti biljke kad ostali sve smisle
kad dodje vrijeme, i o tom ćemo...
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 22:26   #32
Lora, pa kako ti nisu ni arhitekt ni majstor ništa riješili? Ima nekih konstruktivnih problema...ili nisi bila zadovoljna predloženim rješenjima, ili...?
Čini mi se da ti ograda ne bi trebala predstavljati problem za cirkuliranje zraka, ipak je to nenatkriven balkon na zadnjem katu...
Još jedan savjet, ako imaš namjeru staviti novo popločenje terase: obavezno stavi svijetle pločice, jer su ljeti, kad su velik dio dana osunčane, puno hladnije od tamnih (koje su toplije ne samo dok su osunčane, nego još navečer "isijavaju" preko dana akumuliranu toplinu - tamne boje "privlače", a svijetle "odbijaju" toplinske zrake). (Imam i vlastito iskustvo: dio pločica mi je svijetlo sive, a manji dio tamno sive boje - razlika je iznenađujuće velika - tamno sive ljeti koristim i tako da na njima obavljam ubrzano odmrzavanje mesa iz dubokog smrzavanja: stavim meso u tamnu metalnu zdjelu s tamnim poklopcem i sve stavim na tamno-sive pločice na sunce... )
Razmisli i o postavljanju pomične tende koju navečer uvučeš da ne "drži" toplinu i da se sve prozrači...(boja tende isto svijetla, iz istih razloga...)
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 17:00   #33
Terasa u sjeni, molim pomoć

najljepše vas molim za neku sugestiju obzirom da sam potpuna neznalica što se tiče biljnog svijeta - jedino mi je fikus u kući opstao.
nime, planiramo urediti terasu, radi se o prizemnom stanu obiteljske kuće, visoko prizemlje, a kako terasa dosad nije bila ni ograđena ni popločana, pokušavamo osmisliti kako da je ogradimo. Htjeli bismo zidanu ogradu visine cca 1,2m koju bismo isprekidali pitarima u koje bismo posadili kojekakvo ukrasno grmlje tj. zimzelene biljke. Nadobodno kažem ''posadili'' jer bih htjela kupiti već izraslo u teglama i samo tegle staviti u pitare. Terasa je u sjeni tj. sunca ima od rano ujutro do otprilike 11 sati, nalazi se u zagrebu...molim vas pomoć i savjet koje bilje da tražim po rasadnicima, nešto što se obrezuje, oblikuje, lijepo izgleda a nije zahtjevno za održavanje....(pitari bi bili visine oko 70,80cm tj niži od ograde tako da rastu u visinu i prema unutrašnjosti terase...)
može li pitosfora uspjeti u ovim uvjetima?
hvala puno...
cadaver is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:23   #34
Mislim da bi ti zimzelene biljke mogle opstati bez problema, samo ćeš ih trebati presaditi u nešto veće od onog u čemu ih kupiš - obično su im te posude dosta tjesne.

Za izbor bilja:
http://www.rasadnik-strk.com/opis.html

tu ima dosta opisa. Ove visine što pišu - to su uvijek maksimalne, tako date to ne zabrinjava, jer koliko će rasti, ovisi o tome koliko ćeš mu dozvoliti.
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:39   #35
Siječanjske pripreme za balkonsko proljeće :)

S pojavom prvih zraka sunca u novoj godini pojavilo se i moje nestrpljenje u iščekivanju proljeća pa ovih dana počinjem s čistkom balkona i pripremama za sadnju prvih biljčica. Budući da nemam pojma o bilju (svake godine napravim šumu na balkonu koja ugine prije kraja ljeta ), molim za malu pomoć.

Htjela bih zasaditi raznoliko bilje koje će trajati tijekom cijele godine (budući da zadnje 2 godine imam samo ljetno bilje pa mi je ostatak godine balkon "mrtav") i molim za savjet koje biljke odabrati. Balkon gleda na jugoistok tako da sunca ima samo ujutro i to ne na cijelom balkonu.

I zanima me koje je biljke potrebno već sada zasaditi (posijati) kako bi narasle i procvjetale u proljeće. Hvala.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:46   #36
Dosta zahtjevna klima za biljke kroz cijelu godinu.Pa ovako:Iberis,Felicija,Aster,Gazanija, Pelargonija,Osteospermum...Ipak im je potrebna zimska zaštita od smrzavanja.Kombiniranjem ovih biljaka imati ćeš cvatnju od proljeća do jeseni.Nabavka ovog materijala je kupnja gotovih sadnica ili polugotovih mladih biljčica koje su puno jeftinije.Ove biljke uglavnom se rade iz reznica,te poneka iz sjemena.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 21:43   #37
Balkon

Jelsa ti je to super objasnila, ne bih ni ja bolje. I kod mene, kao i kod nje cvijeće ostaje na balkonima skoro cjele godine, a kod tebe je ipak drugačije, ali ako imaš kamo spremiti, nije problem, Jedino, još ti je rano, ali ako hoćeš sijat možeš već, ali mora biti zaštićeno - naravno ne na balkonu.
__________________
Kocka je bačena
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 17:27   #38
Triša,dvije male napomene.Prvo , obračaj mi se u muškom rodu što i jesam/znam,buni te ime/,drugo nemam balkon već rasadnik.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 20:27   #39
Jelsa i rasadnik

Dragi moj, puno mi je draže da si muško, a to što imaš rasadnik je super, ti si onda stručnjak, kog sam se vraga ja umješala, kao totalni amater.
E pa biti ću slobodna ponekad tražiti kakav savjet.
__________________
Kocka je bačena
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 22:50   #40
Griješiš opet Triša/svojstveno Rječankama/Ovdje sam zbog vas i svi trebamo da se umješamo-nisam ni ja sveznajući.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:31.