Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 14:05   #21
jedan moj poznanik također nije primljen, bio je neki problem oko zgrušavanja krvi, ne znam točno šta....
uglavnom, bed, jer je cijele 4 godine srednje pilio o tom faksu i kako će on biti pilot...
šteta
__________________
20.06.2009.
lavida is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 00:09   #22
Quote:
lavida kaže: Pogledaj post
jedan moj poznanik također nije primljen, bio je neki problem oko zgrušavanja krvi, ne znam točno šta....
uglavnom, bed, jer je cijele 4 godine srednje pilio o tom faksu i kako će on biti pilot...
šteta
E sad me ovo u depru bacilo, meni je oduvijek životna želja bila postati vojni pilot, brusim o tome svoj cijeli život!

Sada krećem u 3. rz. srednje, i učinit ću apsolutno sve da mi se ta želja ostvari, nisam nikad bio odlikaš, ali sada kad znam da imam šanse, dići ću si sve ocjene s 3 na 5, pošto je u mojoj (turističkoj) školi matematički program na razini bebe u kolicima, a fizike ni nemam, odlučio sam se prebaciti negdje gdje će mi i taj dio znanja napredovati! Samo se matematike bojim, jer mi nikad bash nije išla (naravno ako nebih učio)ali, nevolim je iz petnih žila!!! Fiziku volim, ali je nažalost nemam, a za aEngleski se ni najmanje ne brinem!

See ya from 10 000m above!!!
ScuderiaBull is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 18:58   #23
Kako postati zrakopolvni pilot ??

Pozdrav

Dali mi netko moze reci koji je postupak za postati profesionalni komercijalni pilot?? Dali se moze prvo poloziti za sportskog-rekreativni pilot u nekom aeroklubu pa kasnije polagati ispite za slozenije avione?? Dali postoji mozda neka skola, izobrazba bas za profi pilota...ili kako to ide?? i kolko to sve košta ??

Koliko su uopce placeni piloti u hr ???

eto malo vise pitanja pa ako moze pomocni netko tko je vec to sve prosao..

Hvala
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 20:29   #24
Prometni fakultet, smjer aeronautika je fakultet gdje trebaš ići, pod uvjetom da imaš sve zdravstvene uvjete, čitaj prilično dobro zdravlje i fizičko stanje, kao i da nisi negdje 2m visok. :P
Stvar je samo u tome što trebaš imati određenu kvotu broja sati leta, a za njih, kao i za posebne tečajeve leta i certifikate za zrakoplove kakvi se koriste u komercijalnim kompanijama, moraš plaćati sam, što te, koliko se sjećam, dolazi negdje 30-40 tisuća eura. Možda sam debelo pogriješio pa sačekaj da još netko posta.
Plaćeni su prilično dobro, no nema neke ogromne potražnje za njima koliko znam.

Nisam osobno u toj karijeri, ali sam se ranije o tome raspitivao kao i ti.
Tenacity is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 21:55   #25
alooo ima li jos netko da zna...
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:19   #26
evo možda ti ovo pomogne


http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/book/part2/node3301.htm

Zadnje uređivanje Toni11 : 21.12.2009. at 22:33.
Toni11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 23:46   #27
upisat se na prometni fax smjer aeronautika...al je dosta tesko,mislim da primaju 10-ak godisnje
ili zavrsit visu na faxu a sam platiti dozvole/letenje,npr lh skola u zadru,skupo ko grcka

uglavnom treba ti visa skola zrakoplovnog smjera i pilotska dozvola atpl

lova u hr firmama nije bas neka i treba dosta vremena da se ulaganje "isplati" pa ako bas nisi lud za prometnim letenjem ima i isplativijih solucija
useless is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 04:03   #28
ako lova nije problem KLIK

gotov si za manje od dvije godine
__________________
...
Maisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 13:58   #29
Quote:
Maisha kaže: Pogledaj post
ako lova nije problem KLIK

gotov si za manje od dvije godine
Je i načelno nemreš nigdje dobiti posao jer nemaš min. 6 stupanj i BTW škola u Zadru odlazi iz Hrvatske u 2 mjesecu u Ist. Njemačku i SAD.
Išao na faks ili ne to će te koštat kao gore navedeno 30-40 k eura.
Možeš preko aerokluba i PPL-a ali moraš završiti na faksu za CPL. Za sada je faks jedini FTO u RH, ali otvorio se novi u Osijeku (još nema sve dozvole) i to je druga varijanta. Treće nema.
Da i plaća, za info sprema se štrajk u našoj nacionalnoj kompaniji u siječnju, plače idu dolje 15-40 % a ionako su relativno slabe i iznose sa dodacima cca 14000 kuna(kopilot)
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 20:05   #30
Dakle da skratimo....

1.Trebam zavrsit fakultet aeronautike i s time stjecem dozvolu za sportskog pilota i nakon toga polažem složenjije ispite u svom trošku za složenije avione i postupke letenja sto ce me kostat ccr. 30 000eur ??

2. Mogu privatno u nekom aeroklubu polozit za sportskog pilota i kasnije također o svom trošku polagat složenije ispitete za slozenije nacine letenja i avione....sto me također kosta oko 30-40000eur (ali tada nemam faks iz aeronautike pa gotovno tesko mogu dobit posao)

evo molim vas ispravite me ako sam nesto krivo zakljucio ??
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 00:27   #31
Quote:
powerslave111 kaže: Pogledaj post
Dakle da skratimo....

1.Trebam zavrsit fakultet aeronautike i s time stjecem dozvolu za sportskog pilota i nakon toga polažem složenjije ispite u svom trošku za složenije avione i postupke letenja sto ce me kostat ccr. 30 000eur ??

2. Mogu privatno u nekom aeroklubu polozit za sportskog pilota i kasnije također o svom trošku polagat složenije ispitete za slozenije nacine letenja i avione....sto me također kosta oko 30-40000eur (ali tada nemam faks iz aeronautike pa gotovno tesko mogu dobit posao)

evo molim vas ispravite me ako sam nesto krivo zakljucio ??
VarijantA 1
Upišeš faks na državni trošak i uštedio si cca 7000 ojra koliko dođe ppl. Nakon toga završavaš CPL sa svim ostalim i to te dođe cca 30 k eura. Imaš i diplomu.
Varijanta 2
Upišeš faks na svoj trošak. Sve isto al te košta taj ppl više nego varijanta 1.I tu imaš diplomu.
Varijanta 3
Upišeš pilotsku školu na faksu (znači ne studiraš i nemaš diplomu) Cijena malterne ista i gotov si za 1.5-2 godine.
Varijanta 4
Upišeš FTO broj 2 kod nas u Osijeku, (možda će se letiti sa Plesa). Ista shema kao varijanta 3
Varijanta 5
Po meni najbolja kad s vlastiti novci u pitanju
Odeš u neki od aeroklubova i polažeš PPl. Nakon toga možeš letiti panorame, rute, bacat padobrance i tu možeš uštediti dosta love. Sa cirka 150 sati javiš se u neki FTO i polažeš za CPL, IR ME i MCC ako treba. To je najjeftinija varijanta ali tu nemaš diplomu bez koje ne možeš u Croatiju
pa i druge kompanije.

I to nije sve kad dobiješ negdje posao recimo na airbusu ili nekom drugom avionu vratit ćeš novce koje je kompanija uložila u tvoje školovanje a koje košta 20-30 000 eura na direktan ili indirektan način. Znači još te čeka masno plačanje na ovaj ili onaj način.

Da i nije bitno imati faks iz aeronautike već bilo koji sa min. 6 stupanjem.
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže

Zadnje uređivanje ovac : 25.12.2009. at 00:38.
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 17:19   #32
Quote:
ovac kaže: Pogledaj post
Je i načelno nemreš nigdje dobiti posao jer nemaš min. 6 stupanj i BTW škola u Zadru odlazi iz Hrvatske u 2 mjesecu u Ist. Njemačku i SAD.
ne možeš baš dobiti posao u CA, ali vani svugdje možeš. ne pišem napamet. i kakve veze ima što škola seli iz zadra? ako se ima para, može se završiti bilo gdje
__________________
...
Maisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 18:29   #33
Quote:
Maisha kaže: Pogledaj post
ne možeš baš dobiti posao u CA, ali vani svugdje možeš. ne pišem napamet. i kakve veze ima što škola seli iz zadra? ako se ima para, može se završiti bilo gdje
Ajd malo pojasni ovo gore, ne pišeš napamet kažeš, očito da pojma nemaš. Vani nečeš nigdje dobiti posao zbog 100 razloga ali mi se neda pisat.
Ak imaš love možeš i u Australiju ali koji je point toga
__________________
U duh potpuno slobodan
od svih misli i osjećaja
čak ni tigar ne nalazi mjesta
da zabode svoje oštre kandže
ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:00   #34
Ufff.... koliko pitanja. Ajmo po redu

1) Prema zakonu o zračnom prometu, posjednici dozvola profesionalnog (CPL) i prometnog (ATPL) pilota se nazivaju profesionalnim pilotima. Što bi to bilo profesionalni komercijalni pilot neznam ali nagađam da se radi o lošem prevodu "commercial pilot" i u ovom slučaju predstavlja pilota u zračnom prometu.

2) Da bi se primala plaća za obavljeno letenje, potrebno je imati mininalno dozvolu profesionalnog pilota (CPL). Da bi se došlo do CPL, nije neophodno prvo imati sportsku dozvolu (PPL) ali neke škole šalju svoje studente na polaganje PPL za vrijeme trajanja obke (FPZ-HZNS).

3) Da bi se dobio posao pilota u prometu u Hrvatskoj, potrebno je imati barem CPL sa položenom teorijom za ATPL. Viša stručna sprema je bila dugo godina uvjet za dobiti posao u Croatia Airlines-u, ali trenutno je dovoljna SSS i vjerojatno će tako ostati. Koliko mi je poznato, druge firme (Rajko, Cvijo, Dean & Zeno) nisu tražile VŠS.

4) Prometni fakultet školuje deset studenata po generaciji uz državnu potptoru do PPL dok se do profesionalne dozvole i ovlaštenja za višemotorno letenje mora doplatiti. Prije godinu dana se radilo o 24 000 €, dok je za one koji nisu uspjeli dobiti potporu doplata za PPL bila 8 000 €. Jeftino ako se usporedi sa Intercockpitom koji košta 69 000€, ali prokleto skupo kad se usporedi sa mogućnostima dobijanja posla i plaćom kad se isti dobije.

5) Plaća? Varijabilna. Ove godine su novi kopiloti zimi mogli računati sa dvostrukim HR prosjekom, iskusni kapetani sa četverostrukim, ljeti dodaj još kojih dvadesetak posto na to. Ali sad dolazi kriza, neki su na minimalcu, neki su izgubili posao, neki će ga tek izgubiti ali svima plaća ide dolje.

6) Obični HR pilot nemože ići tek tako van tražiti posao, problem nije pilotska već radna dozvola. Ja bih vrlo rado otišao u Luxair i zarađivao 50% više kao mlađi kopilot na tipu na kojem sam sad kapetan u HR, ali problem je što imam samo hrvatsko državljanstvo a Hrvatska nije članica ni EU ni EFTA-e pa moja aplikacija ne prolazi ni prvi test. Od nas su van uglavnom odlazili piloti sa ovlaštenjem na A320 na bliski i daleki istok. A kako stojimo u odnosu na susjede najbolje pokazuje velika dijaspora HR pilota u Albaniji. Čak imamo i jednog kapetana F100 u Crnoj Gori.

Slobodno pitajte dalje ako vam je još što nejasno.

Pozdrav od Sove, prednjeg lijevog na tihom Bombard(i)eru.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 11:19   #35
dali je posao pilota stresan posao ??
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 16:16   #36
Da.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 17:13   #37
DA ??....pilotiranje mi se po pitanju stresa cini mila majka naspram nekim drugim poslovima. Sta je tu uopce stresno?? Cini mi se da tu samo nadzireš instrumente, skoncentriran si, sve obavljaš po protokolu, (narvno osim ako nesto ne pođe u zlu)...znaci sve bez nervoze..
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 20:22   #38
Poštovani mladi forumski kolega.

Drastične razlike u konačnom rezultatu vašeg i mojeg znanstvenog istraživanja upućuju na radikalne razlike u metodologiji. Ja sam do svojeg zaključka došao pretežno se služeći metodom vlastite kože.

Volio bih znati kojim ste se vi metodama koristili u radu.

Bilježim se sa štovanjem.

Sova
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 20:36   #39
maa znam, vjerujem sto kazes.....samo sam mislio da je ipak to sve malo opuštenije, bez nervoze....bar se tako cini..
powerslave111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 23:04   #40
U tome je i štos - sve se mora odraditi na vrijeme, kako treba i bez nervoze, bez obzira dali se let odvija normalno ili imaš neki izvanredni događaj. S druge strane u profesionalnoj avijaciji, bez obzira bila vojna, prometna ili probna, nema mjesta za hazardere. Profesionalni piloti moraju biti svjesni rizika u letu, moraju imati dobru toleranciju na prisustvo opasnosti ali nesmiju namjerno i nepotrebno povečavati stupanj rizika.

A sad.... nadziranje instrumenata je samo jedan sićušni dio posla. Avioni još uvjek neznaju sami poletjeti i većina ih nezna sama sletjeti i tu dolazi do izražaja dobra koordinacija ruku, nogu i očiju, a o tome da ih nitko nije naučio čitati meteo radar ili planirati gorivo za let, da ne pričam.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.